Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μηπως παραλογιζομαι;;


siderenia

Recommended Posts

Δεν διαφωνω οτι σ αγαπαει και με οσα εχεις περασει τι να πω μπραβο για την δυναμη σου!!!Ο ΘΕΟς να σ εχει παντα καλα να μην ταλαιπορηθεις αλλο κοριτσι μου,ποτε ξανα!!!Αλλα οπως λες κι εσυ μιλαμε οτι περασες χοντρα προβληματα και δεν θα επρεπε να το παραβλεπει αυτο για οποιοδηποτε αλλο προβλημα στον κοσμο...εγω τι αλλο να πω στα εχουν πει οι γιατροι σου αλλα θα επιμεινω οτι κατι δεν μου αρεσει...δεν ειστε ενα χρονο μαζι για να περιμενει αλλον εναν....Και κοιταξε να δεις στην ουσια ολη την πικρα εσυ την περασες!Κανενας αλλος οποτε νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχει σεβασμος στα θελω σου....πρωτα απ ολα στα δικα σου!!!Το δικαιουσε μετα απ οσα περασες!!!!

Εσυ καλυτερα απ ολους επισης θα ξερεις και το εξης :κανουμε σχεδια και ο Θεος γελαει!Μεγαλη η Χαρη του που αυτη την στιγμη σου εχει δωσει υγεια....λυπαμαι αλλα δεν θα επρεπε να μεινει ανεκμεταλευτο αυτο.Οποτε βαλε μπροστα τον εαυτο σου κανε βημα μπροστα οχι πισω απο τον αντρα σου.

Σε φιλω και χιλια συγνωμη αν σε στενοχωρησα καπου τα ιδια θα ελεγα και στον εαυτο μου!Και πραγματικα και στην σχεση μου σε πολλα απο αυτα δεν κανω πισω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριστινα μην ζητάς συγνώμη. Λες την γνώμη σου που στο κάτω κάτω την ζήτησα. Μπορεί κα να έχεις δίκιο, τα βλέπεις απέξω χωρίς να σε επηρεάζει το συναίσθημα. Τον αγαπάω και ξέρω πως με αγαπάει. Μερικές φορές νιώθω εγωίστρια που του το ζητάω τόσο επίμονα, άλλες πάλι εκνευρίζομαι γιατί οι λόγοι του μου φαινονται τόσο ανυπόστατοι. Να κάνω υπομονή αλλά πόση;; Χρόνια το θέλω, αλλά όντως δεν υπήρχαν οι προυποθέσεις και δεν το επιδίωκα, ούτε το ευχόμουνα! Τώρα όμως νιώθω έτοιμη, έχω μια μονιμη δουλειά, εκείνος μια καλή δουλειά επίσης! Μακάρι να του δώσουν αύξηση, αλλά με όλα αυτα που γίνονται αυτό μπορεί να αργήσει πολύ! Να περιμένω 1-2-3 μηνες να ξεκαθαρίσει το τοπίο με την ασθένεια, αλλά αμα περιμένω πότε θα πιάσουμε το τζόκερ πάει κάηκα.:P :laugh: Ασε που δεν παίζουμε κιόλας!!:laugh:

Γι΄αυτά που πέρασα ξέρω πως περισσότερο πόνεσε η μαμά μου, που ήταν βράχος για μένα που πόναγε και μπροστά μου έκανε τον καραγκιόζη γιατί έτσι της είχαν πει οι γιατροί να κάνει! Χάρης σε εκείνη πέρασα την διαδικασία πολύ ευκολότερα απότι θα μπορούσα να την έχω περάσει! Οπότε για μένα όλα τα μπράβο πάνε σε εκείνη! Γι΄αυτό και δεν της μιλάω για όλα αυτά. Στενχωριέται και δεν θέλω. Σας έχω ζαλίσει και σας, αλλά κάπου θέλω να τα πω όταν πνίγομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτες οι μανουλες!!!Εγω εχω λατρεια!!!Τις κοβω!!Τερμα σαν την μανα τιποτα στον κοσμο!Μπραβο λοιπον στην μανουλαααα!!!!!Αν στενοχωριεται καλα κανεις και δεν της λες τιποτα!Δεν μας εχεις ζαλισει καθολου!!!!Καλα κανεις και μας τα λες!!!Απλα να μαθεις να μην βαζεις τα θελω και τον εαυτο σου σε 2η μοιρα ποτε και για κανεναν λογο....

Γιατι σ αυτην την ζωη μονοι μας ηρθαμε μονοι μας θα φυγουμε οποτε πρεπει να ικανοποιουμε την καθε μας επιθυμια(λογικα πραγματα)και ειδικα στην φαση που βρισκεσαι εσυ τωρα....εγω εκει δινω βαση....δεν ειναι οτι ετσι απλα σου ειπε περιμεν,τοτε θα σου ελεγα αντε δωστου λιγακι χρονο....αλλα εχουμε και το θεμα της υγειας που για μενα ειναι στην ζωη το ΝΟΥΜΕΡΟ 1!!!!!Αυτα!Σε φιλω και ευχομαι στην ζωουλα σου ολα να ειναι λουλουδενια απο δω και περα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ Αριστίνα! Να είσαι και συ καλά και οι δικοί σου όλοι!! Χτες μιλήσαμε, διαφωνήσαμε και μου ζήτησε να μπω στην θέση και γω να μπει στην δική μου. Εχει πιεστειι με όσα μας συμβαίνουν. Δεν πειράζει, έτσι και αλλιώς μαζί του θέλω να κάνω οικογένεια και δεν θέλω να τσακωνόμαστε για κάτι τόσο ευχαριστο! Θα περιμένω να ξεμπερδέψουμε με το άλλο θέμα και θα το ξανασυζητήσουμε! Αν ξεκαθαρίσει η κατάσταση μπορούμε μετα τα χριστούγεννα να το βάλουμε μπρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠ ΟΣΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΝΥΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;Η ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ;

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Σιδερένια μου τι είναι αυτά που μας διηγήσαι??:(

ευχομαι πραγματικά μέσα απο την καρδιά μου η υγεία σου να είναι πάντα καλή!!ειλικρινά ακομα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο άνδρας σου δεν νιώθει έτοιμος....όταν παντρευτήκατε πώς ήταν?:dry:

ένας γάμος δεν είναι 'πάρτυ' που το κάνουμε και λέμε πως είμαστε επίσημα μαζί!είναι κάτι παραπάνω...ενώνουμε τις ζωές μας,τις ψυχές μας και γινόμαστε ένα με τις ευλογίες Του Θεού.Είμαστε μαζί στις λύπες,στις χαρές ακόμα και στις ασθένειες.Παίρνουμε ευχές για ευτεκνία και όλοι λένε βιον ανθοσπαρτον..!

το φυσικο επακόλουθο ενός γάμου είναι η δημιουργία παιδιών,μη σου πω πως είναι και το κίνητρο.

Προβλήματα έχουμε απο την μέρα που γεννηθήκαμε και δυστυχώς πάντα θα έχουμε άλλωστε είναι αναπόφευκτο!:( πάντα κάτι θα τον απασχολεί και παντα κάτι θα βρίσκει να σου λέει.Αγαπιόσαστε απο ό,τι λες και γι'αυτό κάνεις και υπομονή αλλά μέχρι πότε?τα παιδιά δεν έρχονται κατα παραγγελία όπως πολύ σωστά ανέφερε και μια κοπέλα,ποτέ δεν είμαστε σίγουρες πότε θα τεκνοποιήσουμε αυτά είναι δουλειές Θεού.

Συγνώμη αν παρεκτρέπομαι αλλά καταλαβαίνω την αγωνία σου να γίνεις μανούλα και γι'αυτό μιλώ έτσι.Εμείς με τον άνδρα μου παντρευτήκαμε 3 μήνες αφού γνωριστίκαμε (από τρελό έρωτα) και αμέσως μετα τον γάμο βάλαμε μπρος για νινί:cheer: ήταν τόσο τρελαμένος με την ιδέα πως μπορεί να γίνει πατέρας (όπως και γω βέβαια να γίνω μανούλα) που η ηλικία του 25 καθώς και η δική μου 20,τα οικονομικά που είχαν τότε την κατιούσα (ούτε ασφάλεια δεν είχαμε τότε να φανταστείς) δεν ήταν κατασταλτικοί παράγοντες ώστε να έρθει μια νέα ψυχούλα στον κόσμο!:huh: έμεινα έγκυος σύντομα και γρήγορα το χασαμε αλλά δεν χασαμε την πίστη μας!μετά απο 3 μήνες ξαναπροσπαθήσαμε και σήμερα βρίσκομαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου:lol: και πετάμε από ευτυχία!!μην απελπίζεσαι...κάθε μέρα να προσευχεσαι και να ζητάς απο Την Παναγίτσα να φυτρώσει ένα σποράκι και στην δική σου κοιλίτσα!οι γυναίκες είμαστε γεννημένες να γίνουμε μανούλες και κανένας και τίποτα δεν έχει το δικαίωμα να μας το στερήσει:angry: συγνώμη για τα πολλά λόγια (που καμια φορά είναι και φτώχια) εύχομαι όλα να κυλίσουν στη ζωή σου όπως τα ονειρεύεσαι...φιλικά menoula!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Siderenia μου καταρχήν σου εύχομαι να είσαι πάντα σιδερένια, και θα είσαι γιατί φαίνεται πως είσαι ένας πολύ δυνατός άνθρωπος. Πάρά τα προβλήματα που αντιμετώπισες σε τόσο μικρή ηλικία ,δεν το έβαλες κάτω. Ερωτέυτηκες, παντρέυτηκες και τώρα θέλεις να κάνεις οικογένεια. Θέλει πολύ κουράγιο αυτό και είσαι αξιέπαινη. Με συγκίνησε πραγματικά η ιστορία σου και πιστεύω ότι είναι ένα μάθημα για όλους μας. Ενα μάθημα για να εκτιμάμε αυτά που έχουμε και πάνω απ' όλα την υγεία. Όσον αφορά τον σύζυγο...τι να σου πω, εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άντρες τρομάζουν λίγο με την ιδέα του παιδιού γιατί αυτό θα τους κάνει απο "γιους" - "πατέρες". Πιστεύω όμως ότι μετά τη σύλληψη κα ιαφού το χωνέψουν καλά όχι μόνο δεν έχουν αντίρηση αλλά παθαίνουν παράκρουση με την ιδέα. Ο δικός μου άντρας το ξέρω ότι λατρεύει τα παιδια και εδω και πολύ καιρό λέμε ποσο ωραια θα ήταν να έχουμε το δικό μας. Είμαστε παντρεμένοι μόλις 1 μήνα και κάτι και αφου έχουμε αρχίσει τις προσπάθειες μου λέει "δεν είμαι και τόσο σίγουρος τελικά αν είμαι έτοιμος"!!!. Θέλω να σου πω ότι οι άντρες δεν αισθάνονται ποτέ έτοιμοι. το θέμα είνα ιάν είναι πραγματικά έτοιμοι δηλαδή αρκετά ώριμοι για να γίνουν γονείς. κι αυτό κούκλα μου το ξέρουμε εμείς οι γυναίκες καλύτερα απο τους ίδιους. Αυτοί το μόνο που βλέπουν τώρα είναι οι ευθύνες και τα χρήματα.Έμεις όμως βλέπουμε πολύ πιο μακριά και αυτό πρέπει να τους μεταδώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε και με την συναισθηματική διορατηκότητα που μας διακρίνει. Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τον τρόπο να τον πείσεις αφού εσύ τον ξέρεισ καλύτερα απ'όλους. Βρες τι είναι αυτό που τον φοβίζει κατά βάθος και προσπάθησε να τον κάνεις να νιώσει ασφάλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις σας και για τις ευχές σας! Καταρχάς να διευκριν΄σω ότι παντρευτήκαμε με πολιτικό και έχουμε σκοπό να παντρευτούμε με πολιτικό όταν κάνουμε παιδάκι κάνοντας και την βάφτιση μαζί! Ο άντρας μου γενικά δεν είναι συμβιβασμένος με την ιδέα του παιδιού, όχι γιατί δεν θέλει, αλλά γιατί μεγάλωσε σε ένα σπίτι όπου, ο πατέρας του είχε πολύ καλό μισθό και εκείνος παρότι δουλεύει χρόνια είναι χαμηλόμισθος ακόμα! Τον τρομάζει το ότι τα παιδιά έχουν έξοδα και δεν θέλει να τους στερήσει κάτι γιατί δεν θα νιώσει καλά αν συμβεί! Εκτός αυτού δυστυχως τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε πρόβλημα σοβαρό υγειας στην οικογένεια και αυτό τον φρενάρει. Κάνει μεταπτυχιακό παράλληλα και θεωρεί ότι δεν είναι η καταληλη στιγμη. Ευελπιστούμε ότι σύντομα θα ξέρουμε πως θα πάει η υγεία του συγγενή μας. Εχει μέλλον για την αποκατάσταση του αλλά τουλάχιστον θα ξερουμε ότι όντως θα γίνει καλά! Θέλει να τελειώσει και το επόμενο 6μηνο του μεταπτυχιακού, περιμένει και μια αυξηση, οπότε θέλει να περιμένει! Οπότε αποφάσισα να περιμένω λίγο καιρό ακόμα! Τουλάχιστον να καλυτερεύση η υγεία του συγγενη μας! ετοιμος δεν θα είναι ούτε μετά αυτό εννοείται! Ξέρω όμως ότι θα γίνει καταπληκτικός πατέρας και θα είναι ξετρελαμένος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιδερένια, μην αγχώνεσαι.

Εμείς είμαστε σχεδόν 11 χρόνια μαζί και σχεδόν 4 παντρεμένοι, και τόσο καιρό εγώ δεν ήθελα παιδιά. Ο άντρας μου τον τελευταίο καιρό ήθελε, αλλά δε με πίεζε, και τώρα το πήρα κι εγώ απόφαση και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες.

Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι δεν υπάρχει κατάλληλος καιρός. Δηλαδή αν περιμένεις να τακτοποιηθούν τα πάντα γύρω σου δεν πρόκειται να είσαι ποτέ έτοιμη. Εμείς δεν έχουμε δουλειές, εγώ μόλις διορίστηκα και το Σεπτέμβρη πιάνω δουλειά, ο άντρας μου είναι άνεργος, σπίτι δεν έχουμε, τίποτα δεν έχουμε, αλλά το θέλουμε το παιδί, γι' αυτό δεν το αναβάλλουμε για μετά. Κι εγώ κάνω διδακτορικό, αλλά δε λέω "κάτσε να το τελειώσω και τότε να βάλω μπρος για παιδί", γιατί μετά κάτι άλλο θα προκύψει, πάντα κάτι τέτοιο γίνεται.

Το μόνο αρνητικό είναι το πρόβλημα υγείας που λες στην οικογένειά σας, και που μπορεί να γίνει πηγή στρες και για τους δύο, άρα ανασταλτικός παράγοντας στη γονιμότητά σας.

Μια φίλη μου έχει δύο παιδιά και είναι έγκυος στο τρίτο, και είναι και οι δύο άνεργοι, δουλεύουν από δω κι από κει, και ο άντρας της κάνει και μεταπτυχιακό, αλλά είναι μια χαρά ευτυχισμένη με την οικογενειούλα τους που όλο και μεγαλώνει.

Η τέλεια κατάσταση δεν πρόκειται να έρθει ποτέ, προβλήματα υπάρχουν πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τα ξέρω και συμφωνώ μαζί σου 100%. Αλλωστε και η ως τώρα πορεία μας, μας το έχει αποδείξει. Οταν εχουμε το ένα μας λύπει κάτι άλλο και αυτό είναι φαύλος κύκλος. Δεν ξέρω πραγματικά, ερχοντες μέρες που νιώθω τα νευρα μου τσιτωμένα, που κλαίω κρυφά, γιατί δεν θέλω να ξέρει ότι εξακολλουθώ να το θέλω και να ελπίζω, πως θα το αποφασίσει σύντομα. Προσπαθώ να κάνω υπομονή, αλλά ξέρω πως ακόμα και αν ήμουν στην θέση του, θα είχα άλλη γνώμη για το θέμα, όπως και οι δικοί μου! Για μένα το παιδι είναι ευτυχία και όχι ευθυνες και σκοτούρες! Πιστεύω ότι μπορώ να ανταποκριθώ, γιατί μπορεί να πρέπει να δώσω πολλά αλλά αυτα που θα μου δώσει το παιδί δεν μπορώ να τα αποκτήσω ούτε με όλα το χρυσαφι του κόσμου! Αλλά πάλι έτσι μεγάλωσα! Ετσι ήταν πάντα οι γονείς μου, και αν και περάσαμε δύσκολα στην οικογενεια ειμασταν παντα ευτυχισμένοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο, σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα οικογένειας και ανατροφής. Κι εμένα ένας φίλος μου θέλει να παντρευτεί και να κάνει παιδιά μετά τα 40, για να ζήσει προηγουμένως τη ζωή του, έτσι λέει, γιατί από μικρός ήταν καλο-κακο-μαθημένος.

Ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά; Νομίζει ότι μια μέρα όλα θα γίνουν τέλεια και ότι ξαφνικά η ζωή σας θα είναι στρωμένη με ροδοπέταλα;

Αν λες ότι έχεις προβλήματα υγείας, και οι γιατροί σε συμβούλευσαν να προσπαθήσετε τώρα, τότε θα πρέπει να το καταλάβει. Γιατί δεν τον παίρνεις μαζί σου στους γιατρούς να του εξηγήσουν κι αυτοί; Οι γονείς του τι λένε;

Βέβαια, κι εσύ δεν πρέπει να ξεχνάς ότι το παιδί δεν είναι μόνο ευτυχία. Είναι και ευθύνη. Αλλά σίγουρα, αν έχετε τόσα προβλήματα, μια εγκυμοσύνη και ένα παιδάκι, θα σας επιβαρύνουν, βέβαια, αλλά θα σας γεμίσουν και με ευτυχία, αισιοδοξία και κουράγιο να τα αντιμετωπίσετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Siderenia μου καλησπερα κι απο μενα!!Αυτο που ειπες για το οτι τα παιδια στην οικογενεια σημαινουν ευτυχια αποτελει και δικο μου πιστευω παρολο που δεν το βιωσα ετσι οταν ημουν μικρη μιας και παντα οι δικοι μου και ειδικα η μαμα μου μας υπενθημιζε κα σε μενα αλλα και στον αδερφο μου το ποσες δυσκολιες εχουν και μονο αυτο λεγοντας τη γνωστη φραση¨δε θα κανετε κι εσεις παιδια .θα δειτε!"λες και μας απειλουσε!!!χαχαχαχα!!....Το ιδιο και οι γονεις του αντρα μου δε εχαναν ευκαιρια να επισημανουν το ποσσες στεναχωριες εχουν τα παιδια και με ποση δυσκολια μεγαλωσαν τα δικα τους!!(τον αντρα μου και την αδερφη του)Η αληθεια ειναι πως τα παιδια εχουν ευθυνες και εξοδα αλλα πανω απ ολα αυτα φερνουν τη γαληνη και την ολοκληρωση δινουν νοημα στην ζωη μας και κανουν το περασμα μας απο αυτη τη γη σημαντικο και ουσιωδες!!

Ευτυχως και εγω και ο αντρας μου δεν αφησαμε να μας επιρεασουν τα λεγομενα τους κι ετσι απολαμβανουμε τα τρια παιδια μας και σε καμμια περιπτωση δεν μετανοιωνουμε για την επιλογη μας να κανουμε και τριτο παιδι παρολο που δεν ηταν στο προγραμμα!!Ισα ισα η γεννηση του Ορεστη μας , μας ενεπνευσε ωστε να θελουμε να κανουμε κι αλλο μωρο μιας και μας εφερε τοση μεγαλη χαρα και σε μας και στα αλλα μας παιδια!!

Τελευταια ενας φιλος του αντρα μου τον ρωτησε "καλα εσυ που ησουν τοσο καλομαθημενος τελικα πας για πολυτεκνος?"και εκεινος του απαντησε "Αν με ρωτουσες ποσα παιδια θα ηθελα να κανω οταν παντρευτηκα θα σου ελεγα :κανενα,αλλα οταν γεννηθηκε ο γιος μου γεμισα γιατι εμαθα να αγαπω πιο πολυ απ τον εαυτο μου και αγαπω την οικογενεια μου και αγωνιζομαι για αυτη και αυτο δινει νοημα στην υπαρξη μου!!!"

Μην στεναχωριεσαι λοιπον ...οι ανδρες δεν εχουν το ιδιο φιλτρο με μας και ειναι πιο δυσκολο να εμπνευστουν αφου ειδικα στην αρχη ολα ειναι αγνωστα για εκεινους και φαναζουν βουνο!!Στο χερι μας ειναι να τους εμπνευσουμε και να τους κανουμε να καταλαβουν ποσο σημαντικη ειναι η δημιουργια μιας καινουριας ζωης χωρις ομως να τους αγχωνουμε με πραγματα που ισως δεν καταλαβαινουν απ τη φυση τους !!

Πολλα φιλια και σου ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω ότι είναι ευθύνη τα παιδιά, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Το πρόβλημα υγειας στην οικογένεια πάει πάρα πολύ καλά και είμαστε όλοι χαρούμενοι γι΄αυτό. Αλλά είναι χρόνιο κα η πλήρης αποκατασταση θα αργήσει να έρθει!

Οσο για τα δικά μου προβλήματα είναι επίσης σοβαρά! Στον γιατρό δεν έρχεται μαζί μου, δεν ξέρω γιατί . Του τα χω πει αν ήθελε επιβεβαίωση μπορούσε να έρθει.

Εκείνος μεγάλωσε σε μια οικογένεια όπου ο πατέρας είχε έναν πολύ καλό μισθό και με την νοοτροπία αυτή! Αλλά με τα δεδομένα τα σημερινά είναι δύσκολα τα πράγματα. Και φυσικά δεν είναι τόσο χάλια τα οικονομικά μας. Τώρα που είμαστε μόνοι μας είμαστε άνετα θα έλεγα. Με ένα παιδάκι αντε να περιοριστούν κάποια χαζοέξοδα. Ε και?

Απτην άλλη ενώ οι δικοί μου θέλουν εγγονάκι πάρα πολύ και το περμένουν πως και πως (αλλά δεν λένε τίποτα σε εκείνοςν και σπάνια σε μένα), οι δικοί του δεν θέλουν. Κυρίως η μαμα του και αυτό μας το λέει συχνά και στους δυο. Οποτε φαντάζομαι ότι και αυτό τον έχειε πεηρεάσει!

Πραγματικά ο άντρας μου είναι ένα πάρα πολύ καλό παιδί, φιλότιμος, τρέχει για όλους, αλλά θέλει όλα να τα ελέγχει και να τα υπολογίζει! Ομως η ζωή δεν ελέγχετε! Απλά την ζεις! Εχεις πιστη ότι όλα θα πάνε καλά και προχωράς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιδερένια μου αυτό που είπες τώρα για τη μαμά του έπρεπε να μας το είχες πει από την αρχή...Είναι η πιο λογική εξήγηση, ο άντρας σου επηρρεάζεται από τη μαμά του όπως και όλοι οι άνθρωποι! Εγώ νομίζω πως οι φόβοι τους έχουν να κάνουν με την ασθένεια που έχεις περάσει. Διαφορετικά δεν εξηγείται η πεθερά σου να μη θέλει εγγονάκι...Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις να μιλήσεις σε εκείνη πρώτα, να της εξηγήσεις ότι ο γιατρός σου επιμένει πως τώρα μπορείς να μείνεις έγκυος με ασφάλεια και πως τα προβλήματα υγείας έχουν ξεπεραστεί. Ίσως φοβάται και πως θα χάσει τη συμπαράσταση του γιου της στο θέμα υγείας του συγγενούς τους. Δοκίμασε να της μιλήσεις και να την πάρεις με το μέρος σου! Μια άλλη εναλλακτική (ίσως θεωρηθεί τολμηρό αυτό που θα πω) είναι να προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος έτσι κι αλλιώς. Παντρεμένοι είστε!!! Κάνετε έρωτα ελεύθερα άρα ανά πάσα στιγμή υπάρχει η πιθανότητα να μείνεις έγκυος! το έχεις δοκιμάσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ ήθελα να σου το προτείνω αυτό, να προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος έτσι, χωρίς συζητήσεις, κ.λπ. Το θέμα είναι, βέβαια, σε περίπτωση που θα τα καταφέρεις, πώς θα αντιδράσει ο άντρας σου. Αν είναι φιλότιμος και καλό παιδί όπως λες, το πολύ-πολύ να μουτρώσει για λίγες μέρες και να το πάρει απόφαση μετά. Αν, όμως, δεν αντιδράσει έτσι;

Όσο για τις πεθερές, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα. Η πεθερά μιας φίλης μου της ανέβαλε το γάμο, κι αυτή λόγω ασθένειας συγγενούς, και τώρα που αυτός έχει πεθάνει, βρίσκει διάφορες δικαιολογίες για να μην ορίσουν ημερομηνία. Ο αρραβωνιαστικός της επηρεαζόταν αφάνταστα από τη μάνα του, αλλά τώρα έχει ξυπνήσει. Μήπως να δεις κι εσύ λίγο αυτή την περίπτωση, δηλαδή να τον αποσπάσεις λίγο από τη μάνα του; Η ζωή συνεχίζεται, επειδή κάποιος συγγενής είναι άρρωστος δε σημαίνει ότι θα βάλετε κι εσείς τη ζωή σας στον πάγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι δεν το καταλαβαινω τι ρολο παιζει ο οποιοσδηποτε συγγενης ; δηλαδη οταν εσυ ετρεχεσ στα νοσοκομεια οι άλλοι σταματησαν τις ζωες τους ; δεν παντρευτηκαν δεν διασκεδασαν δεν εκαναν παιδια ; τι πραγματα ειναι αυτα ; συγνωμη που θα το πω αλλα μηπως φοβαται τις ευθυνες και ψαχνει και βρισκει δικαιολογιες ; Εσυ τωρα εισια καλα και τωρα σου επειτρεπουν να κανεις παιδι μετα απο 5-6 μηνες δεν ξερεις τι θα γινει ; ναμην ειναι λοιπον εγωιστης να σκεφτει οτι οταν καποιος παντρευετε θελει να κανει τη δικη του οικογενεια οι συγγενεις ειναι συγγενεις δεν ειανι η νεα μας οικογενεια .

Ξερω καποιες ισως να με πουν απολυτη αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου εδω δεν μιλαμε οτι εχει το περιθωριο και την επιλογη καλα θα κανει λοιπον αν το καταλαβει .Εσυ κανε υπομονη καιμην ανακατεψεις κανενα αλλο συγγεη σε αυτη τη περιπτωση ειανι δικοσ ου και δικο του αποκλειστικα θεμα .Ενα παιδι περα αποτα λεφτα και τη καλη ζωη θελει αγαπη καινα ειναι αποδεχτω απο την οικογενεια του αν εχει αυτα και ειναι καιη μανουλα του γερη και ο μπαμπας του το ιδιο του αρκουν .καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντησεις σας! Το θέμα το συζητήσαμε με τον αντρούλη μου και είπαμε ότι μπορεί να μας τύχει και τώρα οπότε καλως να έρθει. Αν όχι θα ξεκινήσουμε ενταντικά από τον νέο χρόνο! Ειπαμε ηδη να μιλήσω με τους γιατρούς μου, αν χρειαστεί να πάρω τίπτα φάρμακα σαν προετοιμασία (βιταμινες Ε κλπ), να χάσω και κάποια κιλάκια. Ο άντρας μου περισσότερο από όλα τελικά φοβάται για μένα! Επειδή έχω όλα αυτά, που πέρασα και έχω και κάποια παραπάνω κιλά φοβάται ότι θα με βλέψει η εγκυμοσύνη. Η πεθερά μου είναι μια χαρά η γυναικα, αλλά έχει και εκείνη τα δικά της τώρα, σου λέει ασε να ηρεμήσουμε για να το χαρούμε όλοι το εγγονι. Ολα όμως πάνε μια χαρά με τα προβλήματα μας και σύντομα θα μπούμε στους ρυθμούς μας πάλι και όταν ηρεμήσουμε και μεις θα σκάσει μύτη το σποράκι μας και ποιος μας πιάνει μετά!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...