Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μηπως παραλογιζομαι;;


siderenia

Recommended Posts

Με τον άντρα μου είμαστε πολλά χρόνια μαζί. Είμαι ευτυχισμένη και πολύ ερωτευμένη μαζί του. Θα ήθελα τόσο να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας. Εκείνος ομως δεν θέλει ακόμα.

Απ΄την αρχή της σχέσης μας, μας ταλαιπωρούν προβληματα υγείας. Πότε δικά μου, πότε στο άμεσο οικοενειακό μας περιβάλλον. Πρώτη φορά εδώ και χρόνια η δική μου υγεία είναι μια χαρά! Τα προβλήματα μου δεν μου επιτρέπουν εγκυμοσύνη γι' αυτό και οι γιατροί, μου λένε τώρα είναι καλό να προσπαθησω. Ο αντρας μου εξακολουθεί να μην θέλει. Κάποια στιγμή θα ήθελε να κάνουμε παιδιά αλλά και να μην κάνουμε δεν τον πειράζει! Εντο μεταξύ αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα σοβαρό, υγειας στην οικογένεια, οπότε τώρα μου λέει ότι δεν γίνετε και να μην τον πιεζω. Ας περάσει αυτό, ας πάρουμε το σπίτι μας να τακτοποιηθούμε και μετά προσπαθούμε. Φοβάμαι όμως μην υποτροπιάσει η δική μου υγεία και αναγκαστούμε πάλι να περιμένουμε. Ταλαιπωρούμε πάρα πολλά χρόνια. εγχειρήσεις, επεμβάσεις, θεραπείες διαρκώς. Πρώτη φορά είμαι καλά, παρότι ακολουθώ προληπτική θεραπεία. Φυσικά καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι σοβαρό, όπως όλα όσα έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι τώρα. Θα ήθελα τουλάχιστον να προσπαθησω. να μπορώ να πω ότι προσπάθησα.

Αυτα σκέφτομαι, κλαιω, σταναχωριέμαι. Μετά τα βάζω μαζί μου, γιατί είμαι εγωιστρια και δεν κάνω υπομονή. Γιατί δεν μπορώ να καταπολεμησω τον φόβο μου...μπως παραλογίζομαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιδερένια μου γειά σου,από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι πέρασες πολλά κ δόξα τω θεώ τώρα είσαι πολύ καλύτερα.Έχεισ δίκαιο να θέσ τώρα να αποκτήσεις επιτέλουσ ένα μωράκι και να χαρείσ την μητρότητα.ΣΥΖΗΤΑ το θέμα με τον άντρα σου,έτσι και αλλίως προβληματα θα υπάρχουν πάντοτε στο συγγενικό περιβάλλον,σημασιά έχει να είστε εσείς οι 2 καλά και από την στιγμη που οι γιατροί σου δ΄θνουν το ok γιατί όχι να το προσπαθήσετε.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fisika kai den paralogizese.exis perasi kai si tosa pola.fisiko ine na thes ena pedaki.

ase omos to xrono na kilisi aftos ta dixni ola oso kai na stenaxoriomaste ola pernoun tin poria tous.kai ego antimetopisa provlima igias otan imoun etimi gia pedi.klama apelpisia stenaxories.eeeeeeeeee kai.?tipota den evgala kako ekana ston eafto mou.tora palevo na kano pedi me eksosomatikes.

kano tis prospathies mou kai afino ta pragmata na erthoun mona tous.

mono elpizo tipota alo.an mporis xalarose kai kane to idio.

edo tha imaste kai tha ta leme.

sou stelno mia agalitsa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το κακό είναι ότι δεν θέλει καν να προσπαθησουμε και όποτε έρθει. Δυστυχως ποτέ δεν τελειώνουν τα προβλήματα. Πάντα λέμε αντε να περάσει και αυτό και αμέσως βγαίνει κάτι αλλο. Οι γιατροί μου χρόνια μου λενε πως καλό θα ήταν να κάνω παιδάκια άμεσα και να μην περιμένω. Βεβαια τότε είμασταν μικροί, δεν είχαμε δουλειές, τα προβληματά μου δεν τελείωναν. Τώρα όμως δόξα το Θεό είμαστε πολύ καλά! Γι' αυτό και οι γιατροι μου είπαν τώρα καλό θα ηταν να το προσπαθήσω. ΔΕν τους πολιπιστευει. Δεν τον πειράζει, τουλάχιστον τώρα, ακόμα και αν δεν κάνουμε ποτέ παιδιά! Προσπαθώ να το βγάλω απ' το μυαλό μου αλλά δεν είναι τόσο εύκολο. Φοβάμαι. Το έχω ξαναζήσει εκεί που όλα πήγαιναν ρολόι να χαλάσουν.:( Υπομονη, τι άλλο μπορώ να κάνω; Απλά κάποιες φορές με πιάνει έντονα και τότε θέλω κάπου να τα πω...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Siderenia μου,

λυπάμαι για τα προβληματάκια σου αγάπη μου αλλά αφού τα έχεις ρυθμήσει είναι πολύ καλό!!! :cheer:

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η αρρώστεια κάποιου συγγενή (ακόμα και 1ου βαθμού), με τον ερχομό ενός μωρού...

Παιδιά η ζωή συνεχίζεται. Όταν κάποιος είναι άρρωστος ή (χτύπα ξύλο) όταν κάποιος πεθάνει δεν πεθαίνουν και οι γύρω του.... :(

Εμένα ο πατέρας μου είναι στο νοσομείο με όγκο στο κεφάλι και περιμένουμε να γίνει εγχείρηση εντός των ημερών... όταν αρρώστησε έμεινα έγκυος και σε πληροφορώ πως το χάρηκε περισσότερο από όλους!!! Του έδωσε δύναμη και θέληση για ζωή μόνο και μόνο για να κρατήσει στην αγκαλιά του το εγγονάκι του...! :woohoo:

Συγνώμη αν επεμβαίνω αλλά μου φαίνεται, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, πως η δικαιολογία αυτή είναι πολύ φτηνή .... :angry:

Εμένα προσωπικά δεν θα με κάλυπτε. Εφόσον είστε πολλά χρόνια μαζί, επόμενο δεν είναι να ολοκληρώσετε την ευτυχία σας με ένα παιδάκι;

Το θέμα είναι να ψάξεις και να βρεις την πραγματική αιτία που δεν θέλει παιδί (ή τέλος πάντων που δεν τον απασχολεί και τόσο το να αποκτήσει παιδιά).

Συγνώμη και πάλι αν είπα πράγματα που σε στεναχώρησαν αλλά πιστεύω πως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μας στερήσει την μητρότητα.

Εύχομαι να βρεθεί σύντομα λύση και να κάνεις πολλά παιδάκια!!!!

Σε φιλώ γλυκα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 δεν με στεναχώρεσες καθόλου. Αυτα ακριβώς σκέφτομαι και γω. Η ζωή προχωράει και έχει καλά και άσχημα! Δεν γίνεται κάθε φορά που μας συμβαίνει κάτι άσχημο, να σταματάμε να ζούμε περιμένοντας! Ακριβως όπως λες και συ ένα μωρό θα δωσει δύναμη και χαρά σε όλους! Δεν ξέρω ειλικρινά. Οι λόγοι που καταβάθος δεν θέλει είναι ότι πιστεύει πως είναι μικρός (ειμαστε 27 και οι δυο), πως δεν εχουμε καλό εισοδημα (δεν είναι τελειο, αλλά είναι καλύτερο από άλλα ζευγαρια με παιδια). Θεωρεί ότι δεν είναι έτοιμος. Συν το ότι έχουμε και το πρόβλημα αυτο. Ετοιμος 100% κανείς δεν είναι μέχρι να ερθει. Μετά τα συναισθηματα αλλάζουν , εμείς αλλάζουμε και όλα μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε και να τα καταφέρουμε!

Οσο για τα όσα λες gorgina προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά φοβάμαι! Στην περιπτωση μου τα προβλήματα ξεπεράστηκαν τώρα που είμαι έτοιμη να γίνω μαμα. Ομως είναι τέτοιας φύσεως που μπορούν απτην μια στιγμη στην άλλη να επανέλθουν. Και δυστυχώς δεν επιδεχεται εξοσωματική.

Μπορει να είμαι μικρή όμως τα προβληματα μου δεν γνωρίζουν ηλικία...Προσπαθω να μην σκέφτομαι το κακό αλλά δεν γινεται! Με βρηκαν τόσα και τώρα που όλα πάνε καλά πετάμε την ευκαιρια ακόμα και αν αυτή είναι η μοναδική. Φυσικά τώρα δεν το ξέρουμε αλλά γιατί να ρισκάρουμε να έρθει μια ώρα που θα χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου δεν παραλογίζεσαι καθόλου μετα απο οσα περασες ειναι φυσικό να εχεις την αναγκη, εφοσον τωρα ολα ειναι καλύτερα,να αποκτησεις ενα παιδάκι.Το καλύτερο θα ταν να μιλησεις με τον αντρα σου να του εξηγήσεις τις ανάγκες και τις ανυσυχίες σου εξαλλού αποφασίσατε απο κοινού να κάνετε οικογένεια και οι τρίτοι δεν πρεπει να εχουν θέση σε οτι αφορα εσας.Σιγουρα ενα προβήμα υγειας στο αμεσο περιβαλλόν εχει δυσκολίες ενα παιδάκι ομως δεν θα βλάψει κι αλλο την ηδη υπαρχουσα κατασταση και σίγουρα θα φέρει χαρα σε πολλούς.Βαλτε τα κατω λοιπον,μιλησε του καθαρα και θα δεις οτι ο θεός θα χαρίσει και σε σας ενα μωρακι οταν ερθει η κατάλληλη στιγμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλησα με τον άντρα μου, αλλά το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Δεν θέλει ακόμα. Με τίποτα. Πιέζεται με την όλη κατάσταση και νιώθει ότι τρέχει διαρκώς να προλάβει κάτι. Δεν θέλει. Είναι μικρός ακόμα.:( Τι να κάνω...Του εξηγησα τους φόβους μου, αλλά δεν πιστευει ότι δεν θα τα καταφέρουμε, ούτε ότι είναι όπως μας τα λένε. Τελος πάντων, δεν έχω τίποτε άλλο να του πω, Αν δεν θέλει, αν δεν νιώθει έτοιμος, ότι και να πω, δεν αλλάζει άποψη. Και δεν μπορώ να κάνω κάτι, Ενα παιδί θα είναι και των δο μας, ευθυνη μας και κάτι που πρέπει να θέλουμε και οι δυο. Και είχα χαρεί γιατί μου χε πει ότι θα αρχίσουμε σύντομα τις προσπάθειες, αλλά άλλαξε γνώμη...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

siderenia μου,

δεν πιστευω οτι άλλαξε γνώμη , αφού το είχε πει , σίγουρα κάποια στιγμή θα σου πει να ξεκινήσετε.

Εφόσον αισθάνεται πιεσμένος και οτι σηκώνει αυτός το βάρος των καταστάσεων , αν τον πιεζεις κι εσυ, αυτό θα φέρει αρνητικό αποτέλεσμα και ίσως γκρίνιες.

Σε καταλαβαίνω και σου λέω πως σκέφτεσαι πολύ φυσιολογικά , ομως έτσι όπως βλέπω εγώ την κατάσταση καλύτερα να τον αφήσεις για λιγάκι να ηρεμήσει.Πιστευω πως θα το σκεφτεί και κάποια στιγμή θα σου το ζητήσει αυτός.Απλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή , όσο μπορείς άφησε λίγο το θέμα αυτό στην άκρη...( ξέρω πόσο δύσκολο σου είναι! ) .Ευχομαι όλα να πάρουν το δρόμο τους...

Και κάι άλλο.Εγώ έχω ενα παιδάκι και ακόμα και τώρα δεν αισθάνομαι έτοιμη να ξαναγίνω μάνα!!Θέλω να πω πως έτοιμος μπορεί να μην είσαι και ποτέ....

όσο αφορά το οικονομικό , όλα βολέυονται.Η βασικότερη ανάγκη ενός μωρού είναι μόνο η αγάπη και δεν χρειάζονται χρήματα γιαυτήν.Πιστευω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ!!

Υπομονή , χαλάρωσε και όλα θα γίνουν.Καλή τύχη και υγε'ια σου ευχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ γλυκια μου ποοοοοοοσο σε καταλαβαινω τα ιδια τραβαω κ εγω οχι βεβαια με θεματα υγειας αλλα οικονομικα εχω φτασει σε σημειο ποια να μην του μιλαω κ εγω εχω βαρεθει να τον κυνηγαω να του το συζηταω ΒΑΡΕΘΗΚΑ ειχαμε πει πωσ μετα το πασχα θα αρχιζαμε σιγα σιγα κ εμεις μου ειχε πει να του λεω ποιες μερες ειναι κ οταν του τις λεω δ με πλησιαζει ειληκρινα με εχει φτασει σε σημειο να σκεφτομαι καμια φορα κ τον χωρισμο

παντα υποχωρουσα αλλα ηρθε κ εμενα η ωρα μου να ζητησω κατι να παμε πιο μπροστα την σχεση μας

αλλα αυτος οχι εκει

βαρεθηκα πια να περναει παντα το δικο του

εχω φτασει σε σημειο που εχω τρελα κ απιστευτα νευρα κ να ξεσπαω ειτε σε αυτον ειτα στην δουλεια μου

εχω βαρεσει κοκκινα στο φουλ δ ξερω αν αντεξω κ δ τα παρατησω ολα κ εξαφανηστω απο προσωπου γης

συγνωμη εχεισ το προβλημα σου εσυ κ γω λεω τα δικα μου αλλα ηθελα να τα βγαλω

ευχομαι ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΥΑΛΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ Κ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ Θ Ε Λ Ω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω κορίτσι μου πως όλα αυτά που σκέφτεσαι είναι παράλογα!Νομίζω πως το να μην τα σκεφτόσουν θα ήταν! Είναι κάτι τόσο φυσιολογικο! Απλά νομίζω οτι η απάντηση είανι η ίδια σου η σχέση. Αν αγαπας και μπορεις να σέβεσε τα θέλω και τις προτεραιότητες του άντρα σου ,έτσι θα πρέπει να κάνει και αυτός. Ποτέ βέβαια οι προτεραιοτητες ενός άντρα δεν είναι ίδιες με τησ γυναίκας. Μη περιμένεις να σε καταλάβει, όχι ότι δε θέλει αλλα απλά δεν μπορεί. Προσπάθησε να τον κάνεις να καταλάβει ποσο πολύ το θέλεις χωρίς να τον πιέσεις.Πιστευω οτι θα βρεις την άκρη! φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά ευχαριστώ για τιςαπαντήσεις σας. Μπουγατζούλα δεν σε παρεξηγω. Το θέμα δεν είναι μόνο δικό μου, μπορείς να πεις και συ τα δικά σου!

Κορίτσια δεν πιστεύω ότι δεν σέβεται τα θέλω μου. Είναι πολύ καλό παιδί, μ΄αγαπάει πάρα πολύ, αλλά δεν τρελαίνεται να γίνει πατέρας. Είμαστε και μικροί ακόμα (δεν έχουμε κλείσει τα 27 ακόμα) και μας έχουν βρει ένα σωρό πράγματα. Αν δεν είχα και γω τόσα προβληματα μπορεί να μην το σκεφτόμουν ακόμα. Αλλά κάτι αυτά, κάτι ο φόβος πως ίσως δεν μπορώ να κάνω παιδιά, τώρα που μου λένε οι γιατροί θέλω να προσπαθήσω. Ο λόγος που δεν θέλει δεν είναι, το πρόβλημα που έχει ο συγγενεις μας. Δεν θέλει γενικά τώρα. Δεν είναι έτοιμος, είναι μικρός, δεν θεωρεί ότι είμαστε καλά οικονομικά, όσο καλά θα ήθελε τελος πάντων. Στεναχωριέμαι αλλά δεν θέλω να τον πιέζω. Απλά φοβάμαι ότι αν ξαναπάω στο γιατρό και μου πει ότι πάλι έχω προβλημα, θα στεναχωρεθώ πολύ και ίσως τον κατηγορήσω που δεν προσπαθησαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!

ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ Κ ΕΠΙΘΥΜΙΑ Κ ΤΩΝ 2 ΣΥΖΥΓΩΝ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ Κ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΑΣ,ΟΠΟΙΑ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ...ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΤΣΙ,ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΝΟ ΠΙΕΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ Κ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ!

ΝΑ ΜΗ ΚΛΑΙΣ Κ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΟΤΙ Κ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi το ξέρω πως το παιδάκι πρέπει να έρθει και να το θέλουμε και οι δυο. Οπως επίσης ξέρω ότι καλό είναι να μην περάσουν τα χρόνια μέχρι να το αποφασισουμε. Δεν θέλω να το ξανασυζητησω μαζί του. Κουράζεται και αυτός και εγώ. Θα το αφησω για τώρα, αλλά δεν θα περιμένω πότε θα στρώσουν όλα (για τα δικά μας δεδομένα)! Αν μη τι άλλο στα τόσα χρόνια σχέσεις όλο για κάτι τρέχουμε και δεν θεωρώ ότι γι'αυτό ότι δεν ζήσαμε στα 20 θα πρέπει να το ζήσουμε τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι με έχει πάρει από κάτω. Παντού βλέπω έγκυους και μωρά. Ακόμα και στον ύπνο μου, βλέπω μωρά...Δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Και εκείνος το καταλαβαινει και με ρωτάει όλο τι έχω και τι έχω. Τι να του πω όμως; οτι θελω αυτό που μου στερείς; Δεν ευχαριστιέμαι την σεξ.πραξη γιατί το μόνο που σκέφτομαι είναι ας γινόταν κάτι και να έμενα έγκυος! Εχω αρχίσει να έχω και κάτι συμπτώματα και πολύ φοβάμαι ότι έχω πάλι πρόβλημα στον τράχηλο. Γιατί οι άντρες δεν έχουν αναπτυγμένο το πατρικό ένστικτο; Ετσι μπορεί να μας καταλαβαιναν καλύτερα. Αυτή την λαχτάρα που νιώθουμε εμείς γιατί δεν την έχουν και εκεινοι, παρά μόνο αφού μάθουν ότι περιμένουμε παιδί ή αφού γεννήσουμε; Αν ένιωθαν έστω λίγο αυτά που νιώθουμε εμείς όταν αρχίζει η επιθυμία, τότε θα μας καταλάβαιναν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα siderenia:)

γιατι παντρευονται οι ανθρωποι?για να κανουν παιδια λεω εγω,αλλιως μια χαρα ειμαστε και εκτος γαμου,ετσι δεν ειναι?και γιατι να εισαι εγωιστρια?ειναι λογικο να θελεις παιδι.Τι αλλο να θελεις δηλαδη μεσα σε ενα γαμο?Ισα ισα αφου εχεις ενα ευτυχισμενο γαμο,εισαστε ερωτευμενοι ειναι το ιδανικο περιβαλλον για να ερθει ενα μωρακι. Ο αντρας σου μπορει να μην καταλαβαινει οτι το παιδι δεν ερχεται με παραγγελια.Μπορει οταν μπορει εκεινος να μην ερχεται.Εξηγησε του το αυτο.Το θεμα υγειας ειναι σοβαρο.Αλλα τα θεματα υγειας της υπολοιπης οικογενειας τι δουλεια εχουν με τη δικη σας αποφαση για παιδι?αυτο δεν το καταλαβα.Ειναι καποιος στην ερυτερη οικογενεια?Για σενα το καταλαβα,αλλα αφου νιωθεις καλα και ετοιμη...που το προβλημα?Τωρα πια οι 2 σας ειστε οικογενεια.Και τα σπιτια και οι δουλειες και αλλα τοσα δεν σταματουν ποτε,παντα θελουμε κατι αλλο,ολα γινονται ενα παιδι δεν σταματαει την εξελιξη της ζωης μας,ειναι λαθος αντιληψη αυτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

siderenia έγραψε:

Πραγματικά ευχαριστώ για τιςαπαντήσεις σας. Μπουγατζούλα δεν σε παρεξηγω. Το θέμα δεν είναι μόνο δικό μου, μπορείς να πεις και συ τα δικά σου!

Κορίτσια δεν πιστεύω ότι δεν σέβεται τα θέλω μου. Είναι πολύ καλό παιδί, μ΄αγαπάει πάρα πολύ, αλλά δεν τρελαίνεται να γίνει πατέρας. Είμαστε και μικροί ακόμα (δεν έχουμε κλείσει τα 27 ακόμα) και μας έχουν βρει ένα σωρό πράγματα. Αν δεν είχα και γω τόσα προβληματα μπορεί να μην το σκεφτόμουν ακόμα. Αλλά κάτι αυτά, κάτι ο φόβος πως ίσως δεν μπορώ να κάνω παιδιά, τώρα που μου λένε οι γιατροί θέλω να προσπαθήσω. Ο λόγος που δεν θέλει δεν είναι, το πρόβλημα που έχει ο συγγενεις μας. Δεν θέλει γενικά τώρα. Δεν είναι έτοιμος, είναι μικρός, δεν θεωρεί ότι είμαστε καλά οικονομικά, όσο καλά θα ήθελε τελος πάντων. Στεναχωριέμαι αλλά δεν θέλω να τον πιέζω. Απλά φοβάμαι ότι αν ξαναπάω στο γιατρό και μου πει ότι πάλι έχω προβλημα, θα στεναχωρεθώ πολύ και ίσως τον κατηγορήσω που δεν προσπαθησαμε.

οι περισσοτεροι αντρες ποτε δεν ειναι ετοιμοι!ποσες φορες το εχω ακυσει αυτο.Και οσο για τα εξοδα,σιγα πια.Ενα παιδι δεν σημαινει 500 ευρω το μηνα εξοδα.Τις πανες του θα αγοραζετε,ειδικα αν θηλασεις ουτε γαλατα θα αγοραζεις αλλα ακομα και να μη θηλασεις,κοβεις απο αλλου απο καφεδες και bar στην τελικη!!!δεν ειναι τοσο τρομερο,ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρόβλημα υγείας είναι στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον. Αλλά δεν είναι ότι μου προβάλει μόνο αυτό σαν δικαιολογία. Κάτσε να τελειώσει αυτό και εκείνο, να κάνουμε αυτό και το άλλο και είμαστε μικροί ακόμα για τέτοιες έννοιες. Εχω περάσει χερότερες έννοιες και αυτό δεν μου φαινεται τίποτα μπροστά στα άλλα. Τα έβγαλα πέρα σε αρρώστιες και σίγουρα ένα μωρό ειναι χαρά για όλους. Αυτό που δεν καταλαβαίνει είναι ότι δεν ξέρουμε πως θα πάει η ΔΙΚΙΑ μου υγεία. Είχα καρκινο και μου παρουσιάστηκε και στον τράχηλο. Δοξα το Θεό είμαι καλά. Αυτό ακριβώς ΤΩΡΑ είμαι ΚΑΛΑ!! Δυστυχώς όμως αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να το ελενξω αν θα φύγει ή θα ξαναέρθει. Τι να περιμένω; Οταν οι γιατροί σου λένε ξεκίνα τι καθομαστε;; Δεν τους πιστεύει! Λες και όταν τα περνουσα όλα αυτα δεν ήταν μαζί μου. Στο κάτω κάτω και γω υπήρξα άρρωστη και όλοι οι άλλοι ζούσαν τις ζωές τους και καλά έκαναν! Εγώ γιατί πρέπει να περιμένω και όλων των άλλων τα προβλήματα να είναι σοβαρότερα από τα δικά μου;;; Αν αυριο μεθαύριο θέλω και δεν μπορώ ποιός θα πονάει περίσσοτερο από εμένα;; Και αφού κάποια στιγμή λέει θα προσπαθήσουμε γιατί όχι τώρα; Ηδη εχουν περάσει 5 χρόνια από την πρώτη φορά που ο γιατρός μου είπε αν θες παιδιά βάλε μπροστα. Εντάξει τότε είμασταν μικροί χωρίς δουλειες χωρίς τίποτα. Τωρα όμως τι περιμένουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν λές πως με τον άνδρα σου είσαστε πολλά χρόνια μαζί τι εννοείς ???

5, 10, 15 ???...

Τέλος πάντων, αυτό που νιώθω να σου πώ είναι πως τα παιδιά δεν τα προγραμματίζουμε.

Όποιος/όποια στη ζωή του/της έφτιαξε τέτοιου είδους "προγράμματα" στο τέλος απέτυχε.

Ένα μωρούλι για να γεννηθεί χρειάζεται να το λαχταρούν και οι 2...

Εγώ είχα μια απλή σχέση 2 χρόνων, έμεινα έγκυος, παντρευτήκαμε, μετά γέννησα και τώρα γεννάω πάλι σε λίγες ημέρες και το δεύτερο.

Αυτό που θέλω να σου πώ, είναι πως αν έλεγα " Πρώτα θα έχω σχέση 3-4 χρόνια, μετά θα παντρευτούμε και μετά από 2-3 χρόνια θα κάνουμε και παιδί", ίσως να μην είχα ούτε την κορούλα μου, ούτε και με το καλό τον γιό μου που έρχεται.

Σιδερένια να είσαι και πές στον άνδρα σου να λειτουργήσει λίγο πιο αυθόρμητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιδερενια απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου ηθελα παιδια απο μικρο κοριτσακι ετρεχα και τα επιανα και τα πηγαινα βολτες μεγαλωσα με το σκεπτικο να κανω οικογενεια.Γνωρισα τον αντρα μου στα 25 εκεινος εν χρονο μικροτερος οικονομικα δεν ειχαμε κανενα ν να μας βοηθησει μονοι μασ δουλευαμε σε δυο δουλειες ο καθενας δεν μπορουσαμε να αγορασουμε σπιτι αλλα μεναμε στο ενοικιο .Ταυτοχρονα ο αντρας μου επρεπε να βοηθησει στο γανο της αδερφης του αν της παρει καποια πραγματα μιαακι ο πεθερος μου αδυνατουσε βεβαια η κουνιαδα μου δουλευε αλλα δεν θελαμε να παντρευτει χωρις αν εχει τα βασικα που εοχυμε όλες . Επρεπε να βοηθησει την οικογενεια του .Δεν μας εβιαζε ο γαμος αλλα το 1999 ο πατερας μου ηατν πολυ αρρωστος και δνε ξεραμε αν θα προλαβουμε την ατασταση εσι επισπευσαμε το γαμο .Και ενω ετοιμαζομασταν τον μαιο του 99 εμαθα οτι επρεπε να αφαιρσω το θηρειωδη μου και μαθαινω οτι ειχε γυρισει σ εκακοηθεια επρεπε να παρω ραδιενεργο ιοδειο αι να περιμενω τρια χρονια για να κανω παιδι Το σεπτεμβριο του 1999 εγω ημουν 29 και ο αντρα μου 28 εγεινε ο γαμος μας αλλα στις 7/9/99 3 μερες μετα και ενω ημουν γαμηλιο ταξιδι εγεινε ο σεισμος αι εμεινα κυριολεκτικα στο δρομο.Εμαινα στο νοσοκομειο και η υγεια μου ειχε κλονιστει μα πιο πολυ η ψυχολογια μου ομως δεν το εβαλα κατω πηγα στη σχολη εκαν πραγματα για μενα και περιμενα να ερθι η στιγμη να μπορεσω να μεινω εγκυος .

Τα προβληματα υγεας τοσο του πατερα μου οσο και του πεθερου μου ηταν καθημερινα και συνεχιουν και ειναι .Τα χρονια περασαν και μετα απο πολλες προσπαθεες απεκτησα ενα αγορακι 5 ετων .Τα προβηματα υγειας των συγγενων συνεχιζουν οπως και τα οικονομικα 4 φορες τη εβδομαδα πηγαινω το μικρο λογοθεραπειες και ομως παρολο που το απιδ με θελει καταπανω ο αντρα μου ηθελε και δευτερο εδω και 3 χρονια εγω δεν ηθελα αρχιακ γιατι μετακομισα και ημουν μονη σεμια περιοχη χωρις τα στοιχειωδη με ενα μικρο παιδι αλλα το βασικοτερο δν ημουν ετοιμη ομως μπηκα στη θεση του αντρα μου με τη κουβεντα δεν με πιεσε απλα μου ειπε οτι θα ειναι τελιο να εχουμε καομα ενα σπορακι στο σπιτιμας .

Βαλε τον αντρα σου στη δοαδικασια οτι τα προβληματα δεν ταματανε και οσο τα αφηνετε θα προστεθει και άλλο το προβλημα της ηλικιας .Ενας αντρας 27 ετων δνε ει και μικρος και ειδικα μια γυναικα ειστε στην καταληλη ηλικα αλλωστε η ζωη μας παντα γινεε πιο ομορφη και αν ξεκινησετε τωρα τη προσπαθεια δεν σημαινει οτι θα μεινεις αμεσως εγκυος (μακαρι αν γινει)πες του το οτι η ζωη σου ειναι μιση και οτι ενα παιδι θα σου δωσει το κινητρο ακι τη δυναμη να παλεψεις .Εμενα παντως ειναιτο μοναδικο πραγα που μοπυ δινει δυναμη αν μην πεφτω , εννταξει ειναι και η αγαπη του συντροφου αλλα η αγαπη μας γιατο απιδι κι αντιστροφα ειναι το μαγικοτερο πργμα στο κοσμο.

Καθε ευτυχια και παντα σιδερενια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα συμφωνώ μαζί σου όσο τίποτα! Ολα θέλει να προγραμματίζει ενώ μας έχουν βρει τόσα εκεί που δεν τα περιμέναμε.

Βασια μια απ΄τα ίδια!! 20 ετών αφαιρώ θυροειδή λόγο καρκίνου. Αδένες και λεμφαδένες γιατί είχε προχωρήσει. Εκανα 2 ιωδια σε 1 χρόνο και 5 επανελέγχους του εξαμήνου με μικρές ποσότητες ραδ.ιωδίου. Φαντάζομαι τα έκανες και συ και ξέρεις! Παράλληλα μου βγαίνει και στον τράχηλο πρόβλημα. Ανεύθυνος ο γιατρός δεν έκανε τίποτα και όταν πήγα μετά από 6 μήνες αλλού ήταν αργά. Το πρόβληματάκι έγινε ΘΕΜΑ!! Χρόνια προσπαθούσα να τα αντιμετωπίσω, πότε μαζί πότε ένα από τα δυο. Ο ένας γιατρός έλεγε κάνε παιδί ο άλλος όχι. Δεν μπορουσα με τίποτα να ρυθμίσω τον θυροειδή μου (τα καταφερα προ 6μηνου!!) Ταλαιπωρια και με τον τράχηλο για χρόνια. Τελικά είχε δώσει προκαρκινικά κύτταρα. 2 επεμβάσεις κανα (τελευταία προ 6μηνου) και τώρα όλα είναι καλα. Τωρα φωνάζουν οι δυο γιατροί κάνε παιδί και γω περιμένω...Δυστυχώς δεν μπορώ να ελένξω το σώμα μου για το τι μπορέι να δώσει. Κάνω θεραπεία προληπτικά ακόμα και τώρα για τον τράχηλο. Το παραμικρό μου δημιουργεί πρόβλημα και δεν μπορώ να το καταπολέμησω (δεν έχω καλή άμυνα σαν οργανισμός). Γι' αυτό λέω εντάξει να καταλάβω τα πρβλήματα των άλλων, το οικονομικό, το ότι νιώθει μικρός. Εμένα όμως ποιος θα με καταλάβει; Αν παρουσιαστεί ξανα σε μένα πρόβλημα ποιός θα πονέσει περισσότερο; Η μήπως εγώ τα ήθελα όλα αυτά και μου συναίβησαν; Αλλά όταν μας έχουν βρει τόσα από το πουθενά δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένη που πρέπει να περιμένω κανα χρόνο ακόμα. Και αν η αυξηση δεν έρθει ποτέ; Αν τα προβληματα δεν σταματάνε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIDERENIA ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ κλπ?? ΜΗΠΩΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ & ΓΙΑ ΣΕΝΑ & ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ??? ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ & ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΟΥ πχ??? ΑΣΤΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ !!!ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ... & ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ & ΕΓΩ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΑΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Λες;;;:huh: Στον γιατρό δεν έρχεται μαζί μου ποτέ. Μονο στην τελευταία επέμβαση ήταν μαζί! Και του μίλησε ο γιατρός μου. Αλλά και έτσι να είναι αφού του έχω πει ότι ο γιατρός μου είπε βάλτο μπρος τώρα τι φοβάται; Και αν φοβάται γιατί δεν έρχεται μαζί μου να τα πει και στον ίδιο, παρότι του το χω προτείνει πολλές φορες; Απλά δεν θέλει! Εκεί καταλήγω όσο το σκέφτομαι. Και όποτε του κάνω αναφορά στο θέμα νευριάζει. Δεν θέλει να το συζητάμε καθόλου...:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα κοπελα μου διαβαζω και ξαναδιαβαζω αυτο το μηνυμα σου με αυτο που σου συμβαινει....δεν ξερω τι να σου γραψω ειλικρινα...στενοχωριεμαι πολυ γιατι οταν αγαπας δεν σε νοιαζει ποσο χρονων εισαι κι αν εχεις ζησει και γενικα τι σου συμβαινει....εχω 10 χρονια σχεση απο τα 16 μου κι αν μας τυχαινε εγκυμοσυνη θα χαιρομασταν με χιλια....οχι να ηξερε οτι εχω και πρβ και παλι να μην θελει....οσο και να αγαπαγα αυτο δεν θα επετρεπα να μου συμβει....λυπαμαι αν ακουγομαι καπως αλλα το δικο μου το μυαλο ετσι τα σκεφτεται...ειστε ζευγαρι ο ενας πρεπει να σκεφτεται τον αλλο και οχι ο καθενας χωρια....

Εμενα το μυαλο μου δεν θα σκεφτοτανε χαρουμενα πραγματα γι αυτον τον ανθρωπο δλδ να κανω ονειρα και τεταοια ,γιατι οπως μας ειπες υπαρχει και ενα μεγαλο πρβ στην μεση!Τι λες τωρα!Να μην μπορεις να συζητησεις ενα τοσο ομορφο θεμα με τον συντροφο σου....δεν ξερω....και να νευριαζει κιολας?

Οσο για τα προβληματα πιστεψε με ολοι εχουμε...οικονομικα ουουουουου να ταν κι αλλα χαμος...αλλα αν αγαπας δεν σε νοιαζει τιποτα...λες θα τα βγαλω περα αλλα ξανατονιζω ειδικα οταν υπαρχει και τετοιο θεμα.

Συγνωμη αν σε στενοχωρω αλλα καποιες φορες οι αντρες γινονται εγωιστες.Φιλακια και ευχομαι να βρειτε την ακρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριστίνα δεν ξέρω...είναι πολύ καλό παιδί και είμαι σίγουρη ότι με αγαπάει. Είμαστε 6,5 χρόνια μαζί! Μου στάθηκε στα δύσκολα και δεν θέλω να είμαι άδικη! Προφανώς έτσι μεγάλωσε. Νιώθει ανασφάλεια. Το καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω πως να περιμένω όταν μας έχουν τύχει όλα αυτά... Γιατί παιδί θέλει να κάνουμε αλλά όχι τώρα. Σε κανα χρόνο, πιστεύοντας και ελπίζοντας ότι θα αλλάξουν τα πράγματα. Και αν δεν αλλάξουν; Η αν αλλάξουν αλλά όχι όπως τα θέλουμε εμείς και μετά είναι χειρότερα; Στεναχωριέμαι δεν μπορώ να πω ψέματα, αλλά λέω ας κάνω λίγη υπομονή, σύντομα θα ξέρουμε πως είναι τα πράγαμτα με τον συγγενη μας και ίσως τότε το αποφασίσει. Να του φύγει ο βραχνας αυτός τώρα και να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...