Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και συμπλήρωμα


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!

Εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων που γεννηθηκε μολις 1820 γρ. αν και στην 37η εβδομαδα.Θηλαζω απο την αρχη,ωστοσο μου συστησαν να του δινω κ συμπληρωμα λογω βαρους.Τωρα πια η μπεμπα πηρε τα πανω της,σημερα ομως μου ηρθε η περιοδος κ φοβαμαι μηπως μου κοπει το γαλα.Ξερω οτι ειναι δυο γεγονοτα που δεν σχετιζονται,διαβασα ομως στο φορουμ οτι αυτο ισχυει για οσες ταιζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με μητρικο.Σκεφτομαι να κοψω το συμπληρωμα,η μικρη ομως δειχνει να πειναει κι αλλο μετα απο καθε θηλασμο πινοντας 30-40 ml ξενο.Τι λετε;Τωρα τρωει καθε 3 ωρες κ κοιμαται 7ωρο το βραδυ.Θα αλλαξουν οι συνηθειες της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑ17 έγραψε:

Κοριτσια γεια σας!

Εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων που γεννηθηκε μολις 1820 γρ. αν και στην 37η εβδομαδα.Θηλαζω απο την αρχη,ωστοσο μου συστησαν να του δινω κ συμπληρωμα λογω βαρους.Τωρα πια η μπεμπα πηρε τα πανω της,σημερα ομως μου ηρθε η περιοδος κ φοβαμαι μηπως μου κοπει το γαλα.Ξερω οτι ειναι δυο γεγονοτα που δεν σχετιζονται,διαβασα ομως στο φορουμ οτι αυτο ισχυει για οσες ταιζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με μητρικο.Σκεφτομαι να κοψω το συμπληρωμα,η μικρη ομως δειχνει να πειναει κι αλλο μετα απο καθε θηλασμο πινοντας 30-40 ml ξενο.Τι λετε;Τωρα τρωει καθε 3 ωρες κ κοιμαται 7ωρο το βραδυ.Θα αλλαξουν οι συνηθειες της;

να σου ζησει η μικρη σου!

θα ξεκινησω απο τα αρχικα που γραφεις.... η μικρη πηρε τα πανω της με θηλασμο κια λιγο συμπληρωμα υποθετω! αρα ως εδω καλα?!!

ποσο συμπληρωμα δινεις τωρα?

το οτο ηρθε περιοδος δεν σημαινει οτι θα κοπει το γαλα, μια μικρη μειωση μπορει να υπαρξει αλλα παροδικη και μονο για εκεινες τις μερες!

εχω περιοδο απο 2 μηνων και θηλαζω σχεδον 15 μηνες!

πως καταλαβες οτι πειναει?

ενδειξη οτι ενα μωρακι σιτιζεται ειναι οι βρεγμενες πανες!

θα πρεπει να εχετε 6-7 την ημερα το λιγοτερο.

μην κρατας ωραριο στο θηλασμο! ο θηλασμος δεν εχει ρολοι αλλα ουτε και το χρειαζεται! ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος ανα πασα στιγμη! γιατι θελεις να αλλαξουν οι συνηθειες της?

αλλα μη νομιζεις οτι παντα θα κοιμαται 7ωρο το βραδυ, απλα για την ωρα εχεις τυχη!

δηλ τα μωρα που πινουν ξενο δεν ξυπνουν το βραδυ?

γιατι για ολ φταιει ο θηλασμος?

θα μειωνεις σταδιακα το συμπληρωμα! αλλα θα αυξανεις τους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω πολυ!

Να σου ζησει κ σενα!

Δεν εχω κανεναν ενδοιασμο για το θηλασμο.Μακαρι να φθασω στους μηνες σου κ να θηλαζω ακομη.Απο το συμπληρωμα θελω να απεμπλακω κ φοβαμαι την αντιδραση της,οχι για μενα αλλα για κεινη.Ανεφερα το 7ωρο υποθετοντας οτι οφειλεται στο γεγονος οτι χορταινει καλα.Το αγχος μου ειναι οτι εχω λίγο γαλα και γι΄αυτο ζητα συμπληρωμα. Πως το καταλαβαινω; Καλή ερωτηση. Νομιζω οτι το καταλαβαινω απο το γεγονος οτι δεν λεει οχι στο συμπληρωμα... Να 'σαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γαλα απο το μπουκαλι ρεει ευκολα! αρα δεν κουραζεται!

το οτι εχεις λιγο γαλα απο που το καταλαβες?

ποσε πανες βρεχει την ημερα?

ποσο βαρος ειναι τωρα?

ποιε ηταν οι μετρησεις σε βαρος της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρέχει αρκετές πανες τη μερα. Τωρα ειναι 4 κιλά περιπου. Νομίζω οτι το στήθος μου δεν ειναι πια τόσο πρησμένο. Όπως κατάλαβες όλα μπορεί να κινούνται στη σφαίρα της φαντασίας μου και στα πλαίσια του άγχους μιας καινούργιας μητέρας. Μόλις την τάισα και δεν της έδωσα συμπληρωμα. Έτρωγε τα χερια της στο κρεββάτι της και γκρίνιαζε. Της έδωσα συμπληρωμα και ηρέμησε. Λαθος, ε; Τι εννοεις μετρήσεις σε βαρος της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου επιτρέπεται να ρωτήσω κάτι;

Όταν θήλαζα την μικρή μου είχαμε πρόγραμμα απο την αρχή (σημειώνω οτι το πρόγραμμα το όριζε το παιδί, εγώ ακολουθούσα). Έτρωγε κάθε τρεις ώρες επι 10' από κάθε στηθος. Το βράδυ δεν ξυπνούσε μόνη της, όμως όταν έκλεινε 5ωρο την ξυπνούσα για να θηλάσει. Το στήθος όμως το ένιωθα βαρύ και κάποιες φορές πέτρωνε. Η μικρή όμως δεν ήθελε να φάει περισσότερο.

Το ερώτημα είναι το εξής: Έπρεπε να το βγαζω με θήλαστρο ή υπήρχε σοβαρή πιθανότητα να μείωθει η παραγωγή γάλακτος.

Α! και αν γνωρίζει κάποια ας μου απαντήσει και στο εξής: Αφού ο θηλασμός υπακούει στον κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης, γιατί στην περίπτωσή μου αυτό δεν ίσχυσε; Γιατί δηλαδη ακόμα και μετά το θηλασμό το στήθος είχε γάλα;

Ευχαριστώ για το χρόνο και συγγνώμη για την παρεμβολή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Επειδή για λίγες μέρες χρησιμοποίησα θήλαστρο, η επίσημη πληροφορηση που είχα ήταν ότι το θήλαστρο δεν μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Αντιθετα την διατηρει και λίγο την αυξάνει, σίγουρα όμως όχι όσο ο θηλασμός. Η γνώμη μου, λοιπόν, είναι ότι θα έπρεπε να βγάζεις το γάλα με θήλαστρο και, γιατί όχι, να το αποθηκέυεις στην κατάψυξη. Σε ότι αφορα την ερώτησή σου για την προσφορα-ζητηση ο κανόνας λέει οτι οσο περισσοτερο θηλαζει τοσο περισσοτερο παραγεις και οχι οσο περισσοτερο τρωει τοσο περισσοτερο παραγεις. Μετραει δηλαδή ο χρονος και η συχνότητα και οχι η ποσοτητα που καταπινει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου η παιδιατρος μου ειχε πει πως εαν το συμπληρωμα που θα φαει ειναι τοσο λιγο 30-40μλ δεν το θελει πραγματικα.ειναι πολυ λιγο και μπορει και να το φαει απο λιγουρα.

το τοσο λιγο δεν το κανει να μην αντεχει και μετα θα θηλαζει κανονικα.

οποτε δοκιμασε να μην δωσεις μπουκαλι μετα...θα θηλασει ισως πιο νωρις..

οσο θηλαζεις τοσο παραγεις...

το θηλαστρο δεν μειωνει την παραγωγη απλα τι γινεται...

χρησιμοποιωντας θηλαστρο σημαινει πως μετα το δινεις με μπουκαλι σωστα?

αρα οσο πιο πολυ μπουκαλι παιρνει τοσο συνηθιζει την ευκολια του μπιμπερο και εκνευριζεται με το στηθος που πρεπει να ρουφηξει για να φαει..αυτο στο λεω απο προσωπικη πειρα..το εζησα αλλα δουλευα οποτε δεν γινοτανε αλλιως..

σισιω αφου η μικρη ειχε προγραμμα και ειχες πολυ γαλα θα μπορουσες να αποθηκευες για ωρα αναγκης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα μου εγώ αλλάζω 4 με 5 φορές πάνα την ημέρα και τις 3 τουλάχιστον είναι γεμάτη. Τις υπόλοιπες απλά βρεγμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...