Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη "ίσως"εγκυμοσύνη & συμπτώματα


markonst

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

καλώς σας βρήκα! Συγχαρητήρια για τις συμμετοχές όλων! Πραγματικά διάβασα κάποια σχόλια σε διάφορα θέματα και συγκινήθηκα με την υποστήριξη και την ειλικρινή στάση συμπαράστασης όλων.

Είμαι η Μαρία 24 ετών και παντρεμένη εδώ και ένα χρόνο περίπου. Εδώ και 4 μήνες κάνουμε προσπάθειες με το σύζυγο μου. Ο κύκλος μου είναι σταθερός ανά 28-30 ημέρες. Μέχρι και σήμερα είχα καθυστέρηση 15 ημερών για πρώτη φορά στη ζωή μου. Εχθές έκανα ένα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό, έτσι είπα να περιμένω ακόμη λίγο και να πάω στο γιατρό. Όμως… σήμερα είδα 2 σταγόνες αίμα. Αυτό. Μόνο 2 σταγόνες. Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος; Και αν ναι, είναι ανησυχητικό που είδα το αίμα; Σας ευχαριστώ. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία καλώς ήρθες στο mammyland! :)

Βρε θηρίο, πως αντεξες 15 μέρες καθυστέρησης χωρίς ούτε ένα τεστ;;; :unsure::P

Αρκετές φορές και σε πολλές κοπέλες έχει τύχει τεστ αρνητικό ενώ ήταν έγκυες. Στην περίπτωση που είσαι έγκυος, το λίγο αιματάκι μπορεί να μη σημαίνει τίποτα, μπορεί όμως και να μην είναι για καλό, οπότε θα σου πρότεινα καταρχήν να πάρεις ένα τηλ. το γιατρό σου. Το πιθανότερο είναι ότι θα σου πει να κάνεις εξέταση β-χοριακής. Και τώρα να πας για εξέταση, το απόγευμα θα έχεις σίγουρο αποτέλεσμα.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να γίνεις μανούλα! Θα τα λέμε! Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια καλημερα και καλως ηρθες στο mammy!!

Θα συμφωνησω με την Crazy .Πολλες φορες τα τεστ φαρμακειου δειχνουν λαθος αποτελεσμα επειδη δεν ανιχνευουν την συγκεκριμενη ορμονη που ανεβαινει στην εγκυμοσυνη....

Καλυτερα πανε για χωριακη .Αν θα πας τωρα σε δυο ωρες βγαινει το αποτελεσμα.

Εγω στην τριτη μερα καθυστερησης εκανα μονο χωριακη και εδειξε 280.Ηδη διανυω τον δευτερο μηνα της εγκυμοσυνηςνμου...

Ευχομαι καλα αποτελεσματα !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμ!!!κατι μου θυμιζει αυτο!κι εγω οταν εμεινα εγκυος εκανα 2 τεστ παρακαλω και ηταν αρνητικα.οπως επισης μολις εμαθα πως ημουν εγκυος για 2-3 μερες ειχα κι αιμα.δεν ηταν κατι κακο στην περιπτωση μου αλλα καλο θα ειναι να κανεις μια χοριακη που ειναι σιγουρη και αν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα να παρεις το γιατρο σου τηλ!σου ευχομαι τα καλυτερα κι ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα σε καλωσορίζω στην παρέα μας !!!! :) :) :)

Συμφωνώ μετά κορίτσια πως πρώτα να μιλήσεις με το γιατρό σου και να κανείς την εξέταση αίματος ( β- χορειακή )

Και εμείς με των άντρα μου προσπαθούμε για μωράκι και περιμένω να περάσουν οι μέρες πως και πως , για να δω το αποτέλεσμα , βέβαια η αγωνία μου είναι πολύ μεγάλη και σε καταλαβαίνω.

Εύχομαι και εσύ και εγώ να έχουμε ένα μικρό σποράκι στην κοιλίτσα μας . :)

Μακάρι παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόσες μέρες καθυστέρηση και με σταθερό κύκλο? Γρήγορα για χορειακή!!

Πολλές κοπέλες είχαν αίμα τις πρώτες μέρες. Δεν καλύτερο όμως να ξέρεις αν είσαι έγκυος και να ρωτήσεις το γιατρό σου για το αίμα? Να μην ανησυχείς άδικα βρε κορίτσι μου.

Περιμένουμε νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ 2-3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΤΕΣΤ.ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΑΜΜΥ... ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ Κ ΚΛΕΙΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΑΣ ΕΙΔΕΣ ΑΙΜΑ.. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαράκι! Εύχομαι να είσαι πολύυυυυυ έγκυος!!! 15 μέρες είναι πάρα πολλές. Μου κάνει εντύπωση το αρνητικό τεστ, αλλά εδώ μέσα έχω πολλές φορές ακούσει για λάθος αποτέλεσμα, οπότε κάνε τη χωριακή που σου είπαν τα κορίτσια.

Καλως ήλθες! Κι εγώ είμαι 1 χρόνο και κάτι παντρεμένη και προσπαθούμε περίπου 5 μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου και από εμένα Μαρία.

Νομίζω πως όλες οι κοπέλες έχουν δίκιο κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρούλη σου και όλα θα λυθούν.

Καλωςήρθες στην παρέα μας και σου εύχομαι τα πράγματα να είναι όπως πραγματικά τα λαχταράς!!

Να μας πεις τα νέα σου καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

15 ημερες καθηστερηση?????????????????????????????????

δεν το πιστευω πως αντεξες τοσο καιρο!!!!!!!!! κοριτσακι μου μανουλα βεβαια εγω δεν ειμαι αλλα στη θεση σου θα ετρεχα για χοριακη!!!!!!!

λοιπον, περιμενουμε συντομα νεα σου!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρα στο κουραγιο σου κουκλα μου. εγω 2 μερες πριν αδιαθετησω εκανα το πρωτο τεστ , την επομενη πηγα και εκανα χοριακη και σε μια βδομαδα εκλεισα ραντεβου με τον γιατρο να δω την κουκιδα μου. τι να σου πω 15 μερες ειναι πολυ για να βγαινει το τεστ αρνητικό. αλλα αυτο δεν σημαίνει τιποτα μπορει η χοριακη να ειναι θετικη σε χαμηλα επιπεδα και να μην το πιανει το τεστ των ουρων. τρέξε κανε χοριακη αμεσως και μετα κατευθειαν στον γιατρο να σου πει πως θα κινηθείται.

συμπτωματα εισαι δεν εισαι εγκυος μπορει να μην εχεις. εγω τουλαχιστον το πρωτο διμηνο δεν ειχα τιποτα, ουτε το στηθος δεν ποναγε να φανταστεις.

καλη σου επιτυχια και μακαρι να έχουμε τα καλα σου νεα συντομα.

ενημερωσε μας οποιο και να ειναι το αποτελεσμα.

η θετικη σκεψη παντως να ξερεις οτι κανει πολλα!!! παντα βοηθαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες στο mammyland πρώτα απ'όλα!! Εύχομαι να είσαι εγκυούλα! Εμένα ο κύκλος μου είναι από 30 έως 40 μέρες! Έκανα τεστ την 40η μέρα ακριβως κι έδειξε θετικό! Αλλά αυτό δεν έχει να λέει! Έκανα και χοριακή για να σιγουρευτώ.. Κάνε μια χοριακή.. και επικοινώνησε με τον γιατρό σου! Γράψε μας νέα σου!! Καλή επιτυχία κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

15 ημέρες καθυστέρηση μου ακούγεται οτι κατί καλό κρύβεται πίσω απο αυτο, σου το εύχομαι ολόψυχα.

Ο γυναικόλογος μου την τελευταία φορά που τον είδα μου είπε οτι ενα τεστ εγκυμοσύνης που θα βγει αρνητικό έχει πολλές πιθανότητες για λάθος αποτέλεσμα σε αντιθέση δηλαδή με ενα θετικό αποτελεσμα που δεν υπάρχει περιπτωση να βγει λάθος.

Πηγαινε να κάνεις μια χοριακή ειναι το μόνο αποτέλεσμα που θα σου πει με σιγουρια αν εισαι εγκυούλα!!

Με τις καλύτερες μου ευχες να εισαι.......... περιμένουμε τα ευχαριστα νεα!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...