Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβληματισμενη για το μελλον


1060

Recommended Posts

καλησπερα σας!θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν συγκεκριμενες εξετασεις για υποψιφιους γονεις που μπορουν να κανουν ωστε να βεβαιωθουν οτι και οι δυο ειναι γονιμοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο mammyland.

Μην ξεκινάς έτσι κοριτσάκι μου. Γιατί έχεις προβληματιστεί τόσο ?

Το πρώτο και βασικό είναι να είσαι ήρεμη και όλα θα έρθουν από μόνα τους μαγικά.

Αν κάνεις αυτή την ερώτηση γιατί έχεις κάποιο πρόβλημα διάβασε τα παρακάτω :

1. Υπάρχουν οι εξετάσεις προγεννετικού ελέγχου (Με αυτές μπορείς να βεβαιωθείς ότι δεν πάσχεις εσύ ή ο σύντροφος σου από κάτι που δεν θα επιτρέψει φυσιολογική κύηση.

2. Σπερματογράφημα για τον σύντροφο(έλεγχος ταχύτητας σπέρματος)

3. Διάφορες γυναικολογικές που συστήνει ο γυναικολόγος ώστε να ελέγξει αν όλα είναι εντάξει στον δικό σου οργανισμό.

4. Έλεγχος συμβατότητας σπερματοζωαρίου - ωαρίου...κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Είναι άπειρες οι εξετάσεις όμως θα πρέπει να συσταθούν από τον γυναικολόγο σου ο οποίος θα κρίνει ποιές από αυτές θα κάνεις εσύ και ποιές ο σύντροφος σου ανάλογα με το πως θα αξιολογήσει την κατάσταση.

Συμπέρασμα : Επίσκεψη στον γυναικολόγο σου εξιστορόντας το πρόβλημα σου (αν υπάρχει)...

Καλή τύχη και καλή συνέχεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Αγχωνομαι γενικα λογω της καθημερινοτητας.Η μεγαλυτερη φοβια μου ειναι οτι κολλησα κονδυλωματα τα οποια εχω θεραπευσει και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να τακνοποιησω.Ομως η γιατρος μου μετα απο καθε γυναικολογικη εξεταση λεει οτι ειμαι φυσιολογικη αλλα εγω νιωθω το αντιθετο!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην μην αγχωνεσαι,και το προβλημα που ειχες με τα κονδυλοματα περασε{σου το επιβεβαιωνει και ο γιατρος σου}τωρα με τις εξετασεις που ρωτας τις κανουμε μετα απο 1 χρονο προσπαθειων,εσεις προσπαθειτε καιρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai kalwsorises!yparxoun polles exetaseis kai gia ton antra

kai gia th gynaika(pio polles gia th gynaika)omws gia na mpeis

se auth th diadikasia tha prepei na exei perasei toylaxiston 1 xronos

prospatheiwn.den xreiazetai na agxwnesai toso poly.emena tis exetaseis

mou tis upedeixe o endokrinologos,meta apo ena gero istoriko pou mou

phre(kathe organismos einai diaforetikos).3 gynaikologoi den mou

aneferan tipota gia exetaseis kai eytuxws pou phga se endokrinologo.

kai egw exw ton io twn kondylwmatwn kai apo oso exw enhmerwthei den

empodizei th syllipsi apla nomizw an exeis kondylwmata pros to telos

egkymosynhs gennas me kaisarikh gia prostasia tou mwrou.(etsi exw mathei xwris bebaiothta).mhn agxwnesai.ola tha erthoun.me to kalo na

mas peis euxarista nea.filia polla!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ανακάλυψα στα 20 ότι είχα πολυκυστικές ωοθήκες κι έκανα θεραπεία με αντισυλληπτικά! Κατάφερα κι έκανα τον κύκλο μου από 30 έως 40 μέρες... Παντρεύτηκα πέρσι τον Μαίο και πήγα Σεπτέμβρη στον γιατρό για ένα τεστ παπ, μια κολποσκόπιση να δω ότι όλα είναι καλά για να ξεκινήσω ελεύθερα για παιδάκι! Ρώτησα τον γιατρό μήπως λόγω πολυκυστικών χρειάζομαι καμιά θεραπεία! Μου είπε κάνε ελεύθερα, ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ και θα πιάσεις! Κι έτσι κι έκανα! Το έβγαλα από το μυαλό μου, εντάξει το ψιλοσκεφτόμουνα αλλά δεν άφηνα να μου γίνει εμμονή! Απολάμβανα τα χάδια με τον αντρούλη μου, δεν μου είχε γίνει αυτοσκοπός!! Σεπτέμβρη λοιπόν ξεκίνησα.. Τον Νοέμβριο συνέλλαβα τον σποράκο μου... και τώρα περιμένω να γεννηθεί όπου να'ναι!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία... κι όσο μπορείς μην έχεις άγχος! Καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη στον γυναικολόγο σου, για τα τυπικά.. όπως εγώ και ρωτάς ότι απορία έχεις!! Και με το καλό σύντομα μ'ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!! Το mammyland είναι και γουρλίδικο!!Εύχoμαι να σου φέρει και σένα γούρι! Σε μένα πάντως έφερε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1060 έγραψε:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Αγχωνομαι γενικα λογω της καθημερινοτητας.Η μεγαλυτερη φοβια μου ειναι οτι κολλησα κονδυλωματα τα οποια εχω θεραπευσει και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να τακνοποιησω.Ομως η γιατρος μου μετα απο καθε γυναικολογικη εξεταση λεει οτι ειμαι φυσιολογικη αλλα εγω νιωθω το αντιθετο!:(

Δεν ξέρω την ηλικία σου. Αλλά βρισκόμαστε στο 2009 και η επιστήμη έχει κάνει θαύματα.

Σου προτείνω να γίνεις μέλος στο site www.gyn.gr. Εκεί υπάρχουν γυναικολόγοι που απαντούν σε οποιδήποτε ερώτηση γυναικολογικού περιεχομένου και όχι μόνο.

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα "κονδυλώματα" είναι παλαιό και έχουν βρεθεί λύσεις καθώς και αποτελεσματικές θεραπείες...

Μην αγχώνεσε όλα θα πάνε καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.Ειμαι 25 ετων και γενικα ψαχνω πληροφοριες απο πιο εμπειρες γυναικες και απο εκεινες που εχουν γινει μανουλες.Με τον συντροφο μου ειμαστε 5χρονια μαζι.Τα τελευταια 2χρονια κανουμε ελευθερα ερωτα οχι ομως με προγραμμα τακτικο ουτε κοιταω ημερομηνιες και γενικα οποτε τυχει!Ακουω και αλλες κοπελες που συλλαμβανουν σε πολυ μικρο διαστημα και χωρις να αγχωθουν ιδιαιτερα και απογοητευομαι....Θα ηθελα να με συμβουλευσετε ωστε να πετυχω το σκοπο μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες μαζι μου την εμπειρια σου.Χαιρομαι παρα πολυ με αυτα που γραφεις και σου ευχομαι με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το ζουζουνακι σου και να ειστε μια πολυ αγαπημενη οικογενεια!!!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1060 έγραψε:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.Ειμαι 25 ετων και γενικα ψαχνω πληροφοριες απο πιο εμπειρες γυναικες και απο εκεινες που εχουν γινει μανουλες.Με τον συντροφο μου ειμαστε 5χρονια μαζι.Τα τελευταια 2χρονια κανουμε ελευθερα ερωτα οχι ομως με προγραμμα τακτικο ουτε κοιταω ημερομηνιες και γενικα οποτε τυχει!Ακουω και αλλες κοπελες που συλλαμβανουν σε πολυ μικρο διαστημα και χωρις να αγχωθουν ιδιαιτερα και απογοητευομαι....Θα ηθελα να με συμβουλευσετε ωστε να πετυχω το σκοπο μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Κοίταξε η μεθοδολογία είναι απλή. Αρχίζεις να βλέπεις τι κύκλο περιόδου έχεις. Αν έχεις κάθε 28 ή κάθε 30 ημέρες. Μετά μετράς 14 ημέρες για κύκλο 28 ημερών ή 16 ημέρες για κύκλο 30 ημερών από την πρώτη ημέρα που σου ήρθε η περίδος. Η 14η ή 16η ημέρα είναι οι πιο γόνιμες. Δύο ημέρες πριν από την γόνιμη καθώς και δύο ημέρες μετά προσπαθείς να έχεις ερωτικές επαφές. Φυσικά αυτό είναι το σύνηθες ... αλλά παντού υπάρχουν εξαιρέσεις ... Γενικά ακολούθησε "το σύνηθες" και έλα σε ερωτική συνέυρεση και τον υπόλοιπο μήνα.

Νόμίζω θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ... αν θέλεις τόσο πολύ να γίνεις μανούλα...

Επίσης καλό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου ο οποίος μπορεί να σου δώσει και άλλες σημαντικές πληροφορίες για την επίτευξη του στόχου σου.

Καλή σου επιτυχία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1060 έγραψε:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Αγχωνομαι γενικα λογω της καθημερινοτητας.Η μεγαλυτερη φοβια μου ειναι οτι κολλησα κονδυλωματα τα οποια εχω θεραπευσει και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να τακνοποιησω.Ομως η γιατρος μου μετα απο καθε γυναικολογικη εξεταση λεει οτι ειμαι φυσιολογικη αλλα εγω νιωθω το αντιθετο!:(

Έχω μία φίλη η οποία είχε και αυτή κονδυλώματα, θεραπεύτηκε και έχει τώαρα 2 παιδάκια. Επομένως μην ανησυχείς και αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα και εσύ θα τεκνοποιήσεις. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...