Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.......


Recommended Posts

Franita έγραψε:

ειμαι της γνωμης οποια δεν μπορει να συμπαρασταθει και ενοχλειται απο ενα θεμα πολυ απλα δεν απανταει...δεν κανει κηρυγμα ηθικης...

Είναι κάπως σκληρό αυτό που λες! Είναι Δημόσιος ο διάλογος.

Θα συμφωνήσω με την sweetmammy, "το θεμα δεν ειναι αν συμφωνεις η οχι αλλα με ποιον τροπο το εκφραζεις".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα συμφωνησω οτι δεν χρειαζονται επιθεσεις...ολα μπορουν να υποθουν και χρειαζεται κιολας αλλα με τροπο ομορφο...:)Με την επιθεση δεν κανουμε τιποτα...δεν ειμαστε Θεοι να κρινουμε και να συγχωρουμε η οχι...αλλωστε οπως ειπε και η φιλη μου η quinta00 ολοι εχουμε κανει τις αμαρτιες μας και δεν μπορουμε να συμπεριφερομαστε και να κρινουμε λες και εμεις ειμαστε οι αναμαρτητοι...Στην ζωη μου εχω μαθει οτι ολα λυνονται και μπορεις να βοηθησεις με ΑΓΑΠΗ!Κοριτσια να μαστε καλα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω πως η Έλενα ανοίγοντας ένα τέτοιο θέμα σε φόρουμ με μαμάδες ή κοπέλες που προσπαθουν για παιδάκι,περίμενε και κάποια αρνητικά σχόλια.Το σωστό είναι να εκφραζόμαστε με ευγένεια και να μην προσβάλλουμε;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Έλενα, μήπως τελικά κάθε μέρα που περνάει γίνεται πιο δύσκολο επειδή ανακαλύπτεις πράγματα για τον σύντροφό σου που σε ανησυχουν;

Όταν γνωριστήκατε γοητεύτηκες από τον ίδιο ή από τις καλές προϋποθέσεις που είχε για να γίνει πατέρας;

Ίσως αυτό που σας συνέβει να ήταν μια κρίση πανικού. Ίσως τρομάξατε από τη ευθύνη. Τώρα όμως πρέπει να αναθεωρήσεις, να δεις τι σας έφερε στο σημείο να πάρετε μια τέτοια απόφαση, αν όντως μπορείτε να το ξεπεράσετε και κυρίως αν μπορείς να εμπιστευτείς τον άνθρωπό σου. Θέλεις να είστε μαζί; Να σου κρατάει το χέρι στις δύσκολες στιγμές; Να γεράσετε παρέα;

Μάλλον πρέπει να σκεφτείς πολλά πράγματα και δεν αξίζει να δώσεις σημασία στη δική μας γνώμη για την έκτρωση. Καταλαβαίνω την πικρία σου όταν προσπαθείς να το βγαλεις από μέσα σου και σε κατακρίνουν αντί να σε βοηθήσουν. Περαστικά λοιπον!

Συμφωνω!Ελενα μου συγνωμη που στο λεω αλλα ο Γολγοθάς σου θα συνεχιστεί. Για μενα πρεπει να σκεφτεις τα παραπανω για να μπορέσεις να εχεις μια υγιή ψυχολογική ζωή. Αν το πετύχεις αυτό θα είναι πιο εύκολο να γιατρευτείς και σωματικά. Αυτή τη στιγμή πονάνε τα πάντα. Οτι έγινε έγινε. Λάθη όλοι κάνουμε. Όσο ζεις μαθαίνεις! Καλή δύναμη και ψηλά το κεφάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ελενακι,ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα! εγω απο τη μερια μου θα συμφωνησω με την hope_89(τι να σε κανω που σεεχω αδυναμια!!!).. να εκφραζομαστε με ευγενεια... ετσι παει πιστευω.. ;)

τελικα ελενακι μου σου τα χωσαμε ,αλλες πιο χοντρα,αλλες πιο χαλαρα...σου δωσαμε τις ευχουλες μας να το ξεπερασεις με το καλο και να καταφερεις να λυθουν τα προβληματα σας... ομως πανω κατω ολες ξερουμε οτι αυτο που εκανες ηταν λαθος(εχθες το χαρατηρισα εγκλημα), και οτι βασικα η πραξη σου ειχε τις ριζες της στην σχεση σου με τον συντροφο σου.... εαν ειχε αλλες βασεις η σχεση δεν θα γινοταν ολο αυτο...

το θεμα ειναι πιστευω τωρα τι γινεται με εκεινον??? πως συμπεριφερεται τωρα εκεινος με εσενα?? κοιμηθηκες στην αγκαλθα του εχθες επειδη ησουν χαλια,ή δεν κοιμηθηκατε καν μαζι να σε παρηορησει λιγακι?? πως τη βλεπεις τη συμπεριφορα του τωρα μετα απο οτι εχει γινει??... στα ρωταω αυτα για να δουμε πως πρεπει και εσυ να κινηθεις απο εδω και περα για το δικο σου καλο...για να ειναι η ψυχουλα σου ηρεμη και να τα καταφερεις να ηρεμησεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως εγραψε κ η hope89 ηξερα πως εκμυστηρευοντας σε εσας την δικη μου ιστορια θα υπηρχαν κ οι αρνητικες αντιδρασεις,αλλα οχι ετσι! Νιωθω στημενη στο τοιχο να με πυροβολουν,να με κρινουν, να με ειρωνευονται, να μειωνουν το πνευματικο μου επιπεδο,ΠΟΝΑΩ!!!ΠΟΝΑΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. Παρολα αυτα σας ευχαριστω ολες που ασχοληθηκατε μαζι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα μου ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και για τις επιλογές του. Τώρα ότι έγινε έγινε ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω και καταλαβαίνω ότι υποφέρεις. Μην στεναχωριέσαι για τα αρνητικά σχόλια ... Όπως θα έχεις διαπιστώσει υπάρχει πόνος ... πολύ πόνος στην ζωή για την δημιουργία του θάυματος που είναι ένα παιδάκι.

Το ότι το έχεις μετανιώσει σημαίνει ότι έδρασες ίσως κάτω από πολύ πιεστικές συνθήκες ώστε να πάρεις μια τέτοια απόφαση.

Και τα λάθη είναι μέσα στην ζωή και οι άνθρωποι μαθαίνουν από αυτά.

Ο χρόνος είναι μπροστά σου για να μην τα ξανακάνεις. Αν κρίνεις ότι τελικά ο άνθρωπος που είσαι μαζί είναι ο κατάλληλος δεν είναι αργά για να κάνεις μια ευτυχισμένη οικογένεια.

Σου εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μωρε ελενακι δεν ειναι ετσι απλα ξερεις τι παθαμε??..το θεμα που εθεσες ειναι εκεινο που μας ποναει...ολες μας εδω ημαστε διαφορετικοι ανθρωποι,με ενδεχομενως αντιθετες αποψεις σε πολλα θεματα,αλλα το θεμα αυτο ειναι που γινεται λιγο ''κοκκινο πανι''... ομως βρε συ εδω δεν ημαστε μαζι σου?? πες μας τι γινεται με τον αυντροφο σου τωρα..πως ειναι απεναντι σου??.. να δουμε πως πρεπει να κινηθεις. πιστευεις πως σε αγαπαει? πως νοιαζεται?.. να λυσουμε αυτα ολα για να προχωρησεις...ετσι δεν ειπαμε οτι πρεπει να κανεις/?να προχωρησεις με τον εναν ή τον αλλον τροπο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Οπως εγραψε κ η hope89 ηξερα πως εκμυστηρευοντας σε εσας την δικη μου ιστορια θα υπηρχαν κ οι αρνητικες αντιδρασεις,αλλα οχι ετσι! Νιωθω στημενη στο τοιχο να με πυροβολουν,να με κρινουν, να με ειρωνευονται, να μειωνουν το πνευματικο μου επιπεδο,ΠΟΝΑΩ!!!ΠΟΝΑΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. Παρολα αυτα σας ευχαριστω ολες που ασχοληθηκατε μαζι μου.

Έλενα κακώς νιώθεις έτσι!

Κράτα μόνο ό,τι θα σε βοηθήσει να εξελιχθείς ως άνθρωπος και ό,τι θα σε βοηθήσει να ηρεμήσεις.

Εξάλλου όπως σου έγραψα και στο αρχικό μου ποστ, λογοδοτείς μόνο στον εαυτό σου και στον Θεό αν πιστεύεις.

Ό,τι έγινε έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Οπως εγραψε κ η hope89 ηξερα πως εκμυστηρευοντας σε εσας την δικη μου ιστορια θα υπηρχαν κ οι αρνητικες αντιδρασεις,αλλα οχι ετσι! Νιωθω στημενη στο τοιχο να με πυροβολουν,να με κρινουν, να με ειρωνευονται, να μειωνουν το πνευματικο μου επιπεδο,ΠΟΝΑΩ!!!ΠΟΝΑΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. Παρολα αυτα σας ευχαριστω ολες που ασχοληθηκατε μαζι μου.

Έλενα μου σε αυτή την ζωή ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει.Το θέμα είναι τι κρατάμε εμείς.Και οτι κρατάμε πως το χρησιμοποιούμε.

Επίσης ο άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται μόνο απο μια άσχημη πράξη που έκανε αλλά απο τις καλές.

Μην ακούς τα πάντα.Κράτα ότι σε βοηθάει να γίνεια καλύτερος άνθρωπος.

Θα σκούσεις πολλά,όχι μόνο στο θέμα της μητρότητας αλλά γενικά στις επιλογές σου.

Εμένα κάποιοι μου λένε οτι έκανα το σωστό κάποιοι άλλοι οτι καταδίκασα ένα παιδί.Γιατί απο κάποιους υπάρχει η πεποίθηση οτι όταν δυο άνθρωποι μικροί σε ηλικία αποφασίσουν να κάνουν οικογένεια,αυτή με μαθηματική ακρίβεια θα καταλήξει σε χωρισμό και το αποτέλεσμα της θα είναι δυστυχισμένα παιδιά

Πράγματι δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η σχέση μου σε λίγα χρόνια όπως πιστευω οτι κανένας δεν το ξέρει.Το θέμα είναι τι κάνω εγώ για το παιδί μου.

Κλείσε τα αυτιά σου.Σίγουρα θα είχες κάποιους λόγους που το έκανες.Δεν εγκρίνω την πράξη σου αλλά καταλαβαίνω τον πανικό και τους προβληματισμούς σου γιατί τους έχω ζήσει...

Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ΟΛΑ μα ΟΛΑ να σου πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Οπως εγραψε κ η hope89 ηξερα πως εκμυστηρευοντας σε εσας την δικη μου ιστορια θα υπηρχαν κ οι αρνητικες αντιδρασεις,αλλα οχι ετσι! Νιωθω στημενη στο τοιχο να με πυροβολουν,να με κρινουν, να με ειρωνευονται, να μειωνουν το πνευματικο μου επιπεδο,ΠΟΝΑΩ!!!ΠΟΝΑΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. Παρολα αυτα σας ευχαριστω ολες που ασχοληθηκατε μαζι μου.

Καλημέρα Έλενα η διακοπή της κύησής σου είναι μια πράξη - για μερικούς αδιάφορη, για άλλους απαράδεκτη κακή - η οποία έγινε, ανήκει πια στο παρελθόν από εδώ και πέρα προσπάθησε να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα όπως πραγματικά έχουν. Να σκεφτείς αν πράγματι ο σύντροφός σου είναι ο άνθρωπος που θα ήθελες να μοιραστείς τη ζωή σου στο μέλλον, αν πραγματικά υπάρχει αγάπη ανάμεσά σας, ώστε να μπορείτε να ανταπεξέλθετε σε κάθε δυσκολία που θα παρουσιαστεί στη ζωή σας.

Εγώ σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και πέρα..... :)

Το φόρουμ έχει πολλά μέλη και κάθε ένα έχει και διαφορετική άποψη, όμως δεν νομίζω ότι κάποια άποψη μείωσε το πνευματικό σου επίπεδο προς Θεού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Η κ. Δημητριάδου αναφέρει πως «υπάρχουν διάφορες συμπεριφορές που συνδέονται με το μετεκτρωτικό σύνδρομο, όπως παραμέληση των άλλων παιδιών, αίσθηση αποξένωσης από τον σύντροφο -ο οποίος είναι αυτός που συχνά έχει πιέσει για την έκτρωση, αίσθηση σύντομου μέλλοντος, χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανεξήγητη αλλαγή της σεξουαλικής συμπεριφοράς. Ένα άτομο που έχει αυτά τα συμπτώματα επηρεάζεται στις κοινωνικές του σχέσεις και έτσι από μια απλή επέμβαση επηρεάζεται ολόκληρος ο περίγυρός του».

Πιστευω οσες εχουν περασει το ιδιο θα μπορεσουν να σε βοηθησουν και μεσα απο μια προσωπικη επικοινωνια να νιωσεις καλυτερα

Οσο για το θεμα της οικογενειας ειναι κατι που θα το σκεφτεις με τον συντροφο σου..η γεννηση ενος παιδιου δεν ειναι αυτοσκοπος για μια γυναικα ουτε συνταγη ευτυχιας και "ολοκληρωσης"(αν και "φοριεται " πολυ τελευταια)

Σου ευχομαι να το ξεπερασετε και να βγειτε δυνατοι απο την ιστορια αυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki gia sou ilikrina sou efxome sintoma na kseperasis afti tin asximi katastasi pou zis.

thelo akoma na sou efxitho tin stigmi pou tha apofasisis na kanis pedaki afto na erthi.

den mporo na po tipota alo giati den exo erthi pote se afti ti thesi.

ego 40 tora akoma prospatho.

sou stelno tin agapi mou pola filia kai tin simparastasi mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν θα κρινω αυτο που εκανες δεν ειμαι ειδικη.Επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μου τριγυρω, δεν ξερω πραγματικα ποια ειναι η μεγαλυτερη αμαρτια: η εκτρωση η να γεννηθει ενα παιδι και να ειναι δυστυχισμενο??

Το θεμα που θα πρεπει να εστιασεις ειναι η σχεση σου με τον συντορφο σου.Προς θεου, δεν σου βαζω λογια αλλα ξερεις αν θα ειναι ποτε ετοιμος για να γινει πατερας?Η οταν με το καλο γινει και γινει μια στραβη στη γεννα(μακρια απο εμας, αλλα δυστυχως γινονται, τα ειδα ολα στην εντατικη του μητερα που εμεινε ο μικρος μου 2 μερες..)θα παθει κριση πανικου και θα σου πει να το αφησετε εκει??Και θα συμφωνησεις μαζι του??

Σου παραθετω το χειροτερο σεναριο που δυστυχως συμβαινει.

Ακουγομαι σκληρη, αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.Τα εχουμε δει να συμβαινουν και ...στις καλυτερες οικογενειες..

Καλη δυναμη και σου ευχομαι να το ξεπερασεις.Καθε μερα ειναι καινουργια μερα, πρεπει να κοιταξεις μπροστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos μου ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος κ καθε εμπειρια που περνα με διαμορφωνει τον χαρακτηρα μας κ τις αποψεις μας! Πριν ερθω σ΄αυτη τη κατασταση ημουνα αρνητικη κ καθετη. Στο νοσοκομειο οταν εβλεπα κοριτσια να διακοπτουν την κυηση τις κοιταζα με μισο ματι γιατι τοτε δεν μπορουσα να δω τι τις ειχε οδηγησει εως εκει!

Οσον αφορα τον συντροφο μου ειναι σε χειροτερη θεση απο εμενα, τις πρωτες μερες τον στηριζα γιατι εκλαιγε με λιγμους κ μου ζητουσε συνεχεια συγνωμη. Συγνωμη που δεν καταφερε να βρει λυση, συγνωμη που μου εκανε αυτο το κακο! Ητανε συνεχεια διπλα μου εμενα ομως δεν μου αρκει, θελω χρονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα..Τον σεπτεμβριο ειχε ανοιχτη ενα τετοιο 8εμα..Εγινε Ο χαμος..Βεβαια σε κεινη την περιπτωση ισως να μπορουσαμε να το προλαβουμε..Στην δικη σου το "συμβαν" εχει γινει..Οι παλιοτερες θα θυμουντε..Καποτε εκανα και εγω κατι αναλογο λογο πεθερας :S .Ενα μονο θα σου πω 21 χρονια κλαιω ακομη για εκεινο το μωρο και ας εχω τωρα 3 παιδια.Την πεθερα μου μονο και μονο γιαυτο δεν θελω να την βλεπω...Δυστηχως ο πονος δεν περναει ποτε γλυκια μου..Απλος ζεις με αυτον :( .Σου ευχομε καλο κουραγιο....:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενάκι...δύσκολα τα πράγματα γλυκειά μου ! ξέρεις σε θυμάμαι όταν πρωτο εμφανίστηκες στο φορουμ γεμάτη χαρά αλλά και φόβο..ανακοινώνοντας την εγκυμοσύνη σου ..και αφήνοντας ένα μικρό παραθυράκι για το τι θα γίνει...φανταστηκα οτι είχες κάποιο προβλημα με την εγκυμοσύνη και όχι με τη ζωή σου..

Τελικα είχες με τη ζωή σου!αυτο θέλει διόρθωση ΑΜΕΣΑ!

Φαντάζομαι οτι οι τύψεις και η στεναχώρια δεν θα φύγουν τόσο γρήγορα...το θέμα που τοποθέτησες την ανάρτηση είναι Απώλεια και Υποστήριξη ...εσένα δεν είναι ακριβώς απώλεια όμως και ίσως για αυτο δε δέχτηκες και την κατάλληλη συμπάρασταση όπως η Μίνα που είστε και συγγενείς και δυστυχώς ηταν πραγματική απώλεια.... Νομίζω καταλαβαίνεις τους λόγους ....ε?

Θα κοιτάξεις μπροστά , θα δεις εν τω βαθει τη σχεση σου γιατί είσαι και 33 ελενάκι μου...μην αναλώνεσαι...για εμένα οι λόγοι που έκανες την έκτρωση είναι αστείοι ...εφοσον εξακολουθεις να εισαι με αυτον τον άνθρωπο...αλλά δεν έχει σημασία ...ναι φερθήκατε επιπόλαια και ανώριμα ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ???Αυτο το λάθος όμως είναι τόσο σοβαρό...και δεν θα το ξανακάνεις για να μη μαυρίσει η ψυχή σου πάλι...

Μη στεναχωριέσαι εκ των υστέρων δεν έχει νόημα δεν αλλάζει τίποτα!

Αν το μηνυμα σου το ειχες στειλει πριν την έκτρωση θα σου έδινα τη συμβουλή μου τωρα δεν εχει νόημα...

Πάντως κορίτσια μου μη γίνεστε τόσο σκληρές ΟΠΑ ! Επειδη κάποιες κοπέλες δε μπορουν να αποκτησουν εύκολα παιδί δε σημαίνει οτι πρέπει να φταίνε οι κοπέλες που έχουν κάνει έκτρωση...και το έχω ξαναπει πολλά παιδιά που έχω δει να μεγαλώνουν στην θλίψη, στη βια και στην κακή μεταχείριση σαν ζώα...θα προτιμούσα να μην είχαν γεννηθεί...ποτε!

Κι εγώ λέω οτι δεν θα έκανα έκτρωση ποτέε! αλλά μη γελιόμαστε τα πάντα αλλάζουν...έχει η ζωή γυρίσματα!

Πολλές απο εσας μπορεί να έχετε κάνει...τη σημασία έχει ο λόγος???σημασία έχει ο τερματισμός.. !!!!!!!!!μιας ζωής...

Τέσπα ...ελενάκι FORWARD...........Και βεβαιώσου για το σύντροφο σου...φιλιά απο εμένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα όπως λένε και τα κορίτσια αυτό το θέμα πονάει σε πολλές, μπορώ να πω κ εμένα και όπως είπαν κοπέλες ίσως σε στήσαμε στον τοίχο και πιστεύω από το χείμαρο συναισθημάτων που προκαλεί μια τέτοια πράξη..Έκανες κάτι που πονάει πολύ και το βλέπεις και εσύ..όσο και να είναι κατακριτεα η πράξη σου μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου..πραγματικα...εγώ ακόμη το παλεύω και ας μην το επελεξα εγώ να γίνει..όπως πονάω ακόμη και για το πρώτο πρώτο όταν ήμουν 20 χρόνων και λειτούργησα όπως πολλά κορίτσια λειτουργούν μπροστά στο φόβο της οικογένειας που σου λέει οτι δε θα σε στηριξει..και γι αυτό φωνάζω και θα φωνάζω σε όλες τις κοπέλες να μην φτάνουν ποτέ μα ποτέ σε αυτή την πράξη..χαίρομαι όταν ακούω περιπτώσεις κοριτσιών που έδειξαν θάρρος και κράτησαν το μωράκι τους ακόμη και στην πιο δύσκολη κατάσταση..όμως πιστεύω ότι βρέθηκες κ εσύ σε μια κατάσταση που βρέθηκα και εγώ στα 20 μου χρόνια..πιστευοντας ότι ήταν η μόνη λύση..θα περάσει καιρός να το ξεπεράσεις..και ίσως ποτε..αλλά δες αν άξιζε πραγματικά τον κόπο να σε ωθήσει ο άντρας σου σε κάτι τέτοιο κ μετά να κλαίει..ψάξε το!!Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

mikroulaxristos μου ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος κ καθε εμπειρια που περνα με διαμορφωνει τον χαρακτηρα μας κ τις αποψεις μας! Πριν ερθω σ΄αυτη τη κατασταση ημουνα αρνητικη κ καθετη. Στο νοσοκομειο οταν εβλεπα κοριτσια να διακοπτουν την κυηση τις κοιταζα με μισο ματι γιατι τοτε δεν μπορουσα να δω τι τις ειχε οδηγησει εως εκει!

Οσον αφορα τον συντροφο μου ειναι σε χειροτερη θεση απο εμενα, τις πρωτες μερες τον στηριζα γιατι εκλαιγε με λιγμους κ μου ζητουσε συνεχεια συγνωμη. Συγνωμη που δεν καταφερε να βρει λυση, συγνωμη που μου εκανε αυτο το κακο! Ητανε συνεχεια διπλα μου εμενα ομως δεν μου αρκει, θελω χρονο!

Elenap σταμάτα να απολογείσαι. Ίσως όλο αυτό σου έχει κάνει χειρότερο κακό από αυτό που ήδη ζεις...

Και εγώ νιώθω ότι σε έχουν σταυρώσει....Αμάν πια...

Ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν αν αντιμετώπιζαν όλοι αυτοί που μιλάνε με αυτά τα σκληρά λόγια αντίστοιχη περίπτωση ... γιατί έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε....

"Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω..."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ

ΖΩΗ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ!!

ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΙ ΓΙΑΤΙ

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΣΒΗΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ....

ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΙΙΚΟ ΔΩΡΟ ΟΜΩΣ.........

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΣΟΥΝΑ Κ ΠΩΣ

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ...

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Κ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΠΑΙΔΙ ΠΡΟΣΕΧΑ

Κ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ

ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΑΛΛΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΠΟΤΕ...

ΜΗΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΛΛΑ Κ ΣΥ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΝΑ

ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΤΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ Κ ΒΑΣΕΙΣ ΒΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ Κ ΤΗΝ

ΖΩΗ ΣΑΣ!!

ΣΚΕΙΣΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ

Κ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΡΑΚΟΣ Κ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ!

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ

ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΜΕ

ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Κ ΣΤΟΡΓΗ!

ΦΙΛΙΑ!

ΜΟΥΣΙΤΣΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ Ή ΚΑΙ ΑΠΟΒΩΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΩΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ Σ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΖΕΙΣ Σ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ

ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

1 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΙΚΡΙΝΙΑ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ <ΧΑΣΕΙ>

2 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΟΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΓΩ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ<ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΣ >

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΙΝΕΧΙΖΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ Μ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμασε γιωτα μου?Χαμος ειχε γινει..:blink: Απο εκει και μετα μεχρι και φιλιες χαλασαμε ελεος..:dry: Παντος δοξα τον θεουλη τωρα ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα ευτηχως :) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ όταν έμεινα έγκυος έκλαιγα και έλεγα ότι δεν ήμουν έτοιμη.Όμως η έκτρωση δεν υπήρχε όύτε σαν σκέψη.Ημουν πολύ βλάκας εκείνες τις μέρες.Τώρα όλα είναι σαν όνειρο.

Από την άλλη αν δεν το θέλουμε γιατί να πρέπει να γεννηθεί και να ζει δυστυχισμένο?Δε χρειάζεται να απολογείσαι,είσαι ώριμη γυναίκα με τα βιώματα και τα σωστά ή τα λάθη σου.

Μην ακούς τίποτα και κανέναν .

Ολα για μας είναι και όλα εμείς τα κάνουμε.

Πήρες μια απόφαση και τελείωσε.

Ξέσπασε , αναθεώρησε , σκέψου και προχώρα τη ζωή σου.Φιλίά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα έχοντας χασει ενα παιδι στους 7 μηνες εγκυμοσυνης θα μπορούσα να ελεγα διαφορα γιατι ομως, δεν θα το κανω!

κοριτσια διαβασα ολα τα ποστ και συμφωνω με ολες σας. και τα κοριτσια που μιλησαν λιγο σκληροτερα και εκείνα που το έκαναν πιο διπλωματικά!

ομως έχω μια σκέψη αλλα και απορία!

είναι ολοι οι ανθρωποι κατάλληλοι και ετοιμοι να γινουν γονεις?

εγω πιστευω ΟΧΙ (βλέποντας αλλά και βιωνοντας εγω η ιδια την αδιαφορια του ενος γονιου ή και των δυο).

πολλοι παντρευονται και κανουν παιδια χωρις να ξερουν γιατι και πολλες φορες χωρις πραγματικα να το θέλουν!

ελενα πριν προχωρησεις μπροστα και κανεις οικογένεια συμφωνω απολυτα με τα κοριτσια να σκεφτεις την σχεση σου με τον συντροφο σου αλλα και εσυ η ιδια κατα ποσο πραγματικα θελεις να γινεις μητερα!

διοχνωντας ολα τα πρεπει και τα κατεστημενα σκέψου μηπως η επιλογη να παντρευτεις και να κανεις ενα παιδι δεν ειναι δική σου, αλλα ο κοινωνικος περιγερος ή οικογενεια φιλοι ή γνωστοι στο εχουν μεταδωσει.

νομιζω δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι προορισμενοι να γινουν γονεις!!! μπορει να κανω και λαθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Moussa έγραψε:

Θυμασε γιωτα μου?Χαμος ειχε γινει..:blink: Απο εκει και μετα μεχρι και φιλιες χαλασαμε ελεος..:dry: Παντος δοξα τον θεουλη τωρα ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα ευτηχως :) .

και εγώ το θυμάμαι αν και ήμουν νέα στο φόρουμ και μέχρι να καταλάβω τι γίνεται......!!

Πάντως είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτες με ένα θέμα και να καταδικάζουμε κάποιον ειδικά αν δεν ξέρουμε τι έχει συμβεί γύρω από την κάθε κατάσταση. Νομίζω ότι κανένας ή καμμία δεν είναι υπέρ της διακοπής μιας κύησης, αλλά σίγουρα γίνεται για κάποιους σοβαρούς λόγους, έτσι -τουλάχιστον- θέλω να πιστεύω. Το ίδιο θα συνέβη και στην περίπτωση της Έλενας....

Ελενάκι καλή συνέχεια κράτα τις θετικές απόψεις αυτές που θα σε βοηθήσουν κάπως στο μέλλον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...