Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.......


Recommended Posts

καντινου έγραψε:

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ! ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ"ΕΛΑ ΜΩΡΕ, ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?" ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΥΧΗ! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΑΜΕ! ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ! ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΛΛΗ! ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ! ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΡΙΞΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! "ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ" ΕΛΕΓΑ! " ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ" "ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ" ΗΤΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ. Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ! ΑΧ, ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ, ΟΛΛΑ ΤΑ ΑΝΝΕΡΕΣΑ! ΤΙ ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΕΤΣΙ! ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΟΤΑΝ Η ΖΩΗ ΟΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ! ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ, ΜΙΑ ΑΓΓΑΛΙΑ ΤΟΥ, ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ! ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΗΜΗΤΗ! Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΙΣ ΜΗΤΡΩΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΟΥΜΕ ΟΛΛΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΙΕΣ! ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ(ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΝΟΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ) ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΡΑΓΙΣΕ ΑΛΛΑ ΕΣΠΑΣΕ! ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ! ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ! ΔΡΟΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΓΥΡΙΣΜΟ! Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ! ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΣΚΛΗΡΗ.

εσυ λες αυτο, σκεψου εγω που επειδη περιμενα να ζησω λιγο το γαμο μου και να εχω ετοιμο σπιτι και μετα επειδη δεν ερχοταν το μωρο ειχα ενοχες και ελεγα οτι με τιμωρει ο Θεος που ημουν εριστικη και πιστευα οτι μπορουσα να σνομπαρω τη μητροτητα! Εκει να δεις ενοχες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα Έλενα

Καταρχάς ήρέμησε γιατί αυτό που κάνεις είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Λογικά όταν έκανες αυτή την πράξη βρισκόσουνα σε πανικό...Και το θολωμένο μυαλό είναι κακός σύμβουλος.

Απο την άλλη είσαι 33.Ξέρεις δηλαδή τι κάνεις.Μετά τα 18 είμαστε υπαίτιοι των πράξεων μας.Δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.Είμαι σίγουρη ότι αν γυρνούσε δεν θα το έκανες ΠΟΤΕ.Φαίνεται να έχεις μετανιώσει.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...Λυπάμαι που ο σύντροφος σου δεν ήτανε ξεκάθαρος μαζί σου.Ενώ είχε οικονομικά προβλήματα ετοιμαζόταν για γάμο,για σπίτι κτλ.

Πιστευω πως όλοι λίγο πολύ τελικά κάνουμε αυτό που θέλουμε.Ίσως να μην ήσουνα έτοιμη για μάνα.''Χτύπησε''το μητρικό σου ρολόι μόνο στην σκέψη ενός παιδιού(σαν να λέμε στην θεωρία).Όταν εμφανίστηκαν όμως τα προβλήματα αποδείχτηκε ότι μάλλον δεν ήσουνα έτοιμη για μια τέτοια αλλαγή(δεν θα το χαρακτήριζα ποτέ βάρος)

Κάνε το καλύτερο για τον εαυτό σου απο εδώ και πέρα.δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα.Αν έχεις την ανάγκη να δώσεις κάπου αγάπη πήγαινε σε ένα ίδρυμα και κάνε μια αγκαλίτσα παιδάκια που το χρειάζονται.Ο πόνος θα απαλύνει.

Συμφωνώ και εγώ με την Αθηνά...Τα παιδιά χρειάζονται ΑΓΑΠΗ.Απο την στιγμή που έχεις αυτό το μικρό αλλά τόσο σημαντικό πργματάκι δεν χρειάζεσαι τίποτα αλλο για να γίνεις γονιός.Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην πορεία.'Οταν το δεις στον πρώτο υπέρυχο η αγάπη που νιώεθεις για αυτό θα σου δημιουργήσει το αίσθημα ευθύνης.Και θα κάνεις τα πάντα για εκείνο.Να είναι καλά,να μεγαλώσει σε ένα όμορφο περιβάλλον,να μην του λείψει τίποτα...

Αυτά γλυκιά μου απο εμένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελεναρ θα σταθώ στην ουσία και μόνο...δεν μπορέσατε να αντιμετωπίσετε σωστά ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στη ζωή σας....αν από τώρα δίνετε την ευκολη λύση τότε αργότερα τι θα κάνετε;; Δε σε κρίνω προς Θεου, απλώς σου παρουσιάζω την πραγματικότητα..προβλήματα πάντα θα παρουσιάζονται στη ζωή μας ειτε έχουμε παιδια είτε όχι..το θέμα έιναι πως τα λύνουμε...αν έχεις δει το λάθος σου τωρα ειναι καλό...να είσαι προετοιμασμένη για την επομενη φορά..Προχώρα μπροστά τώρα και μην κοιτάς πίσω..απλώς βρες τη λύση γι αυτό που πραγματικά είναι το πρόβλημα...όχι το οικονομικό..αλλά το να μην μπορείτε να βρείτε την πραγματική λύση στα προβλήματά σας μαζί σαν ένα χωρίς να απορρίπτετε κανένα μέλος της οικογένειας ακόμη κ αν αυτό είναι στο δρόμο κ έρχεται!!

Αναστασούδι θα σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς γιατί το βίωσα πρόσφατα και μου μπήκαν στο μυαλό χιλιάδες ερωτήματα. Φυσικά και μια μάνα πρέπει να στηρίζει το άρρωστο παιδάκι της..όμως αν ήδη γνωρίζει πριν ακόμη γεννηθεί το μωράκι της πως αυτό έχει πρόβλημα πρέπει να σκεφτεί...εγώ θέλω να βοηθήσω το παιδί μου , αυτό θέλει να έρθει στον κόσμο και να βασανιστεί; Θέλει να ζει σε έναν κόσμο που θα το κοιτάζει περίεργα ή που απλώς δε θα καταλαβαίνει τα αυτονόητα;; Και αντε λες εγώ θα το στηρίξω και εκεί...όταν όμως φύγεις από τη ζωή εσύ και ο άντρας σου ποιος θα το στηριξει; Που θα καταλήξει αυτό το παιδί;; Σε τι χέρια;; Όλα αυτά τα σκεφτηκα καλά..ακόμη και όταν περίμεναμε να με πιάσουν οι πόνοι για να το αποχαιρετίσομε έλεγα στον άντρα μου <<πάμε να φύγουμε...μπορουμε να το σώσουμε!!>> εκείνος όμως μου θύμιζε τα πραγματικά προβλήματα όχι το μωρό..αλλά τα προβλήματα...και είχε δικιο...δεν υπάρχει και δεν υπήρχε λόγος να τυραννιστεί και να παιχτεί η τύχη του...Ελπιζω να καταλαβαίνεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

ακόμη και όταν περίμεναμε να με πιάσουν οι πόνοι για να το αποχαιρετίσομε έλεγα στον άντρα μου <<πάμε να φύγουμε...μπορουμε να το σώσουμε!!>>

:(:(:(:( αχ βρε κοριτσακι μου, μη τα σκεφτεσαι αλο αυτα...ειπαμε δεν ειπαμε οτι θα γινει καλα το μωρακι σου και θα ξαναρθει, να γεννηθει καλα και γερο...σου στελνω ενα τεραστιο φιλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε gilie...τώρα θα ήμουν σαν κ εσένα στις εβδομάδες...σχεδόν το έχω αφήσει πίσω μου αλλά όταν βλέπω εγκυούλες σαν κ σένα..στην ίδια εβδομάδα με μένα βουρκώνω..θα μπορούσε απλώς να πήγαινε καλά η εγκυμοσύνη μου...τόσο απλά..(αν και είμαστε λιγο εκτός θέματος!! :) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Δεν θελω να δικαολογηθω γιατι δεν υπαρχει δικαιολογια αλλα δεν ειμαι επιπολαιη οπως ισως εχετε καταλαβει! Τον ανθρωπο αυτον τον γνωριζω 1 χρονο, δεν λεω πως ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα,ομως δεν τον γνωρισα κ στο δρομο,τον γνωρισα απο ενα αξιολογο ατομο κ ειχα ακουσει τα καλυτερα γι΄αυτον. Οσον αφορα τα μετρα προφυλαξης τα γνωριζω παρα πολυ καλα εφοσον ειμαι μεσα στο χωρο υγειας επισης στο παρελθον ειχα μακροχρονιες σχεσεις κ ομως ποτε μα ποτε δεν ειχα αφησει να συμβει κατι τετοιο.Τελος οταν μια κοπελα 30 ετων αποφασιζει να συνεχισει τις σπουδες για κατι καλυτερο και μπαινει στη διαδικασια των πανελληνιων για να περασει στο πανεπιστημιο! Πιστεψε με δεν ειναι ευκολο. Ολα αυτα δεν τα λεω για να αποποιηθω των ευθυνων μου. Την ιστορια της hope ην εχω διαβασει κ τη σκεφτομαι συνεχεια.

Καλή μου Ελενα...δεν έχει σημασία πόσο καλός είναι ένας άνθρωπος και πόσο τον γνωρίζεις..αλλά πως αντιμετωπίζετε μαζί τις δυσκολίες της ζωής! Θεωρώ πως το πρόβλημα δεν ήταν το μωράκι καλή μου...το μωράκι απλώς ήταν το παιδάκι σας..τα προβλήματα έρχονται απο αλλου..σίγουρα χρειάζονται χρήματα για να μεγαλώσεις ένα παιδί αλλά αν θες πάντα βρίσκεις τη λύση...τώρα πίστεύεις ότι το πρόβλημα λύθηκε;Δε σε ρωτάω ειρωνικά αλλά ειλικρινά..αισθάνεστε πιο χαλαροί; Αν είναι έτσι τότε καλά κάνατε..δεν πρέπει να αισθάνεσαι καν τύψεις για κάτι που το αποφάσισατε απο κοινού και ήταν κάπως η λύση του προβλήματος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά πιστεύω ότι σε τέτοια ζητήματα θέλει ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και όχι βιαστικες κινήσεις. Είναι παρα πολύ εύκολο να θολώσεις και να πάρεις λάθος αποφάσεις ιδιως όταν ο σύντροφος σου έμμεσα σε πιέζει για μια τέτοια απόφαση.

Εάν ο φίλος σου ήταν υπέρ να το κρατήσετε τι θα έκανες? Εάν σου έβρισκε λύσεις? Εγώ πιστεύω ότι θα το κράταγες με χαρά. Το θέμα είναι λοιπόν να ψάξεις μέσα σου και με ειλικρίνια να σκεφτείς εάν σου στάθηκε, έαν φέρθηκε ώριμα ή όχι, εάν κοίταξε τον εαυτό του...

Αυτό που δεν δέχομαι είναι ότι είσαι 33 και όχι κανα 18 που φέρθηκε έτσι λόγο ηλικίας. Είσαι ολόκληρη γυναίκα με δική σου άποψη. Ζήτησες βοήθεια από κανέναν? Οι γονείς του το μάθανε? Θέλουν τρομερή στήριξη τέτοια ζητήματα. Τελος πάντον εγώ αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι ότι έχασες κάτι μοναδικο- αυτή τη φορά. Την επόμενη που εύχομαι να σου έρθει όταν θελήσεις θα καταλάβεις γιατί όλες ατνιδράμε έτσι.

Ισως πρέπει να ρίξουμε τους τόνους αλλά μόνο όσες έχουμε κάνει παιδιά ή όσες το θέλουν τοσο πολύ και δεν μπορούν, καταλαβαίνουν την αγανακτηση που εκφράζεται μέσω των μυνημάτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελικρινά, έχω θυμώσει πάρα πολύ!!!

Μπορεί να φταίει και το οτι είμαι λίγο ευάλωτη αυτές τις μέρες...

αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να δικαιολογίσω μία έκτρωση...

Είσαι 33 χρονών κι όμως ήταν πολύ ανώριμο αυτό που έκανες!!!

Εννοείται οτι το ίδιο ισχύει και για τον άνδρα σου!

Απ' οτι κατάλαβα, δεν προσέχατε...

Τότε δεν ξέρατε οτι τα οικονομικά σας δεν είναι καλά;

Δε θέλω να πω περισσότερα για να μη γίνω περισσότερο κακιά!

Σου εύχομαι να πάρεις το πτυχίο σου, που το θεωρείς τόσο σημαντικό και κάποια στιγμή να μπορέσεις να συγχωρήσεις τον εαυό σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δε θα κρινω καθολου την πραξη σου.Κατω απο τις δεδομενες συνθηκες επραξες αυτο που θεωρησες σωστο ή αναγκαιο.Και διαφωνω με οσα κοριτσια λενε οτι εισαι 33 και οχι 18.Η ωριμανση δεν ειναι μονο θεμα ηλικιας, αλλα και εμπειριων.Δεν ξερουμε καθολου πως η κοπελα εζησε ως τωρα, πως εχει διαχειριστει αλλες κρισιμες καταστασεις και εμπειριες της.Σε ενα πραγμα ωστοσο θα εφιστουσα την προσοχη σου.Εισαι σε μια σχεση.Πως γινεται να μη σε κανει κοινωνο των προβληματων του ο συντροφος σου;Πως γινεται εσυ να μην ειχες παρει ειδηση ενα τοσο σοβαρο προβλημα;Εκει μου φαινεται οτι εγκειται το προβλημα σας.Ειναι σαν να ζει ο καθενας στο δικο του κοσμο.Εσυ σε μια ονειρικη σχεση,που ολα πανε τελεια, τελειος αντρας,τελειο σπιτι, τελεια ονειρα και ο συντροφος σου μεσα στις δυσκολιες τις οποιες δε μοιραζεται μαζι σου ισως για να μη σε χασει;;;Αν στη σχεση δεν υπαρχει εμπιστοσυνη και πληρης συμφωνια, αν δεν εχει στερεες βασεις τοτε και τα παιδια θα γινουν δυστυχισμενα, χωρις αυτο να σημαινει οτι συμφωνω ή διαφωνω με την αποφαση της εκτρωσης.

Προχωρα παρακατω, αυτο εχω να σου πω εγω.Αν πραγματικα εισαι ευτυχισμενη με το συντροφο σου φτιαξε μια αληθινη σχεση και μακαρι να ειστε τυχεροι και ικανοι να κανετε πολλα παιδια.Πηρες μια αποφαση, ειναι δεδομενη και δεν αλλαζει, μαθε να ζεις με αυτην.Τα πισωγυρισματα δεν εχουν κανενα νοημα.Αν μετανιωνεις για αυτην σου την πραξη (αν και πιστευω οτι δεν την μετανιωνεις, εσυ ξερεις για ποιο λογο επελεξες αυτη τη λυση και μου δινεις την αισθηση οτι το εκανες μετα απο πολυ σκεψη)δες πως θα τη διαχειριστεις στο μελλον.Και κατι τελευταιο,αλλα πολυ σημαντικο.Αν ο συντροφος σου δε θελει ακομα παιδια πες του οτι υπαρχουν και τα προφυλακτικα...Αν υπηρχε προφυλαξη θα ειχατε γλυτωσει πολλες στεναχωριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε Franita εσυ δλδ εκοψες την αντισυλληψη χωρις να εχεις συζητησει με τον ανθρωπο σου αν μπορει και πρεπει να ρθει ενα παιδι? τι συνθηκες υπαρχουν κτλ? Εμενα οι ενδιασμοι μου ειναι για το πως θα χειριστει κανεις το πριν μεινει εγκυος, και θεωρω οτι εκει ηταν το προβλημα της Ελενας. Εμεις τα βαλαμε κατω και ειπαμε ναι τωρα να ερθει, τωρα κοβουμε την αντισυλληψη.

Α!!!! να σου ζησει το μπεμπε!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη κορίτσια αλλά νομίζω πως γινεστε υπερβολικές, και κάποιες βγάζετε και πίκρα (για να μην πω κακία)!

Παιδευτικά 8 χρόνια για να καταφέρω να κρατήσω αγκαλια το πρώτο μου παιδι αυτο όμως δεν μου δίνει το δικαίωμα να στήνω στον τοίχο και να αφορίζω κάθε γύναίκα που καλώς ή κακώς αποφασίζει να τερματίσει μια εγκυμοσύνη.

elenap τώρα πια μέσα σου ξέρεις αν η απόφαση που πήρες ήταν η σωστή ή όχι Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γίνεις πιο προσεκτική σε πολλούς τομεις και να μάθεις να πέρνεις την ευθήνη των αποφάσεων σου.

Η εμπειρία αυτή θα γίνει για σένα ένα μάθημα, το πόσο δυνατό θα είναι και τι θα σου διδάξει εξαρτάται απο εσένα.

Καλή τύχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμας δεν ηταν η ευκολη λυση να προβουμε σε αυτη την πραξη. ΠΙΣΤΕΨΤΕΤΟ!!!!!!!!!! Πριν βρεθω σ΄αυτη τη θεση κ εγω εκρινα αυστηρα τα κοριτσια οταν ερχοταν στο νοσοκομειο για διακοπη κυησης. Ομως θεωρω μεγαλυτερη ανευθυνοτητα κ εγωιστικο να φερεις στο κοσμο ενα παιδι χωρις να μπορεις να του προσφερεις τα απολυτως απαραιτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Για εμας δεν ηταν η ευκολη λυση να προβουμε σε αυτη την πραξη. ΠΙΣΤΕΨΤΕΤΟ!!!!!!!!!! Πριν βρεθω σ΄αυτη τη θεση κ εγω εκρινα αυστηρα τα κοριτσια οταν ερχοταν στο νοσοκομειο για διακοπη κυησης. Ομως θεωρω μεγαλυτερη ανευθυνοτητα κ εγωιστικο να φερεις στο κοσμο ενα παιδι χωρις να μπορεις να του προσφερεις τα απολυτως απαραιτητα.

αρα? που ειναι το προβλημα τελικα? ειναι ηθικο? τι σε προβληματιζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Έλενα μου...

Ένα παιδί προϋποθέτει κάποια πράγματα...

Έτσι όπως μας τα είπες, όμως, στην αρχή... το επιδιώξατε το μωρό...

Την απόφαση την παίρνουμε πριν έρθει η εγκυμοσύνη, όχι έρχεται το μωρό και αποφασίζουμε τι θα το κάνουμε...

Ειλικρινά, σου ζητάω συγνώμη για την σκληρότητα μου αλλά ζήτησες τη γνώμη μας και δεν μπορώ να υποκριθώ κάτι διαφορετικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenap kalimera!

Ego pistevo oti einai fusiologiko na noiotheis ashima. To gegonos oti apofasises na to kaneis omos simainei oti gia kapoio logo afto ekrines sosto.

Prosopika eho kanei polles "amarties" ashetes me ektrosi alla exisou ashimes kat'eme.Eho pei psemmata ,eho koutsompolepsei eho pligosei polu dikous mou anthropous klp.

Stin Kaini Diathiki anaferetai oti den yparhei zugaria gia tis amarties kai as min eimaste sigouroi oti oi dikes mas einai pio elafries apo ton allon.

En oligois sou stelno mia megali agalia sou efhomai na anaroseis suntoma apo afto to travma kai na sou erthoun sti zoi sou ola kala kai opos ta oneirevesai...Otidipote stirixi thes steile pm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenap ευχομαι τα οικονομικα θεματα να βελτιωθουν και με το καλο να παρεις το πτυχειο σου!!

Ναι ok.. ειναι σοκαριστικο να επεμβαινουμε στο θεμα της ζωης..αλλα ειμαστε στον 21ο αιωνα

Μερικες φορες μια εκτρωση ειναι πραξη αγαπης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την quinta.

Οι περισσότεροι αν όχι όλοι, κάνουμε λάθη, κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε πάρει μια απόφαση που κατόπιν εορτής καταλάβαμε πως ήταν η λάθος απόφαση ή αν όχι η λάθος, πάντως ήταν η απόφαση που δε θέλαμε να πάρουμε. Γιατί υπάρχουν και φορές που αποφασίζουμε ενάντια στα συναισθήματά μας και στα θέλω μας, αλλά με βάση αυτά που η λογική μας υπαγορεύει. Ουδείς αναμάρτητος...

Έλενα, καταρχήν πρέπει εσύ να συγχωρήσεις τον εαυτό σου, αλλιώς δεν θα καταφέρεις να πας παρακάτω. Ναι, οκ, θα'ναι κάτι που θα το σκέφτεσαι πάντα και θα σε πληγώνει, αλλά αν το αφήσεις να σου καταστρέψει το είναι σου και τη ζωή σου, τότε η ζημιά θα'ναι ακόμα μεγαλύτερη. Θεωρώ πως πρέπει να το "δουλέψεις" πολύ μέσα σου όλο αυτό που έγινε, την στάση του συντρόφου σου κλπ κλπ και να δεις τα πράγματα υπό το πρίσμα της ευθύνης απέναντι στον εαυτό σου και στη ζωή που θες να έχεις.

Κι εμείς οι υπόλοιπες, όσο κι αν δε μας αρέσει η απόφαση που πήρες, η κάθε μια για τους δικούς της λόγους, οφείλουμε να σταθούμε δίπλα σου κι όχι απέναντι σου, όπως θα κάναμε για κάθε μας φίλη ή συγγενή σε παρόμοια περίπτωση. Γιατί μη μου πει καμιά ότι θα’κανε πέρα την κολλητή της σε παρόμοια περίπτωση, δε θα το πιστέψω!

Αρκετά σε μαλώσαμε… Το να ματώνουμε την πληγή σου ούτε σωστό είναι ούτε παραγωγικό. Αλλά είναι μια πληγή που πρέπει μόνη σου να βρεις τη δύναμη να την κλείσεις, δεν είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε για σένα, ούτε κανένας άλλος μπορεί.

Από μένα αυτά και σου στέλνω την αγάπη μου και μια μεγάλη αγκαλιά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα προσεκτικά όλα όσα σου έγραψαν τα κορίτσια. Με μερικά συμφωνώ, με άλλα διαφωνώ.

Οι απόψεις πάντα είναι υποκειμενικές και συνδέονται άμεσα με τις εμπειρίες και τα βιώματα του κάθε ανθρώπου.

Άλλα κορίτσια αντιμετωπίζουν την έκτρωση πιο ορθολογιστικά, άλλα πιο συναισθηματικά.

Σ' αυτή τη φάση που είσαι τώρα, τη φάση της ανάρρωσης σωματικά και ψυχολογικά, θα περάσεις από διάφορες διακυμάνσεις. Θα καταρρακωθεις, θα θυμώσεις, θα περάσεις σε φάση άρνησης και θα περάσεις και σε θέση άμυνας, μέχρι τελικά να τα καταφέρεις. Αυτό είναι το ένστικτό της επιβίωσης.

Δε λογοδοτείς σε κανέναν, παραμόνο στον εαυτό σου ή στο Θεό αν πιστεύεις.

Όταν θα έχεις καθαρότερη σκέψη κάνε την ψακτική σου. Θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις τα θέλω σου.

Η άποψη μου είναι, αν τη θέλεις, για όλα όμως τα θέματα στη ζωή, τουλάχιστον προσωπικά έτσι πορεύομαι, οτι κάθε επιλογή έχει τις συνέπειές της.

Επιλογή=Συνέπεια

Εφόσον ελεύθερα επιλέγεις, μάθε να έχεις τη δύναμη να διαχειριστείς και τις όποιες συνεπειες. Θετικές ή αρνητικές.

Καλή δύναμη σου εύχομαι και καλή ανάρρωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η φίλη Έλενα έκρινε από μόνη της τον εαυτό της, τον σύντροφό της, την απόφασή τους, μετάνιωσε, βρέθηκε σε άθλια κατάσταση και είπε να το μοιραστεί μαζί μας... Ας μη γελιόμαστε όμως.. Δε θα έβρισκε στις απαντήσεις μόνο μηνύματα συμπαράστασης...

Οι περισσότερες, ότι και να της γράψαμε, όποια και να ήταν η γνώμη μας, κλείναμε με την αληθινή ευχή ο Θεός να τους φωτίσει, να λυθούν όλα τους τα προβλήματα και να δημιουργήσουν κάποτε μία όμορφη οικογένεια... Αυτό ναι, είναι συμπαράσταση... Στο τέλος... Αφού ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω, αφού πλέον ότι έγινε έγινε...

Το να κρίνω, να διαμορφώσω μία προσωπική άποψη δηλαδή και να τη στηρίζω με τα επιχειρήματα μου, είναι δικαίωμα, όχι απλά αναφαίρετο αλλά και επιτρεπτό, όταν ο άλλος με τον τρόπο του μου το παραχωρεί. Περιγράφοντας μας την ιστορία της, μας "επέτρεψε" να πούμε τη γνώμη μας... Όσο καλή ή κακή να ήταν...

Έλενα μου ελπίζω σήμερα να είσαι κάπως καλύτερα, ασχέτως των μηνυμάτων μας...

Θα σε συμβούλευα να το μοιραστείς με δικούς σου ανθρώπους, με ανθρώπους που σε γνωρίζουν καλά, εσένα, τον σύντροφό σου και την κατάστασή σας. Αυτοί μπορεί να μη σε κατακρίνουν, αλλά να σε δικαιώσουν για την απόφασή σου..

Και κάτι ακόμα.. Μη σκίσεις το υπερηχογράφημα όπως σου έγραψα χθες..

Απλά για την ώρα καταχώνιασέ το κάπου.

Σε φιλώ... Να έχεις μια καλή μέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia oti egine egine ...as mhn ths to kanoume akoma pio diskolo den girizei pisw tipota tora .....

makari kalh mou na shnxoriseis kapoia stigmh ton eayto sou kai na proxoriseis .

eimai upermaxos tis mh ambloshs katw apo oles tis shnthikes (ektos apo genetikes anomalies )alla h kopela den zitise thn filosofikh mas apopsh ...shmparastash zitise ston pono ths ,to na thn katakreorgoume den thn kanei na esthanthei auto pou thelei na brei edw ,kserei oti ekane lathos pisteuw oti to agapouse kai ekane onoira alla....

den tha to krinw apla tha pw oti lipame poly kai to ninaki kai esena pou perases olo auto einai polu epodino kai psixofthorw giauto oti kai na poume emeis esy ponas polu perissotero apoti fantazomaste ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα μου...λυπαμαι για την κατασταση στην οποια βρισκεσαι...οσο και αν η ιδεα της εκτρωσης μου δημιουργει εναν κομπο ,δεν θελω να μιλαω εκ του ασφαλους οτι εγω και απο τα 16 μου οτι κι αν συνεβαινε αν τυχαινε θα το κρατουσα γιατι παντα θα ειχα καποιον να με στηριζει...ετσι λοιπον επειδη ποτε δεν ξερεις σε τι θεση μπορει να βρεθεις και τι ανθρωπους θα εχεις διπλα σου να σε συμβουλεψουν εκεινη την στιγμη δεν μπορω να πω τιποτα καλη μου....αυτα ειναι μαθηματα ζωης οσο κι αν με ποναει που το λεω γιατι οτι εχει να κανει με την ανθρωπινη ζωη ειναι ευαισθητο θεμα...ισως βρεθηκες σε στιγμες πιεσης...φοβηθηκες,δεν ειχες την στηριξη που θα ηθελες να ειχες εκεινη την στιγμη απο τον συντροφο σου...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο δυνατοι και δεν σκεφτονται το ιδιο,οποτε δεν μπορουμε να κατηγορουμε απλα ευχομαι ο Θεος να σε βοηθησει να ειναι κοντα σου στις αποφασεις σου και να σκεφτεσαι παντα το μετα πριν κανεις το οτιδηποτε...πονας το ξερω...κοιτα μπροστα...σκεψου τι θα κανεις απο δω και περα...ευχομαι ολα να πανε καλα σε οτι κι αν επιθυμεις...κοιτα να βαλεις σωστες βασεις στην σχεση σου να εισαι σιγουρη για τον ανθρωπο σου και ολα θα πανε καλα!!Στη ζωη αν και ειμαι μικρη θελει να ειναι τουλαχιστον καποιος απο τους δυο δυνατος ωστε να στηριζει τον συντροφο του και κυριως η γυναικα γιατι οπως και να το κανουμε ο αντρας καποιες φορες δειχνει την αδυναμια του και οτι θελει ενα σπρωξιματακι παραπανω!Να σαι καλα!Μην ανησυχεις...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Ελενα εγραψε το προβλημα της ζητωντας συμπαρασταση... χωρις να θεωρω οτι την κρινω η της επιτιθεμαι, λυπαμαι πολυ, αλλα δεν μπορω να της συμπαρασταθω σε ενα θεμα που δεν μπορω να συμπασχω και να καταλαβω...:( δεν μπορω να μπω στο μυαλο του αλλου και να δω με ποιο κριτηριο επραξε, ουτε μπορω να ξερω τα οικογενειακα του και τα ψυχολογικα του... αλλα δεν μπορω να του συμπαρασταθω κιολας σε ενα θεμα που ειμαι αντιθετη... το μονο που μπορω να πω ειναι αυτο που ειπα και προηγουμενως... οτι δηλαδη ελπιζω απο δω και περα τα πραγματα να πανε καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μιλησω για τον εαυτο μου... χωρις να κανω κυρηγμα ηθικης εγραψα την αποψη μου... απο τη στιγμη που ενα post δημοσιευεται εχουν δικαιωμα ολα τα μελη να απαντησουν... αρα θα πρεπει το ατομο που το δημοσιευει να ειναι ετοιμο να δεχθει ολες τις αποψεις... αλλιως να βαλει ταμπελακι στο θεμα "δεχομαι μονο τις θετικες αποψεις". Η Ελενα δεν το εκανε αυτο, οποτε καλως εγραψαν τα κοριτσια την αποψη τους... ακομα και αρνητικη, ειχαν δικαιωμα να το κανουν... το θεμα δεν ειναι αν συμφωνεις η οχι αλλα με ποιον τροπο το εκφραζεις...!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα, μήπως τελικά κάθε μέρα που περνάει γίνεται πιο δύσκολο επειδή ανακαλύπτεις πράγματα για τον σύντροφό σου που σε ανησυχουν;

Όταν γνωριστήκατε γοητεύτηκες από τον ίδιο ή από τις καλές προϋποθέσεις που είχε για να γίνει πατέρας;

Ίσως αυτό που σας συνέβει να ήταν μια κρίση πανικού. Ίσως τρομάξατε από τη ευθύνη. Τώρα όμως πρέπει να αναθεωρήσεις, να δεις τι σας έφερε στο σημείο να πάρετε μια τέτοια απόφαση, αν όντως μπορείτε να το ξεπεράσετε και κυρίως αν μπορείς να εμπιστευτείς τον άνθρωπό σου. Θέλεις να είστε μαζί; Να σου κρατάει το χέρι στις δύσκολες στιγμές; Να γεράσετε παρέα;

Μάλλον πρέπει να σκεφτείς πολλά πράγματα και δεν αξίζει να δώσεις σημασία στη δική μας γνώμη για την έκτρωση. Καταλαβαίνω την πικρία σου όταν προσπαθείς να το βγαλεις από μέσα σου και σε κατακρίνουν αντί να σε βοηθήσουν. Περαστικά λοιπον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...