Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιλά μωρού 3 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Οπως ξέρετε θηλάζω αποκλειστικά το νινί μου. Οταν γεννηθηκε (06/03/09) ήταν 3060gr,μετα απο 20 ημέρες 3800gr, 2 μηνών 4900gr και σήμερα που πήγαμε στο γιατρό ήταν μόνο 5400gr! Βρεχει σίγουρα εξι πάνες και λερώνει το λιγότερο 4. Ο γιατρός είπε πως περίμενε να εχει πάρει περισσότερο βάρος,δεν απέκλεισε όμως και το ενδεχόμενο "να είναι και στο παιδι" . Και μου πρότεινε τι άλλο? Να δοκιμάσω να δώσω συμπλήρωμα αφου εχει τελειώσει ένα γευμα θηλασμου και να δω αν θα πιει και πόσο.(με μισό μάτι τον κοιταξα οταν μου είπε να δώσω συμπλήρωμα :laugh: )Τι να κάνω? HELP!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κάνεις αυτό που είπε ο παιδίατρος.Αφού θα θηλάζει θα παίρνει σίγουρα όλα τα καλά στοιχεία του μητρικού γάλακτος οπότε...δεν βλέπ λόγο να μην φάτε και συμπλήρωμα:blush::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipon , i mpoumpou mou einai 3 minon kai 10 imeron,stous treis mines zugize 5630,den thulazo,pinei skoni kai theoreitai fusiologiki sta kila tis,kai na fantasteis oti gennithike 3870 opote i klimaka anaptuksis tis einai arketa mikri se sugkrisi me ti tin dikia sou,emena mou fainontai kala ta kila tis ,pantos min se agxonei i idea tou sumpliromatos,thulaze tin kanonika kai exe kai ena mpoukali me gala dipla gia sunexeia,emena mou eixe pei i paidiatros ton proto mina pou evale mono 290 gr na to kano alla to ekopsa teleios,vevaia i dikia mou den eixe anaptuxthei i perimetros tou kefaliou tis,endeiksi upositismou,esena genikotera anaptusetai?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η περιμετρος του κεφαλιού αλλα και στο ύψος αναπτύχθηκε... Νομίζω πως αν δε θηλάζω δε θα είμαι καλή μανούλα! Πολύ κουλό το ξέρω αλλα έτσι νιώθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be εχουμε 1 μερα διαφορα! εμεις γεννηθηκαμε 7.3.09το Σαββατο,εσεις Παρασκευη.

Οταν εγινε 2 μηνων κ πηγαμε για εμβολιο,ο γιατρος που τη ζυγισε μου ειπε οτι ειναι 6 κιλα,ενω επρεπε κανονικα να ηταν 5.100!

Θηλαζω κ δινω κ συμπληρωμα παραλληλα.Τωρα που θα γινουμε ακριβως 3 μηνων θα παω παλι να δουμε,αν κ τωρα μειωσα τη σκονη κ θηλαζω περισσοτερο.

Τωρα που το σκεφτομαι...τα εχουμε τα κιλακια μας τελικα!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να αναφερω οτι εμεις γεννηθηκαμε 3580.θηλαζω απο τη μερα που γεννηθηκε κ εβαλα σκοπο ακομη εναν μηνα,ομως στη διαρκεια της ημερας δινω κ περιπου 300mlσκονη

Τωρα τα περι θηλασμου κ σκονης,βλεπεις τις αναγκες του μωρου σου κ κανεις

Και κατι τελευταιο,Οι κακιες μανες ειναι στη φυλακη...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

paidi mou den sou eipe o anthropos na kopseis to thulasmo,ligo sumpliroma na doseis,pantos emena mou fainetai kali sta kila tis i kori sou,pare paradeigma ti dikia mou pou tha eprepe kanonika na einai pio xontri logo skonis etsi den einai?alla den einai,ksereis giati den troei,einai sto paidi....tzampa pige strafi o thulasmos,kai ego aisthanomai oti exasa polla alla mia fili pou thulase apokleistika mou eipe oti tora meta apo 9 mines pou meiothike to gala tis kai dinei k mpoukali tis aresei pio polu pou i kori tis tin koitaei sta matia...afto pou ksero einai oti otan thulazoun mporei ton ena mina na valoun polu k ton allo ligo,to paidi mou se 3 mines evale ligotero apo 2 kila to dianoeisai?k pali theoreitai fusiologiki,ean den thes na doseis sumpliroma,perimene mexri ton tetarto na deis pos paei,zugize tin kathe evdomada k parakolouthise to,apoti les to paidi sou anaptusetai fusiologikotata,pairnei varos psilonei anaptusetai...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be oxi mi dineis sipliroma...

k mena me eixe pei otna tin eipa tin fasi oti klaiei sta 5 lepta k me leei dose simpliroma na deis an faei

k de edosa...

emeis genithikame 3030 k stous 2 mines itan 5500 k stous 3 5700

afou anaptisete kanonika mi se anisixei

de ginetai ola ta paidia na pernoun to idio...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be,η μπεμπούλα μου γεννήθηκε 3420,την πηραμε από το μαιευτήριο 3100,1 μηνός ζύγιζε 4100 ,2μηνών 5 κιλά και 3 μηνών 5500.Εγώ ανησυχούσα πολύ αλλά ο γιατρός ήταν πολύ καθησυχαστικος.Δε με άφησε να δώσω συμπληρωμα,μου έλεγε συνέχεια ότι θέλουμε υγιη παιδια και όχι χοντρά.τη θήλασα αποκλειστικα μέχρι 6 μηνών.Σίγουρα είναι στο παιδί,της ξαδέλφης μου είναι 3,5 μηνών και ζυγίζει 7 κιλα!Ημπέμπα μου κοντεύει 11 μηνών,τρώει πολύ καλά,καιπινει γάλα σχεδόν κιλό τη μέρα.Παρ'όλα αυτα ,είναι αδυνατούλα,ζυγίζει 8400.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω φρικάρει με αυτα που διαβάζω αλλα τα προσπερνω και παω παρακάτω ...

Αγαπημένη μου mom to be , το μωρο σου οχι απλα εχει ικανοποιητική αναπτυξη αλλα παρα πολυ καλή ! Δεν ειναι ακομα 3ων μηνων και εχει ήδη παρει 2340 γρμ ενω το επιθυμητό για το πρωτο τριμηνο ειναι 2100 !

Ο γιατρος (οπως και οσοι σε συμβουλευουν το ιδιο ) λεει φυσικά ΑΝΟΗΣΙΕΣ! Θα δεις και μονη σου αν ανοιξεις το βιβλιάριο οτι το μωρο σου ειναι μια χαρά στις καμπύλες και αναπτυσεται παρα πολυ καλα !!!

Το πρώτο τρίμηνο τα μωρά παιρνουν κατα μέσο ορο 700 γρμ το μηνα . Το επομενο τριμηνο (προσεχε μηπως τον αλλο μηνα σου πει τα ιδια) αυτο πεφτει στο μισο και παιρνουν 350 γρμ τον μηνα .

Δεν χρειάζεται ουτε συμπλήρωμα ουτε τιποτα το μωράκι σου ! Ειναι μια χαρούλα με το γαλατάκι της μανούλας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

mom to be oxi mi dineis sipliroma...

k mena me eixe pei otna tin eipa tin fasi oti klaiei sta 5 lepta k me leei dose simpliroma na deis an faei

k de edosa...

emeis genithikame 3030 k stous 2 mines itan 5500 k stous 3 5700

afou anaptisete kanonika mi se anisixei

de ginetai ola ta paidia na pernoun to idio...

lathos...gennithikame 3030 stous 2 mines itan 5500 k stous 3 6200.

sinexize na thilazeis pantos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και να σου ζησει το νινακι .Εγω δεν θηλασα καθόλου και δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει να βγαλεις ενα συμπερασμα και να συγκρινεις .

Εμεις γεννηθηκαμε 2950 και βγηκαμε απο το μαιευτηειο 2760 και στον 1 μηνα και 20 ημερες που ξαναηρθε η παιδιατρος ηταν 4280 ειχε βαλει δηλαδη μεσα σε 7 εδομαδες περιπου 1520 γραμ.και οταν ηταν 2 Μηνων εφτασε στα 4950 και 3 μηνων ηταν 5700.Τωρα εγω θα ελεγα η να περιμενες και να το ξαναζυγιζες και να αποφασιζες μετα η να ακουσεις το γιατρο αλλα να σου πω κατι ακομα και αδυνατο να ειναι ενα παιδι η μαλλον να το θεσω καλυτερα σκοπος ειναι να παιρννει και οχο να χανει και εσενα ειναιμια χαρα .να σου πω την αληθεις και εμενα η παιδατρος με ειχε ζαλισει καιμου ειχε πει να γραφω σε ενα χαρι ποσα γραμμαρια επινε σε καθε γευμα και ποσο ζυγιζε καθε 3 μερες που τη ζυγιζα ειχα νοικιασει ζυγαρια .

Καποια στιγμη επαθα εμμονη μεχρι που με εβρισε ο γυναικολογος μου καιμου ειπε απο τη στιγμη που το παιδι δεν κλαιει και παιρνει τι αλλο θελεις ; 4 μηνων πηρε 300 γραμ.

ενω στο 6 μηνα 670 .Αντε ευχομαι το καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα πως ειναι δυνατον ΟΛΟΙ οι παιδιατροι να λενε τοσο αβιαστα να πιουν τα παιδια συμπληρωμα....;;; Στο τελος θα σας βαλουν και το μαχαιρι στο λαιμο για να σταματησετε να θηλαζετε!

Ο δικος μου παιδιατρος, αν και τον θεωρω εμπορο, ποτε δεν ασχοληθηκε αν θηλαζω η οχι. Οποτε τη ζυγιζαμε μου ελεγε οτι ειναι μια χαρα. Ουτε ειχε ποτε λογο στη διατροφη της μεγαλης. Και το ιατρειο του ειναι γεματο δειγματα απο ξενα γαλατα.

Η μεγαλη έπαιρνε πάνω από κιλό όσο τη θήλαζα και η μικρή παίρνει κοντά 800γρ τον μηνα. Ε και; Σημαινει κατι αυτο;

ΕΡΩΤΗΣΗ: Η Νεστλε ποσους πια γιατρους πριμοδοτει; Ολους; Και πως το διασταυρωνουν οτι ο γιατρος προωθει το ξενο γαλα; Δηλαδη αν δωσει σωστες συμβουλες για τον θηλασμο θα τον παρει κανεις χαμπαρι και τι θα του κανουν;;; Ουφ! Μηπως τελικα ειναι απλή άγνοια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχέτε δικιο κορίτσια τα κιλά του είναι φυσιολογικά... Εντωμεταξύ εχθές στο ιατρείο ήταν κι ένα μωράκι 35 ημερων(δε θηλαζε) αλλα ήταν τεράστιο!! Το δικό μου φαινόταν μικρότερο! Μάλλον κι απ'αυτο επηρρεάστηκα...Συνεχιζουμε χωρις συμπλήρωμα λοιπόν!!Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

opos katalaves mom to be to paidi sou einai mia xara sta kilakia tou apo kei kai pera esu prakse opos pisteveis kalutera...etsi me agxosan kai emena kai mou exei ginei psuxosi to varos tou morou...

Γιατι να σου γίνει ψύχωση;Μια χαρά είναι τα κιλα της. Ειναι σε φόρμα τα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mou exei ginei psuxosi dioti eno tha eprepe na troei 150 ml kathe fora i dikia mou troei allote 130 allote 80 allote 60 kai afta ta 60 tin kratane 3 ores ,einai na trelenesai ,i skatoula otn xortainei akoma k me ta 60 mou skaei ena xamogelo k sproxnei ti roga me ti glossa tis,eilikrina afto to paidi den troei pote oso tha eprepe gia na vazei varos...paxainei me ton aera...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τη Lala!Έτσι ακριβώς! Το επιθυμητό κάθε μήνα είναι 750 γρ Χ3= 2250. Αυτό θεωρείται το τέλειο από τη στιγμή της αναχώρησή σας από το μαιευτήριο! Επίσης 3-6 μήνα τα μωρά παίρνουν λιγότερο. Και ναι οι καμπύλες είναι η βάση! Από εκεί αντιλαμβάνεσαι τα πάντα!

Εμείς γενηθήκαμε 3150 φύγαμε 3080 από κλινική και τρίμηνο είμασταν 5300. Τώρα σχεδόν 3,5 παρά 3 ημέρες είναι κιόλας 5700! Συνέχισε το θηλασμό και ζύγισέ τον έπειτα από 1 εβδομάδα.

Εγώ τη ζυγίζω με μεικτό και καθαρό βάρος, δηλαδή ανεβαίνω εγώ και έπειτα μαζί της.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Savropinguinos όντως παίρνει καλό βάρος εύκολα!

Εμένα τρώει 200γρΧ5 και έπειτα είναι σαν βόας που κατάπιε βόδι!

Ωστόσο θα έπρεπε να παίρνει περισσότερο βάρος αλλά μάλλον το σκαρί της είναι τέτοιο!

ΥΣ.20 Φλεβάρη δε γεννήθηκε η μπέμπα σου;;;Μαζί ε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ 1 ΚΙΛΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6ο ΑΦΟΥ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ.ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...