Μετάβαση σε περιεχόμενο

AIΜΑ ΑΠΤΗ ΜΥΤΗ(Daddy_Cool)


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομορφη παρεα των μαμαδων..

Ειμαι εν δυναμει νεος μπαμπας(αρχες Σεπτεμβρη!!!) & οπως ειναι φυσικο κατα καιρους (θα)εχω καποιες αποριες οποτε σκεφτηκα ποιος καλυτερος συμβουλατορας απο τις ιδιες τις μαμαδες ...??

Ξεκινω απτο θεμα της ενοτητας(το οποιο δεν ηξερα που να το ποσταρω οποτε σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο..)

Τις τελευταιες 2 μερες η κοπελια μου εχει αιματακι απτη μυτη..Υπαρχει καποια με παρομοια εμπειρια η που να χει αποψη επι του θεματος??

Σας χαιρετω & παλι και αναμενω τις απαντησεις σας..:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ορισες καινουριε μπαμπα στην παρεα μας.Φυσικα και εχεις να μα8εις πολλα απο τις μανουλες λογικο ειναι :) .Να ρωτησω λοιπον και εγω οταν λες "Κοπελια" τι εννοεις?Γιατι αν μιλας για μωρο ειναι αλλο και αλλο επισης για μεγαλη :).Ασ πουμε οτι ειναι για μωρο το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις ηδη τρεξει στον πλησιεστερο παιδιατρο για να μην πω νοσοκομειο.Αν ειναι για μεγαλη προφανως απο την ζεστη των ημερων εχει αιμα.Δεν ξερω κατα ποσο βοη8ησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον θα εννοεις τη συντροφο σου... Ελεγξτε κατ αρχην την πιεση της. Υψηλη πιεση οδηγει σε αιμοαγιες μυτης. Αν ειναι οκ η πιεση, ρωτηστε και κανενα γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

daddy cool KALWS ORISES ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΑΜΜΥ....:)

ΛΟΙΠΟΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ....

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΕΦΤΥΝΑ ΚΙΟΛΑΣ ΑΙΜΑ:blink: ΤΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΠΑΕΙ ΩΣ ΕΔΩ....ΟΜΩΣΣΣΣ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ....ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΙΕΣΗ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΤΥΧΑΙΝΕ....ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΜΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΗΚΤΟ!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΚΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΤΕ!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ!!!!!ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΑΣ!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalws hr8es daddy cool!

Proswpika den mou exei tyxei mexri stigmhs (eimai ston 4o), alla sthn arxikh enhmerwsh pou mou ekane h giatros mou, anefere tis aimorragies myths ws synh8es fainomeno kata thn egkymosynh, anexarthtws ths pieshs.

Rwthste to giatro sas pantws.

O,ti kalytero euxomai! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Daddy_Cool, καλώς ήρθες στην παρέα μας! :)

Με το καλό να γίνεις μπαμπάς!! Ό,τι χρειαστείτε με την καλή σου, ευχαρίστως να σας βοηθήσουμε, όπως μπορούμε!

Καλό θα είναι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας και να του πείτε για την ρινορραγία. Το πιο πιθανό είναι να σας πει να ελέγξετε την αρτηριακή πίεση.

Δες τι βρήκα σε ένα άλλο site:

**********

"Βρίσκομαι στην 10 εβδομάδα και 2-3 φορές έχει ματώσει η μύτη μου ξαφνικά (χωρίς να την πειράξω). θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι φυσιολογικό αυτό; οφείλεται στην εγκυμοσύνη; η μύτη μου έχει να ματώσει από τα 13 μου χρόνια, όταν δηλ. ήταν να μου έρθει η περίοδος για πρώτη φορά. Περιμένω σύντομα απάντηση σας, και σας ευχαριστώ πολύ."

Ο κος Δημήτρης Δόβας, DFFP - Μαιευτήρας – Χειρουργός Γυναικολόγος σας απαντά:

Ένα από τα συνήθη συμπτώματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι και οι ρινορραγίες. Θα πρέπει να ελέγχετε την αρτηριακή σας πίεση, η οποία εάν είναι φυσιολογική δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας. Θα συμβουλευτείτε το γιατρό σας ή κάποιο ωτορινολαρυγγολόγο στην περίπτωση που οι ρινορραγίες είναι πολύ συχνές ή δε σταματούν εύκολα. Με την ευκαιρία να αναφέρουμε ότι ένα άλλο σύμπτωμα της κύησης παρόμοιας αιτιολογίας είναι και οι ουλορραγίες (μάτωμα των ούλων κατά το πλύσιμο των δοντιών).

**********

Αυτό για τα ούλα το ξέρω, το'χα πάθει κι εγώ στις αρχές των εγκυμοσύνων μου.

Με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας τον Σεπτέμβριο! Θα τα λέμε!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Daddy_Cool καλώς ήρθες!Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν στην εγκυμοσύνη το είχα πάθει. Γενικά όμως η μύτη μου ματώνει και ειδικά τώρα το καλοκαίρι λόγω της ζέστης. Μην φανταστείς όμως καμιά σημαντική ποσότητα αίματος. Ούτε καν σταγόνα! Το θέμα είναι να μην υπάρχει μεγάλη απώλεια αίματος(Σε πρώτη φάση). Όπως και να έχει για καλό και για κακό ρώτα το γυναικολόγο. Με το καλό σας εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΕΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ! ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΑΥΤΟΝ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΗΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΡΩ ΠΟΛΥ ΤΡΥΦΕΡΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΥΥΣΗΧΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέλλοντα μπαμπά μην ανησυχείς!!!!

Οι ρινορραγιες και οι ουλορραγιες αποτελούν συμπτωμα των συγκεκριμενων μηνων της εγκυμοσυνης..

εχω έχω ουλορραγιές αλλά όχι ρινορραγιες γιατί δεν έχει ματωσει η μυτη μου ποτε στη ζωή μου!!

Βέβαια σκέψου και τη ζέστη της εποχής..

αν ενταθεί καλύτερα τηλ στο γιατρό!!

Με το καλό το μωρακι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Daddy cool

καλως ηρθες στην παρεα μας!:)

Μην ανυσηχεις.Ειναι στα πλαισια της εγκυμοσυνης και αυτο.Ενημερωστε βεβαια το γυναικολογο σας.

Κι εγω που δεν ειχα ποτε στη ζωη μου αιμοραγια απο τη μυτη, στη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα 2 φορες ρινοραγια.

Καλη συνεχεια και μπραβο σου για τη διαθεση, το ενδιαφερον και την ευαισθησια.

ΥΓ να συνεχισεις ετσι και μετα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

daddy cool καλησπέρα, ομολογώ ότι με ξάφνιασε η συμμετοχή σου στο φόρουμ όμως από την άλλη χάρηκα πάρα πολύ που υπάρχουν μπαμπάδες που τόσο έντονα ασχολούντε με το θέμα εγκυμοσύνη, παιδιά κτλ.

Αν τώρα εννοείς την κοπέλα σου και αυτή είναι έγκυος, μάλλον είναι από την πίεση. Εγώ στην εγκυμοσύνη μου, είχα πίεση υψηλή και το είχα πάθει αυτό. Τώρα βέβαια καλύτερα να ρωτήσει και η ίδια τον γυναικολόγο. Αν η πίεσή της είναι εντάξει, δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Καλωςήρθες στην παρέα. Να σου πω ότι θεωρείται φυσιολογικό να παρουσιάζεται λίγο αιματάκι στην μυτη κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς οφείλεται στην αυξημένη ροή του αίματος που ασκεί πίεση στα αγγεία της μύτης. Θεωρείται κάτι απολύτως φυσιολογικο. Τα είχα κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά και στη δευτερη τώρα. Αν ΄θέλετε ρωτήστε το γιατρό σας αλλά ξέρω ότι είναι κάτι φυσιολογικό.Καλό θα ήταν να καταναλώνει περισσότερη βιταμίνη C.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ:laugh: .ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΩΣ ΤΟΝ 6ο ΠΕΡΙΠΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΡΑΙΩΣΑΝ ΠΟΛΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα μάτωνε η μύτη μου πολύ συχνα και στις δύο εγκυμοσύνες. Διάβασα όμως ότι είναι φυσιολογικό στα πλαίσια της εγκυμοσύνης. Αρκεί όλα τα υπολοιπα να ειναι εντάξει (πίεση, εξετάσεις αίματος, ούρων, κλπ).

Με το καλό να έρθει το μωρο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες και τις συμβουλες σας..

Ηξερα και γω οτι ειναι συνηθες η ρινορραγια ομως επειδη δε βρισκαμε το γιατρο μας & ειχα τη περιεργεια ...

Υ.Γ1:Η κοπελια μου ειναι...η γυναικα μου:) Η μια και μοναδικη μιας και το μωρακι μας ειναι αντρι!:woohoo:

Υ.Γ2:Θα χαιρομαι να μαθαινω νεα σας απαυτην την θεματικη ενοτητα.. :)

Εις το επανιδειν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα μέλλοντα μπαμπα και απο μενα!!εγω καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ειχα ριννοραγιές...ειναι φυσιολογικο κατατην διαρκεια της εγκυμοσύνης απ οτι με πληροφόρησε και ο γυναικολογος μου!

με το καλο το μωράκι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...