Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ . ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣΣΣΣΣΣ


liz78

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΦΟΣΟΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ , ΕΙΧΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ 8-12ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.....

δεν εχω κανει ποτε αυτη την εξεταση ομως αυτο που γνωριζω ειναι οτι περνεις καποιο παυσιπονο πριν την εξεταση και δεν πονας.....μη νομιζεις οτι πονας και υποφερεις οι κοπελες εδω λενε στην πλειοψηφια τους οτι δεν ποναει........μετα περνεις αντιβιωση για καποιες μερες και το πιο ευχαριστω ειναι οτι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος......

φιλακια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝΣ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΑΝ ΠΑΝΤΑ ΧΟΡΗΓΗΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα αλλες κοπελες λενε οτι περνουν και αλλες οχι.....αναλογα το γιατρο.....για να μην σε μπερδευω αν θες πανω πανω στη σελιδα σου εχει αναζητηση βαλει σαλπιγγογραφια και θα σου βγαλει ολα τα θεματα που εχουν ξαναβγει στο φορουμ με το ιδιο θεμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου και από μένα!:)

Εγώ έκανα μια σαλπιγγογραφία πριν 2 μήνες πήγα πάρα πολύ αγχωμένη μου είχαν πει ότι πονάει!!!!:S

Τελικά πήγα μου βάλαν στον κόλπο ένα σκιαγραφικό υγρό δεν πόνεσα καθόλου και όλη η διάρκεια ήταν 3 λεπτά! δεν μου δώσαμε παισίπονο μόνο μια αντιβίωση για 5 ημέρες για τυχόν μόλυνση!!!! όλα θα πανε καλά και μην φοβάσαι!!!!! εγώ τσάμπα είχα αγχωθεί;)

Για οποιαδήποτε πληροφορία στείλε μου π/μ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ...

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ?

ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ , ΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕΣ, ΑΡΑ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να δεις περισσότερα στο παρακάτω θέμα :

http://mammyland.com/index.php?option=c ... 5&id=68162

Εγώ έμεινα έγκυος ένα μήνα μετά τη σαλπιγγογραφία μετά από 13 μήνες προσπαθειών !

Καλή επιτυχία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι καθόλου από την άλλη μέρα της σαλπιγγογραφίας αρχισα πάλι τις προσπάθεις!:ohmy: Δεν χάνεις τι γόνιμες ημέρες!:kiss: Όλα θα πάνε μια χαρά μην το σκέφτεσαι... φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!!!!:ohmy:

Για 5 μέρες που θα πάρεις αντιβίωση σιγά!!!!!:)

Αν σου δώσουν κι όλας είναι στην κρίση του γιατρού!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι δεν είναι απολύτως τίποτε! Σαν να πηγαίνεις στο γυναικολόγο και σου βάζουν μέσα ένα σωληνάκι που δεν πονάει. Σου βάζουν ένα υγρό από το σωληνάκι και εκεί νιώθεις μια ενόχληση σαν να σου 'ερθει περίοδος. ΄Διαρκεί ένα τέταρτο περίπου. Μου έλεγαν άλλες ότι πονάει, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω οτι πόνεσα. Ούτε αντιβίωση πήρα.

Αντε όλα με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα... εγω πηρα αντιβιοση μετα,και δεν μου αναφεραν τιποτα να μην ερθω σε επαφη...αλλα προεκυψε κατι ετσι κι αλλιως και δεν ηρθαμε σε επαφη εκεινες τις μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου δωσανε ουτε παυσιπονα ουτε αντιβιωση. 15-20 λεπτα κραταει η ολη διαδικασια. Νιωθεις κατι πονους σαν πονους περιοδου και μια ελαφρια ναυτια.Δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο μην αγχωνεσαι ειναι εξεταση ρουτινας.

Καμια ανησυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou ki apo mena liz!eisai tixeri giati ego ekana salpigografia to sabbato pou mas perase!akou:o giatros mou edose ena ipotheto voltaren mia ora prin apo ti salpigografia..i exsetasi ponouse ligo parapano apo tin periodo..apla noiotheis ayto to baros otan katebainei i periodos ligo se pio entoni morfi...sou sinisto na pas 8h me 10h mera gia na prolabeis tin oorixsia sou!pira antibiosi gia toixon mikites..gia 4 meres me tin exsetasi kai o giatros mou eipe molis stamatisei i antibiosi na kano eleythera!ego piga ti 10h mera kai 14h ekana eleythera!einai kalo na tin kaneis proi gia na prolabeis na pareis tin antibiosi kai ti 10h mera etsi to prolaba ego!elpizo na se boithisa!kali tixi kai eyxomai sintoma na exeis to moraki pou toso epithumeis!filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα, και γω ειχα παει 9η μερα του κυκλου, πηρα ενα buscopan πριν και δε πηρα αντιβιωση

την εκανα στο μητερα, δεν πονεσα απλα ηταν ενα τρανταγμα σε μερος που δεν εχεις συνηθησει και ειναι καπως περιεργο αλλα πονο δε θα το λεγα, ισως επεξε ρολο και το buscopan... την εκαν στο Μητερα, τοποτα δεν ειναι...σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liz εγω την εκανα πριν χρονια γιατι εψαχνα εγω και ο πρωην αντρας μου γιατι δεν πιαναμε παιδι.ειναι λιγο επωδυνη εξεταση για τις γυναικες που πονανε στην περιοδο λενε οτι πονανε και στην σαλπιγγογραφια.εγω πονεσα αρκετα,μου φανηκε αιωνας η εξεταση αλλα πρεπει να διαρκησε γυρω στο τεταρτο.μου επεσε και η πιεση απο τον πονο και τον φοβο μου φυσικα και μου δωσανε ζαχαρη για να συνελθω.ισως να φταιει και οτι δεν μου δωσανε παυσιπονο πριν,αλλα ουτε και αντιβιωση πηρα μετα.δεν θα την ξεχασω αυτη την εμπειρια,τουλαχιστον εμαθα οτι δεν ειχα το προβλημα εγω!καλη επυτιχια, να ξερεις οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και αν σου πει ο γιατρος για παυσιπονο παρε να εισαι σιγουρη.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΜΕΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου liz78!Θα πρεπει να εχεις αποχη απο την πρωτη μερα του κυκλου μεχρι τη μερα της εξετασης .Σε καποιες κοπελες ο γιατρος συστηνει να παρουν παυσιπονα πριν την εξεταση ,σε καποιες οχι.Εγω εκλεισα να παω την 8η μερα του κυκλου για να προλαβω την ωορρηξια και ο γιατρος δεν μου ειπεναπαρω τιποτα, η μονη ερωτηση ηταν αν ειμαι αλλεργικη σε κατι.Απ ότι ξερω σε βαζουν να υπογραψεις πρωτα οτι γνωριζεις τους πιθανους κινδυνους που μπορει να προκυψουν απο την εξεταση και μαλλον αφορουν αλλεργια στο σκιαγραφικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Liz78, την έκανα πριν 4 ώρες και πήγαν όλα πολύ καλά.

Δεν πόνεσα, παρα μια αίσθηση ενόχλησης είχα, κράτησε πολύ λίγο και η αλήθεια είναι ότι αν είσαι χαλαρή βοηθάς κ το γιατρό. Εγω παίρνω αντιβίωση μέχρι κ σήμερα, και θα ξεκινήσω κατευθείαν τις προσπάθειές μου, απο σήμερα κιόλας. Αν και τα ωοθυλάκια μου είναι μικρά ακόμα (το παρακολουθώ και αυτό) Εχω ξυπνήσει απο της 6:30 απο το άγχος μου αλλά τελικά δεν είναι τίποτα.....

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liz78 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΦΟΣΟΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ , ΕΙΧΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ 8-12ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλημέρα liz78. Εγώ έχω κάνει και σαλπιγγογραφία. Ο γιατρός 3 ημέρες πριν να πάω να την κάνω μου είχε δώσει κολπικά ηρεμιστικά και παυσίπονα. Είχα αγχωθεί πάρα πολύ ...

Ένα έχω να σου πω ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.... ΠΟΝΟΣ ΜΗΔΕΝ ...

Για αυτό να μην ανησυχείς ... να φανταστείς αμέσως μετά πήγα και έφαγα σε εστιατόριο από την χαρά μου γιατί όλοι μου έλεγαν ότι είναι επώδυνη εξέταση κ.λ.π.

Καλή επιτυχία κούκλα μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ LIZ78! ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! ΕΜΕΝΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΟΤΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕ ΕΞΩ.. ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ Κ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. ΠΟΝΕΣΑ ΓΙΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ Κ BUSCOPAN ΥΠΟΘΕΤΟ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΠΟΝΟΣ. ΚΑΛΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...