Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ???


Recommended Posts

Αχ στο ευχομαι κοπελα μου...Και εγω στα ιδια αναμμενα καρβουνα καθομαι...Ομως εγω δυστηχως απ το μεσημερι νιωθω ψιλοπονακια και το στηθος μου εχει πρηστει και ποναει αρκετα...Για μενα αυτο σημαινει περιοδος.:( Που να μη σωσει να ρθει....Περιμενε δυο τρεις μερες και μετα κανε κανα τεστ...Μακαρι να ειναι θετικοτατο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maria.g ευχαριστώ πολύ! Αν δεν ερθει θα κάνω το Σάββατο τεστ που θα πάω Αθήνα, τουλάχιστον ότι και να δείξει να είμαι μαζί με τον άντρα μου. Καλή επιτυχία και σε σένα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια με λενε κατια και ειμαι 28 ετων.μετα απο μια ατυχη εγκυμοσυνη περυσι τον ιουνιο εδω και 3 μηνες αρχισαμε και παλι προσπαθειες.την προηγουμενη φορα ειχα μεινει αμεσως εγγυος,τωρα θα δειξει....εμεις οπως και την προηγουμενη φορα καναμε οταν θελαμε.εκεινο τον μηνα που εμεινα εγγυος καναμε μονο 11η,12η και 19η μερα.ημουν τυχερη!ο κυκλος μου κυμενεται απο 27-30 μερες.περιμενω σημερα-αυριο να αδιαθετησω.αν μου ερθει περιοδος λεω αυτο τον μηνα να παρω κι εγω τα τεστ ωορρηξιας.

κουκλιτσες μου αργα ή γρηγορα θα γινει το θαυμα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ritsaki μου μην αγχωνεσαι εμεις προσπαθουμε 3 χρονια στην αρχη δεν δωσαμε σημασια λεμε οποτε τυχει,φετος ομως κ μετα απο την επισκεψη

στον γυναικολογο μου για τεστ παπ (ολα καλα)κ αφου τον ρωτησα καποια

πραγματα σχετικα με το θεμα ,μου εδωσε ορμονολογικες εμενα κ σπερμοδιαγραμμα για τον ανδρα μου .Δεν ξερω αν εχω αργησει πολυ να δρασω την αλλη εβδομαδα θα παρουμε την εξεταση του ανδρα μου καιμαζι με τις δικες μου θα παμε στον γυναικολογο(ωωχχ),μετρουσα κι εγω για ενα διαστημα,κ τεστ οωρηξιας πηρα ,κ θερμοκρασια , κ το μονο που καταφερα ηταν να αγχωθω κ να μη μου φευγει απο το μυαλο.Αν δεις οτι περναει ο καιρος ετσι μη διστασεις ζητα απο το γυν/λογο σου να σου γραψει τις εξετασεις.filia k kalh epityxia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas ki apo mena koritsia!euxomai se oles mas na ginoume sintoma manoules!emeis prospathoume edo ki 1,5 xrono alla tpt exo xasei ton eayto mou noiotho asta na pane alla oso skeftomai to moraki mou kathe fora pou erxetai i periodos gelao pou tha mou paei tha to katafero kai ego kapia stigmi..exo kanei sxedon oles tis aparaitites exsetaseis ormonologikes,spermatos kai salpiggografia kai ola einai teleia...to mono pou den mporo na kopso einai to kapnisma..tha to katafero ki ayto omos pou tha mou paei...kai mia erotisi thelo na sas kano:den exo kanei tin exsetasi pou deixnei kata poso to ygro mou sorry kiolas:)dexetai to sperma tou antra mou..tin exei kanei kamia?ki an nai ti akribos ginetai?opoia gnorizei as mou pei na figei ki ayto apo to kefali mou kai meta apo poso kairo mporo na kano spermategxusi?eyxaristo ek ton proteron kai sorry gia to megalo arthro!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gai μου δεν μπορει θα τα καταφερουμε και εμεις:) και ελπιζω συντομα:) και εγω το τσιγαρο δεν μπορω να το κοψω οχι μονο δεν το ελλατωσα αλλα επειδη σταματησα απο την δουλεια καπνιζω παραπανω τωρα;) αυτο που ρωτας και εγω δεν το ξερω και θα με ενδιεφερε αν ειναι να κανουμε και αυτην την εξεταση γιατι και εγω σκεφτομαι για σπερματευχηση{αν και δεν το εχω συζητησει με καποιον γιατρο.ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολια μου ναι ειπα χαλαραααααααα να κανω τα κολπα που μας εμαθε η Bourique μας!!! τεστακι ωορηξιας,χωρις αγχος,προσπαθουμε να μην κανουμε αγκαλια μεχρι να δειξει το χαμογελακι,και μολις το δειξει βουρρρρρρ για νινι 2 μερουλες!!!! ευκαιρεια αυτο τον μηνα να κανουμε βολτες,περνω και πτυχιο οποτε πρεπει λιιιιιιιιιιγο ν διαβασω,και μολις δω το χαμογελακι.....αγκαλιτσες!!!!!!

μαρακι μου καλα εκανες και αρχισες νωρις τις προσπαθειες....εμενα προχτες μου τελειωσε η περιοδος και εχτες δεν κρατηθηκαμε!!! χιχιχι αλλα τωρα χαλαραααααααααα ,βολτιτσες,ουζακια στη παραλια,κανα ποτακι κτλ... μεχρι να δειξει το χαμογελακι!!!!

μαρουλι μου επειδη και εγω τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα κανενα συμπτωμα περιοδου και πηραν τα μυαλα μου αερα,καθυστερησε να ερθει 8 ολοκληρες μερες!!!!! οποτε κοριτσαρα μου χαλαρα,βγαλτο απο το μυαλο σου οσο μπορεις για να μην παθεις τα ιδι αμε εμενα,ειναι κριμα.. σκεψου οτι αν εχει γινει η συλληψη,ετσι και αλλιως θα το μαθουμε!!!! οποτε χαλαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroula εγώ φθάνω στο αντίθετο άκρο, της απαισιοδοξίας, είμαι σίγουρη δηλαδή κάθε μήνα ότι δεν το καταφέραμε (σ'αυτό βοηθάει και το μικρό χρονικό διάστημα που βλέπω τον άντρα μου κάθε μήνα). Λοιπόν έκανα το self clear σημερα το πρωί και βγήκε ωραιότατα αρνητικό! Αναμενόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρουλι μου ειναι νωρις ακομα για να θεωρεις κατι ανανμενομενο;) .....και εμενα το πρωτο αρνητικο εδειξε και το δευτερο την αμεσως επομενη εδειξε αχνα θετικο......:)

μην στεναχωριεσαι και μην προκαταβαλεις τον εαυτο σου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου μην εισαι απαισιοδοξη!!!Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις!Χαμογελα και να σκεφτεσαι τον στοχο σου που ειναι το νινακι σου!!!Αυτο και μονο θα σε γεμιζει χαρα και δυναμη να προσπαθεις!!!Οσο για το θεμα με τον αντρα σου αυτο ειναι κατι αλλα μην ανησυχεις καπως θα τα βολευετε και το καλυτερο που εσυ μπορεις να κανεις, οπως κι εμεις, ειναι να παρακολουθεις την ωορηξια.Και τωρα το αρνητικο δεν σημαινει τιποτα!!!Κανε λιγακι υπομονη ακομα περασανε οι μερες...Ευχομαι να μην ερθει!!!

Κοριτσια κι εγω ενω παντα ειχα καποια συμπτωματα πριν ερθει η περιοδος εδω και 2 μηνες τιποτα!!!Δεν καταλαβαινω ποτε ερχεται και ποτε φευγει!!Μιλαμε ουτε το στηθος μου με ενοχλει....απο την λαχταρα κανουμε τον οργανισμο ταραμα χα χα χα χα χα χα!!!!Αντε κοριτσακια υπομονη...θα ρθει που θα παει και τοτε!!!!!Τουμπες απο χαρα!!!Μονο εκεινη την μερα να σκεφτομαστε!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μρουλι μου μην στενοχωριεσαι βρε,κατσε λιγο κανε υπομονη μπορει να μην ερθει που στο ευχομαι!!!!!!!!! :) να χαμογελας κοριτσακι μου,να εισαι αισιοδοξηηηη!!!! η αριστινα εχει δικιο,σκεψου την ημερα που θα δεις το μεγαλο + και θα τρελαθεις απο τη χαρα σου!!!!!!! αυτο να σου δινει δυναμη και χαμογελακια!!!!!

:) και να ερθει δεν πειραζει,ξεκινα να παρακολουθησεις λιγακι την ωορηξια και θα σου πω εγω τι μωρουλι γλυκο θα κανεις!!!!!!!!!!!!!!! ;)

καλε κοριτσια εγω ειμαι σιγουρη οτι θα το δουμε το +!!!!!!!!! το'χουμε σας λεω!!!!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου!! :) Τί γλυκούλες που είστε! :)

Μακάρι πολύ πολύ σύντομα να κάνουμε όλες την πιό ευχάριστη ανακοίνωση της ζωής μας!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

'Οντως κορίτσια πολύ καλό θεματάκι!

Κι εγώ είμαι 35 και με έχει αγχώσει το θέμα της ηλικίας μου! Προσπαθώ 6 μήνες και κάθε μήνας που περνάει είναι αρκετά δύσκολος ! Τα έχω πάθει όλα νομίζω ... τη μία ειχα καθυστέρηση την άλλη είχα το ένα σύμπτωμα την άλλη το άλλο.... :blink: την άλλη όλα μαζί, και την άλλη κανένα σύμπτωμα!!! :S

Πρίν 2 μήνες έκανα ορμονολογικές που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου κι ήταν καλές ευτυχώς! Μου πρότεινε να πηγαίνω κάθε μήνα να μου λέει τη μέρα της ωορηξίας μου αλλά δεν ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία ακόμα-άλλωστε μου είπε κι ο ίδιος να σταματήσω να αγχώνομαι - να προσπαθώ μόνη μου απλά .. από την αναμενόμενη περίοδο (που υπολογίζω στο περίπου πότε θα είναι) -- Εκτός να έχετε ακατάστατο κύκλο -- 14 μέρες πριν και να προσθέτω 2-4 μέρες πρίν και 2-4 μέρες μετά . Δηλαδή με κύκλο περίπου 26-27 ημερών που έχω συνήθως υπολογίζω ξεκίνημα 9η με 10η μέρα και σταμάτημα 17-18η !! Άλλωστε μερικούς μήνες μπορεί να το καταλάβω και από τις βλέννες (ότι έρχεται η ωορηξία.. :blush: )... Κι αν (λέμε ΑΝ) ..... :) δεν τα καταφέρουμε έτσι μέχρι και το Σεπτέμβρη να πάω για να κάνουμε άλλες εξετάσεις (να ελέγξουμε και το σπερματάκι του αντρούλη μου... και ότι άλλο χρειαστεί τελοσπάντων... )!!

Εύχομαι σε όλα τα κοριτσάκια σύντομα μα πολύ σύντομα :P να δείτε την κοιλίτσα σας φουσκωμένη !!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimi καλωςηρθες στο μαμυ!!! αντε καλε που σε αγχωνει η ηλικια,μια χαρα γυναικα στα 35!!! ο αντρας μου λεει οτι οι 35 αρες ειναι πολυ γυναικαρες!!! χιχιχιχιχι!!! :) πολυ καλη η προσπαθεια που κανεις, νωρις ειναι 6 μηνες, θα το πετυχεις το θαυματακι!!!! :) εγω επειδη προσπαθουσα με τον ιδιο τροπο που προσπαθεις εσυ και δεν εγινε τιποτα, ειπα αυτον τον μηνα να ειμαι χαλαρη και να παρω τεστακια ωορηξιας,να κοιταξω να μην κουρασω τον αντρουλη μου,και να τον κουρασω μια και καλη μολις βγει θετικο το τεστ ωορηξιας για 2 μερες.. ετσι εμειναν πολλα κοριτσια εγκυουλες,γιατι ξεχνιεσαι τον μισο μηνα μεχρι να γινει θετικο το τεστακι,και μολις γινει....κανεις αγκαλιτσες συνεχεια!!!!!! απλα το μυστικο ειναι να μην τρελενεσαι μεχρι να γινει θετικο..απλως ναπηγενεις στο μπανιο να το κανεις και σε 5 λεπτακια εξω απο το μπανιο,χωρις ιδιαιτερη σκεψη!! :) καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!!!

εγω παντως κοριτσια αυτον τον μηνα που ειπα να προσπαθησω με τεστακια,εχω ανεστητοποιηθει πληρως!!!!!!! ολη την ωρα για ουζα,καφεδες,ταβερνακια,ταινιουλες,δουλειες στο σπιτι....κτλ.. μιλαμε οντως εχω ξεχαστει!!!! και ο χρηστος με κυνηγαει χαχχααχχαιχιχιιχχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ mikroulaxristos!!! Μου ανεβάσατε το ηθικό εσύ κι ο αντρούλης σου !!! χιχιχιχιχι :P

Σου εύχομαι καλή επιτυχία να έχεις αυτό το μήνα με το τεστάκι !!!!!:) και να μας πεις τα ευχάριστα σε λίγες μέρες ... εεεε ???? Και μπράβο σου που εισαι πιο χαλαρή τώρα ... είμαι σίγουρη ότι θα σου κάνει καλό !!:P Απλά εγώ προς το παρόν νομίζω ότι θα με αγχώσει ... γι αυτό το αποφεύγω ... Συνεχίζουμε ... και βλέπουμε .... :S Φιλάκια σε όλες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimi μου εγω στα ειπα και στο αλλο θεματακι που συστηνομαστε....ολα θα πανε καλα!!!Μονο αγχος δεν χρειαζεται...οχι τιποτε αλλο,εκτος του οτι εμποδιζεις την γονιμοποιηση δεν κανεις και τιποτα στην ουσια!!Οπως λεει και η γλυκια μικρουλα μας κοιτα να ασχολεισαι με διαφορα για να ξεχνιεσαι!!Οσο για την παρακολουθηση της ωορηξιας πιστεψε με μονο αγχος δεν δημιουργει...κραταει το σπερμα ετοιμο για ολα και δυνατο χα χα χ α και χωρις κοπο ξερεις ποια ειναι η σωστη στιγμη...ειναι κουραστικο να προσπαθεις μερα παρα μερα για νινι...καλα ειναι να γινεται τις συγκεκριμενες μερες και μετα οποτε σας ερχεται και θελετε!!!Ειναι η γνωμη μου!

Καλη επιτυχια και παλι και ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Μικρουλα μου...σου ελεγα να κρατηθεις αλλα κι εγω....σημερα τελειωσε η περιοδος και εχω κατι περιεργα πονακια και θερμοκρασια στα πιο χαμηλα της...λεω κι εγω λοιπον μονο για σημερα να κανω αγκαλιες χα χα χα !!!Ειπαμε μην αφησουμε να παει χαμενο τετοια σημαδι χιχιχιχιχιχ!!!:P...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimi μου αστα αστα σου λεωωωω, παλια(πριν κανω σχεση μαζι του)ηταν μη δει 35-45 γυναικες,αστα να πανε!!!!!!!!! :P πριν κανουμε σχεση,κατι γυναικαρες που ειχε στη δικη σου ηλικια,ασε με ασε με ...τα θυμηθηκα τωραααααα και μολις ερθει σπιτι θα τον σφαξω!!!! :P χαχαααχχααχαχαχχααχ

αριστινακιιιιιιιιιιιιι μου, τετοια σημαδια δεν τα αφηνουμε καλε!!!!!!! εγω ειμαι στην 9η μερα του κυκλου(εχω κυκλο γυρω στις 30 μερες). ποτε να τα ξεκινησω λες?? αστα και εγω σημερα δεν κρατηθηκα πρωι πρωι!!!! χααχαααχχχαχχχα μολις μου εκλεισε το ματι του λεω αμαν μωρεεεεεεεεεε, ειπαμε να κανουμε αποχη λιγες μερες να γινει τουρμπο το σπερμα....και μου λεει καλα ελα τωρα να σε κανω μανα!!! χχααχχααχιαχιχιχαιχιχιχαιιιχα αλλα ορκιζομαι,δεν θα ξανακυλισω!!!!!!! :P τωρα παλι μολις δουμε χαμογελακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρηκα ενα πολυ καλο αρθρο για τα τεστ ωορηξιας!! σας το βαζω απο κατω να το διαβασετε!!! :)

Συστήματα Πρόβλεψης Ωοθυλακιορρηξίας

Τα συστήματα πρόβλεψης ωοθυλακιορρηξίας, είναι διαθέσιμα σε όλα τα φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Τα συστήματα αυτά ανιχνεύουν την αύξηση επιπέδων της ωχρινικής ορμόνης (LH) ακριβώς πριν από την ωοθυλακιορρηξία. Είναι εύκολα στη χρήση τους και συχνά ακριβέστερα από ότι η μέθοδος με τον έλεγχο της θερμοκρασίας. Ακόμη μπορούν να προβλέψουν την ωοθυλακιορρηξία 24 με 36 ώρες νωρίτερα και βοηθούν να μεγιστοποιήσετε την πιθανότητα σύλληψης από τον πρώτο μήνα που τα χρησιμοποιείτε.

Ωστόσο, δεν είναι αλάνθαστα. Μπορούν να μετρήσουν την LH (δίνοντας θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα, όχι όμως απόλυτες τιμές), αλλά δεν μπορούν να δείξουν εάν έχετε ωοθυλακιορρηξία μετά από ένα θετικό αποτέλεσμα. Τα επίπεδα της LΗ μπορεί να αυξηθούν και χωρίς την απελευθέρωση ενός ωαρίου. Μικρές αυξήσεις στα επίπεδα της LH μπορούν να παρατηρηθούν πριν την πραγματική αύξηση που οδηγεί σε ωοθυλακιορρηξία. Για μέγιστη ακρίβεια, ακολουθήστε τις οδηγίες. Εάν έχετε κύκλο 28 ημερών , αρχίστε το τεστ την 11η ημέρα και χρησιμοποιήστε το για 6 ημέρες (ή για όσες ημέρες συστήνονται από τον κατασκευαστή). Εάν ο κύκλος σας είναι πιο μακρύς, για παράδειγμα 35 ημέρες, ξεκινήστε την 14η ημέρα, για 9 ημέρες. Οι γυναίκες που αγοράζουν τα συστήματα αυτά συχνότερα, είναι εκείνες που δεν έχουν σταθερό κύκλο, και μερικές φορές είναι και οι λιγότερο ικανοποιημένες από αυτά. Αν ο κύκλος σας κυμαίνεται μεταξύ 28 και 40 ημερών, η ωοθυλακιορρηξία συμβαίνε μεταξύ της 14ης και 26ης ημέρας. Τα συστήματα γενικά παρέχουν τη δυνατότητα ελέγχου για πέντε έως εννέα ημέρες.

Το σύστημα πρόβλεψης ωοθυλακιορρηξίας ανιχνεύει την αύξηση έκκρισης της ωχρινικής ορμόνης (LH) που φυσιολογικά παρατηρείται μια με δύο ημέρες πριν από την απελευθέρωση ωάριου από την ωοθήκη σας. Η ορμόνη LH προκαλεί την διαδικασία της ωοθυλακιορρηξίας και επομένως είναι ένα σημαντικό σήμα ότι το "παράθυρο γονιμότητάς σας" πρόκειται να ανοίξει.

Μικρές ποσότητες της LH υπάρχουν πάντα στο αίμα και τα ούρα σας. Κατά τη διάρκεια των ημερών πριν από την ωοθυλακιορρηξία όμως , οι ποσότητες αυτές αυξάνονται περίπου 2 με 5 φορές. Επομένως, οι 12 με 36 ώρες μεταξύ της έκκρισης της LH και του χρονικού διαστήματος που απελευθερώνεται το ωάριο σας είναι το πιο γόνιμο σημείο του κύκλου σας και ο πιο πιθανός χρόνος σύλληψης.

Πώς το χρησιμοποιώ;

Ανάλογα με το σύστημα, θα συλλέξετε τα ούρα σας είτε σε ένα ειδικό δοχείο είτε θα εμποτίσετε το ειδικό ξυλάκι κατά την διάρκεια ούρησης. Χρωματισμένες ζώνες θα εμφανιστούν στην κάρτα του τεστ για να δείξουν εάν υπάρχει αύξηση της LH ή όχι.

Οι οδηγίες μπορούν να διαφέρουν ελαφρώς ανάλογα με το είδος του συστήματος που χρησιμοποιείτε αλλά γενικά, πρέπει να προσπαθήσετε να συλλέξετε τα ούρα σας μεταξύ 10 το πρωί και 8 το βράδυ - ο καλύτερος χρόνος είναι μεταξύ 2 με 2:30 το μεσημέρι. Προσπαθήσετε να συλλέγετε τα ούρα σας περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, αν και δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Τέλος, μην εξετάζετε τα ούρα σας μόλις ξυπνάτε το πρωί γιατί μπορεί να χάσετε την πρώτη ημέρα παραγωγής της LH.

Εάν έχετε κύκλο 28-ημέρων, ξεκινήστε το τεστ την 11η ημέρα και χρησιμοποιήστε το για 6 ημέρες. Εάν ο κύκλος σας είναι πιο μακρύς –για παράδειγμα, 35 ημέρες – ξεκινήστε την 14η ημέρα και δοκιμάστε το για 9 ημέρες. Τα συστήματα πρόβλεψης της ωορρηξίας παρέχουν γενικά τη δυνατότητα ελέγχου για 5 με 9 ημέρες.

Επίσης πρέπει να γνωρίζετε ότι….

Προσπαθήστε να μειώσετε τις ποσότητες των υγρών που πίνετε για περίπου δύο ώρες πριν συλλέξετε τα ούρα σας μιας και τα πολλά υγρά μπορεί να αραιώσουν τα ούρα σας κ έτσι να μην γίνει σωστή πρόβλεψη.

Το είδος της διατροφής, η λήψη ασπιρίνης ή άλλων συνηθισμένων φαρμάκων δεν έχουν επιπτώσεις στο τεστ, αν και πρέπει να συμβουλευτείτε το γιατρό σας εάν παίρνετε κάποιο ορμονικό φάρμακο, δεδομένου ότι τα φάρμακα που περιέχουν συγκεκριμένες ορμόνες μπορεί να επηρρεάσουν το αποτέλεσμα.

Το τεστ πρέπει να διαβαστεί μέσα σε 10 λεπτά για καλύτερα αποτελέσματα. Ένα θετικό αποτέλεσμα δεν θα εξαφανιστεί ποτέ αλλά μερικές φορές αρνητικά αποτελέσματα μπορεί αργότερα να επιδείξουν μια εξασθενημένη δεύτερη ζώνη χρώματος που να σας δίνει την εντύπωση θετικού τεστ. Γι’αυτό πρέπει να πετάξετε την κάρτα του τεστ αμέσως μόλις διαβάσετε το αποτέλεσμα.

Τα τεστ είναι γενικώς 99 τοις εκατό ακριβή με σωστή χρήση. Αλλά δεν είναι αλάνθαστα. Μπορούν να μετρήσουν την LH δεδομένου ότι αυτή μπορεί να εκκριθεί με ή χωρίς την απελευθέρωση ωάριου, δεν μπορούν ωστόσο να δείξουν εάν έχετε σίγουρα ωοθυλακιορρηξία μετά από μια θετική απάντηση. Επίσης μερικές φορές ψευδής έκκριση LH μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν από την πραγματική. Είναι σημαντικό να ξέρετε δε, ότι δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιήσετε αυτά τα τεστ ως μέθοδο αντισύλληψης.

Τα συστήματα πρόβλεψης ωοθυλακιορρηξίας κοστίζουν περίπου 45 Ευρώ. Οι περισσότερες κατασκευαστικές εταιρίες προσφέρουν το ίδιο επίπεδο αξιοπιστίας, έτσι επιλέξτε ένα που σας προσφέρει τεστ περισσότερων ημερών για μικρότερη αξία. Όλα τα συστήματα πωλούνται συνήθως μαζί με ένα κατάλογο ερωτήσεων-απαντήσεων για την πραγματοποίηση του τεστ, καθιστώντας το εξαιρετικά εύκολο στη χρήση .

Συμβουλή: Αγοράστε τη μάρκα που σας προσφέρει δυνατότητα ελέγχου περισσότερων ημερών, δεδομένου ότι γενικά στις περισσότερες γυναίκες παίρνει 8 με 10 ημέρες να εντοπίσουν την αύξηση της έκκρισης LH. Όταν χρησιμοποιήσετε το τεστ και ανιχνεύσετε έκκριση, μπορείτε να σταματήσετε για εκείνο τον κύκλο, αλλά κρατήστε οποιοδήποτε αχρησιμοποίητα τεστ για να τα χρησιμοποιήσετε τον επόμενο μήνα εάν δεν μείνετε έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη για την καθυστερηση μικρουλα μου μαγειρευα και τωρα τρωω.

Πολυ καλο το αρθρο πραγματικα χρησιμο!!Παντως εγω θα σου ελεγα να τα ξεκινησεις απο την 12η μην πω και 13η μερα οχι τιποτε αλλο ειναι και λιγα...εκτος κι αν την αισθανθεις εσυ νωριτερα!Δεν αντεξες ε??Αχ αυτοι οι αντρες τι μας κανουν χα χα χα ...κι ελεγα οτι εμεις τους παρασυρουμε αλλα κι αυτοι....χα χα χα !!!αααααααααααααααααα χα χα χα χα δεν θα ξανακυλισεις χιχ χι χι χι χι....πολυ καλο!!Ρε τι τραβαμε!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεω αυριο να παω να παρω τα τεστακια να αρχισω!!! :P

αληθεια δεν θα ξανακυλισω!!!!!!!!!!!! :P :P το υποσχομαι:)!!!!!!!!!!!!

ναι ναι....λαθος μας εχει βγει το ονομα!!!! καταλαβες φιλεμου???? ΚΑΙ ΚΑΛΑ εμεις ημαστε οι τσιριμπιμ-τσιριμπομ, αλλα εκεινοι μας κυνηγανε και μας κολαζουν!!!!!!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: Πες τα πες τα!!!

Αντε με το καλο ,καλη αρχηηηηη παμε γερα και δυνατα!!!!!!!:P

Κρατησου!!!!:laugh: :laugh:

Φιλακιαααα....παω να βαψω αυτην την ατιμη την ριζα χα χα χα...μ αυτα και μ αυτα δεν παιρνω χαμπαρι για ποτε μεγαλωνει :blink::P χι χι χι!!!Τα λεμε αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

λεω αυριο να παω να παρω τα τεστακια να αρχισω!!! :P

αληθεια δεν θα ξανακυλισω!!!!!!!!!!!! :P :P το υποσχομαι:)!!!!!!!!!!!!

ναι ναι....λαθος μας εχει βγει το ονομα!!!! καταλαβες φιλεμου???? ΚΑΙ ΚΑΛΑ εμεις ημαστε οι τσιριμπιμ-τσιριμπομ, αλλα εκεινοι μας κυνηγανε και μας κολαζουν!!!!!!!!!! :P

Τέλεια!!!!!:woohoo: Μπράβο mikroula!

Εύχομαι να είναι ο τελευταίος μήνας χωρίς νινάκι στην κοιλίτσα

Άσχετο αλλά...φαντάζεσαι να κάνεις δίδυμα;:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroula ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ:laugh: :laugh: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ!!:P ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...