Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συλληψη και καφες γινεται???


Huanita

Recommended Posts

Γεια σας μανουλες και υποψηφιες μανουλες!η απορια ειναι η εξης:τι πρεπει να προσεχει καποια η οποια υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκυος (πριν το διαπιστωσει στα σιγουρα )οσον αφορα στο φαγητο η στο ποτο;κυριως με ενδιαφερει ο καφες τον οποιο δεν μπορω να σταματησω αλλα δεν θα ηθελα να παει κατι λαθος και να ρισκαρω σε περιπτωση που εχω πετυχει εγκυμοσυνη .και επειδη σ αυτη τη φαση ειμαι στην αναμονη καταλαβαινετε ποσοχρησιμες ειναι οι απαντησεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Huanita δεν νομιζω να πειραζει αλλεσ κανουν 1 μηνα να το καταλαβουν και κανουν τα παντα

αν θεσ να εισαι σιγουρη τοτε πινε λιγοτερους ή πιο ελαφριους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ στην ίδια φάση της αναμονής είμαι κι έχω τις ανησυχίες μου, αλλά ξέρω την περίπτωση γνωστής μου που δεν ήξερε ότι είναι έγκυος και κάπνιζε σαν φουγάρο, έπινε ποτά και καφέδες κάργα, ξενυχτούσε, έβγαινε κλπ και τελικά γέννησε ένα φυσιολογικότατο κοριτσάκι! Βέβαια, μόλις έμαθε για την εγκυμοσύνη τα έκοψε όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Huanita μου ξερω οτι η καφεινη στην εγκυμοσυνη δεν πρεπει να ξεπερνα το 1 φλυτζανι καφε η τσαι.Αν εχεις παντως την υποψια οτι εισαι εγκυος και στο ευχομαι μετριασε τον καφε σου ,κοψε το τσιγαρο και απεφυγε να φας φαγητα που δεν ειναι καλοψημανα ή κονσερβες οπως και μελατα ή ροκφορ.Αυτες ηταν οι οδηγιες που μου ειχε δωσει ο γιατρος στην αρχη της εγκυμοσυνης μου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

με μετρο γινεται, αν εχεις οπως μας λες την υποψια ελλατωσε τον,καλα αποτελεσματα :laugh: και αν εισαι τα υπολοιπα θα στα πει ο γιατρος σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κουκλίτσα μου!

Καταρχήν μακάρι να έχεις ήδη μπει στη λίστα με τις υποψήφιες μανουλίτσες. Όσον αφορά στις απορίες σου, κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες είχα μέχρι πρότινος! Τα κουβέντιασα με την γυναικολόγο μου όμως, που με διαβεβαίωσε πως τον 1ο τουλάχιστον μήνα της εγκυμοσύνης, ο γυναικείος οργανισμός είναι έτσι φτιαγμένος που "προφυλάσσει" το νινάκι από καφέ-τσιγάρο-ποτό-ορισμένα φάρμακα! Μην ανησυχείς λοιπόν! Αν πάντως το ψιλιάζεσαι, απλώς βάλε λιγάκι μέτρο στη ζωή σου, μέχρι να επιβεβαιωθείς! Φιλάκια κι εύχομαι τα καλυτερότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για διαβάστε κι αυτό:

Πλήρη αποχή από καφέ, τσάι, ροφήματα σοκολάτας και καφεϊνούχα αναψυκτικά συνιστούν τώρα οι επιστήμονες, τουλάχιστον για τις πρώτες δώδεκα εβδομάδες της κύησης.

http://www.inout.gr/showthread.php?t=18534

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ενδιαφερον το αρθρο που βρηκες crazy!Ακομη κι αν ειναι υπο διερευνηση το ολο θεμα καλο ειναι να προσεχουμε για να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ! ΠΡΙΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΤΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΠΙΝΑ ΚΑΡΓΑ ΦΡΕΝΤΟ ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ, ΚΟΚΑ ΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΡΩΜΙΚΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ!!!:P ΕΛΕΓΑ "ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ! ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΑ ΕΚΙΨΑ! ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΞΩΚΟΙΛΩ ΠΑΛΙ...:blush: ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το τι κανουμε (νορμαλ πραγματα παντα ε?) πριν μαθουμε οτι ειμαστε εγγυες δεν το σκεφτομαστε.επιπροσθετο αγχος.

και ο καφες κοβεται στην εγγυμοσυνη,επηρεαζει την απορροφηση ασβεστιου κ κατι αλλο κανει που δεν θυμαμαι.αλλα τωρα να τον φχαριστιεσαι κ οταν επιβεβαιωσεις την εγκυμοσυνη σου το κοβεις.και οσο και να σ'αρεσει απ'τη χαρα σου που θα κανεις παιδακι δε θα σε νοιαζει.εγω εκοψα μαχαιρι τον καφε και το τσιγαρο μολις εμαθα οτι ημουν εγγυος.δεν με ενοιαξε καθολου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...