Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ-ΣΙΔΗΡΟΣ


Recommended Posts

Είναι σημαντικό να παίρνουμε το σίδηρο μισή ώρα πριν από το φαγητό. Επίσης,, η βιταμίνη C βοηθά την απορρόφηση του σιδήρου.

Σημαντικό είναι να μην τρώμε ασβέστιο (γάλα, γιαούρτι, τυρί) κοντά στην πρόσληψη του σιδήρου, γιατί εμποδίζει την απορρόφηση. Αυτό σημαίνει ότι αν τρώτε κόκκινο κρέας, φακές, σπανάκι κ.α. τροφές που περιέχουν σίδηρο, δε θα πρέπει να τρώτε τυρί ή γιαούρτι. Βάλτε τα γαλακτομικά σε άλλα γεύματα.

Έχω κι εγώ χρόνια πρόβλημα με χαμηλό σίδηρο και τα έχω μάθει ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι σημαντικό να παίρνουμε το σίδηρο μισή ώρα πριν από το φαγητό. Επίσης,, η βιταμίνη C βοηθά την απορρόφηση του σιδήρου.

Σημαντικό είναι να μην τρώμε ασβέστιο (γάλα, γιαούρτι, τυρί) κοντά στην πρόσληψη του σιδήρου, γιατί εμποδίζει την απορρόφηση. Αυτό σημαίνει ότι αν τρώτε κόκκινο κρέας, φακές, σπανάκι κ.α. τροφές που περιέχουν σίδηρο, δε θα πρέπει να τρώτε τυρί ή γιαούρτι. Βάλτε τα γαλακτομικά σε άλλα γεύματα.

Έχω κι εγώ χρόνια πρόβλημα με χαμηλό σίδηρο και τα έχω μάθει ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammycool αυτό το μισή ώρα πριν το φαγητό δεν το τηρώ πάντα. Πολλές φορές το ξεχνάω και το παίρνω μετά το φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να μην το έχω πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammycool αυτό το μισή ώρα πριν το φαγητό δεν το τηρώ πάντα. Πολλές φορές το ξεχνάω και το παίρνω μετά το φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να μην το έχω πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammycool αυτό το μισή ώρα πριν το φαγητό δεν το τηρώ πάντα. Πολλές φορές το ξεχνάω και το παίρνω μετά το φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να μην το έχω πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammycool αυτό το μισή ώρα πριν το φαγητό δεν το τηρώ πάντα. Πολλές φορές το ξεχνάω και το παίρνω μετά το φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να μην το έχω πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...