Μετάβαση σε περιεχόμενο

S.O.S. ΦΟΒΊΑ ΚΑΙ AΓΧΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.....

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς μου .

Έχω κλείσει ραντεβού να γεννήσω στης 29 του μηνα με καισαρική ξαφνικά όμως δεν ξέρω γιατί μου έχουν έρθει πολλά ερωτήματα που με "ψιλοτραμαζουν"...το πρώτο ερώτημα είναι μετά την καισαρική έχεις πολύ αίμα και για πόσες μέρες σε σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό???? Πονάει πολύ και πόσες μέρες ??

Mου είπαν ότι μέχρι 6 μήνες δεν πρέπει να σηκώνω τίποτε εκτος του βάρους του μωρού...ότι πονάει πολύ σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό και έχεις παρα μα παρα πολύ αίμα.....

Όσες ξέρετε παρακαλώ πείτε μου τι γίνετε!!!!

Θέλω να τονίσω ότι η καισαρική ήταν επιλογή μου στην αρχή αλλα τώρα το σκέφτομαι ....αλλα μάλλον δεν την γλιτώνω γιατί ο μπέμπης δεν έχει γυρίσει καθόλου την καισαρική θα την κάνω εβδομάδα 39 και 2 μέρες....

:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ekoliou δεν εχω γεννησει φυσιολογικα για να μπορω να συγκρινω σου γραφω απο την εμπειρια μιας καισαρικης που εκανα Ειχα αιμα (για τις 3 πρωτες ημερες φορουσα κατι σαν babylino της Τena μετα τις τεραστιες σερβιετες τις Τενα για δεκα ημερες περιπου Το αιμα σταδιακα μειωνοταν Εμενα μου κρατησε ομως για 50 ημερες Αλλες κοπελες που ειχαν γεννησει με καισαρικη στις 20-25 ημερες δεν ειχαν τιποτα

Ο γιατρος μου ειχε πει 1 κιλο για ενα μηνα(ομως μου ειχαν κανει και μια επιπλεον τομη κατα την καισαρικη επειδη η μητρα μου εκανε συσπασεις)

Επισης να τονισω οτι δεν μπορεσα να ακολουθησω τις εντολες του γιατρου γιατι με το που βγηκα απο το μαιευτηριο ημουνα στο δρομο και στα λεωφορεια,και στον εναμισι μηνα επιασα δουλεια σε κουζινα ταβερνας με ο,τι σημαινει αυτο(ισως και για τους λογους αυτους αργησα να επανελθω)

Η τομη με ενοχλουσε για αρκετο καιρο(1 χρονο) αλλα οφειλοταν σε αντιδραση του δερματος μου

Γενικα να εχεις υποψη σου οτι για ενα μηνα περπατας αργα αποφευγεις τους κραδασμους, προσωπικα πονουσα και στο βηχα Σιγα σιγα ομως αυτα φευγουν

Με το καλο και να μην ανυσηχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou giati adika na fas maxairi,,,

ksekina fisiologika k des pou tha paei...i gnomi mou ayti einai,,,

oso gia to an exeis aima mai fili mou pou gennise de eixe katholou meta ti genna,..meta apo polles meres eixe ligo...

sou eyxomai oti k an kaneis na se pane kala...

ego gennisa gisiologika k de ksero k polla gia ti kaisariki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To pio pithano einai na kano kaisarikh giati to moro den exei gyrish katholou opote mallon den thn glitono , apla rotao kai gia ton fisiologiko poso aima eixate kai poses hmeres alla kai sthn kaisarikh...giati akousa polla....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου μην φοβασαι τιποτα κ εγω με καισαρικη πριν 28 ημερες εχει ερθει ο παιδιατρος κ δεν εχω χρονο θα επανελθω σε λιγο μην φοβασαι τιποτα!!11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ξερεις κοπελιτσα μου οτι ο καθενας λεει το μακρυ του κ το κοντο του..εσυ να πας με θαρρος.. η διαδικασια ειναι πολυ γρηγορη κ ακινδυνη...ολες εχουν αιμα και αυτες που γεννησαν με φυσιολογικο και οι κοπελες με καισαρικη...το αιμα ειναι το γελοιο της υποθεσεως σιγα..οι φοβοι σου ειναι φυσιολογικοι...εγω να δεισ πως ημουν...αλλα τελικα υπομονη θελει...θα κατσεις λιγο ηρεμη εκεινη την στιγμη κ σε πολυ λιγι ωρα ιθα δεισ το μαναρακι σου...να πεισ να σου κανουν και παυσιπονες ενεσουλες μετα απο καποιες ωρες ή την επομενη μερα...τα λιγο δυσκολα..λιγο ειναι για 2 μερες την τριτη..κ εφοσον κανεισ τις ενεσουλεσ σου, εγω η ηλιθια δεν ηθελα την δευτερη μερα το βραδυ τους αφησα να μου κανουν ενεση...,θα εισαι μια χαρα...καλα τι μαλακιες λενε σε κοπελες ετοιμογεννες..και εγω δεν μπορεις νΦΑΝΤΑΣΤΕΙς ΤΙ ακουγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα 2 φορές με φυσιολογικό τοκετό. Την 1η φορά είχα τόσο λίγο αίμα που να φανταστείς γέννησα Παρασκευή μεσημέρι και το Σάββατο το πρωί φορούσα κανονικά δική μου σερβιέτα και σε λιγότερο από μήνα έβγαλα και την σερβιέτα.

Στον 2ο τοκετό είχα περισσότερο αίμα αλλά και πάλι μόνο την πρώτη μέρα, την 2η μειώθηκε αρκετά. Πόνο δεν είχα καθόλου μετά τον τοκετό και στις δύο φορές. Δηλαδή σηκώθηκα αμέσως μετά την γέννα!

Κάθε οργανισμός πάντως είναι διαφορετικός.

Καλή γέννα και εύκολη εύχομαι σε ό,τι και αν επιλέξεις. Πάντως αν μπορείς να επιλέξεις τον τρόπο της γέννας θα σου πρότεινα τον φυσιολογικό γιατί η εμπειρία είναι ανεπανάλλειπτη!

Ίσως το μωράκι σου να γυρίσει την τελυεταία στιγμή! δεν το ξέρεις...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου το μωράκι σου!

Για τον φυσιολογικό τοκετό δεν ξέρω να σου πω...

Έχω γεννήσει 2 φορές με καισαρική! Η τελευταία μου καισαρική ήταν πριν 11 μήνες! Είχα πολύ αίμα τις 3 πρώτες ημέρες! Τις υπόλοιπες ήταν σαν κανονική περίοδο που κράτησε 20 ημέρες! Στην καισαρική με επισκληρίδιο δεν ένιωσα ΚΑΘΟΛΟΥ πόνους ούτε κατά τη διάρκεια του χειρουργείου,αλλά ούτε και μετά!!! Το μόνο που ένιωσα ήταν ένα μικρό τρέμουλο (για 20 λεπτά περίπου), μετά το χειρουργείο! Τίποτε άλλο. Σηκώθηκα μόνη μου μετά από 18 ώρες περίπου (άργησα να σηκωθώ γιατί είμαι φοβιτσιάρα, μπορείς να σηκωθείς και νωρίτερα) και ανέλαβα αμέσως την κόρη μου.... Η τομή θέλει προσοχή για να αποφύγεις την πιθανότητα μόλυνσης... Ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου, οι οποίες είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ και όλα μια χαρά! Δεν την νιώθω καθόλου...Είναι σαν να μην έχω...τομή! Σου δίνουν και κάτι υπόθετα για να αποφύγεις τυχόν μολύνσεις...

Βάρη δεν σήκωνα και γυμναστική ελαφριά άρχισα μετά από 40 ημέρες!

Αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera kai pali apla akousa tosa pola kai den ksero me exei piasei to psixologiko mou....apla me eipan oti tha exo aima potami meta thn kaisarikh kai gia poli kairo den tha mporo na shkotho na plenome kanonika genika tha diskolebomai poly ..kai anysixo para poly giati den exo kai thn mana mou , katalabenetai tora....Den ksero.....:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EKOLIOU,

ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΟΓΕΝΝΗΜΕΝΗ (55 ΗΜΕΡΩΝ ΛΕΧΩΝΑ) ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ .

ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ.

ΕΛΕΓΑ ΜΗ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΜΕΝΑ.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΒΑΖΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ.

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ!!!!

ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΜΗΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΜΗ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟΥΣ. ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ -ΛΟΓΩ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΟΣ -ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΚΑΙ ΒΑΡΗ ΣΗΚΩΝΜΑ ΣΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΚΑΝΑ.

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΡΡΩΣΩ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!

ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ekoliou! Και εγώ γέννησα με καισαρική τα μωράκια μου.

Τις τρείς πρώτες ημέρες στο νοσοκομείο είχα πολύ αίμα. Μετά σταδιακά μειώθηκε και ήταν σαν της περιόδου και μου κράτησε είκοσι μέρες.

Η τομή μου πονούσε τις πρώτες μέρες και δε μπορούσα ούτε να σκύψω, ούτε να καθίσω με ευκολία. Σηκώθηκα απ' το κρεβάτι τη δεύτερη μέρα αλλά με πολύ δυσκολία. Πρέπει το πρώτο καιρό να προσέχεις και να μη σηκώνεις βάρη, ούτε και να κάνεις βαριές δουλειές του σπιτιού για να μην ανοίξουν τα ράμματα και να είσαι σχολαστική με την υγιεινή της τομής για να αποφύγεις τον κίνδυνο μόλυνσης(ο γυναικολόγος σου θα σου πει τι πρέπει να κάνεις).Το μούδιασμα της κοιλιάς εγώ το ένιωθα για ένα χρόνο περίπου.

Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Άλλες κοπέλες επανέρχονται πιο γρήγορα και άλλες αργούν περισσότερο.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ekoliou kalimera kai apo mena...

Mallon to idio provlima exoume kai oi 2 mas {{{Fovia kai agxos...}}}

Egw stis 17/5/09 dld tou mina tha gennisw...

H me texnikous ponous i me kaisariki kai fwvame...

Mou xe pei o giatros na dialeksw sto ti thelw...

Kai auto me provlimatizei...

To prwto mou mwraki to gennisa fusiologokotata xwris otidipote...

Oso gia to mwraki sou pou den exei gurisei akomi,,,

Kai an den gurisei ews tote sigoura kaisariki tha se kanoune...

Exw akousei polla kai diafora gia kaisariki wmos aman einai na to kanoume giati oxi enne???

Egw fwvame wmos tha stathw DYNATI an dialeksw kaisariki...

Kai siga poso pono mporei na einai meta???

Emena den me endiaferei o ponos Ftanei na pane ola kala...

Ayto thelw...

Agapi mou se oti kai an xriastei na kaneis,,,

Na se dunati mono...

O theos mazi sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou μου καλημερα και απο εμενα εγω γεννησα με καισαρικη. μετα την καισαρικη δεν ειχα πολυ αιμα σε συγκρηση με μια φιλη μου που γεννησε φυσιολογικα και δεν την προλαβαιναμε σερβιετες εμενα ηταν φυσιολογηκη ροη σαν να ειχα κανονικη περιοδο (βεβαια απο οργανισμο σε οργανισμο διαφερει) οσο για το αν πονας ειναι λογικο να πονας ειναι χειρουργειο και εχει ραμματα βεβαια δεν πονας ολη την ημερα μονο οταν κανεις καποιες κινησεις οπως το να σηκωθεις η να αλλαξεις πλευρο στο κρεβατι η να σκυψεις να πιασεις κατι και εμενα αυτο κρατησε 15 μερες μεχρι δηλαδη που πηγα και μου εκοψαν τα ραμματα.θελει στην αρχη λιγο προσοχη για την τομη δεν θα κανεις και πολες δουλειες που εχουν βαρος πολυ θα προσεχεις για λιγο καιρο περιπου 6 μηνες και μετα ειναι θα ειναι ολα οπως πριν

δεν ειναι τιποτα τραγικο ουτε πολυ επωδυνο τις πρωτες 2-3 μερες λιγο τσιμπαει παραπανω οχι γιατι ποναει αλλα γιατι κινουμαστε και τραβανε τα ραμματα τιποτε αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

αυτο κρατησε 15 μερες μεχρι δηλαδη που πηγα και μου εκοψαν τα ραμματα.

Mpempoylh μου τι εννοεις οταν λες σου κοψανε τα ραμματα;;;

Κι εγω σε δημοσιο νοσοκομειο με καισαρικη γεννησα το 2007 και δεν μου κοψαν τιποτα .. ρωτησα μαλιστα οταν ακομη ημουνα στο νοσοκομειο "ποτε θα μου κοψετε τα ραμματα" και μου ειπαν αν θυμαμαι καλα οτι αυτα τα ραμματα αποροφουνται.. κατι τετοιο..δεν θυμαμαι καλα..Αλλα κανεις δεν ειδε την τομη μου για να κοψει ραμματα ή οτιδηποτε αλλο απο τοτε που βγηκα απο το Αρεταιειο

Εκολιου οπως καταλαβαινεις το αιμα και η επαναφορα μετα απο την καισαρικη ειναι και θεμα οργανισμου

Παντως μη φοβασαι πιστεψε με κι εγω που επανηλθα πιο αργα σε σχεση με αλλες κοπελες ημουνα μια χαρα Μην ανυσηχεις καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...