Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΣ


Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα,

Έχω πελαγώσει με το εξής :ohmy::unsure:

Ο μπέμπης μου τρώει τα εξής γεύματα:

09:00 Γάλα

12:00 Φρουτόκρεμα

15:00 Σουπίτσα

19:00 Κρέμα Βανίλια

00:30 Γάλα

Στις 24 του μήνα είμαστε καλεσμένοι σε βάφτιση στις 12:00 και μετά έχουν και τραπέζι. Τα παιδιά που βαφτίζουν είναι κουμπάροι μας και θα θέλαμε να πάμε. Τί θα κάνουμε με τα γεύματα του παιδιού???? Να τα πάρω σε ψυγιάκι μαζί μου να ζεστένω (μπεν μαρί) και να ταίζω? :unsure: Τί να κάνω??????

Σας παρακαλώ έμπειρες μανούλες βοηθήστε με.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα... κι'εμεις εχουμε αυτο το προβλημα με τη βαπτιση τη δικια μας... η βαπτιση ειναι στις 11:30 και ο μικρος τρωει στις 12:00... τι σκεφτομαι να κανω... να τον ταισω νωριτερα, να τον ξυπνησω και νωριτερα για να ξεκινησει τα γευματα του, οποτε να εχει φαει κατα τις 10:30 με 11:00 που θα πρεπει να ειμαστε στην εκκλησια... μπορεις να κανεις κι'εσυ το ιδιο... να τον τον ταισεις λιγο πριν φυγετε οποτε μπορει και να μην χρειαστει να ξαναφαει αν γυρισετε νωρις... αλλιως μπορεις να παρεις μια ετοιμη φρουτοκρεμα και να τον ταισεις εκει (για μια φορα δεν παθαινει τιποτα) και να ζεστανεις τη σουπιτσα και να την παρεις ζεστη μεσα σε θερμος... δεν νομιζω να χρειαστει να παρεις μαζι αλλο γευμα... ελπιζω να σε βοηθησα... φιλια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweetmammy Μου,

Σε ευχαριστώ πολύ... Ξέρεις ξεκινήσαμε τον απογαλακτισμό 2 εβδομάδες τώρα και μου φαίνεται βουνό να είμαστε έξω με γεύμα που δεν είναι γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την sweetmammy. Τάισέ τον πριν φύγετε την φρουτόκρεμα και άλλαξέ του τα γεύματα δηλαδή πάρε μαζί την κρέμα βανίλια (νερό σε θερμός και την σκόνη σε μπωλάκι) και όταν γυρίσετε δώσε του την σουπίτσα. Έτσι σε περίπτωση που αργήσετε, (γιατί σίγουρα θα αργήσετε αν πάτε και στο τραπέζι) θα φάει ακόμη ένα γεύμα!

Υ.Γ. Τί είναι η έτοιμη φρουτόκρεμα???:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi μου,

Ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση, άπαντάω εκ μέρους της sweet mammy, η έτοιμη φρουτόκρεμα, είναι φρουτόκρεμα του εμπορίου για μωράκια σε σκόνη ή σε βαζάκι. Αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να είναι όπως το φρέσκο φρούτο, γι' αυτό η sweetmammy γράφει για 1 φορά δεν πειράζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΛΩΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟΣ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ Η ΘΑ ΤΑΙΖΑ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ Η ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΓΑΛΑ. ΑΥΤΑ. ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΛΩΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟΣ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ Η ΘΑ ΤΑΙΖΑ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ Η ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΓΑΛΑ. ΑΥΤΑ. ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Καντινού μου,

Εάν ήταν κανένα μήνα πιο μεγάλος και εγώ αυτό θα έκανα. Αλλά επειδή είμαστε στη φάση του απογαλακτισμού θέλω να καταλάβει τα γεύματα του, να μην μπερδεύεται και να μην "θεωρήσει" ότι μπορεί να μην τρώει κάτι εάν δεν του αρέσει γιατί θα φάει γάλα.

Πάλι είμαι σίγουρη ότι το κάνω μεγάλη υπόθεση ενώ είναι κάτι απλό! Πρωτάρα βλέπετε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου εχει παρει ενα φανταστικο θερμος της chicco και βαζει μεσα το φαγητακι,τις κρεμες κτλ της μικρης!!!Ειναι φοβερο!!!Αφου περυσι που ημασταν μαζι διακοπες ειχα εντυπωσιαστει μ'αυτο το θερμος!Παντου μαζι της ειχε το φαγητακι της!Βαζεις 2-3 μπωλακια μεσα και σου κραταει το φαγακι στη θερμοκρασια που θες!:P Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Argi μου,

Ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση, άπαντάω εκ μέρους της sweet mammy, η έτοιμη φρουτόκρεμα, είναι φρουτόκρεμα του εμπορίου για μωράκια σε σκόνη ή σε βαζάκι. Αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να είναι όπως το φρέσκο φρούτο, γι' αυτό η sweetmammy γράφει για 1 φορά δεν πειράζει.

Κατάλαβα είναι σαν τα βαζάκια που έχουμε σε αφθονία και εμείς εδώ! Εδώ βρίσκεις βιολογικά και πλήρως ελεγμένα από το κράτος. Εγώ έδωσα πολλές φορές στον γιο μου αλλά καμμιά στην κόρη μου!!!

και αυτό είναι μια λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά και ελεγμένα αυτά της ΝESTLE!

Πάντως όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές λύσεις, ακολούθησε μια και απόλαυσε την βάφτιση και το τραπέζι..!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα μπορεις να κανεις το εξης να του δωσεις το γαλα λιγο πιο αργα και να του δωσεις ετοιμη φρουτοκρεμα η βαζακι στης 1.00 που θα εχετε παει στο κεντρο το λεω αυτο γιατι ειναι καλο να εχει φαει και να εχει χωνεψει οταν ειναι να πατε στη βαφτιση μην σου κανει κανενα εμετο η μπορεςι να ξαναδωσεις γαλα αν και δεν ειναι τιποτα να καθυστερησεις και μια ωρα τη φρουτοκρεμα .Οσο για το φαι τη σουπιτσα θα τη παρεις μαζι σου θα πας να παρεις μια παγοκυστη για να κρατιετε απο τη θερμοκρασια η ενα θερμο ειδικο .Εγω το γιο μου απο 3 μηνων που καναμε και μπανιο στη θαλασσα ειχα μαζι μου θερμο γα το γαλα και ενα τσαντακι που κραταγα το φαγητο του και του εδεινα ετοιμη φρουτοκρεμα αν δεν μπορουσα να του ανω κανονικη .Μην φοβαστε την κρεα την ετοιμη ειναι απολυτως μια χαρα αλλωστε και η βανιλλια σε σκονη ειναι σιγουρα ειναι καλυτερα τα φρουτα αλλα και τα ετοιμα μια χαρα ειναι .Ερχετε καλοκαιρι θα θελετε να πατε για μπανι τη θα κανεις ; Το να ξεφυγεις και λιγο απο το ωραριο δεν γινετε τιποτα .Καλα να περασετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια, Αποφάσισα το εξής πρόγραμμα που νομίζω είναι πολύ καλό:

Θα τον ξυπνήσω ενωρίτερα και θα φάει το γάλα του στις 8:00, θα δώσω φρουτόκρεμα στις 11.00, για μεσημεριανό (15.00) θα δώσω γάλα, το απόγευμα θα δώσω τη σουπίτσα του (μεσημεριανό) και αργά το βράδυ πάλι το γάλα του. Έτσι θα χάσει μόνο την κρέμα βανίλια που δεν έχει και θρεπτικά συστατικά να του δώσει και έξω θα φάμε το γάλα, που δεν θα λερωθεί!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιστασιακα θα αναγκαζεσαι να του αλλαξεις το προγραμμα για τετοιου ειδους περιπτωσεις... τι να κανεις; εχεις και κοινωνικη ζωη... κι'εγω καμια φορα μπορει να μην προλαβω να του φτιαξω σουπα και του δινω εκεινη την ωρα η γαλα η κρεμα αναλογως και τι θα φαει το απογευμα... καλη η σκεψη σου... ελπιζω να περασετε καλα... φιλια πολλα...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια, Αποφάσισα το εξής πρόγραμμα που νομίζω είναι πολύ καλό:

Θα τον ξυπνήσω ενωρίτερα και θα φάει το γάλα του στις 8:00, θα δώσω φρουτόκρεμα στις 11.00, για μεσημεριανό (15.00) θα δώσω γάλα, το απόγευμα θα δώσω τη σουπίτσα του (μεσημεριανό) και αργά το βράδυ πάλι το γάλα του. Έτσι θα χάσει μόνο την κρέμα βανίλια που δεν έχει και θρεπτικά συστατικά να του δώσει και έξω θα φάμε το γάλα, που δεν θα λερωθεί!!!! :)

να ειδες βρηκες τη λυση που σε διεκολυνει αφου του αντικαθιστας το γευμα με το γαλα ειναι καλα και εγω το ειχα κανει καποτε .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi καλησπέρα!

Αν κατάλαβα θέλεις να αποφύγεις να τον ταίσεις στην εκκλησία?

Μπορείς επίσης να του δώσεις νωρίτερα την φρουτόκρεμα , (όπως είπες ) ,στο κέντρο που θα πάτε να φάει το ρυζάλευρο και το απόγευμα του δίνεις την σουπίτσα που θα είσαστε πια στο σπίτι!!

Έτσι δεν θα χάσει κανένα γεύμα και δεν θα βγει από το πρόγραμμα των τροφών!

φιλιά και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για το φαγητό και το πρόγραμμα του μπέμπη , όλα γίνονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beboulinos έγραψε:

gioupi καλησπέρα!

Αν κατάλαβα θέλεις να αποφύγεις να τον ταίσεις στην εκκλησία?

Μπορείς επίσης να του δώσεις νωρίτερα την φρουτόκρεμα , (όπως είπες ) ,στο κέντρο που θα πάτε να φάει το ρυζάλευρο και το απόγευμα του δίνεις την σουπίτσα που θα είσαστε πια στο σπίτι!!

Έτσι δεν θα χάσει κανένα γεύμα και δεν θα βγει από το πρόγραμμα των τροφών!

φιλιά και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για το φαγητό και το πρόγραμμα του μπέμπη , όλα γίνονται!!!

Beboulinos mou,

Για να τον ταίσω κρέμα - έτσι όπως θα είναι αυτός καλά ντυμένος και εγώ - θα χρειαστώ στολή εργασίας για μένα και το παιδί και ένα κουτί μωρομάντηλα. Άσε που θα γίνουμε η attraction στα βαφτίσια...φοβάμαι μήπως το θεωρήσουνε και σόου και ξεκινήσουμε να μαζεύουμε κέρματα χα χα χα. φαντάζομαι ότι εάν μεγαλώσει λίγο θα μπορεί να τρώει χωρίς να τρίβει τη σαλιάρα με όλη την κρέμα που έχει "φτύσει" πάνω της σε όλη του τη μούρη, τα μαλλιά...

Εάν κατάλαβες, όταν τον ταίζω χρειάζομαι ένα χέρι να κρατάει το κουταλάκι, ένα χέρι να κρατάει το χέρι του που πάει να αρπάξει το κουταλάκι και ένα άλλο χέρι να κρατάει τη σαλιάρα κάτω, που με το άλλο χέρι θέλει να τη σηκώσει να την τρίψει στη μούρη του....

Κάνεις εικόνα?????? :woohoo:

Πολλά πολλά φιλάκια στο μπεμπουλίνο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και εμενα δεν μου λερωνει οταν τρωει γιατι δεν μου το φτυνει το φαγητο το καλοκαιρι που εχω τον γαμο του αδερφου μου αν δω οτι δεν μπορεσω να τον ταισω εκεινη την στιγμη θα το αντικαταστησω με γαλα πολλες φορες επειδη πρεπει να πηγαινουμε παιδων και ειναι η ωρα της φρουτοκρεμας του δινω γαλα μια φορα αργησαμε να ερθουμε σπιτι και δεν προλαβαινα να φτιαξω το φαγητο του και επειδη πινουσε ηπιε γαλατακι δεν πηραζει να αλλαξει το προγραμμα σε περιπτωσεις που θα εισαι εξω ουτε του αλλαζεις τις συνηθειες μια χαρα μου εφαγε την επομενη μερα το φαγακι του τωρα δε που κανουμε φυσιοθεραπειες και πρεπει να ειναι νυστικος 11/2 ωρα πριν εκει λιγο μας χαλαει αλλα για παραδειγμα σημερα επρεπε να φαει φρουτοκρεμα στις 10.30 δεν εφαγε λογω της φυσιοθεραπειας και εφαγε στις 12 του εδωσα ομως λιγοτερη ποσοτητα ετσι ωστε στις 2.30 που επρεπε να φαει το φαγητο του να εχει ορεξη να φαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
    • Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είσαι μόνη σου όμως! Όλες ε΄δω είμαστε με τα ίδια όνειρα, τις ίδιες αγωνίες και τους ίδιους φόβους. Θα το δεις στο τέλος όλα θα είναι μια κακή ανάμνηση. 🌈 Όχι δεν στενεύουν τα περιθώρια. Είσαι ακόμα 38! Το ποτήρι είναι μισογεμάτο❤️
    • Λογικό φίλη μου να λυγίσεις! Έχεις τη δύναμη όμως και θα τα καταφέρεις!!! Όλα θα γίνουν, τώρα το ξέρω ότι έχουμε τελικά δύναμη εσωτερική που δεν τηνξέρουμε! Απορώ και εγώ πως μετά από όλα αυτά στάθηκα όρθια, είδα εικόνες άσχημες αλλά ευτυχω΄ς δεν με έχασα! Γιατί το σώμα οκ θερεπευεται αλλά η ψυχή θυμάται! Την επόμενη φορά εύχομαι να μας πεις τις χαρές σου!!!
    • @Mpourmpoulo Κορίτσια επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κοπέλα με σύνδρομο turner να σας πω ότι όντως δεν μπορεί να κάνει παιδιά και έχει θέματα στην ανάπτυξη του σώματος, έχει δηλαδή δυσανάλογα μέλη, αυτά είναι τα εμφανή. Τώρα δεν ξέρω τι άλλα προβλήματα ακριβώς έχει παθολογικά, όμως έχει. Ο Θεός αποφάσισε να πάρει τα δικά σας μωρά για μην ταλαιπωρηθούν, αυτό να σας δίνει κουράγιο και παρηγοριά! Και όλα θα γίνουν 🙂🙂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...