Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ Κ ΑΓΛΑΙΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ?

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΗΡΕ 1150ΓΡ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΟ 10ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ Η ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ? ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ, ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula ta idia trabousa k trabao k go..

to kanei ayto kata periodous giati thelei na katebasei k allo gala...

emena de edeixne oti xortaine alla gkarize...ekleige..giati ithele k allo gala k ekneyrizotan...to gala opos se eipe k i kantinou ekeini tin ora paragetai..mi anisixeis...fisiologiko einai..

fasis einai k pernane...

tin aglaia mporeis na tis kaneis tis erotiseis sou me prosopiko min...

kali sinexeia..mi stamatisei to thilasmo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΣΟ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΕΤΡΩΓΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑ 2ΩΡΟ ΜΕ 3ΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΝΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΤΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΣ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 7 ΤΗ ΜΕΡΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΑ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΞΕΡΩ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΝΑ.ΑΧ ΣΟΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΩΡΑ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.

Α ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΕΙ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΩΡΑ ΚΛΑΙΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Εφη.

Αχ ποσες δυσκολιες εχεις να συναντησεις ακομη.

Ειναι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις.

Δεν πρεπει να αγχωνεσαι και δεν πρεπει να ενδωσεις στον πειρασμο του ξενου γαλακτος.

Μια χαρα ξερει το μωρακι σου τι κανει.

Εμενα τωρα που κοιμαται 7ωρα και 8ωρα το βραδυ βγαζει τα σπασμενα ολη μερα.Μπορει να θηλασω και στην ωρα πανω ενω αυτο ποτε δε συνεβη...

Μην αγχωνεσαι παντως ολα ειναι μια χαρα!Αφου παιρνει και βαρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ πρωτα να σου ζησει το μωρακι σου!

αρχικα να σου πω οτι το στηθος δεν γεμιζει, δεν ειναι δεξαμενη!

το γαλα καταβαινει κατα την διαρκεια του θηλασμου!

το μωρακι σου μπορει να κανει αλμα αναπτυξης και να αντδρα ετσι! ποσο ειναι?

κανε υπομονη ! μην ξεκινησεις ξενο γαλα! αν νοιωθεις κουρασμενη αντλησε ενα γευμα ωστε να το δωσει καποιος αλλος κια εσυ να κοιμηθεις!

τα μωρακια δεν κλαινε παντα επειδη πεινανε, εχουν χιλιους δυο λογους να κλαψουν!

μπορει να θελει αγκαλιτσα η να πναει η κοιλιτσα του η να εχει αερια η κατι να το ενοχλει(ζεστη-κρυο)

το οτι ρουφαει λιγοτερη ωρα ειναι επειδη ρουφαει με περισσοτερη δυνα αρα και λαμβανει πιο γρηγορα αυτο που θελει!

πως θηαζεις?

ενα γευμα ενα στηθος η εναλλαξ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ lovie ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ.ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ...

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ

pebi ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑΚΙ ΑΚΟΜΑ.ΒΑΣΙΚΑ ΘΗΛΑΖΑ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η ΟΧΙ?

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ Η ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ.

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΜΠΌΡΕΙ ΚΑΝΕΙ.ΣΆΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορω να σε καταλαβω! θηλαζω 13 μηνες!αλλα τωρα τα πραγματα ειναι παιχνιδακι! εχεις αδιαθετησει?

κατ την γνωμη να ξεκινησεις παλι να θηλαζεις ενα γευμα ενα στηθος ωστε να προλαβαινει να παιρνει και το πιο παχυρευστο γαλα απο το στηθος το οποιο κατεβαινει λιγο μετα αφου ξεκινησει ο θηλασμος!

σου ξανα λεω το οτι κλαιει δεν ειναι απαραιτητο οτι πειναει! τωρα που θα 40ντησετε καντε μια βολτουλα να αλλαξει παραστασεις, μπορει να μην βλεπει καλα αλλα αισθανεται και ακουει! ασε τον μπαμπα να κανει τις αγκαλιες και γλυκολογα και εσυ κανε κατι χαλαρωτικο για τον εαυτο σου!

εγω τωρα τα λεω αλλα δεν μπορουσα να κανω τιποτα!(23 ωρες στον καναπε με το βυζι εξω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μπραβο ρε συ,σου βγαζω το καπελο.οι κοπελες που θηλαζουν τοσο καιρο ειναι αξιες.συγχαρητιρια.ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ υπομονη και βεβαια πολυ βοηθεια.με τις δουλεις και πολυ υποστηριξη.εγω δυστυχως ειμαι μονη μονο ο αντρας μου,η μαμα μου ειναι μακρυα.ηρθε μια εβδομαδα και τωρα θα ξαναερθει απο βδομαδα για λιγες μερες.αλλα και αυτη δεν μπορει να καθεται πολυ.τα εχω παιξει.δεν προλαβαινω να κανω τιπτα αλλο.μερικες φορες απο την κουραση νιωθω οτι θα λιποθυμησω.

και παλι μπραβο. δωσε μου λιγο κουραγιο πως τα καταφερες?καμια συμβουλη.θελω παρα πολυ να συνεχιζω το θηλασμο.δεν θελω με τιποτα να σταματησω αλλα ρε συ η κουραση με κανει να απογοητευομαι.σε ποσο καιρο μπηκατε σε προγραμμα και αρχισες να το απολαμβανεις?αχ δωσε μου κουραγιο το εχω αναγκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να σου πω ακομα απο τοτε που γεννησα εχω λιγο αιματακι.δεν ξερω αν μου ηρθε περιοδος.καποιες μερες ποναω λιγο σαν περιοδο αλλα δεν εχω πολυ αιμα.λιγο ειναι.τι να πω δεν ξερω αν αδιαθετησα....

παιζει ρολο αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφουλα μου , το μωράκι σου ειναι πολυ μικρο ακομα για να κανει προγραμμα . Κατι τετοιο το κανουν τα μωρα μετα τον 3ο-4ο μηνα .

Μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία (6-8 εβδομάδες) το μωράκι σου ειναι φυσιολογικό να θηλάζει και 24ωρες το 24ωρο ! Δεν ειναι καθολου αφυσικο για τα μωράκια αυτο .

Σε τακτά χρονικα διαστήματα , τα μωρά κανουν αλματα ανάπτυξης . Με συχνους θηλασμους , ενιοτε και ξυπνήματα την νυχτα , προσπαθουν να προσαρμοσουν την παραγωγη συμφωνα με τις ανάγκες τους . Εκει συνηθως γινετε το λαθος απο τη νεα μητέρα και λεει δεν εχω γαλα , δεν χορταινει το μωρο ! Ο θηλασμος ειναι προσφορα και ζητηση . Οσο βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις .

Για την κουραση σε καταλαβαινω για την κλεισουρα ομως ....Ειναι βεβαια δικο σου θεμα αλλα εν ετη 2009 Μαιο μηνα να μενεις μεσα στο σπιτι 40 μερες :dry:

Ο ηλιος , ο καθαρος αερας (οσο μπορει να ειναι καθαρος ) ειναι υγεια για σενα και το μωρο σου .Θα σε βοηθήσει στη ψυχολογια σου να βγεις εξω και θα δεις και το μωράκι σου πιο ηρεμο , θα κοιμηθει καλυτερα στο καροτσι . Οσο μπορεις πιο γρηγορα βγες εξωωωωωωωωω !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa δηλαδη απο οτι καταλαβαινω επειδη μεγαλωνει γινεται αυτο?τι να πω μπορει.

δεν εχω κολλημα ρε συ με το να μην βγω.η παιδιατρος με εχει τρομοκρατησει.να μην κρυωσει το μωρο.αφου σημερα που πηγαμε να την εξετασει της ειπα οτι δεν αντεχω θελω να βγω και μου λεει περιμενε ακομα.αυριο δεν παει αλλο θα κανω ομως μια βολτα με το μωρο.και για αυτο θα ειναι καλυτερα.το μονο που με αγχωνει ειναι μην αρχισει να κλαιει και δεν ξερω τι θα κανω μεχρι να ερθουμε σπιτι να θηλασει.αν και ισως να κοιμηθει οπως λες και εσυ στη βολτα.αντε να δουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula έγραψε:

pebi μπραβο ρε συ,σου βγαζω το καπελο.οι κοπελες που θηλαζουν τοσο καιρο ειναι αξιες.συγχαρητιρια.ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ υπομονη και βεβαια πολυ βοηθεια.με τις δουλεις και πολυ υποστηριξη.εγω δυστυχως ειμαι μονη μονο ο αντρας μου,η μαμα μου ειναι μακρυα.ηρθε μια εβδομαδα και τωρα θα ξαναερθει απο βδομαδα για λιγες μερες.αλλα και αυτη δεν μπορει να καθεται πολυ.τα εχω παιξει.δεν προλαβαινω να κανω τιπτα αλλο.μερικες φορες απο την κουραση νιωθω οτι θα λιποθυμησω.

και παλι μπραβο. δωσε μου λιγο κουραγιο πως τα καταφερες?καμια συμβουλη.θελω παρα πολυ να συνεχιζω το θηλασμο.δεν θελω με τιποτα να σταματησω αλλα ρε συ η κουραση με κανει να απογοητευομαι.σε ποσο καιρο μπηκατε σε προγραμμα και αρχισες να το απολαμβανεις?αχ δωσε μου κουραγιο το εχω αναγκη

Εφουλα και γω μονη μου τελειως ειμαι και δεν εχω καμια βοηθεια . Ο αντρας μου εχει και πολυ περιεργα ωράρια και ουσιαστικά ειμαι μονη με το μωρο μερα και νυχτα !

Δεν ειναι ολα τα μωράκια ιδιο "καλουπι" . Αλλα κανουν νωρις προγραμμα αλλα αργοτερα αλλα ...να πω ποτε ? :woohoo: Εμενα κοντευει ενος χρονων και ακομα ξυπνά την νυχτα αλλα πλεον το συνήθισα .

Οι τροποι που βρηκα εγω να κανω πιο ευκολη τη ζωη μου ηταν :

Πηρα μαρσιπο αγκαλιάς . Την φοραγα πανω μου και εκανα μερικες δουλιτσες γιατι και μενα κοιμόταν μονο κατι 20λεπτα ολη μερα .

Θηλαζα ξαπλωμένη (δυστυχως το ξεκινησα αργά!) και επερνα και ενα υπνάκι μαζι της το μεσημέρι . Ετσι βοηθάς και τη παραγωγή σου !

Την επαιρνα μαζί μου στη κουζίνα και για 10-20 λεπτά που καθοντα ήσυχη προλάβαινα να ξεκινήσω το φαγητό . Με δόσεις βεβαια γιατι μετα θα γκρινιαζε αλλα οκ καθε μερα ειχαμε φαγητό και οχι μονο μακαρόνια !

Τα πρωινα βγαιναμε και βγαινουμε πολλες βολτες . Στη λαική , σε παιδικες χαρες παντου πηγαιναμε . Ξεσκαγα και γω και ηρεμουσε και αυτη , επερνε και κανα υπνάκι .

Τους πρωτους 2 μηνες κοιμομουν μαζι με το μωρο . Εννοω την ωρα που την εβαζα για υπνο την επεφτα και γω ! Ας ήταν και 7 το απογευμα αν ημουν κουρασμένη κοιμόμουν . Αν το κανεις αυτο 2-3 μερες θα δεις ποσο θα ξεκουραστεις και θα μπορεις την επομενη να καθησεις πιο αργα να δεις τον συντροφο σου ή να κανεις καποιες δουλιτσες το βράδυ .

Εβαλα τα παντα με προτεραιοτητες . Τι εχει μεγαλυτερη σημασία ? Το μωρο μου που με χρειάζεται ή τα καθαρά τζάμια ?

Ο μπαμπας μπορει να μην θηλάζει αλλα μπορει να κανει μπανιο το μωρο ή να το αλλαξει ή να την απασχολησει λιγη ωρα να κανω εγω ενα ωραιο μπανιο να ξεκουραστω . Ο συντροφος μας πρεπει να ειναι διπλα μας , στηριγμα δικο μας και του μωρου .

Για οτι αλλο θυμηθω θα επανέλθω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με ολα τα παραπανω! εγω βοηθεια εχω απο οταν γυρισα στην δουλεια(8μηνων η μικρη μου) κια μονο καθε σαββατο για 5 ωρες που μου τη κρατα η μαμα μου να παω για δουλεια!ολες τις υπολοιπες ειμαι μονη με την μκρη και με μια δουλεια με βαρδιες!οταν κοιμαται το μωρο θα κοιμασαι και εσυ! προεχει το μωρο σου και οχι οι δουλειες! αν μπορεις παρε μια γυναικα! σιδερωνε τα απαραιτητα και δεν ηινει τιποτα αν δεν σφουγγαρισεις καθε μερα η αν 2 μερες φατε το ιδιο φαγητο!

εγω εκατσα μεσα 40 μερες(βασικα 29, γιατι επιστρεψαμε σπιτι 11 ημερων)τα ειχα παιξει! ξεκινα τις βολτες! ηρεμουν παρα πολυ με το καροτσι! θα το ντυσεις αναλλογα με την εποχη! δεν θα καταλαβεις ποτε θα ξεπεταχτει!

τι θα κανεις αν θελει να θηλασει? θα θηλασει ! δεν ειναι ντροπη να θηλαζεις εξω! το μωρο σου ταιζεις! εχω θηλασει παντου!οπου μπορεις να φανταστεις! τωρα το Πασχα θηλασα μεσα στην εκκλησια!ειχα την αναγκη να παω και δεν ειχα να αφησω καπου την μικρη, ετσι οταν αρχισε να γκρινιαζει την ταισα!

τωρα οπως σου εγραψα ειναι παιχνιδακι! θηλαζει για 5-10 λεπτα μονο αλλα οποτε την δω να θελει! δεν μπαινει προγραμμα στο φαγητο- θηλασμο!

μην κανεις το λαθος να ξεκινησεις συμπληρωμα τετοια αλματα θασ σου κανει πολλες φορες!

που μενεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνών και εγώ με όσα λένε τα κορίτσια..θυμάμαι κ εγώ στην αρχή τα είχα παίξει..είχα ζητήσει μάλιστα κ ξένο γάλα κ δε με άφησε ο γιατρος. Εγώ βέβαια αγόρασα. Όταν είδα τον άντρα μου το ίδιο βράδυ να δίνει στο μωρό ξένο γάλα..τσατίστηκα! Ενιωθα ότι το μωρό μου εκείνη την ώρα έτρωγε κάτι...τελείως ανθυγιεινό!! Ήταν όμως κ η αρχή να βγαζω με το θηλαστρο γάλα κάθε πρωι κ να το δίνει ο άντρας μου μέσα στη νύχτα ένα γεύμα. Ήταν σωτήριο!! Αν κ το επομενο ξυπνημα ήταν πάλι εκνευριστικό δεν ήταν ομως τόσο πολύ...

Αλλά κ έξω να βγεςι μην κολλώσεις να θηλάσεις!! Τον έχω θηλάσει παντού!!Ακόμη και σε δοκιμαστήριο ρούχων του Ζαρα φορώντας μόνο τα εσώρουχά μου!!!Ήταν για γέλια η κατάσταση!!!:))) Αλλές πάλι φορές μέσα στο δρόμο τσίριζε λες κ τον σφάζαμε!!Έμπαινα κ εγώ σε μια καφετέρια, πήγαινε κάπου παράμερα κ θήλαζα!!Ο άντρας μου βέβαια να τσατιζεται κ να θέλει να γυρίσουμε σπίτι αμέσως εγω όμως χαλαρή..και ήρεμη τον θήλαζα γιατί όπως κ να το κάνουμε δε γίνεται να μένουμε κλεισμένες μεσα στο σπίτι!!θα τρελαθούμε τελείως και συν τοις άλλοις 8α καταντήσουμε κ βαρέλια από το καθισιο!!!

Πεβι μπράβο σου ρε συ...13 μήνες!!! Εγώ σταμάτησα 11μιση κυριως γιατί ξυπνούσε μέσα στη νύχτα κ πίστευα ότι μονο δυο γεύματα τη μέρα...δε βοηθάνε κ πολύ την παραγωγή γάλατος. Οποτε..σταματήσαμε. Ο αντρας μου θέλει στο 2ο να θηλάσω τουλάχιστον όσο το πρώτο αν γίνεται και ακόμη περισσότερο!! Θα το επιδιώξω..όμως ρε συ ξέρεις ποσοι είναι αυτοι που λένε ότι δεν ωφελεί σε τίποτα το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες; Άκόμη και παιδιάτροι μου το λένε...κ μάλιστα το εξηγουν επιστημονικά ότι τάχα χρειάζεται κάποια στοιχεία που δεν υπάρχουν στο μητρικό γάλα..τι να πω...δεν ΄μπορώ να το πιστέψω αλλά μου έχει μπει κ η ιδέα μήπως..τελικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ αρχην με το καλο το 2ο μωρακι σου!να προσεχεις!εμεις τρωμε τουλαστουν 5-6 την ημερα μητρικο! το γαλα προσαρμοζεται στις αναγκες του μωρου διαφορετικο για τα προωρα διαφορετικο για τατελειωμηνα και διαφορετικο για τα πιο μεγαλα μωρα!! θα την αφησω να αποθηλασει οταν εκεινη νοιωσει οτι θελει, για την ωρα απολαμβανω αγκαλιες!

εφουλα μην ντρεπεσαι για τιποτα. θηλαζε οπου ζηταει το μωρο!

ο αντρας μου αν εβλεπε που εχω θηλασει α με ειχε κλειδωσει μεσα στο σπιτι μην σας πω στο υπογειο....:lol: :lol: αλλα εγω δεν εχω κανενα προβλημα! τωρα που καλοκαιριαζει ακομα πιο ευκολα! τωρα θηλαζουμε εξω σε σταση αλλογακι, εχει πολυ πλακα!!!!!!!!!

μμμμμ στα δοκιμαστηρια του ζαρα?

και μονο με τα εσωρουχα? ο αντρα σου το ξερει?

η μηπως να του το πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου το πω και εγώ : η αρχή είναι δύσκολη. Μετά όλα βρίσκουν το δρόμο τους. Παιδιά και κούραση πάνε βέβαια πάντα μαζί, αλλά ο θηλασμός, όσο περνάει ο καιρός γίνεται και ευκολότερος.

Όλα όσα γράφεις είναι φυσιολογικά, τα έχουμε περάσει όλες όσες θηλάζουμε, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Τα λάθη που μπορεί να κάνει μια μαμά προέρχονται συνήθως από λάθος συμβουλές. Εγώ για ένα διάστημα άκουγα την παιδίατρό μου που μου έλεγε να σταματήσω να θηλάζω το μωρό τη νύχτα ξαπλωμένη. Φοβερή ταλαιπωρία πέρασα μέχρι να συνειδητοποιήσω πόσο ανόητη ήμουν που άκουγα τέτοιες βλακείες. Υποστήριζε ότι "ο θηλασμός σε αυτή την στάση δεν είναι αποτελεσματικός"!!! Η ίδια παιδίατρος είχε πάθει πλάκα με το πόσο πολύ βάρος έπαιρνε και όμως... Όταν ξανάρχισα να παίρνω το μωρό στο κρεβάτι μου και να θηλάζουμε ...ξάπλα.... μεγάλο μέρος της κούρασης έφυγε. Και εσύ και το παιδί θα βρείτε σιγά-σιγά τους ρυθμούς σας.

Τα μωρά, όπως σου έγραψαν ήδη και τα άλλα κορίτσια, περνούν φάσεις ταχείας ανάπτυξης, κατά τις οποίες θηλάζουν συχνότερα για να αυξήσουν την παραγωγή. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το βάζεις στο στήθος όσο συχνά θέλει. Μην αγχώνεσαι, τέτοιες φάσεις, θα περάσει ίσως και αργότερα, για κάποια διαστήματα, όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά.

Ο θηλασμός είναι θέληση, είναι υπομονή, είναι αγάπη και...ένστικτο.

Άκου το μωρό σου και δεν θα χάσει κανένας σας.

Οι παιδίατροι είναι στην καλύτερη περίπτωση άσχετοι με το θηλασμό.

Μην πτοείσαι με τίποτα, τα καταφέρνεις περίφημα, όπως άπειρες μαμάδες

σε όλο τον κόσμο. Το σώμα σου είναι φτιαγμένο για να θηλάζει όχι ένα αλλά και περισσότερα παιδιά. Ο θηλασμός ωφελεί και τη δική σου υγεία.

Κάνεις αυτό που είσαι φτιαγμένη να κάνεις και τα οφέλη είναι πολλά και για εσένα και για το παιδί!!!

Όσο για τις εξόδους: θα συμφωνήσω με όσα σου γράψαν ήδη τα άλλα κορίτσια, δηλαδή πάρε το μωρό σε καρότσι ή μάρσιπο και ΒΓΕΙΤΕ.

Εγώ από ημερών τον έπαιρνα παντού. Έχουμε θηλάσει σε εστιατόρια, παγκάκια, φιλικά σπίτια, εκκλησίες (δις), σινεμά, ποτάμια (στις όχθες!), παραλίες, παντού!!!

Ο θηλασμός βοηθάει στην πραγματικότητα και τις εξόδους και τα ταξείδια.

Φιλια και καλή συνέχεια!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια ειναι αυτα που δεν εχει το μητρικο γάλα τυρογαριδάκι ? Τι λενε οι σουπερ ντουπερ παιδίατροι ή να πω καλύτερα ντιλερ των εταιρειων με γάλατα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδάκι, τώρα είδα αυτό που έγραψες. Αυτή η ατάκα κυκολοφορεί πολύ.

Εγώ θηλάζω ήδη ενάμισυ χρόνο. 'Οταν κόντευα το εξάμηνο η παιδίατρος μου είπε κάτι άλλο που επίσης ..κυκολοφορεί πολύ: μην νομίζεις, μετά το εξάμηνο δεν θα έχεις πολύ γάλα:blink: !!

Μην ακούς τέτοιες ανοησίες. Γιατί αποδεδειγμένα μια γυναίκα έχει γάλα, για όσα χρόνια θηλάζει και το γάλα της προσαρμόζεται στις εκάστοτε ανάγκες του παιδιού. Όλες οι έρευνες αυτό έχουν δείξει γιαυτό και ο ΠΟΥ συνιστά θηλασμό για τουλάχιστονδύο χρόνια.

Μετά τον πρώτο χρόνο δε το μητρικό γάλα γίνεται πλουσιώτερο σε λιπαρά αλλά και αντισώματα!!! Πολλές γυναίκες θηλάζουν τα παιδιά τους για όσο καιρό αυτά το θέλουν (δηλαδή για κάποια χρόνια) και τα αποτελέσματα είναι μόνο θετικά για την ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών αυτών.

Πάντως από προσωπική εμπειρεία : είναι συγκλονιστική εμπειρεία να θηλάζεις ένα νήπιο. Είναι ότι πιο όμορφο και τρυφερό, και η σχέση με το παιδί ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΗ!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λάλα έλα ντε..μακάρι όμως κάποιος να μπορούσε να μας δωσει μια ολοκληρωμένη και σίγουρη απάντηση. Κάποιος επιστήμονας ρε παιδί μου που να ξέρει τα πάντα περι θηλασμού και να μπορεί να μας πει πραγματικά τι συμβαίνει!!Εμείς εχουμε βασιστει στα όσα έχουμε ακούσει αλλά η αλήθεια ποια είναι ; Θέλω να την ακούσω από κάποιον που ξέρει πραγματικά και δε θα στηριχτεί στα ξένα γάλατα...δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω πια...ειλικρινα..έχω μπερδευτει κ ας έχω σκοπό να θηλάσω το 2ο παραπάνω από όσο θήλασα το 1ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργώ μπράβο σου!!!Η αλήθεια είναι ότι λυπήθηκα που σταμάτησα το θηλασμό στον ένα χρονο περίπου αλλά νομίζω ότι είχα κουραστει κιόλας..εβλεπα που δεν καθόταν πολύ ώρα...κανα δεκάλεπτό κ έλεγα..αμα είναι να το συνεχίζω για το τίποτα..ας τελειώνουμε!! Τωρα..όποτε βλέπει το στήθος μου λέει <<μαμ!!>> και μπαίνει στην αγκαλιά μου κ πιπιλάει το δάχτυλό του!!:) Είναι τόσο τρυφερούλης!! Ώρες ώρες θέλω να ξεκινήσω πάλι θηλασμό αλλά από τη μία η εγκυμοσύνη απο την άλλη να γυρνάμε στα πάλια...ασε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδάκι μα αυτα που ρωτας εχουν απαντηθει . Οχι τωρα αλλα εδω και πολλάααα χρονια :)

Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας και η Αμερικανικη Ακαδημία Παιδιατρικης συνιστουν τον θηλασμο για τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του μωρου . Επειτα οσο αυτο ειναι επιθυμητό απο τη μητέρα και το μωρο !

Εμενα η μικρή μου μεχρι στιγμης εχει μεγαλώσει μονο με θηλασμο . Δεν μπορω να αξιολογήσω ως τροφη που τρωει καθε 3-4 μερες μισο φρούτο ή ελάχιστο φαγητό .

Εμενα δεν θηλασε ποτε δεκάλεπτο , ο πιο μεγαλος της θηλασμός ήταν 5 λεπτά !!!

Αυτο που "λειπει" μετα το εξάμηνο απο το μητρικο γαλα ειναι ο σιδηρος . Γιαυτο και γινεται εισαγωγή τροφων μετά τον 6ο μήνα .

Το ξένο γάλα εχει μέσα σιδηρο αλλα δυστυχως δεν ειναι αποροφήσιμος απο τον οργανισμό ενω το μητρικό παρολο που εχει πιο λιγο σιδηρο ειναι πιο ευκολα απορροφήσιμο ;)

Αναιμια παρουσιαζεται πιο συχνά στα μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σημερα ειμαι πολυ καλυτερα ψυχολογικα και σωματικα.η μικρη κοιμηθηκε το βραδυ απο τις 12 μεχρι τις 2.45 και μετα απο τις 4.30 μεχρι τις 7 οποτε ξεκουραστηκα και εγω...:) :)

σημερα το μεσημερι θα παμε εξω για φαγητο με τον αντρα μου.ας συνηθηζουμε σιγα σιγα τις εξοδους.βεβαια η παιδιατρος ειναι πολυ αυστηρη σε αυτο και δεν καταλαβαινω και πολυ το γιατι.αφου ο καιρος ειναι πολυ καλος πλεον.ενταξει σε κοσμο να μην το εχω αλλα εξω δε νομιζω να παθει τιποτα.

μου ειπε να κανουμε το πρωτο εμβολιο και μετα.αλλα εγω θα βγω σημερα.

αυτα προς το παρων

παντως οσα ειπατε για το θηλασμο τα καταλαβαινω και θελω να το συνεχισω.και ας τα παιζω μερικες φορες.

οσο για τον αντρουλη μου βοηθαει πολυ στο μπανιο στις δουλειες,σε ολα αλλα και αυτος πτωμα ειναι.

πιστευω απο δω και περα να ερθουν πιο ευκολες μερες και νυχτες.αυτα φιλια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efoula χαιρομαι που το βλέπεις πιο θετικά σήμερα!!:) Αν κ απο δω κ πέρα έτσι θαπηγαίνει. Τη μια μέρα θα είσαι ξεκούραστη και την άλλη θα σέρνεσαι! Η ζωή με παιδί δεν είναι έυκολη να το ξέρεις έτσι κ αλλιως! Βγες μωρε...κ εγώ είχα γεννήσει Απρίλιο κ είχα βγει για βόλτα ήδη στις 10 μέρες! Αν είσαι σε καθαρό αέρα δεν υπάρχει πρόβλημα, μην κλείνεσαι όμως σε μέρη με πολύ κόσμο. Κ αν πεινάσει μην δειλιάσεις..θήλασε την κ αν αισθάνεσαι άβολα ρίξε κ μια πανούλα στους ωμους σου και θα έιναι όλα οκ!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...