Μετάβαση σε περιεχόμενο

DOPPLER ΚΑΙ NST TI EINAI?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ DOPPLER KAI NST ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ!ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΗΖΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου boymamma αν και το ντοπλερ το εκανα λιγες ωρες πριν γεννησω ξερω οτι ειναι ενας υπερηχος στον οποιο βλεπουν την αιματωση των οργανων την πιεση του αιματος στις μητριαιες αρτηριες κ.α ετσι βλεπουν τα ομφαλικα και εμβυικα αγγεια και προλαμβανονται πολλες καταστασεις οπως η προεκλαμψια και το nst ειναι ο λεγομενος καρδιοτοκογραφος που παρακολουθει την καρδια του μωρου καθως και τις κινησεις του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ Ε?ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..

ΟΥΦ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ντοπλερ και το nst ειναι ρουτινα στην φαση της εγκυμοσυνης που εισαι βεβαια εγω επειδη γεννησα στην 31η εβδομαδα δεν προλαβα να παω 8 μηνων για να δω αν εκτος απο ντοπλερ θα μου κανει και nst μπηκα στο νοσοκομειο σαββατο βραδυ εκανα τις 2 ενεσεις για τους πνευμονες του μωρου και μου τα εκαναν για να παρακολοθουμε πως παει το μωρο ωσπου δευτερα απογευμα επεφταν οι παλμοι του και με πηγαν αμεσως για καισαρικη λογω προεκλαμψιας αυτα τα 2 ειδικα θεωρω οτι ειναι πολυ χρησιμα και μακαρι να τα εκαναν σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης

αν θες οταν τα κανεις πες μου νεα καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου και με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου που αν καταλαβα καλα ειναι αγορακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μενα!

το doppler σου εξηγησαν τι ειναι,

το NST,το οποιο εκανα περιπου 8 φορες!(αφου δεν ειχα διαστολη για να γεννησω:dry: ,βλεπαμε διαρκως για συσπασεις,αστα,τελος καλο ολα καλα!:) )

ειναι ο καρδιοτοκογραφος,σου φορανε μια ζωνη,που ειναι συνδεδεμενη με εναν σαν καρδιογραφο κ αυτο μετραει τους παλμους του μωρου,αλλα ταυτοχρονα κ τις συσπασεις της μητρας,διαρκει περιπου 30 λεπτα κ εισαι ξαπλα σε ολη τη διαρκεια.Ειναι εντελως ανωδυνο κ δεν νομιζω οτι κοστιζει πολυ,τουλαχιστον στο νοσοκομειο κοστισε περιπου 15Ε

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου ευχομαι,οσο το δυνατον πιο ανωδυνα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΟΥ!!

ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΕΣΕΝΑ THALIA ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΡΔΟΥΛΑΚΙ ΣΟΥ!!

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά σου τα εξήγησαν τα κορίτσια αλλά εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση. Αυτές τις 2 εξετάσεις εμένα μου τις κάνει ο γιατρός μου στο ιατρείο του. Ειδικά doppler μου κάνει από την 34 εβδομάδα και τις 2 τελευταίες φορές με έβαλε και στον καρδιοτοκογράφο. Δεν ήξερα ότι δεν το κάνουν όλοι στο ιατρείο τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννα μου και μενα μια απο τα ιδια!

Μου το εκανε σχεδον σε καθε επισκεψη απο την αρχη!

Μαλιστα την πρωτη φορα που ειχαμε παει να ακουσουμε καρδουλα μας ειχε δειξει πως αιματωνεται η μητρα με το doppler.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...