Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολία στον Θηλασμό Μέρος 2


Recommended Posts

Κορίτσια έχω και εγώ αυτό το θέμα ....

Έχω πάρα μα πάρα πολύ γάλα .... βγάζω ανα περίπου 3-4 ώρες 190 - 250 ml γάλα !!!!

Το στήθος μου φουσκώνει σαν μπαλόνι και η μικρή δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει την ρόγα ... με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται να κλαίει και να αρνείται να πιάσει το στήθος μου.

Όσο για τα στήθη μου μεσα στις πληγές και στους γρόμπους. Ο γυναικολόγος μου επέβαλε θήλαστρο για να μην πάθω μαστήτιδα και φυσικά για να φάει η μικρή αφού ο πόνος ήταν τέτοιου μεγέθους που απλά έτρεχαν τα μάτια μου δάκρυα ασυνέστητα.

Τώρα μετά από 4 μέρες χρήσης του θήλαστρου η μικρή δεν κλαίει το στήθος μου δεν πονάει και ναι ... χθές που ενώ είχε φάει τα 90 ml που μου έχει ορίσει ο παιδίατρος την έβαλα στο στήθος και θήλασε για 3 - 4 λεπτά !!!

Είμαι υπέρ του θηλασμού και θα προσπαθήσω να το εντάξω πάλι στην ζωή μας ... απλά είμαι τουλάχιστον χαρούμενη που η μικρή μου πίνει δικό μου γάλα και όχι ξένο.

Είχε καμία από εσάς αντίστοιχη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig ,μπράβο σου που το προσπαθείς!

Ο θηλασμός είναι η απόδειξη οτι η φύση έχει φροντίσει ΓΙΑ ΟΛΑ:laugh:

Είναι πολύ σημαντικό που η μικρή σου πίνει το γαλατάκι της μαμάς της έστω και μέσω θηλάστρου

Αν επιμείνεις λίγο σίγουρα θα τα καταφέρεις!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig έγραψε:

Κορίτσια έχω και εγώ αυτό το θέμα ....

Έχω πάρα μα πάρα πολύ γάλα .... βγάζω ανα περίπου 3-4 ώρες 190 - 250 ml γάλα !!!!

Το στήθος μου φουσκώνει σαν μπαλόνι και η μικρή δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει την ρόγα ... με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται να κλαίει και να αρνείται να πιάσει το στήθος μου.

Όσο για τα στήθη μου μεσα στις πληγές και στους γρόμπους. Ο γυναικολόγος μου επέβαλε θήλαστρο για να μην πάθω μαστήτιδα και φυσικά για να φάει η μικρή αφού ο πόνος ήταν τέτοιου μεγέθους που απλά έτρεχαν τα μάτια μου δάκρυα ασυνέστητα.

Τώρα μετά από 4 μέρες χρήσης του θήλαστρου η μικρή δεν κλαίει το στήθος μου δεν πονάει και ναι ... χθές που ενώ είχε φάει τα 90 ml που μου έχει ορίσει ο παιδίατρος την έβαλα στο στήθος και θήλασε για 3 - 4 λεπτά !!!

Είμαι υπέρ του θηλασμού και θα προσπαθήσω να το εντάξω πάλι στην ζωή μας ... απλά είμαι τουλάχιστον χαρούμενη που η μικρή μου πίνει δικό μου γάλα και όχι ξένο.

Είχε καμία από εσάς αντίστοιχη εμπειρία;

Csig να σου ζησει το μωρακι σου ! Θα ηθελες να σε βοηθησουμε να βρεις τον τροπο να θηλασεις και να απαλαγεις απο το θήλαστρο ? Πως θελεις να συνεχίσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,να σου ζησει κ παλι το μωρακι!

καλη επιτυχια με τον θηλασμο,σημασια παντως εχει να πινει το μωρο το γαλα της μαμας,με οποιο τροπο μπορει να επιτευχθει αυτο,γι αυτο μην στεναχωριεσαι,παντως με το χειροκινητο θηλαστρο δεν μπορεις να βγαζεις ανα 3ωρο,σπαζουνε,συνηθως ειναι για λιγοτερη χρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα αντίστοιχη εμπειρία...

Μέσα στις πληγές και με 4 μαστίτιδες.

Οι πληγές θα κλεισουν πιο γρήγορα αν βάζεις το παιδί στο στήθος. Κι όμως! Άφηνε το στήθος να στεγνωσει αφού του έχεις βάλει λίγο γάλα στις πληγές. Μετά βάλε λίγη λανολίνη πάνω. Θέλει προσοχή στους κανόνες καθαριότητας. Να πλένεις καλά τα χέρια σου πριν πιάσεις το στήθος σου.

Η συμβουλή που μου έλεγαν όλοι ήταν: Σάλιο μωρού (δηλαδή βάζε το παιδί στο στήθος όσο και αν πονάει. Έτσι θα συνηθισει και η θηλή σου) - αέρας - γάλα - λανολίνη (βοηθάει στην ελαστικότητα του δέρματος).

Σε μένα έπιασε. 2 εβδομάδες αφού έβαλα το παιδί απευθείας στο στήθος, οι πληγές για πρώτη φορά εδειξαν βελτίωση και ο αφόρητος πόνος μειώθηκε αισθητά. Προσπάθησε μόνο να το αντέξεις.

Για το πολύ γάλα που είχα έφταιγα εγώ. Έβγαζα συνέχεια γάλα με το θήλαστρο. Πότε για να βγω 'εξω, πότε για να μην πονάω και μου έγινε συνήθεια. Όταν το στήθος είναι γεμάτο, μπορείς να βγάλεις λίγο γάλα για να μπορέσει να το πιάσει το μωρό καλύτερα. Με τον καιρό θα συνηθίσει και αυτό.

Αυτό που έπαθα εγώ ήταν ότι της έδινα μια μπιμπερό με δικό μου γάλα και μια στήθος και το παιδί δεν ήθελε το στήθος μου σε κάποια φάση γιατί την πιτσιλούσε και την έπνιγε έτσι όπως έτρεχε. Έτσι έκοψα εντελώς το μπιμπερό και τώρα που έστρωσε ο θηλασμός ειλικρινά είναι το πιο εύκολο πράγμα να βάζεις το παιδί απευθείας στο στήθος χωρίς ψευδοθηλές και θήλαστρα. Κλαίει; Τη βάζω για 2-3 λεπτά στο στήθος και ηρεμει. Δεν έχω να αποστειρώνω. Σκέφτομαι να κάνουμε ταξιδάκι. Το πιο εύκολο πράγμα. Την ταϊζω παντού, γρήγορα και χωρίς 200 πράγματα να κουβαλάω. Αξίζει τον κόπο!

Πέρασα μέσα από μια κόλαση για 2,5 μήνες. Έκλαιγα από τον πόνο και είχα λιώσει από τη στεναχώρια. Δεν το έβαλα στιγμή κάτω και τώρα το απολαμβάνω. Γνώμη μου είναι να κόψεις το μπιμπερό και θα δεις ότι όταν περάσουν οι δύσκολες μέρες θα κλαις από χαρά που τα κατάφερες και από τη συγκίνηση που προκαλεί ο θηλασμός.

Ακόμα και σήμερα 4 μήνες μετά, όταν πιάνει το στήθος μου χαίρομαι τόσο πολύ που πεταγεται το γάλα μου σαν να έχω ανοιξει κάποια βρύση.

Κουράγιο.... σε καταλαβαίνω και ξέρω τι περνάς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καιγω εχω πολύ γαλά!!ο μπεμπης τρωει ανα 3ωρο μπορει και λιγότερο!!!ειναι και λαιμαργος και δεν σταματαει οπωτε μεσα σε 1 εβδομαδα πηρε σχεδον μισο κιλό!!!!!και η παιδιατρος μου ειπε να μην το βαζω συνεχεια στο στηθος(δηλαδη ανα μισαωρο)μιας και λαιμαργος στην αρχη ψαχνοταν συνεχεια!!!!εγω επιδει εχω επιπεδες θηλες εβαλα απ την αρχη της πλαστικες με σιλικονη της medela και σωθηκα!!!καμια ενοχληση παλι καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχει εδραιωθει ακομα καλα η γαλουχια, λογικο ειναι να εχετε πολυ γαλα και να τρεχει, θηλαζιντας και αναλλογα με την ζητηση θα ειναι και παραγωγη

juliana , δεν εχει λογικη αυτο που ειπε η παιδιατρος να μην βαζεις το μωρο στο στηθος γιατι τρωει.... ειναι αρχη ακομα και μαθαινει....εισασταν ενα δεν γινεται να χωριστειται αποτομα χρειαζεται την αγκαλια και το στηθος σου!

ξερω ειναι κουραση να θηλαζεις και να εχεις και ολα τα αλλα, αλλα προεχει το μωρο! εγω τωρα θελω να την εχω αγκαλια συνεχως αλλα δεν καθεται ησυχα.... εξερευνει ολο τον κοσμο..... λησμονω τις ηρεμες αγκαλιες!

κουκλες απολαυστε τες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΘΗΛΕΣ ΕΒΓΑΖΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΒΓΑΖΑ ΓΑΛΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΩΣΠΟΥ ΚΟΠΗΚΕ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΣΩΣΩ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΤΣΑΤΑΛΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ..ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως δεν ειναι απολυτο το οτι αν βγαζεις με θηλαστρο σου κοβεται το γαλα,εμεις αισιως θα μπουμε στον 3το μηνα κ τις δινω κ δικο μου κ ξενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

Παντως δεν ειναι απολυτο το οτι αν βγαζεις με θηλαστρο σου κοβεται το γαλα,εμεις αισιως θα μπουμε στον 3το μηνα κ τις δινω κ δικο μου κ ξενο

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟ.ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΤΗΘΟΣ.ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...