Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναλυτικά η δική μου εμπειρία τοκετού!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια σήμερα κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο από την μικρή και το τρέξιμο και είπα να σας γράψω την δική μου εμπειρία.

Όλα ξεκίνησαν την Παρασκευή 24/4 και ώρα 5 το απόγευμα όπου ξαφνικά άρχισα να έχω συμπτώματα εξωθήσεων ανά 25 λεπτά !!! Ναι... δεν με έπιασαν πόνοι γέννας παρά μόνο ένοιωθα μία εσωτερική πίεση προς τα κάτω όπου δεν μπορούσα να ισιώσω το κορμί μου και στην συνέχεια έναν πολύ ελαφρή πόνο στην μέση. Κατά της 9 όπου οι εξωθήσεις είχαν φτάσει στον 15λεπτό ξεκινήσαμε για το ΙΑΣΩ. Να τονίσω ότι καταφέραμε να φτάσουμε εκεί στις 11 γιατί στον Κηφισό έκαναν έργα Παρασκευή βράδυ !!!!!

Με παρέλαβαν κάποιες νοσοκόμες- μαίες όπου με ξύρισαν :blush: και μου έκανα κλήσμα :S (το χειροτερό μου). Στην συνέχεια με μετέφεραν στην αίθουσα οδινών όπου ήταν ένα δωμάτιο για κάθε κοπέλα. Θα πρέπει να τονίσω ότι περίμενα να φτάσει η ώρα 12 για να γίνει επίσημα η εισαγωγή και να ξεκινήσει η διαδικασία. (το ζήτησε ο γιατρός μου για να μην χρεωθώ άδικα την Παρασκευή).

Ο γιατρός μου δεν περίμενε καθόλου να ξεκινήσουν πιο έντονοι πόνοι για να ζητήσει τον αναισθησιολόγο για την επισκληρίδιο. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι ήμουν εντελώς αρνητική ως προς την επισκληρίδιο μέχρι που άκουσα πως ουρλιάζε μία άλλη κοπέλα :blink:

Τα υπόλοιπα ήρθαν πάρα πολύ γρήγορα ... εγώ όλη την ώρα χαμογελούσα και διασκέδαζα την διαδικασία η οποία ήταν πάρα μα πάρα πολύ ευχάριστη (για εμένα πάντα). Να φανταστείτε ότι είχα γίνει το θέαμα αφού όλοι ήθελαν να δούν την κοπέλα που γεννάει και γελάει !!!!!!

Πλήρη διαστολή τράχηλου είχα στις 4 το πρωί και μετά από μόνο 1 ώρα προσπαθειών ήρθε στον κόσμο το αγγελούδι μου !!!! Η ωραιότερη δε στιγμή της ζωής μου αλλά και του άντρα μου ήταν όταν μου την ακούμπησαν πάνω μου και την πήρα αγκαλιά. Τα συναισθήματα δεν περιγράφονται με λέξεις εύχομαι σε όλες τις κοπέλες του mammyland αν δεν το έχουν ζήσει να τους συμβεί το συντομότερο δυνατό.

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως καθόλη την διάρκεια του τοκετού ο αντρούλης μου ήταν μέσα.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά 2 ώρες στην αίθουσα ανάληψης και μετά μεταφορά στο δωμάτιο.

Αυτά προς το παρόν γιατί ακούω την μικρή κάπως ανύσηχη ... η συνέχεια για τα του μαιευτηρίου όταν ξεκλέψω χρόνο.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σε σκεφτομουν κοριτσακι!

Να σου ζησει η κορουλα σου!

Γερη και καλοτυχη να ειναι!

Σχετικα ευκολη γεννα ειχες!Μπραβο σου!

Καλη αναρρωση τωρα και καλα 40!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!ΟΝΤΩΣ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΝΩΔΥΝΗ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ!!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ,ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ,ΝΑ ΤΟ ΧΙΑΡΕΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟ!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΣΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕΣ?ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?

ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει csig το νινάκι σου!Εύχομαι να'ναι γερό και ευτυχισμένο!

Τέλεια γέννα!!!Για πες μας τη συνταγή;!;!

Εύχομαι τα καλύτερα σε σενα και την οικογένειά σου!!!

Φιλάκια!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig ,να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!:P

Μακάρι όλες οι κοπέλες να γεννήσουν με ένα τεράστιο χαμόγελο,γιατί πραγματικά αυτές οι στιγμές είναι μοναδικές!

Με το καλό να σαραντήσετε

Φιλάκια πολλά:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζησει η κορακλα σου!Να την χαιρεστε,να'ναι γερη κ ευτυχισμενη!

Ευχομαι να ειναι η ζωη σας τοσο ευκολη κ χαρουμενη οσο οι πρωτες σας στιγμες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig μου,να σου ζησει αγαπη μου!!!Μια χαρα γεννησες!!!!Εύχομαι τα καλύτερα,να'ναι γερη κ ευτυχισμενη!Με το καλό να σαραντήσετε

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Csig, να σου ζήσει το αγγελούδι σου! Να έχει πάντα υγεία και καλή τύχη στην ζωή της!! Να την καμαρώσετε όπως επιθυμείτε! Πολύ καλή η περιγραφή σου! Μακάρι να'ναι και σε μένα έτσι και σε όλες τις κοπέλες!! Περιμένω και εγώ όταν μπορέσεις τα του ΙΑΣΩ, γιατί κι εγώ εκεί θα πάω και θα ήθελα να μάθω!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

its_a_girl_glitter.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει κοπελα μου το μωρακι σας!!Κι εσυ να εχεις καλη αναρωση....Μπραβο σου ησουν πολυ τυχερη που δε ταλαιπωρηθηκες!!Ειναι φοβερο το συναισθημα πραγματι!!Πολλα φιλακια !!Περιμενουμε φωτο!

glitterfy091916555D38.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crisg μου, κοπελα μου, συγχαρητηρια!!!

να σου ζησει το μωρακι!!!:cheer:

σουπερ ο τοκετος σου!!! φανταστικος θα ελεγα, ε???? μπραβο βρε κοριτσι μου, μακαρι ΟΛΕΣ οι κοπελες να γεννουν μ'αυτο το τροπο!!!;)

και παλι συγχαρητηρια και με το καλο να σαραντισετε!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crisg αγαπη μου να σας ζησει το μωρακι σας τη ωραια κ ευκολη γεννα μας περιγραφεις!!! μακαρι κ η δικη μου να ειναι καπως ετσι.. οπως κ ολων των κοριτσιων που εγκυμονουμε, καλο σαραντισμο κοπελα μου κ περιμενουμε τα υπολοιπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το χαιρεσαι το κοριτσακι σου !

γερη κ παντα τυχερη!

Καλη αναρρωση κ καλα 40αντα να εχεις κ μετα... καλοκαιρακι,οτι πρεπει για βολτουλες!

(εμεις ετσι αστατος που ειναι ο καιρος κ ολο βρεχει,εχουμε σκασει μεσα! 40σαμε κ δεν ξεμυτισαμε απο το σπιτι!

λεχωνες ακομη!:woohoo: ):(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε Χρύσα μου! Πως και πως σε περίμενα!!! Μια χαρά απ'ότι βλέπω τα πήγες! Μακάρι να είμαστε όλες έτσι...

Να σου ζήσει η κοράκλα, να τη χαίρεστε και να είναι καλότυχη, υγιής και τυχερή!!!

Περιμένουμε photo... Φιλιά πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig να σας ζήσει η κορούλα! Υγεία, αγάπη και καλή τύχη στη ζωούλα της!

Καλά σαράντα σε σένα!

Μακάρι όλες οι εγκυούλες του μαμμυ να είναι τόσο ευκολόγεννες όσο εσύ!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει! Να'ναι γερή, να΄ναι ευτυχισμένη στη ζωή της και να'σαστε καλά και να την καμαρώνετε πάντα!! :)

Πολύ την χάρηκα την περιγραφή σου!! Τα περιγράφεις όλα τόσο όμορφα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
    • Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; μμμ κορίτσι μου ακόμα με μπερδεύει λίγο το τεστ σου δεν μπορω να καταλάβω  🤔 όντως φαίνεται κάτι αλλά το βλέπω σαν γκρι χρώμα.. μπορεί ακόμα να είναι νωρίς 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...