Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοηθεια!!! Εξωσωματικη μετα απο ενδομητριωση.


Recommended Posts

Πριν 1,5 χρονο ειχα μια εξωμητρια κυηση,εκανα λαπαροσκοπηση και μου αφαιραισαν τη δεξια σαλπιγγα και βρηκαν οτι εχω ενδομητριωση.Εκανα θεραπεια και δεν ειχα περιοδο για 6 μηνες.Κοντευει 1 χρονος απο τοτε που μου ξαναηρθε η περιοδος αλλα δεν εχω μεινει εγκυος.Εκανα σπερματεχυνση αλλα τιποτα.Δεν εχω αλλα περιθωρια πρεπει να κανω εξωσωματικη γρηγορα γιατι μπορει να ξαναυποτροπιασει η ενδομητριωση.

Υπαρχει καποια που εχει το ιδιο προβλημα και εμεινε εγκυος?

Παρακαλω βοηθηστε με να βρω καποιον γιατρο καλο και εντιμο για εξωσωματικη!!!

I AM RUNNING OUT OF TIME!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Meg!και εγω εχω ενδομητριωση και εκανα και την θεραπεια με τις ενεσεις για 6 μηνες η περιοδος μου ξαναηρθε 17 Γεναρη ομως δεν μπορω να κανω αλλο υπομονη γιατι φοβαμαι και εγω μηπως υποτροπιασει, ετσι εχω διαβασει.εχω κλεισει ραντεβου στις 11 Μαιοιυ, δεν ξερω τι θα μου πει αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλο.ακουσα οτι με την σπερματεγχυση δεν αυξανονται ιδιαιτερα οι πιθανοτητες συλληψης και οτι επιπλεον παιρνεις τα ιδια φαρμακα με την εξωσωματικη.Ισχυει?λεω και εγω να του προχωρηση κατευθειαν σε εξωσωματικη.Ο γιατρος μου ειναι ο Παντος στο Γεννεσις.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλος και μου εμπνεει εμπιστοσυνη.Δεν ειναι ψυχρος και απομακρος.Την λαπαροσκοπηση αυτος μου την εκανε.Αν θες σου δινω τηλεφωνο.αργει καπως βεβαια το ραντεβου αλλα πιστευω οτι αξιζει.καλη μας τυχη ευχομαι!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω καποια παρομοια εμπειρια απλα σου γραφω για να σου ευχηθω καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις και γρηγορα με το μωρακι σου........φιλια και να μας ενημερωνεις!!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την σπερματεχυνση πηρα Seprafar και Menopur .Για την εξωσωματικη μου εχουν γραψει Arvekap και Menopur.Παρακαλω ενημερωσε με πως θα παει το ραντεβου σου με τον Παντο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meg έγραψε:

Πριν 1,5 χρονο ειχα μια εξωμητρια κυηση,εκανα λαπαροσκοπηση και μου αφαιραισαν τη δεξια σαλπιγγα και βρηκαν οτι εχω ενδομητριωση.Εκανα θεραπεια και δεν ειχα περιοδο για 6 μηνες.Κοντευει 1 χρονος απο τοτε που μου ξαναηρθε η περιοδος αλλα δεν εχω μεινει εγκυος.Εκανα σπερματεχυνση αλλα τιποτα.Δεν εχω αλλα περιθωρια πρεπει να κανω εξωσωματικη γρηγορα γιατι μπορει να ξαναυποτροπιασει η ενδομητριωση.

Υπαρχει καποια που εχει το ιδιο προβλημα και εμεινε εγκυος?

Παρακαλω βοηθηστε με να βρω καποιον γιατρο καλο και εντιμο για εξωσωματικη!!!

I AM RUNNING OUT OF TIME!!!:(

Φιλεναδα μου εχω κ εγω ενδομητριωση,αφαιρεσα περσι την δεξια μου ωοθηκη.Εμεις βεβαια εχουμε προβλημα κ με το σπερμα.:(

Καναμε 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.Απο Ιουνιο ξεκιναμε εξωσωματικη,μικρογονοιμοποιηση για την ακριβεια.Ο γιατρος που θα με αναλαβει ειναι απ'τους καλυτερους κ συνεργαζεται με τον Παντο.Αν θες πληρ.πες το μου κ θα σου στειλω π.μ με το τηλ. κ το ονομα του γιατρου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MEG ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 20%!ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙ ΔΙΔΥΜΑ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια, στενοχορηθηκα παρα πολυ που διαβασα τα προβληματα σας. πεστε μου, αυτη η θεραπια που κανατε κατα την ενδομητριωση, οι ενεσεις, πως λεγεται αυτο το φαρμακο? και αν ειναι ακριβο? και αν κλανεις εξωσωματικη ειναι διαφορετικεσ ενεσεις για την ενδομητριωση?

επισεις, μωρο, σε παρακαλω στειλε μου τις πληροφοριες του κυρ. Παντου. την διευθ., τηλ, ειναι ακριβος γιατρος? σας ευχαριστω θερμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meg έγραψε:

Πριν 1,5 χρονο ειχα μια εξωμητρια κυηση,εκανα λαπαροσκοπηση και μου αφαιραισαν τη δεξια σαλπιγγα και βρηκαν οτι εχω ενδομητριωση.Εκανα θεραπεια και δεν ειχα περιοδο για 6 μηνες.Κοντευει 1 χρονος απο τοτε που μου ξαναηρθε η περιοδος αλλα δεν εχω μεινει εγκυος.Εκανα σπερματεχυνση αλλα τιποτα.Δεν εχω αλλα περιθωρια πρεπει να κανω εξωσωματικη γρηγορα γιατι μπορει να ξαναυποτροπιασει η ενδομητριωση.

Υπαρχει καποια που εχει το ιδιο προβλημα και εμεινε εγκυος?

Παρακαλω βοηθηστε με να βρω καποιον γιατρο καλο και εντιμο για εξωσωματικη!!!

I AM RUNNING OUT OF TIME!!!:(

Καταρχην μην αγχωνεσε! Ειμαστε στο 2009 και παιδακια θα κανουμε ολες με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Και εγω ειχα ενδομητριωση εκανα λαπαροσκοπηση και 6 ενεσεις και μετα εμεινα εγκυος μαλιστα φυσιολογικα.

Συγκεκριμενα εδω μεσα εχω συναντησει αρκετες κοπελες οι οποιες ειχαν ενδομητριωση αλλες εμειναν εγκυες φυσιολογικα και αλλες με εξωσωματικη. :)

Υπομονη καλη μου και ολα θα γινουν σιγα σιγα.

Αν νομιζεις οτι στενευουν τα ορια να μιλησεις με το γιατρο σου και να πας στην εξωσωματικη. Οτι αλλο θες εγω ειμαι εδω.

Σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita έγραψε:

κοριτσακια, στενοχορηθηκα παρα πολυ που διαβασα τα προβληματα σας. πεστε μου, αυτη η θεραπια που κανατε κατα την ενδομητριωση, οι ενεσεις, πως λεγεται αυτο το φαρμακο? και αν ειναι ακριβο? και αν κλανεις εξωσωματικη ειναι διαφορετικεσ ενεσεις για την ενδομητριωση?

επισεις, μωρο, σε παρακαλω στειλε μου τις πληροφοριες του κυρ. Παντου. την διευθ., τηλ, ειναι ακριβος γιατρος? σας ευχαριστω θερμα!

Εγω εκανα τις ενέσεις Arvekap.

Για το φαρμακο της εξωσωματικης δε μπορω να σε βοηθησω διοτι δεν εχω ιδεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα την λαπαροσκοπηση εκανα μια ενεση Arvekap και δεν ειχα περιοδο για 6 μηνες.Για την σπερματεχυνση πηρα Seprafar και 1,5 κουτι Menopur.Τωρα για την εξωσωματικη ενας γιατρος μου προτεινε 5 ενεσεις Arvekap(κοστος περιπου 450 η μια) και 10 κουτια ενεσεις Menopur (κοστος 150 το 1 κουτι)και υποτηθεται οτι ειναι ενα μετριο κοκτειλ.Αλλες κανουν πιο πολλες.Γνωριζει καμια αν οντως ειναι ετσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου καλησπερα και γω ειχα περυσι εξωμητριος κυηση κ μου αφαιρεθηκε η δεξια σαλπιγγα ενδομητριωση δεν ειχα..Απο τοτε προσπαθουμαι κ τιποτα τρεις μηνες τωρα κανω θεραπεια Φλεβαρη σερπαφαρ Μαρτιο ενεσεις γκοναλ κ παλι τιποτα και τωρα εκανα παλι σερπαφαρ 3η -8η μερα 2 χαπια κ απο 15η μερα και για δεκα μερες ουτροζεσταν και υποτιθεται οτι τεσσερις μερες αφοτου σταματαγα τα ουτροζεσταν θα αδιαθετησω,σημερα ειμαι στην 6η και τιποτα ευτυχως ακομη...αλλα φοβαμαι να κανω τεστ να μην απογοητευτω!Αν δεν γινει κ τιποτα αυτο τον μηνα θα παμε για εξωσωματικη.ο γιατρος μου ειπε δεν εχει νοημα η σπερματεγχυση εφοσον το σπερμα ειναι πολυ καλο!!

Εσυ εχεις κανει θεραπει με σερπαφαρ κ ουτροζεσταν?η αλλη προγεστερονη?τι κυκλο ειχες?

Ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι κ να κανεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα,και για μενα μετα το Ουτρογεσταν 5 ημερα ειναι και δεν ερχεται. και το προηγουμενο μηνα δεν ειχα προλαβει να τελειωσω τα χαπια και εμφανιστηκε η περιοδος. και τωρα περιμενω... γιατι απο αυτο το μηνα πρεπει να ξεκινησω την Κλομιφενη (σαν το Σερπαφαρ), και μετα Πρεγνιλ. περιμενω, και χανω πολυτιμο χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita έγραψε:

κατερινα,και για μενα μετα το Ουτρογεσταν 5 ημερα ειναι και δεν ερχεται. και το προηγουμενο μηνα δεν ειχα προλαβει να τελειωσω τα χαπια και εμφανιστηκε η περιοδος. και τωρα περιμενω... γιατι απο αυτο το μηνα πρεπει να ξεκινησω την Κλομιφενη (σαν το Σερπαφαρ), και μετα Πρεγνιλ. περιμενω, και χανω πολυτιμο χρονο

meg, τοσο ακριβα ειναι αυτα τα φαρμακα κατα την ενδομητριωση? 450 η μια? το Μενοπουρ τι ειναι τοτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meg μου γεια και αποό μένα!

Δεν γνωρίζω τίποτα από ενδομητρίωση αλλά την προηγούμενη εβδομάδα είχα το πρώτο ραντεβού με τον Πάντο ο οποίος μου φάνηκε πολύ καλός, τόσο ο ίδιος όσο και το προσωπικό της κλινικής. έχει μεγάλη πείρα και επιτυχίες στην εξωσωματική. έχω επισκευτεί και άλλους και η εμπειρία ήταν απογοητευτική.

Για εμάς η επίσκεψη στη συγκεκριμένη κλινική ήταν σχεδόν κάτι σαν θαύμα! (θα δημοσιεύσω σχετικό θέμα γιατί είναι πολλά!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου meg. Και εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και βρήκαν ότι είχα εκ γενετής μία σάλπιγγα και ενδομητρίωση. Μετά από καυτηριασμό και Arvecap, δεν είχα περίοδο για 6 μήνες. Αλλά με το που μου ήρθε η πρώτη περίοδος έμεινα έγκυος φυσιολογικά. Απλά ο γιατρός μου είπε ότι αν το αφήσεις, ξαναβγαίνει. Υπάρχει περίπτωση τον 1 χρόνο που είχες περίοδο να ξαναεμφανίστηκε;

Δεν ξέρω από εξωσωματική αλλά καταλαβαίνω έστω και λίγω το άγχος σου!!

Να έχεις πίστη και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΚΑΝΑ.ARVECAP3,75.ΜΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.159 ΕΥΡΩ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑ ΟΛΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ARVECAP 450 ΕΥΡΩ Η ΜΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΑΛΛΕΣ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 ΤΗ ΜΙΑ, ΤΟ ΧΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita έγραψε:

ευχαριστω Τομα μου!!! μηπως θυμασε ποσο κοστισε αυτες οι ενεσεις? και η Meg που eipe to Menopur, τι φαρμακο ειναι εδω?

Jurgita τωρα ξαναμπηκα και ειδα τι με ρωτησες.

Λοιπον αν θυμαμαι καλα κοστισαν γυρω στα 140 ευρω η μια!

Για το αλλο φαρμακο που λες δεν εχω ιδεα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Arvekap 11,25mg 450 Euro ,Arvekap 3,75mg 150 Euro,Menopur 150 Euro

Το προτεινομενο κοκτειλ μου για εξωσωματικη 5 Arvekap των 11,25 mg =2250 Euro και 10 Menopur =1500 Euro:blush: και αυτα μονο για τα φαρμακα.ΤΡΕΛΛΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...