Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως μπορω να τον κανω να του αρεσει η χορτοσουπα?


Recommended Posts

κοριτσια μου σημερα ειναι η 2η μερα με χορτοσουπα...χθες την εφαγε με λιγη γκρινια σημερα.....με πολλυ κλαμα δοκιμασα λιγο και ειναι απαισια στην γευση:( :(

υπαρχει καποια νοστιμη συνταγη???? τι να κανω δεν κανει ακομη το σουβλακι:laugh: :laugh: :laugh:

α και κατι αλλο δευτερα βαζουμε και κοτοπουλο πηραζει αν το βαλω απο τωρα μηπως να το κανω αν ειναι πιο νοστιμο???

post-7176-1387393469087_thumb.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι βαζεις μεσα και ειναι απαισια στη γευση ??? :laugh:

Εμενα δεν μου αρεσει το ελληνικο συνηθειο να κοπανάμε 10002 μεσα σε ενα κατσαρόλι να τα αλεθουμε και ..φαε ! Μπορουμε να βαλουμε πιο λιγα λαχανικά , να καταλαβαινει και το μωρο τις γευσεις ..

Εμενα η μικρη μου δεν εφαγε αλεσμένα μονο σε κομματάκια οποτε δεν αλεσα καμια τροφη . Της βραζω πατάτα , καρότο , μπροκολο και τις τα δινω σε κομματάκια . Εχω παρατηρήσει οτι το καροτο και το μπροκολο της αρέσουν πολυ .

Μηπως να εβαζες και συ για πρωτη φαση μονο καροτο πατάτα ? Βαλε λιγο παραπάνω καροτάκι που ειναι πιο γλυκο και συνήθως αρέσει στα μωράκια ... Επισης λενε οτι το κρεμμύδι αρεσει και γλυκίζει καπως το φαγητο για δοκιμασε και αυτο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τον καημενο,τρομαξε να συνηθησει την κρεμα....τωρα χορτοσουπα που ειναι και χαλια:blink: :laugh:

αστον μωρε για λιγες μερες και δωστου μετα με το κοτοπουλο να ειναι πιο νοστιμη,τι βαζεις μεσα?πατατα,καροτο,κολοκυθακι?

να δινεις 2-3 κουταλιες την πρωτη μερα και σιγα σιγα αυξανεις την ποσοτητα,μην το μπουκωνεις και την αηδιαζει ο γλυκουλης μου μωρε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμασε ντοματα πατατα ρυζι καροτακι και μετα δοκιμασε με βαση αυτα δοκιμασε να του προσθεσεις και αλλα λαχανικα μεσα οπως το μπροκολο

Απορια το μπροκολο δεν ειναι πολυ βαρυ για το στομαχακι του μωρου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΩΡΕ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ. ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ. 2 ΜΕ 3 ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΥΞΑΝΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΒΑΖΑ ΟΤΙ ΛΑΧΑΝΙΚΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ. ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΕΤΡΩΓΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΟΥΛ ΣΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ. ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΑΚΟΜΗ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑ. ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΠΕΡΡΙΨΑ ΠΟΤΕ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΛΑΚΤΗΚΗ ΛΥΣΗ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ. ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΓΕΥΣΗ ΓΙΑΥΤΟΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα εβαλα καροτο πατατα κολοκυθακι και ντοματα φρεσκια αλεσμενα δεν μπορει να τα φαει αλλιως δεν εχουμε δοντια:( :(

αν του δινω καθε μερα λιγη ποσοτητα να σημπληρωνω και με γαλα το γευμα η οχι?

α!! και κατι αλλο ποια ειναι τα πιο ελαφρια λαχανικα γιατι το στομαχακι του ειναι δυσκολο:( ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θα συμπληρωνεις ,δεν θα τον αφηνεις με 2 κουταλιτσες,θα πειναει βρε,μην το ξελιγωσουμε κιολας το μωρο:laugh:

δοκιμασε να την κανεις χωρις ντοματα,σε μερικα μωρα δεν τους αρεσει,και βλεπουμε παλι....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νωμίζω και γω ότι δεν έχει συνηθείσει απλως την γεύση.

Παρόλαυτά μπορείς να βάλεις έξτρα καροτάκι που γλυκίζει και ίσως και λίγο ριζαύλευρο.

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει λόγος που ξεκινούν πρώτα με απλή χορτόσουπα και μετά προσθέτουμε το κοτόπουλο.Νωμίζω για να συνηθείσει σιγά σιγά το στομάχι.Αλλά μπορέι να κάνω και λάθος ...πέρασε και πολύς καιρός απο τότε...

Το βασικό είναι να μην το πιέσεις για ποσότητα για να μην το πάρει στραβά.

Καλή δύναμη και καλή όρεξη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Το μπρόκολο δινεται μετα τον 8ο μηνα και οχι δεν ειναι καθολου βαρυ μια χαρα ειναι . Ασε που βοηθά πολυ και στα κακάκια :laugh:

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!

(αυτό είναι Ζουμπουλιακό) :blink:

Άχου, να μη διανοηθώ λοιπόν να βάλω μπρόκολο ακόμα!

Χωρίς μπρόκολο και η σκ..πλημμύρα κάθε φορά καλά κρατεί!:blink:

Μάλλον στραγάλια θα πρέπει να της βάζω εγώ! :P

Συμφωνώ με τη LaLa... Όχι πολλά λαχανικά μαζί, θα μπουχτήσει και αν του τα βάλεις με τη μία, τι θα του βάλεις σε 5 μέρες έτσι για να του αλλάξεις τη γεύση και να το τρώει με ενδιαφέρον εκτός από όρεξη?

Το καροτάκι ναι, γλυκίζει και πιστεύω θα του αρέσει! Βάλε λίγο περισσότερο...

Αναστασία κι εγώ συμπλήρωνα με γάλα στην αρχή που η ποσότητα ήταν μικρή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό με το γάλα το είχα και εγώ απορία. Η μαμά μου λύσσαγε να της συμπληρωνω το γεύμα με γαλα, αλλα ανένδοτη εγω, μιας και δεν είχα τετοιες οδηγιες απο τον γιατρό. Παντως η αλήθεια είναι πως στην αρχη δεν τρώνε και πολύ. το γευμα αυξάνεται καθε μερα, κουταλίτσα, κουταλίτσα. Στην αρχή ουτε η δικιά μας έτρωγε, τώρα δεν την προλαβαίνουμε!

Α και όσον αφορα τα λαχανικά συνεχίζω με πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κρεμύδι (αυτό δεν της το δίνω να το φάει, το βαζω να βράσει μαζί μετα άλλα για τη γεύση) και κατα καιρούς προσθετω και απο ένα καινούριο λαχανικό (σπανάκι, μπροκολο, κουνουπιδι)

Αλήθεια για το αλάτι τί λενε οι παιδίατροί σας; (εγώ δεν της βάζω αν και δε θυμάμαι τί μου είπε ο γιατρός της)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου ακομα ειναι νωρις γιανα συνηθισει τη γευση για αρχη βαζουμε μονο καροτο πατατα μετα συμπληρωνουμε κολοκυθι το οποιο στα περισσοτερα παιδια δεν αρεσει οποτε μπορεις να μη το αλεθεις η εισαγωγη των λαχανικων γινετε σιγα σιγα για να αποφυγουμε τυχον αλλεργια .Ντοματα γιατι εβαλες τωρα ; στο ειπε η παιδιατρος ξρεις τη ντοματα καλο ειναι μετα το χρονο να την αλεθεις εγω τη εκοφα απο πανω εκαν ξερεις μια σκισμη και εβγαινε οσο χρειαζοταν .Αργοτερα μπορεις να του βαλεις και άλλες γευσεις ενα φασολακι λιγο σπανακι λιγο ριζακι και οταν θα βαλεις και το κοτοπουλο θα του αρεσει παρα πολυ . ακομα ομως οχι καλυτερα επειδηεχει τη παλλινδρομηση .ΑΛΑΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΟΛΙς ΒΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ,

Αναστασια μου αν δεν τη φαει ξερεις εσυ παρτου ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕΦΤΑΛΙΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια κι'εγω πιστευω πως δεν εχει συνηθισει τη γευση... θελει λιγες μερες... κανε διαφορες παραλαγες για να βρεις ποιος συνδιασμος γευσεων του αρεσει περισσοτερο...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια και η δικια μου ετσι εκανε στην αρχη..εγω της ειχα βαλει αρχικα πατατα καροτο και κολοκυθακι..

λιγο λιγο αρχισε να το συνιθηζειτο μετα απο μια βδομαδα αρχισα κρεας (μοσχαρικι)και μετα απο μια βδομαδα κοτοπουλο!

εγω της βαζω ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου λαδι ή μερικες σταγονες λεμονι και το τρωει καλυτερα!!

στην αρχη ειχαμε προβλημα τωρα ειναι απο τα αγαπημενα της!!

λιγο υπομονη κανε..και νομιζω οτι μην βαλεις το κοτοπουλο νωριτερα απο οτι σου ειπε ο παιδιατρος ή παρτον ενα τηλ και ρωτα τον..

εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει να μην δινω συμπληρωμα γαλα γιατι ετσι κακομαθαινει..

βεβαια η δικη μου ετρωγε παραπανω απο 2 κουταλιες που τρωτε εσεις..

και την κραταγε μεχρι το απογευματινο..

παντως οταν μπει το κοτοπουλο και γενικα το κρεας πιστευω οτι θα του αρεσει πιο πολυ!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsi μου να σου πω??? και χθες και προχθες εφαγε ενα πιατο αφησε 3-4 κουταλιες απλα χθες εβαλα πιο πολυ κολοκυθι μηπως γιαυτο δεν του αρεσε?

ενω προχθες ειχα περισσοτερο καροτο!μπορει να διαμαρτηρηθηκε λιγο αλλα το ετρωγε

μηπως δεν του αρεσει το κολοκυθι?

α!!! κατι αλλο μηπως την φτιαχνω λαθος?? εχει μια υφη λιγο περιεργη δηλαδη στο κουταλι κολλαει και αν βαλω λεμονι δεν βαζω λαδι?

αχ τι δυσκολια και αυτη να ξερεις να κανεις τελειο παστιτσιο και σε μια απλη χορτοσουπα να μην ξερεις τι να κανεις:( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

αχ τι δυσκολια και αυτη να ξερεις να κανεις τελειο παστιτσιο και σε μια απλη χορτοσουπα να μην ξερεις τι να κανεις:( :( :(

_________________2-208018bac6ac2a963034015e7d6e677c.gif

καλα μπεμπουλη εχεις πολυ πλακα γελασα πρωι πρωι με το παστιτσιο!!:laugh: :laugh:

κοιτα εγω στην θεση σου θα εβαζα πολυ λιγο κολοκυθακι και πιο πολυ καροτο!ετσι για να το συνιθησει(ολα αυτα μεχρι να μπει το κρεας)

παντως δεν ειναι οτι δεν εφαγε ποσο του φτιαχνεις εμενα μου εχει πει και 150 να φαει ειναι καλα μεχρι 250 ειναι η μεγιστη ποσοτητα

εγω δεν θα του εδινα γαλα αν τρωει τοσο

ναι η υφη ειναι λιγο περιεργη εχω στο μουλτι για να μην κολαει τοσο βαζω και λιγες κουταλιες απο το νερακι που μενει στην κατσαρολα που βραζουν τα λαχανικα και δεν κολαει τοσο πολυ.

οσο για το λεμονι και το λαδι εχω και εγω αυτην την απορια :dry: και τα βαζω χωρια αλλα πιστευω οτι μπαινουν και τα 2 μαζι γιατι και σε μας το ιδιο δεν κανουμε για να νοστιμησει το φαι..?δεν το ξερω ομως και ξεχασα να ρωτησω..:blush:

πραγματικα ομως πιστευω οτι με το κρεατακι θα εχεις διαφορα..

κατι αλλο που θα βοηθαγε ειναι να πειναει λιγο πιο πολυ

δηλ.το δεκατιανο σας ειναι φρουτοκρεμα?

δωστου λιγο λιγοτερη για να φαει πιο πολυ το μεσημεριανο του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΛΙΩΣΕΙΣ, ΘΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ. ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΑΦΟΥ ΛΙΩΝΑΝΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΤΣΑ ΛΑΔΙ ΚΑΙ 2-3 ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΛΕΜΟΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΓΥΡΑ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ. ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΡΟ ΘΑΕΙΝΑΙ ΣΤΟΚΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΑΧ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ???:laugh:

Κ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΚΑΚΕ ΝΕΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ Κ ΕΒΑΖΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΓΛΥΚΙΖΟΥΝ ΣΤΗ ΓΕΥΣΗ, ΟΠΩΣ ΚΑΡΟΡΟ Κ ΚΡΕΜΜΥΔΙ...ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥΡΕ ΑΠΟ ΚΑΡΟΤΟ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΝΩ ΤΟΝ ΠΟΥΡΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ...... ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Κ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ..... ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ.... ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ! ΛΕΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ??? ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΠΑΛΙ Κ ΜΕ ΛΥΣΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ....:silly: ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ! Κ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ.... ΣΕ ΦΙΛΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoulli mou kalimera agapi mou...

Kai egw pisteuw pws den exei sunithisei tin geusei...

An einai ase ton me 3 4koutalies kai meta tou to auksaneis perissotero...

Kai na tou vazeis diafora laxanika gia na deis kai esu ti protimaei to paidi na trwei...

Na tou vazeis p.x

Korotto me patata...

Patata me kolokithaki...

Ktl...

Sas euxwme mia kaliteri sunexeia...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου ακολουθησα τις χρησιμες συμβουλες σας εβαλα

καροτο,πατατα,ντοματα,κρεμμυδι,λαδι λιγο λεμονι εβγαλα το κολοκυθι προς το παρον και προσθεσα λιγο ρυζαλευρο και το ζουμακι που τα ειχα βρασει και εφτιαξε η υφη του φαγητου αποτελεσμα.....το εκανε να ουτε κουταλια για γειγμα δεν αφησε το πουλακι μου

σας ευχαριστω πολλυ ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!!!! ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ. ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΒΑΖΑ ΕΓΩ ΑΨΗΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα αυτα εβαλες και μοσχαρακιμεσα ε ; το κατεβασε ο Στελαρας και το εκανε να !μπραβο ρε Αναστασια ομως το κρεμμυδι μη το αλεθεις γιατι κανει αερια .Μαλλον δεν του αρεσε το κολοκυθι καλα εγωπαντως του εχω κρατησει καλο μεζε .Ν αμου το φιλησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...