Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΥΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?????


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω κάτι? Εδώ και κάτι χρόνια ξυρίζω κάτι τριχουλίτσες μικρούλικες που έχω στο στήθος, γύρω από τις θηλές. Κάνει? Δεν έχω ρωτήσει ούτε τη γιατρό μου ούτε καμμιά φίλη. Όμως, κάποια στιγμή προ περίπου 3-4 χρόνων, μετά από ένα λουτρό, είχα φοβερούς πόνους στο μαστό και λιγάκι αιματάκι από τη θηλή και πήγα επειγόντως σε μία γυναικολόγο στο ΛΗΤΩ (όπου συμπτωματικά είναι και η δική μου γιατρός απλώς δεν την γνώριζα τότε ακόμη) και μου είπε πως το είχα πληγώσει από το σφουγγάρι!!!!!!! Τώρα πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου σφουγγάρι εκεί, μόνο την παλάμη μου. Μήπως δεν πρέπει να ξυρίζομαι εκεί? Έχω κι αυτήν την άσχημη εμπειρία (μιλάμε για φοβερούς πόνους και μάλιστα την ώρα που τις εξέταζε η άλλη γυναικολόγος μου ερχότανε να ουρλιάξω από τον πόνο!) Ξέρει κάποια κοπελιά να μου πει? Από την άλλη όμως... εάν δεν ξυρίζομαι εκεί (που ούτως ή άλλως δεν είναι συχνά, κάθε 10 μέρες περίπου) δεν θα είναι αντιαισθητικές οι τριχουλίτσες??? Thanks!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσεξε βρε κοριτσι μου μην κοπεις,εκει το δερμα ειναι πολυ ευαισθητο και ερεθιζεται με το παραμικρο,δεν υπαρχει αλλος τροπος να τις βγαλεις,μηπως να ρωτουσες εναν δερματολογο να σου συστησει μεθοδο αποτριχωσης ειδικα γι αυτην την περιοχη.....ειναι πολλες?γιατι αν ειναι 2-3 ξερω οτι τις βγαζουν με τσιμπιδακι μερικες κοπελες αλλα και παλι δεν ξερω αν κανει,καλυτερα να ρωτησεις εναν γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ειναι λιγες βγαζε τις οπως ειπε και η Υβοννη με το τσιμπιδακι

Καλα στα ποδια

Ξυραφακι ομως στο στηθος???Δεν εχουν αγριεψει τωρα οι τριχες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλή μου μήπως τις έχεις αγριέψει πολύ όμως με το ξυράφι και αν τις αφήσεις μήπως φαίνονται ακόμα πιο άσχημα από ότι πριν? Πάνε καλύτερα σε ένα δερματολόγο.. Αχ εγώ θα φοβόμουν να το κάνω αυτο! Χαρά στην υπομονή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι μου ξυραφάκι στο στήθος :blink::blink:

Ακόμα και 2-3 τριχούλες να ήταν τώρα θα έγιναν πολλές.Το ξυραφάκι αγριέυει την τρίχα και αυξάνει την τριχοφυία.

Νομίζω είσαι και εγκυούλα ε??

Επειδή προέχει η υγεία απο την αισθητική άφησε το δέρμα σου να ηρεμήσει εντελώς,μην χρησημοποιείς καμία μέθοδο αποτρίχωσης και κάνε οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο δερματολόγο.Εάν είναι λίγες μπορείς κάλλιστα με το τσιμπιδάκι να τις βγάλεις αλλά αν είναι πολλές δοκίμασε κερί,Ρώτα όμως και το δερματολόγο γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το δέρμα σε εκείνο το σημείο.Πρόσεξε βρε κοπέλα μου μήν πάθεις και καμιά μόλυνση κρίμα ειναι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου αν είναι και πολύ σωστό. Γιατί βάζεις ξυράφι? Τόσες πολλές είναι? Πρόσεξε γιατί υπάρχει κίνδυνος να γυρίσει καμιά τρυχούλα μέσα στο στήθος σου. Αυτό όντως πονάει πολύ.

Κι εγώ βγάζω κάποιες γύρω από το στήθος, αλλά είναι 3-4 το πολύ. Ο γιατρός μου μου είπε να μην τις κόβω με ψαλίδι (αυτό έκανα μέχρι πριν). Να τις αφήνω ή αν με ενοχλούν (αισθητικοί λόγοι) να τις τραβάω. Δεν πονάνε.

Αν είναι πολλές ρωτά τη γιατρό σου ή κανένα δερματολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τις κάνω ριζικά αποτρίχωση σε αισθητικό!

Είναι η θεία μου αισθητικός και από μικρή ό,τι τρίχα κι αν είχα (πίστεψε με ήταν πολλές και παντού) τις έκανα ριζική!

Με τον καιρό εξασθαινούν και εξαφανίζονται!

Βέβαια, εσύ τις έχεις αγριέψει πολύ και θα αργήσει αλλά είναι η καλύτερη λύση!

Μάθε ποια αισθητικός κανει ριζική αποτρίχωση με βελόνα και πήγαινε αμέσως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω κάτι? Εδώ και κάτι χρόνια ξυρίζω κάτι τριχουλίτσες μικρούλικες που έχω στο στήθος, γύρω από τις θηλές. Κάνει? Δεν έχω ρωτήσει ούτε τη γιατρό μου ούτε καμμιά φίλη. Όμως, κάποια στιγμή προ περίπου 3-4 χρόνων, μετά από ένα λουτρό, είχα φοβερούς πόνους στο μαστό και λιγάκι αιματάκι από τη θηλή και πήγα επειγόντως σε μία γυναικολόγο στο ΛΗΤΩ (όπου συμπτωματικά είναι και η δική μου γιατρός απλώς δεν την γνώριζα τότε ακόμη) και μου είπε πως το είχα πληγώσει από το σφουγγάρι!!!!!!! Τώρα πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου σφουγγάρι εκεί, μόνο την παλάμη μου. Μήπως δεν πρέπει να ξυρίζομαι εκεί? Έχω κι αυτήν την άσχημη εμπειρία (μιλάμε για φοβερούς πόνους και μάλιστα την ώρα που τις εξέταζε η άλλη γυναικολόγος μου ερχότανε να ουρλιάξω από τον πόνο!) Ξέρει κάποια κοπελιά να μου πει? Από την άλλη όμως... εάν δεν ξυρίζομαι εκεί (που ούτως ή άλλως δεν είναι συχνά, κάθε 10 μέρες περίπου) δεν θα είναι αντιαισθητικές οι τριχουλίτσες??? Thanks!!!

Βρε κορίτσι μου με όλο το θάρρος......Είσαι στα καλά σου που βγάζεις τις 2 ή 3 τρίχες που έχεις γύρω απο τις θηλές ?!!!!! Αυτό είναι λάθος κ κυρίως πολύ επικίνδυνο. Μην το ξανακάνεις. Εμένα ο γιατρός μου έχει πει, το στήθος ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ. Ποτέ ομως, παρα μόνο να κάνουμε ψηλάφηση κ αν (κούφια η ώρα) δούμε κάτι ανησυχητικό να το αναφέρουμε κ να πηγαίνουμε για εξετάσεις.

Πρώτον-πρώτον όπως είπε μια άλλη φίλη στο ποστ, μπορεί να τις αγριέψεις κ να γίνεις κ σαν αρκούδα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπιτσα και γω εχω τριχουλες γυρω απ την θηλή και τις βγαζω με τσιμπιδάκι..!!εκτος αυτου θηλάζω και οπωτε ειναι ενοχλητικες και για τον μπεμπη...γιατι τις ξυρίζεις;;;;;;θα βγαλεις παρα πολλες και αγριες νομιζω..!!συμβουλέψου και εναν δερματολογο πάντως αν μπορεσεις να απαλλαγες για παντα απ αυτες..φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΙΠΙΤΣΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΒΓΑΖΩ 3-4 ΤΡΙΧΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΤΙΣ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΔΑΚΙ ΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΟΒΩ ΜΕ ΤΟ ΨΑΛΙΔΑΚΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΞΥΡΑΦΑΚΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΑΓΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τις απαντησούλες σας. Πάντως, όντως θα κοιτάξω να δω έναν δερματολόγο κάποια στιγμή να ρωτήσω, γιατί όσο να πεις φοβάμαι λιγάκι. Είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητη η περιοχή. Το καλό είναι πως δεν είναι πολλές, 4-5 τις λες. Αλλά όταν με το καλό έρθει νινί, θα είναι κι αυτό ένα θέμα! Θα σας ενημερώσω μόλις μάθω. Φιλάκια πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...