Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Ελενα να ακολουθήσεις για αρχη τις συμβουλες της Αργω . Η φροντίδα δυο μωρων ειναι σιγουρα δυσκολη αλλα η χαρά ειναι διπλή !!!!!

Ο θηλασμος πιστευω θα σε βοηθήσει και θα σε ξεκουράσει παρολο που θα ακους το τελειως αντιθετο απο τους γυρω σου .

Να ενημερωθεις , να πας σε συναντησεις τις LLL , να διαβάσεις , να παρεις το βιβλιο .... Εμεις εδω θα ειμαστε για οτι χρειαστεις :)

Μια καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και με το καλο να ερθουν τα μωράκια σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρία Ιωάννα, συμφωνώ με τη LaLa. Μια πολύ καλή μου φίλη δεν θήλασε σχεδόν καθόλου τα δύο πρώτα παιδιά της και από την κούραση και τα νεύρα είχε γίνει πραγματικό ράκος και αυτή και τα παιδιά της ήταν πάντα σε ημιάγρια κατάσταση, φωνές υστερίες και ένα γενικότερο χάος επικρατούσαν πάντα στο σπίτι της καθότι και τα δύο ΠΟΛΥ ζωηρά παιδιά..

Τώρα, θηλάζει αποκλειστικά το τρίτο της (ένα κοριτσάκι τρεισίμισυ μηνών)και τη βλέπω πολύ πιο ήρεμη και πιο ευτυχισμένη από ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala, η μητέρα μου ήθελε να θηλάσει εμένα. Αλλά δεν το επιτρέψανε λόγω υψηλού ίκτερου που είχα. Όπως και η νύφη μου δεν έκανε με ΤΙΠΟΤΑ να θηλάσει! Κι εκείνη επίσης ήθελε!! Αλλά αν ήξερες τι γινόταν δεν θα το έλεγες αυτό. Και δεν με πρoιδεάζει κανένας! Θα θηλάσω εγώ. Δεν είμαι κατά του θηλασμού. Απλά δεν μπορώ αυτή την αντιμετώπιση. Υπάρχει περίπτωση μια μητέρα να μην μπορεί να θηλάσει. Και δεν το λέω αυθαίρετα. Έχω σπουδάσει και ξέρω! Και μάλιστυα είχα ερωτηθεί πότε μια γυναίκα δενμπορεί να θηλάσει κι ήταν η περίπτωση της νύφης μου! Γι'αυτό αν δεν ξέρεις τι φαρμακευτική αγωγή έχει κάνει ο άλλος μην απαντάς με σιγουριά! Άλλο να πάρεις αντιβίωση 10 μέρες κι άλλο έπι 9 μήνες ενέσεις, κορτιζόνη και 17 διαφορετικά χάπια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ το αντιθετο ειναι,ψιλοδιαφανο κ σαν νερακι,γι αυτο δεν ειναι κ κατασπρο.βεβαια της το δινω οτι ειναι τι να κανουμε αυτο εχουμε.Και η μητερα μου που το ειδε το ιδιο μου ειπε, η οποια εκανε κ 3 παιδια,ητανε λεει πηχτο το δικο της αρκετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalia koritsi mou egw milhsa gia to xeirotero gala oxi esy!Efera ena paradeigma dld pws oti kai na trwei h mhtera k na kapnizei(oxi sa fougaro,1 thn hmera) pou leme einai poly poio kalo apo to kalytero kseno pou yparxei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το αν θα θηλάσει μια μάνα αποκλειστικά τα παιδιά της νομίζω παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα. Εγώ πχ επειδή δεν έχω καμία βοήθεια και κρατάω μόνη μου το μωρό, με βολεύει πολύ περισσότερο κάποιες φορές να του δίνω ξένο είτε ως συμπλήρωμα είτε ως αντικατάσταση γεύματος, γιατί πρέπει να κάνω και κάποια πράγματα στο σπίτι, να μαγειρέψω και να πλύνω να σιδερώσω ρούχα, ειδικά του μωρού. Σας λέω τώρα τα εντελώς απαραίτητα δεν αναφέρομαι σε δουλειές όπως να βάλω σκούπα ή να πλύνω τα μπαλκόνια. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες και έρχεται αργά και δε μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, ούτε να με βοηθήσει σε πολλά.

Και το θηλασμό που κάνω στο μικρό εγώ το βλέπω σαν κέρδος. Όσο έχω γάλα θα του δίνω, όσο τρώει καλό του κάνει. Δεν έχω τύψεις ούτε νιώθω άσχημα που δεν έχω τη δυνατότητα να θηλάσω αποκλειστικά το γιο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

να ρωτησω κατι? ο θηλασμος βοηθαει για να ειναι ηρεμη η μαμα η το μωρο?

μπερδευτικα:( :( _________________2-9874200cd293c7c7f8e4aebc06f352ef.gif

:laugh: χαχαχαχαχ Μπεμπουλη μου...:laugh: ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι υπαρχουν ειδικοι οι οποιοι μπορουν να εξετασουν το γαλα μιας γυναικας και να πουν αν ειναι καλο για το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

να ρωτησω κατι? ο θηλασμος βοηθαει για να ειναι ηρεμη η μαμα η το μωρο?

μπερδευτικα:( :(

Και οι δυο ! Οταν θηλάζεις εκρινονται καποιες ορμόνες στο σωμα σου που βοηθουν να εισαι ηρεμη και χαλαρή . Πως νομιζεις αντεχω εγω με 11 μηνες αυπνια ???:laugh:

Το μωρο φυσικά οταν ειναι κοντα στην ηρεμη μητέρα ειναι ευτυχισμένο και ηρεμο . Βεβαια εχει επισης αποδειχτει οτι το μητρικό γαλα ηρεμει τα μωρα και τα βοηθά να κοιμηθουν πιο ευκολα το βραδυ γιαυτο και πολλα αποκοιμιουνται στο στηθος :)

Dallia σου ειπα οτι η μητέρα σου και η νυφη σου πηραν λαθος συμβουλες ! Ειμαι καθετη σ΄αυτο παρολο που δεν γνωριζω την φαρμακευτική αγωγη διοτι οπως σου εξηγησα τα φαρμακα περναν απο το αιμα στο πλακουντα και απο κει στο εμβρυο . ΑΡΑ το εμβρυο εχει ήδη καταπονήσει τον εαυτο του με φαρμακα ...

Ειναι σπάνιες οι περιπτωσεις (πχ χημειοθεραπεια , ναρκωτικά ) που η μητέρα δεν επιτρεπεται να θηλάζει το μωρο της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pandws thalia na s pw pws k ths nyfhs mou to gala,pou thilazei mprosta mou polles fores einai etsi opws perigrafeis.Opws einai to light sta galata tou emporiou.Vevaia de kserw an kata th diarkeia tou thylasmou vgainei poio phxto.To mwraki ths einai 7 mhnwn twra kai de tou exei dwsei katholou symplhrwma.Vevaia den eklaige katholou to mwro k fenotan na xortaine.Einai kai threftari :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

να ρωτησω κατι? ο θηλασμος βοηθαει για να ειναι ηρεμη η μαμα η το μωρο?

μπερδευτικα:( :(

Φανταζομαι πως οταν μπορει η μητερα να θηλασει και να νιωθει ηρεμη νιωθει ηρεμο και το μωρο αλλα αν για οποιοδηποτε λογο ειναι δυσκολο για την μητερα και προσπαθει να θηλασει και ειναι για οποιοδηποτε λογο εκνευρισμενη νιωθει εκνευρισμο και το μωρο:huh:

Εσυ που εχεις και μωρο τι εχεις παρατηρησει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se euxaristw poly Argw!To vivlio tha to parw sygoura,to exw akousei k apo alles mamades.Lala mou sygoura einai diplh xara.Tha frondisw na kanw oti mporw k as de koimasai oso thelw,de peirazei.Twra gia na paw se synanthseis dyskolo.edw de tha prolavainw na phgainw toualeta:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά Lala, μόνο εσείς πήρατε σωστές συμβουλές! Σου εξήγησα δεν είμαι κατά του θηλασμού και σου είπα ότι έχω σπουδάσει επί του θέματος! Τώρα επειδή είσαι απόλυτη στο ότι η μαμά μου κι η νύφη μου δεν πήραν σωστές συμβουλές τι να πω!! Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα! Τώρα εμένα γιατί δεν με έκοψαν στις εξετάσεις όπου είπα αυτά τα πράγματα τι να πω!! Μάλλον ούτε αυτοί ήξεραν σωστά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A!Twra...Kai ti synanthseis einai autes?!Dialekseis,tpt apo giatrous? De me kovw twra na psaxnomai kai phgainw...Exw arxisei kai den exw ypno ta vradya kai koimamai ta apogeumata an mporw k opws mporw.

K to allo pws na phgainw?O andras mou douleuei mexri to apogeuma k meta ksaplwnei kana 2 wres.Emena tha phgainofernei? :P

Ase mwre thelish na yparxei kai oti kanei to vivliaraki.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι και εγω μετά από πολλές μέρες στην αφάνεια!

Επειδή ο θηλασμός μου στην αρχή ήταν πολύ πολύ πολύ δύσκολος με 2 παιδιά, έπαθα και τι δεν επαθα. Άρχισα και εγώ να βγάζω γάλα με το θήλαστρο ή με το χέρι και το έδινα στο παιδί προκειμένου να μην πονάω.

Το χρώμα του γάλακτος ήταν διαφορετικό κάθε φορά. Από διάφανο εως κίτρινο. Και διαφορετικό από το κάθε στήθος.

Με το θήλαστρο βγάζεις συγκεκριμένη ποσότητα και δεν ξέρεις ποια είναι η ανάγκη του παιδιού σου. Ξέρεις πόσο θα έπινε αν το είχες απευθείας στο στήθος;

Έτυχε να το ταϊσω, να αφήσω 230ml στη μάνα μου, να το πιεί και 2 ώρες μετά να ζητάει ξανά γάλα. Και αυτό ενώ ήταν 2 μηνών και σε διάστημα 3 ωρών. Την τάιζα λοιπόν όποτε ήθελε, όσο ήθελε. Και αυτό μπορεί να ήταν 5 λεπτά κάθε ώρα ή 10 λεπτά κάθε 3 ώρες.

Όσο για τον θηλασμό ενώ υπάρχει και μεγαλύτερο παιδί.... Για μένα ήταν πολύ ζόρικο. Έπαθαν τα νευρα μου. Δεν είχα ησυχία. Τώρα, 4 μηνες μετά τα πραγματα έχουν στρώσει. Βγαίνουμε όλοι έξω και εγώ θηλάζω. Δεν έχω να κουβαλάω μπουκάλια και όλα είναι όμορφα. Άξιζε τον κόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν θηλασα (δυστυχως) εμενα ειναι ηρεμο παιδι

μονο οταν ειμαι εγω εκνευρισμενη ειναι και εκεινο νευρικο ισως επειδη δεν θηλαζει να αισθανεται την καρδια μου τι να πω...δεν ξερω σιγουρα

παντως το σημπερασμα απο ολη την συζητηση ειναι οτι καθε μανα πρεπει να κανει οτι ειναι καλυτερο για το μωρο της ειτε αυτο ειναι θηλασμος ειτε ξενο γαλα

δεν αντιλεω οτι το μητρικο εκρινει ορμονες που ηρεμουν τα μωρα αλλα και εμενα που πινει ξενο απο οταν γεννηθηκε μια χαρα μου κοιμαται ολη την νυχτα και η κουραση του μπιμπερο ειναι μεγαλη αντε να ξυπνας στις 2 το πρωι να βραζεις νερο να ετοιμαζεις γαλα ενω στο στηθος ειναι...ετοιμο προς καταναλωση

εμενα ο μπεμπης ειναι 9 μηνων και τρωει κρεμα και ετοιμη φρουτοκρεμα(γιατι δεν μπορει το φρεσκο) και ξενο γαλα το μονο φρεσκο ειναι η χορτοσουπα.και αν και εφταμηνιτικο εχει βαλει κατω πολλα τελειομηνα (συγνωμη μανουλες)θελω να πω οτι παρολα αυτα τα ξενα που τρωει εχει μια πολυ καλη αναπτυξη και το ειδαμε χθες που πηγαμε για το εμβολιο μας εκει που επαιρνε 300γρ τον μηνα τωρα μου πηρε 1 κιλο οσο ειναι το φυσιολογικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Καλά Lala, μόνο εσείς πήρατε σωστές συμβουλές! Σου εξήγησα δεν είμαι κατά του θηλασμού και σου είπα ότι έχω σπουδάσει επί του θέματος! Τώρα επειδή είσαι απόλυτη στο ότι η μαμά μου κι η νύφη μου δεν πήραν σωστές συμβουλές τι να πω!! Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα! Τώρα εμένα γιατί δεν με έκοψαν στις εξετάσεις όπου είπα αυτά τα πράγματα τι να πω!! Μάλλον ούτε αυτοί ήξεραν σωστά!!

Δεν καταλαβαινω γιατι τσατιζεσαι ... Δεν σε θιγω ουτε εσενα , ουτε την μητέρα σου , ουτε την νυφη σου .

Στην Ελλάδα οι γυναικες που θηλάζουν ειναι μονο το 6% ! Τυχαιο λες? Απο καπου πηραν "σωστες" συμβουλες ολες οι υπολοιπες και γιαυτο δεν συνέχισαν .

Ειναι μετρημένοι στα δαχτυλα οι ανθρωποι στην Ελλάδα που γνωριζουν για τον θηλασμο .

Τα βιβλια που διδασκονται οι μαιες στην Ελλάδα μιλουν για ενα τεταρτο θηλασμο απο το καθε στηθος και οταν εχει μαστιτιδα η μητέρα πρεπει να κοβει τον θηλασμο ...

Ναι μαλλον και εκει που τα ειπες αυτα , δεν τα ηξεραν σωστα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena333f έγραψε:

A!Twra...Kai ti synanthseis einai autes?!Dialekseis,tpt apo giatrous? De me kovw twra na psaxnomai kai phgainw...Exw arxisei kai den exw ypno ta vradya kai koimamai ta apogeumata an mporw k opws mporw.

K to allo pws na phgainw?O andras mou douleuei mexri to apogeuma k meta ksaplwnei kana 2 wres.Emena tha phgainofernei? :P

Ase mwre thelish na yparxei kai oti kanei to vivliaraki.

Ελενα στις συναντησεις ειναι συμβουλοι θηλασμου μητερες που θηλαζουν,εγκυες που θελουν να ενημερωθουν,ακομη και οι μπαμπαδες μπορουν να πανε ,τουλαχιστον εδω στην Θεσσαλονικη ο ξαδερφος μου πηγε σε μια συναντηση:laugh: γιατι η ξαδερφη μου ηταν αρρωστη χαλια τοτε!

Το βιβλιο που ειπαν τα κοριτσια να το παρεις οπωσδηποτε,ειναι καταπληκτικο,και οτι χρειαζεσαι να ρωτας αλλες μαννουλες που θηλαζουν να σε βοηθανε με την πολυτιμη εμπειρια τους,ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι υπαρχουν ατομα κοντα σου προθυμα να απαντησουν σε καθε σου ερωτηση και να σε βοηθησουν οποιαδηποτε στιγμη!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6% θηλαζουν μονο???

Τωρα αυτο που πιστευω οτι εχει σημασια ειναι να νιωθει καλα η μητερα γιατι επηρεαζεται και το μωρο ειτε θηλαζει ειτε δινει ξενο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pandws koritsia yparxoun kai alloi paragondes pou dyskoleuoun th mhtera na thilasei.P.x h katathlipsh meta th genna,ta neura o thimos.

To kserw poly kala gt mia filh pou gennhse prosfata to epathe auto.Me th prwth prospatheia na valei to mwro sto stithos pou phge strava ta parathse.

Vevaia exei kai polla oikonomika provlimmata.Synexeia o mpampas k h giagia to kratane agkalitsa kai to koimizoun.Dysthxws auth elaxista :(

En to metaksy to kahmeno to mwraki klaiei synexeia,einai poly glykoooo.Eutyxws exei arxisei na pairnei kila twra.

Asxeto ligaki alla mou irthe kai sas to eipa.Sorry an eimai polylogou:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

δεν αντιλεω οτι το μητρικο εκρινει ορμονες που ηρεμουν τα μωρα αλλα και εμενα που πινει ξενο απο οταν γεννηθηκε μια χαρα μου κοιμαται ολη την νυχτα και η κουραση του μπιμπερο ειναι μεγαλη αντε να ξυπνας στις 2 το πρωι να βραζεις νερο να ετοιμαζεις γαλα ενω στο στηθος ειναι...ετοιμο προς καταναλωση

Βρε σεις μην παρεξηγηστε αμεσως τι πραγμα ειναι αυτο ?!

Εμενα που θηλαζει απο την ωρα που βγηκε απο την κοιλιά μου , δεν εχει κοιμηθει ακομα ολη νυχτα και ξυπνάει καθε 2 ωρες στην καλυτερη περιπτωση .Δεν ειναι ολα τα μωρα ιδια αλλο ετσι αλλο αλλιως :)

Ξερετε ποσες φορες εχω ακουσει οτι δεν της φτανει το γαλα γιαυτο ξυπνάει ? Οτι μηπως τωρα που χρονιζει να το κοψουμε για να κοιμηθω και γω λιγο ? Λενε ...λενε ...

Αυτο που εγραψα ειναι αυτο που λενε οι μελετες δεν σημαινει ομως οτι ισχυει για ολα τα μωρα . Καθε μωρο ειναι διαφορετικό .

Παντως εχεις δικιο αν ηταν να σηκωνομαι να της κανω γαλα θα τα χα παιξει! Τωρα κοιμομαστε μαζι θηλάζουμε και ξανακοιμόμαστε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμος , με τις ορμονες που εκκρινονται , βοηθά να περάσει πιο ευκολα η δυσκολη περιοδος της λοχειας . Οι γυναικες που αποφασισαν να παρατήσουν τα μωρα τους εχει αποδειχτεί οτι δεν προσπαθησαν να τα βαλουν καν στο στηθος . Ο θηλασμος βοηθά και στην επιλοχεια καταθλιψη !

Ειναι μεγάλη συζήτηση και φοβαμαι μην γινουν παλι παρεξηγήσεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...