Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΖΟΥΖΟΥΝΟ-ΟΝΟΜΑΤΑΚΙΑ


lenata

Recommended Posts

Όντως πανέμορφο θεματάκι..

Χμ... να ξεκινήσω?

Μπιχλιμπιτζουράκι

Τσιρλιπιπίτσα (με έχει τρελλάνει στο κακό! :S )

Τζιτζιμπριτζόνι

αυτά ήταν οι γλωσσοδέτες..

Από τα κλασσικά...

Πασχαλίτσα, τσουρεκάκι, και άλλα πολλά...

Ένα ποντιακό που με έλεγε η γιαγιά μου

Τσικάρι μ'

Όταν με τσαντίζει τη λέω Μαλάμω χωρίς δόντι (κατά τη Μαλάμω με το ένα δόντι, της Ανίτας Πάνια)

Και αυτό που της κολλήσαμε από την κοιλιά μου..

Μπουμπουλίνα. Ε, το σκέτο μπουμπού δεν το θέλαμε.. Άκουγε Μπουμπουλίνα Μπουμπουλίνα το παιδί, ήρθε κι έγινε χειρότερη αντάρτισσα από την Μπουμπουλίνα! :blink: :woohoo:

Σισσιώ γέλασα πολύ με το τσουρουπουδού!!!

Μαρίνα καψούρα μου μόνο εγώ τον λέω τον μπέμπη σου? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

sweetmammy καλεεεεεεε λες το παιδι σκατομουτρο??????? χιχιχιχιχαιχαιαχιαχιχαιιχιιχιχιχιχιιχ!!!!!!

εγω την μικρη μου ξαδερφουλα την ελεγα μπουλου γιατι ειχε κατι μαγουλα τερααααστια!!!!! εμενα η μαμα μου με ελεγε γυφτουλακι!!!!!!! γιατι ημουνα πολυ μελαχρινη..... α επισης δαχτυλιδου(επειδη τα μαλλια μου ητανε κοντουλικα δαχτυλιδακια,σαν νεγρακι ημουνα...)..

εγω παντως αμα κανω αγορι που εχω λυσαξει, θα το λεω μαγκακι μου!!!!!!!!

Ε αν ειναι σκατομουτρο πως θα το πεις; χαχαχαχα :woohoo: :woohoo: :woohoo: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Μαρίνα καψούρα μου μόνο εγώ τον λέω τον μπέμπη σου? ;)

Καψουριτσα ειναι δικη σου εφευρεση δεν μπορω να στο κλεψω... χιχιχιχι !!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxa poly kalo themataki ontos!!

Poly gelasa koritsia kai eidika me to tsouroupoudou tis Sissiws!! :laugh:

Emeis thn dikia mas ths fwnazoume: katsika,skatoula,pordalou gia eynohtous logous!! :laugh: mantarinaki, vromopodarou :laugh:

zouzouna,fatsa kai polla polla alla!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα ακούσει μια φορά

από κάτι γνωστές μου

να αποκαλούν την ανηψιά τους

φουσκουμπούκου...

προφανώς το μωράκι θα είχε μαγουλάκια και μπουτάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα πια η δικια μου εχει γινει σχεδον...6 ετων...ομως απο τη στιγμη που την γεννησα...δεν ξερω γιατι..την φωναζω...ποντίκο(προσεξτε τον τονο που ειναι!!!!).

Δεν ξερω η φατσουλα της ετσι μου εμοιαζε..χαχαχα

Τωρα βεβαια που μεγαλωσε κ εχει εκδηλωσει τα του χαρακτηρα της...

Ψωναρα την φωναζω..γιατι αυτο της ταιριαζει γαντι...ολη μερα κυκλοφορει(στο σπιτι)με τις γοβες μου,βαμμενη,με τα μινια της κ τα σορτσακια της !!!!Χειμωνας..κρυο,βροχη..η Ειρηνη με μινι κ σορτσακι!!!!

Αφηστε το baby oil που χαλαει εβδομαδιαιως..για να το απλωνει στην κορμαρα της μετα το μπανιο!!!!

Ε,...δεν ειναι ψωναρα;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το ένα από τα διδυμάκια μας το φωνάζουμε φαφανούλη γιατί έχει πολλά και σγουρά μαλλιά και το άλλο το φωνάζουμε μαγουλήθρα γιατί έχει φουσκωτά μαγουλάκια !! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον αρχιζω, την Λαμπρινη μου πριν ακομα γεννηθει ο αντρας μου κυριως, αρχισε χαριτωμενα κατα τα αλλα "ονοματακια". Στην αρχη οταν ημουν στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης την ελεγε μπιζελακι. Οταν την ειδαμε στην αυχενικη διαφανεια και τρελλαθηκαμε οικογενειακως, την λεγαμε ζουζουνελ, κολοτουμπα και γυριστρουλα γιατι συνεχεια γυριζε στη κοιλια μου. Αργοτερα οταν αποφασισαμε πως θα τη βαφτισουμε την λεγαμε "Λαπριτσα". Τωρα που ειναι δυομιση εγω τη λεω "νινακι" η αδερφη μου και νονα της τη λεει "νινα", ο αντρας μου τη λεει "νινι" (μονη της της το βγαλε αυτο γιατι δεν μπορουσε να πει Λαμπρινη). Φυσικα υπαρχουν και τα "αγαπη μου" "αστερακι μου" "λατρεια μου" "κοριτσακι-κοριτσαρα μου" ας με σταματησει καποιος γιατι δεν ξερω κι εγω μεχρι ποτε θα γραφω.....:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα κορίτσια πολύ γέλασα με τα ζουζουνο ονοματάκια των μικρών σας!:laugh:

Ζούμπι φοβερή η κόρη σου!!!:silly:

Ακούστε πώς αποκαλούμε εμεις τα ζουζούνακια μας...

Την μεγαλύτερη απο τα δίδυμα ''Μητσάκι''απο το Δήμητρα.Την αμέσως επόμενη ''Αννουλάκι''.Το αγοράκι μας ''μπουρμπουληθρίνι''.Το μωράκι μέχρι τώρα το λέμε απλά ''νινί'':P

Φυσικά χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση τα ''αγάπη μου'',''αστεράκι μου'',''ζωή μου''κτλ:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...