Μετάβαση σε περιεχόμενο

δουλειές στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

ναι κορίτσια,θέλει προσοχή,αλλά δυστυχώς το καταλαβαίνουμε μόνο αν κάτι μας προειδοποιήσει..εγώ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα έκανα τα πάντα κ μάλιστα περισσότερα από ό,τι πριν μείνω έγγυος!περπατπύσα πάαρα πολύ,έλεγα ότι κάνει καλό,το ότι ήμουν στον όγδοο μήνα δε το λογάριαζα:silly: ,σήκωνα βάρος,έκανα μπαλκόνια,όλα γενικά κ συνέχεια,μη σας πω κ κάθε μέρα!έλεγα ότι αφού δεν έχω πάρει πολλά κιλά κ είμαι καλά,μάλλον έτσι θα παραμείνω!αμ δε!την προηγούμενη δευτέρα..για πρώτη φορά..αίμα!κλάαααμα εγώ να δείτε!ευτυχώς όλα καλά,αλλά από τότε δεν κάνω σχεδόν τίποτα,μου κακοφαίνεται βέβαια,κ με βοηθούν ο αντρούλης μου,τελικά ωραία σιδερώνει!χι χι!,η πεθερά κ η μαμά μου..ανυπομονώ βέβαια να μπω στο μήνα μου σε λίγο για να ξανααρχίσω,αλλά κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα παίρνουμε αψήφιστα..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΠΩΣ ΑΝΕΒΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΙ?ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!Κ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΜΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΜΑ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia_sia μου, εγώ θα σε συμβούλευα να μην κάνεις τίποτα απολύτως! Είχαμε κάνει μια συζήτηση στις Αυγουστιάτικες μαμάδες και τα λέγαμε κι εκεί! Εγώ , μέχρι στιγμής όλα είναι πολύ καλά! Έπιασα η δικιά σου να κάνω μπαλκόνια και γενική και μετά ένιωθα το μπεμπάκο πολύ ανήσυχο μέσα στην κοιλίτσα! Εν το μεταξύ πρέπει να έχω φτάσει τα 10 κιλά τώρα πια και η παραμικρή κίνηση με κάνει κομμάτια! Η μαμά μου κι ο άντρας μου με κατσαδιάσανε για τα καλά! Κάνω δουλίτσες αλλά πολύ χαλαρά! Επειδή όμως είχες και την αποκόλληση, καλό είναι να μην ρισκάρεις κι ας είσαι μια χαρά τώρα! Ρώτα βέβαια και τον γιατρό σου! Κάθε 2ο Σάββατο παίρνει η μαμά μου γυναίκα για το σπίτι και μου λέει κάθε φορά να την στείλει και σε μένα! Τουλάχιστον να κάνει παντζούρια και μπαλκόνια που είναι το πιο ζόρικο! Βάλε κάποιον δικό σου που είναι πρόθυμος να βοηθήσει να σου κάνει τα δύσκολα! Το σίδερο, τουλάχιστον τα ρούχα του άντρα μου τα κάνει η πεθερά μου τώρα που δεν την παλεύω να κάθομαι όρθια! Πλάτη,μέση... κομμάτια! Είναι πολύ βασική βοήθεια αυτή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

αχ τι ωραιο θεματακι

βρε κοριτσια εγω τις κανω ολες τις δουλειες μονο οταν με πριζει πεθερα μου την αφηνω να κανει κανα σφουγκαρισμα. δεν μπορω να μου πηραζουν τα πραγματα καθολου και νομιζω οτι τα κανουν ολα μισα

προτειμω να κανω 50 ωρες αλλα να κανω μονη μου. οσα μπορω βεβαια οχι τρελα πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλει πολύ προσοχή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης

Εγώ γενικά στις εγκυμοσύνες μου δεν έκανα πολλές δουλειές και ειδικά τώρα που είναι και δίδυμα σκοπευω να ξεκουράζομαι περισσότερο(το βάρος που πέφτει στον τράχηλο είναι διπλό όταν είμαι όρθια και είναι επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό)

Ευτυχώς βοηθάει πολύ ο σύζυγος και η καλή μου η πεθερούλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρνάω 6 παρά από τη δουλειά .. Υπάρχουν μέρες που έχω ενέργεια & κάνω δουλίτσες -όχι φυσικά όπως πριν- & άλλες μέρες που δεν έχω το κουράγιο να σηκωθώ από την πολυθρόνα..

Εχω & το φόβο λόγω του μικρού τραχήλου ,μην συμβεί κάτι..

Γενικά είμαι υποχόνδρια & μικροβιοφοβική.. Τώρα μπορεί να περάσουν & 5 μέρες & να μην έχει ξεσκονιστεί το σπίτι ,γιατί δεν μπορώ πλέον να τα κάνω όπως πριν.

Ο άντρας μου κάνει τα πάντα , καμιά φορά θέλει & την παρατήρηση του ...αλλά γενικά δεν με αφήνει καθόλου να κάνω δουλειές .

Βάζω πλυντήρια ,αλλά φωνάζω τη μαμά που μένει από κάτω για να κουβαλήσει τη λεκάνη & συνήθως μου τα απλώνει. Οταν είναι ο άντρας μου σπίτι τα κάνει εκείνος. Μαγείρεμα , πιάτα, λίγο το μπάνιο αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Γιατί να διακινδυνεύσω να συμβεί κάτι ενώ μπορεί κάποιος άλλος να βοηθήσει??

& εγώ θέλω να βρω γυναίκα για 1 φορά την εβδομάδα ,που να αξίζει όμως γιατί οι περισσότερες κάνουν το 1/3 από αυτά που κάνω εγώ... Μένω Γέρακα , αν έχετε καμία υπόψιν σας ενημερώστε με, με πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τις πρώτες εβδομάδες δεν έκανα σχεδόν τίποτα.... από τις ανακατωσούρες και τους εμετούς. είχα πολύ ατονία. Πήγαιν στο σχολείο (είμαι καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ) και μετά στον καναπέ. :P

ο αντρούλης μου είναι με τα φεγγάρια του, μπορεί να κανει τα πάντα ή μπορεί να μην σηκώσει ούτε το πιάτο του από το τραπέζι...

Είμαι λίγο υποχόνδρια, όχι από θέμα καθαριότητας, όσο από θέμα τάξης. Δεν μου αρέσει να είναι τα πράγματα μέσα στη μέση. Ευτυχώς κλείνουν τα σχολεία στο τέλος του μήνα και θα είμαι σπίτι όλη μέρα. Ε, σιγά σιγά μπορώ να το φέρω βόλτα. Έχει έρθει κ μια καθαρίστρια 2-3 φορές, αλλά δεν έμεινα κ απόλυτα ευχαριστημένη... Η μαμα μου ειναι πολύ μακριά (πρεπει να πάρει λεωφορία, τρένα και καράβια για να έρθει) κ η πεθερά μου είναι με διαβήτη (κ πολλά προβλήματα υγείας) λαι δεν κάνει ούτε τα δικά της, οχι να έρθει να κανει τα δικά μου!

:S

Το μόνο που σκέφτομαι είναι το μωράκι... οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δούλευα μέχρι και τον ένατο (4-5 ώρες την ημέρα μη φανταστείτε)και έκανα συντηρητικά και τις δουλειές στο σπίτι, δεν σήκωνα βέβαια κουβάδες και λεκάνες με ρούχα και έφερνα 3 φορές το μήνα γυναικα. Παρόλα αυτά έπαθα και μια αποκολησούλα στον 8ο!!! τώρα περιμένω δίδυμα και είμαι πιο συγκρατημένη, δουλεύω βέβαια γιατί είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και δεν μπορώ να σταματήσω αν δεν υπάρξει σοβαρός λόγος, αλλά παίρνω τη γυναίκα μια φορά την εβδομάδα και όλα τα υπόλοιπα και τη φροντίδα του παιδιού φυσικά μόνη μου και με τον άντρα μου όταν βρίσκεται στο σπίτι! Είμαι κι εγώ περίεργη με την ακαταστασία αλλα΄τώρα με τα νέα μέλη όταν έρθουν με το καλό μάλλον θα χαλαρώσω γιατί δεν βλέπω και να προλαβαίνω!!! κουράγιο σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...