Μετάβαση σε περιεχόμενο

δουλειές στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά!είμαι στην 16 εβδομάδα και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να ασχολειθώ με δουλειές του σπιτιού?είχα μερική αποκόλληση τον προηγούμενο μήνα αλλά τώρα είμαι απολύτως καλά....ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia mou geia sou agapi mou kai xronia polla...

Egw tha sou sustina na ksekiniseis me liges douleies kai me oxi vareta pragmata eee...

Mwlis niwseis pws kourazesai na ta stamatiseis amesws...

Prepei na prwsexeis oso mporeis re agapi mou...

Sou euxwme ta kalitera...

O theos mazi sou...

Kai eipame prwsextika eee...

Filia agapi mou...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Σια και χρόνια πολλά κι από εμένα.

εγώ 8α έλεγα να μη το ρισκάρεις.

Κάθησε να ηρεμήσεις και τις δουλειές όλο και

κάποιος άλλος 8α τις κάνει.

κάνε υπομονή... (αν και γω αναρωτιέμαι ποιος 8α κάνει τις δικές μου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ευχαριστώ...εγώ σκεφτόμουν να κάνω τις εύκολες σιγά-σιγά για να περνάει η ώρα μου....ξέρω κοπέλες που τις έκαναν όλες απο την πρώτη εβδομάδα.....για αυτό ρωτάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia mou egw stin prwti mou egkumwsini eixa provlima...

Itane xamilos o plakountas mou...

Kai etsi mou eixen pei o giatros na eimai ksapla oli mera kathe mera...

Me vre gmt poso sto krevati???

Vargiesai...

An einai rwta to giatro sou agapi mou an einai ok na ksekiniseis me tis eukoles doulitses...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια επειδη ειχες την αποκολληση (εστω κι αν τωρα εισαι καλα) θα ελεγα να ρωτησεις και το γιατρο σου για αυτο το θεμα!;)

Αυτη την ερωτηση την ειχα κι εγω στο μυαλο μου.... Για να μην κουραζομαι,στον 3ο μηνα πηρα μια κοπελα να μου κανει καποιες δουλειες.Εγω καθαριζα τα δωματια(που δεν θελω κανενας να μου τα "πειραζει" καθοτι ιδιοτροπη!) και αυτη τα υπολοιπα.

Το θεμα ειναι λεω να τη σταματησω γιατι..... Νομιζω πως κανενας δεν καθαριζει το δικο μου σπιτι οσο καλα το κανω εγω( :blush: ) και επισης νιωθω πολυ καλα σωματικα ωστε να το κανω μονη μου...Λετε ομως να βαρυνω και να χρειαζομαι βοηθεια???? Οκ δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβω στη σκαλα να καθαρισω τα φωτιστικα αλλα σαμπως ποσες φορες να χρειαστουν καθαρισμα μεχρι να γεννησω? 1? 2?????

Αφηστε που επεσα σε λαθος ατομο... Δλδ για να καταλαβετε πρεπει να συμμαζευω το σπιτι γιατι αν πχ μια φορα αφησα τη χυτρα απλυτη και εκεινη απλα....την εβαλε μεσα στο φουρνο :dry: .Επισης εσερνε κατι τεραστια,βαρια ηχεια που εχουμε για να σκουπισει απο κατω γδερνωντας τα μαρμαρα και κινδυνευοντας να πεσουν πανω της και να εχουμε αλλα(20 εκ επι 20) ενω πχ βρηκα χνουδια κατω απο καναπεδες,τραπεζακι σαλονιουκλπ που εχω ειδικα αυτοκολλητα για να γλυστρανε ευκολα :dry: ......

Τι να κανω????Μηπως απλα να βρω μια αλλη????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη τζοάννα μου?ειμαι όπως ήδη είπα 4μηνών και εχω πάρει 4 κιλά.....έχω ξεκινήσει καλά?όσο για τις δουλειές έλεγα να τις κάνω για να απασχολούμε και λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας......έχεις δίκαιο αναστασια μου....και εγώ το σκέφτομαι για κοπέλα αλλα αυτά ακουω και το μετανιώνω......ας δω πως θα πάω και βλέπουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia sia

και εγω με τη σειρά μου θα σου έλεγα να μην κανεις τις περισσοτερες δουλειές που χρειάζεται ένα σπίτι.. και εγω είμαι περπίπου στην ιδια εβδομάδα.. πλένω μόνο τα πιατα , βάζω αργα αργα πλυντηριο,τα απλώνω αφού μου τα έχει φέρει ο άντρας μου , σιδερώνω με διαλείμματα και μαγειρεύω..τίποτα άλλο ... γιατί να το διακινδυνευω?

βεβαια δουλευω γυρω στις 9 ωρες τη μέρα και κουράζομαι αρκετα στη δουλειά για αν επιβαρυνομαι και στο σπίτι.Έτσι τις δουλειές τις μοιράζομαι με τον άντρα μου , τη μαμα μου και μια κυρία που κάνει όλο το σπίτι τέλειο κάθε δευτερη εβδομάδα!!!

και εγώ έχω πάρει 4 κιλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou...

Kai vavaia na vreis mia alli agapi mou...

Emeis eixame mia vietnameza kai oli mera kimotane den ekamne tipota...

Kai pistepse me tin eixa anagki imouna stin prwti mou egkumwsini me xamilo plakounta...

Sukwthika ap to krevati kai ta ekamna ola egw na fantasteis..

Wspou mia mera lew tou antra mou den paei allo auti feugei...

Kai sto telos ekamna oti mporousa egw...

Mexri kai ta kaka tis vrika sto apoxoritirio...

Tin diwksame kai meta den pira alli kopella...

Apla twra fernw mia polla kali vietnameza mia fora tin eudomada kai ta kanei ola teleia...

Diladi pou gwnias ola...

Kai etsi egw kathimerina na kanw apo panw mono...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ ΟΠΟΤΕ... Ο ΚΛΗΡΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΚΑΣΤΡΟΥΛΑ... ΧΙΧΙΧΙ. ΧΑΛΑΡΑ ΟΜΩΣ. ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΩ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΟΜΑΙ. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ. ΑΥΤΑ!! ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΑ!!!:kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατσε κοπελα μου να ξεκουραστεις τωρα που μπορεις.

εγω εκανα μονο το νεροχυτη και κανα ξεσκονησμα.

αντε και κανα σιδερο.

μπανιο εχω να πλυνω απο τον σεπτεμβρη που εμεινα εγκυος.

ολα τα αλλα ο αντρας μου και η μανα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια έχετε δίκαιο...αν μπορούσα θα έπαιρνα μια κοπέλα αλλα δύσκολα τώρα...εσείς πόσα κιλά πήρατε μέχρι την 16 εβδομάδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω θα σου ελεγα λιγα πραγματακια ετσι για να βρισκεσαι σε κινηση..αλλα καλυτερα να παρεις και το οκ απο τον γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou sia mou..oson afora tis doulies ego sxedon tis kano oles ektos apo tis baries..oson afora ta kila ego mexri ti 17 ebdomada elega ti tha gini de tha paro kanena kilo?eixa pari mono 2 ..tora eime stin 27 ebdomada ke exo pari 5 kila..apo to 5 ke meta diladi arxisa na perno..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κατσεις στα αυγα σου :P !γιατι να κανεις δουλειες? ας τις κανει ο αντρας σου ,εσυ θα χεις τρεξιμο οταν με το καλο γεννησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia_sia έγραψε:

κορίτσια έχετε δίκαιο...αν μπορούσα θα έπαιρνα μια κοπέλα αλλα δύσκολα τώρα...εσείς πόσα κιλά πήρατε μέχρι την 16 εβδομάδα?

Σια μου εγω μεχρι τη 16 εβδομαδα ειχα παρει 3 κιλα!! Τωρα ειμαι συν 2!! :blink: Καλα ειναι ομως δεν εχω παραπονο καλα να ειναι το μωρο μου!

Δουλειες εχω να κανω απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Ρωτησα τη γιατρο και μου ειπε οτι μπορω να κανω καποια πραγματα(π.χ να πλενω τα πιατα :dry:) αλλα οχι βαρια. Απο τοτε εχω κοπελα μια φορα την εβδομαδα για τις δουλειες. φυσικα την τρεχω ολη μερα διοτι εχω ενα θεματακι με την καθαριοτητα.

Θα σου ελεγα να καθησεις ησυχη ειχες και το προβληματακι με την αποκολληση...αστο. Μην το ρισκαρεις ή τουλαχιστον μιλα στο γιατρο σου!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia μου.. εφοσον υπηρχε καποιο προβλημα, μην κανεις

την κατασταση χειροτερη. Κατσε στα αβγα σου. Οι δουλειες ποτε

δεν τελειωνουν να το ξερεις.

Εγω προσωπικα.. κανω ολες τις δουλειες του σπιτιου μονη μου,

γιατι δεν θελω να μπαινει κανεις στα ποδια μου. Ουτε ο αντρας μου.

Δοξα τον θεο ειμαι 7 μηνων και ακομη δεν εχω βρει τα "σκουρα" πουθενα.

Α! οσο για τα κιλα μην ανησυχεις!

Ολα θα τα χασεις αφου γεννησεις.. εγω διανυω την 31 εβδομαδα και εχω

παρει συνολικα 6 κιλα και 800 γραμμ...

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και ολα να πανε καλα σε ολες μας.

Φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An sou pei o giatros sou na mh kaneis doulitses,na mh kaneis.

Egw akolouthisa pista oti mou elege o dikos mou.Mou eipe kathara terma oi doulies apo dw k pera.

Prin mia evdomada mexri kai to mpalkoni eplena,toualeta,skoupisma k sfouggarisma k.a k fandasou me didyma.Twra mono ta piata plenw k gw.Kala k na thelw twra pia de mporw gt ponaei h koilitsa,kourazomai eukola.

Exw parei 8 kila mexri twra.

Afhste ta koritsia pikra to thema me tis kopeles gia to spiti.Tipota de kanoun etsi opws ta theloume.

Otan hmoun arrwsth eixa ferei mia k ekeinh kathotan k siderwne 2 wres ena kalymma gia to kanape.Eleos dld mou anevaine o pyretos poio poly otan thn evlepa:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα να αποφυγεις τις δουλειες τωρα καθισε κανα δυο μηνες ακομα και χαλαρωσε εφοσων ειχες και αποκοληση

Ουτε καν το κρεββατι μην στρωσεις!!!!

Μια μερα στον 21η εβδομαδα ειχα παει να στρωσω τ κρεββατι οπως εκανα καθε μερα και μια στιγμη σηκωνω το στρωμα και τα ειδα ολα:S ξαπλωσα αμεσως με αστρωτο το κρεββατι και φοβομουν να σηκωθω και μεχρι το επομενο πρωι που ενιωσα καποιες κινησεις της μικρης ημουν στην τσιτα!!!!!Περιτο να σου πω οτι φυσικα μεχρι τωρα το στρωνει η μαμα

η ο αντρας μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα ειμαι λακωνικη .Μαζευτειτε κοριτσαρες μου και αφηστε τις δουλεις για αργοτερα .Δηλαδη τι θα γινει αμα μεινουν πισω οι δουλειες να κανετε τα απολυτως συνηθισμενα και αν δεν μπορειτε μην τα κανετε ας τα κανουν οι αντρες σας αν εσεις δεν μπορειτε .Αν μπορεις να παρεις οικονομικα μια γυναικα παρτη αλλα και παλι θα σκαλιζεις γιατι καμια μας δενε ιναι ευχαριστημενη οταν εισβαλει ξενο χερι στο σπιτι μας .Χαλαρωστε λοιπον και αν υπαρχει προβλημα αποκολλησης η κατι αλλο που καθιστα μια κυηση επικυνδυνη καθηστε περιοδικο χυμους τηλεοραση και καθισιο σαμπως θα μας πουν τα μαρμαρα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που καναμε παρκε; η τα ρουχα θα μας ευχαριστησουν που τα σιδερωσαμε ; Οι δουλιες ερχονται τα μωρακια μας ομως ειναι οτι πιο πολυτιμο και καλαο ειναι να προσεχουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diavazw kai diavazw ...ti egine re koritsia mono egw pira 14 kila k eimai mono ston 7o;;;;;egw me douleies doksa to theo kala paw...ta kanw ola ...vevaia siga siga..exw k ton antrouli mou poy me vohthaei para poli....an kai gia na kanei kati gkriniazei prwta!!! vevaia meta tis douleies ..kathomai sa xazi na dw an tha kounithei to mwro...fovamai.. alla ti na kanw..den douleyw kai vlepw to spiti vrwmiko kai trellenomai..eixa parei k egw gynaika mia fora...den emeina ikanopoiimeni..efyge kai pigaina kai ta ekana k egw apopanw...eimai periergei ;mporei..pantws fovamai otan kavw ypervoles..simera kaname me ton antra mou douleies apo ti 1 mexri tis 5 eleos...afiste pou me pianei k i trela pws tha prepei na einai ola super kathara twra pou tha erthei to mwro...ayto nomizw to lene to syndromo tis fwlias...kseri kapoia na mas pei;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα πω το εξής. Κάθε εγκυμοσύνη είναι δια-φο-ρε-τι-κή.

Κι εγώ ξεκίνησα με μερική αποκόλληση, αλλά μετά τα κανα όλα. Δεν ξεσκίστηκα βέβαια να κάνω γενική καθαριότητα κάθε τρεις και λίγο αλλά την έκανα και με βοήθεια μάλιστα. Στο 9ο και να ήθελε το πνεύμα μου βέβαια δεν ακολουθούσε το σώμα μου!!! Τις καθημερινές δουλειές έκανα και όχι υπερβολές εφόσον μάλιστα και στην εργασία μου αφιερωνόταν ο περισσότερος χρόνος της ημέρας. Είναι κάποια πράγματα που δεν μπορείς να περιμένεις του άλλους να σου τα κάνουν. Όλα αυτά βέβαια με ιδιαίτερη προσοχή. Και το κρεβάτι έστρωνα έως το τέλος και στο μπάνιο είχα ανέβει να κρεμάσω την κουρτίνα (είχα κάνει και κουταμάρες!!) και στην καρέκλα ανέβαινα να φτάσω τα ψηλά ντουλάπια. Με προ-σο-χή όμως.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι σε παροτρύνω να κάνεις το ίδιο, πόσο μάλλον όταν είναι πρόσφατο το γεγονός της αποκόλλησης. Θα δεις με τον καιρό τι μπορείς να κάνεις, και σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου θα πράττεις. Εύχομαι να χεις μια εύκολη εγκυμοσύνη σαν την δική μου!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα. συμφωνω με τα κοριτσια δηλαδη καλο θα ηταν να προσεχεις και να ρωτησεις τον γιατρο σου. οπως και να εχει στην εγκυμοσυνη δεν μπορουμε να κανουμε οτι και πριν αλλα σιγα το πραγμα... οι δουλειες δεν τελιωνουν ποτε και στο λεω εγω που εχω μανια με την καθαριοτητα. δεν θα παθει τιποτα το σπιτι αν δεν λαμπει καθε μερα. προσεχε τον εαυτο σου και το μωρακι σου και ολα τα αλλα μπορουν να περιμενουν.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΜΩΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΕΒΑΛΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΡΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΞΑΠΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΑΙΡΝΩ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΑΓΕΙΡΕΙΥΩ ΞΕΣΚΟΝΙΖΩ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΘΙΣΤΗ ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΚΩΝΩ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ ΟΥΤΕ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΚΑΙ ΣΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ..

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΠΟΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.

ΟΧΙ ΞΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ!

ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ!ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΛΩΡΙΝΕΣ!ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...