Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φυσηματακι!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.

Πηγα την μικρη μου στον παιδιατρο του ικα για τον βηχα που ειχε και μου ειπε οτι ακουει ενα φυσηματακι. καλο ειναι λεει να κανουμε ενα τριπλεξ. Πρωτη φορα μου το λενε αυτο! :(

Επειδη εχω κανει εγχειριση καρδιας οταν ημουν 11 χρονων, οταν γεννηθηκε ζητησα απο τον γιατρο να την ακουσει καλα και μου χει πει οτι δεν εχει τιποτα! και τωρα η γιατρος του ικα μας λεει οτι ακουει κατι.

θα μου πειτε οτι πολλα παιδια το εχουν και δεν ειναι τιποτα. Το ξερω απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας γιατι σε γιαγιαδες και παππουδες δεν λεγονται αυτα.

Θα περιμενω να παμε και στον γιατρο μας να την ξαναακουσει. Υπαρχει περιπτωση να μην ειχε και να εγινε τωρα; ξερει καποια απο σας; Ειναι 16 μηνων η μικρη μου.

Σας ευχαριστω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν δημιουργειτε στη πορεια αλλα εχω την εντυπωση οτι προυπαρχει αλλα μπορει να γινει στη πορεια αντιλληπτο .Εγω το ανακαλυψα σε μεγαλη ηλικια , παντως μην αγχωνεσε κανε το τριπλεξ και πηγαινε και σε ενα αλλο γιατρο μερικες φορες κανουν και λαθος αν παντως υπαρχει κοιτα να επισκεφτεις ενα παιδιο καρδιορχειρουργο να σου μιλησει και να δειτε τι ακριβως ειναι η ενημερωση ειναι οτι καλυτερο.Παντως η μονιμη παιδατρος δεν το εχει βρει ; αυτο μου κανει εμενα εντυπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριετακι μου θα κανεις υπομονη και οτι σου πει ο γιατρος.

Παντως η αδελφη μου σε μια επισκεψη στο γιατρο της ειπε οτι εχει φυσημα και ηταν 17 ΧΡΟΝΩΝ. ποτε πριν καποιος δεν της ειχε πει για φυσημα. Αρα μπορει, ποιος ξερει, να εγινε μετα!!

Ολα θα πανε καλα θα δεις!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Loipon emena otan gennithike i mikri mou irthe o paidiatros ths klinikis kai mou eipe oti exei fusimataki kai na to parakolouthoume. I paidiatros mas to akouse eipe na min anisixoume kai oti sumbainei. Otan i mikri egine 12 mhnvn mou eipe na pame gia uperixo sto nosokomeio giati to akouei kai apla den mou to elege olo auton ton kairo gia na min anisixo. Kleisame rantevou se enan para polu kalo kardiologo sto nosokomeio...kai me to pou peigame thn akouse kai mas ediokse ...eipe oti ola ta mvra exoun fusimataki stin kardoula tous kai na min ksanasxolithoume.

polu pithanon kai i paidiatros sou na to akouse omos epeidi einai kati sunithismeno an min edose simasia.

xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια! Πρεπει να κανω υπομονη.

5 Μαιου ειναι να κανουμε εμβολιο οποτε θα την ακουσει. Ισως το ακουσε ο γιατρος της και δεν μου το ειπε γιατι ηταν μικρο και αγχωθω χωρις λογο.

Τι να πω; θα κανω υπομονη μεχρι τοτε. ουτως η αλλως μου ειπε οτι ειναι μικρο και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. μπορεις ομως να μην αγχωθεις;

Βανια συμφωνω οτι η ενημερωση ειναι οτι καλυτερο.

Τομα σεχαριστω. Μακαρι να πανε καλα.

sofiadav σε ποιο νοσοκομειο το κανατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΥΘΗΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣΚΟΠΟΙΟ. ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΦΕΥΓΕΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΖΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ. ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΣΗΧΑΣΕΙΣ ΕΣΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαριετακι.Ειχα ανοιξει κι εγω ενα αναλογο ποστ οταν ειχα παει τον γιο μου στο γιατρο γιατι ειχε πυρετο και ακουσε ενα φυσημα αλλα μου ειπε οτι συνηθως συμβαινει οταν τα παιδια ειναι αρρωστα και ζοριζεται η καρδουλα τους και μου ειπε απλως οταν γινει καλα ο μικρος να τον ξαναπαω να τον ακουσει γιατι μπορει να ηταν απο την αρρωστια και αν ακουσει τιποτα τοτε να παμε σε καρδιολογο.Απο βδομαδα θα τον παω γιατι ελειπε η γιατρος μας αλλα απο οτι μου ειχε πει αυτο μεγαλωνοντας φευγει και δεν τους στερει καμια δραστηριοτητα.Η γιατρος μου μας το ειπε γιατι λεει σε περιπτωση που δεν ειναι απο την αρρωστια να μην της πουμε οτι δεν μας ενημερωσε για αυτην την πιθανοτητα.Μην ανησυχεις περιμενε να γινει καλα το μωρακι σου και πανε να δεις αν θα το ακουσει παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να στε καλα κοριτσια. Σας ευχαριστω. Αυτο θα κανω. Θα περιμενω να γινει καλα και θα την παω να την ακουσει. Ο Θεος βοηθος ! Μεχρι τοτε τι γινεται; :) πως θα περασουν οι μερες δεν ξερω πρεπει να το βγαλω απο το μυαλο μου. Οσο μπορω τουλαχιστον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marietaki μου μην ανησυχεις!!!!εχω και εγω!!!το ανακαλυψα τυχαια σε ηλικια 17 χρονων οταν πηγα στον καρδιολογο για εναν απλο ελεγχο.δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο,απλα πρεπει να κανω 1 φορα το χρονο ελεγχο.Απ'οτι θυμαμαι μας ειπε οτι ειναι κληρονομικο γιατι εχει η μαμα μου και το κληρονομησε και ο αδερφος μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΕΤΑΚΙ!!! ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΑΝΧΩΣ ΣΟΥ ΕΧΩ 1 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΦΥΣΥΜΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ Κ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ Κ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΧΡΙ 2-3 ΧΡΟΝΩΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΨΕΥΤΟΦΥΣΥΜΑ. ΕΧΩ ΦΥΣΥΜΑ ΕΓΩ ΕΚ ΓΕΝΗΘΗΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!!!:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marietaki mou kalimera agapi mou...

prwton min anxwnesai...

Kane upomoni ews pou tha pate ston giatro sas...

Elpizw na min exei tipota to mwraki sou...

Sas euxwme ola ta kalitera agapi mou...

Kai o theoullis pantote mazi sas...

Filia...

To fusima den einai tipota lene...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marietaki έγραψε:

Κοριτσια καλησπερα.

Πηγα την μικρη μου στον παιδιατρο του ικα για τον βηχα που ειχε και μου ειπε οτι ακουει ενα φυσηματακι. καλο ειναι λεει να κανουμε ενα τριπλεξ. Πρωτη φορα μου το λενε αυτο! :(

Επειδη εχω κανει εγχειριση καρδιας οταν ημουν 11 χρονων, οταν γεννηθηκε ζητησα απο τον γιατρο να την ακουσει καλα και μου χει πει οτι δεν εχει τιποτα! και τωρα η γιατρος του ικα μας λεει οτι ακουει κατι.

θα μου πειτε οτι πολλα παιδια το εχουν και δεν ειναι τιποτα. Το ξερω απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας γιατι σε γιαγιαδες και παππουδες δεν λεγονται αυτα.

Θα περιμενω να παμε και στον γιατρο μας να την ξαναακουσει. Υπαρχει περιπτωση να μην ειχε και να εγινε τωρα; ξερει καποια απο σας; Ειναι 16 μηνων η μικρη μου.

Σας ευχαριστω ....

Η ξαδελφη μου εχει φυσημα και το πειραν και τα δυο παιδακια της το πρωτο της το βρηκα στο παιδων που ειχε κρυωσει ητν σαν την κορη σου.Και στο δευτερο απο το νοσοκομειο οταν γεννηθηκε και της ειπανε οτι δεν ειναι σοβαρο αλλα εσυ πηγε το και αλλου να το δουνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγω με τον γιο μου. Δυο μήνες μετά την γέννησή του ο γιατρός μας διάγνωσε φύσημα στην καρδούλα του, να σου πω την αλήθεια αγχώθηκα πολύ! Τον πήγα στον καλύτερο παιδοκαρδιολόγο που υπάρχει και κάναμε καρδιογράφημα, υπέρηχο και όλα τα απαραίτητα. Όταν γεννήθηκε οι γιατροί του ΙΑΣΩ δεν μου είχαν πει τιποτα. Άκουσαν φύσημα, δεν άκουσαν??? Δεν ξέρω ίσως να μην το παρατήρησαν, ίσως να το απόκτησε μετά, ειλικρινα δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι τωρα ακούγεται όλο και λιγότερο και σιγά-σιγά θα φύγει μας είπε ο γιατρός. Θέλει λίγο χρόνο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) κοριτσάκι καλημέρα. Μην αγχώνεσαι το ίδιο είχε και ο γιός μου και μας είπε ο γιατρός στο Ωνάσειο ότι αυτό στα περισσότερα εώς όλα φεύγει μόνο του. Εμένα τώρα ο γιός μου είναι 8 χρονών και δεν έχει τίποτα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια. Το ξερω οτι συνηθως φευγει αλλα αγχωνομαι. Προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Απο χθες την κοιταζουμε με τον αντρα μου και σκεφτομαστε το ιδιο πραγμα. Να μην ειναι σοβαρο! Κανω υπομονη μεχρι να παμε στον γιατρο.

Να στε καλα ολες σας... Να χαιρεστε τα παιδακια σας!

mirlitsa σε ποιον καρδιολογο πηγατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pros marietaki

Είμαι στην δουλειά τώρα και δεν έχω την κάρτα του μαζί, τον λένε Αντωνιάδη και έχει ιατρείο στο Κολωνάκι, είναι από τους καλύτερους παιδοκαρδιολόγους της Ελλάδας.

Θα σου στείλω αύριο την διεύθυνση και το τηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκιά μου, το έχω περάσει κι εγώ καιδεν θα σου πω μην αγχώνεσαι γιατί ξέρω πως νιώθεις.

Βρήκα την κάρτα του γιατρού:

Στέλιος Αντωνιάδης

Ηρακλείτου 4 Κολωνάκι

τηλ: 210 3602745 & 6932

Καλή επιτυχία:P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa δυστυχως λογο βροχης χασαμε το ραντεβου μας και τωρα θα το κανονισω για την τεταρτη. Εβρεχε τοσο πολυ που δεν μπορουσαμε να βγουμε εξω και πηρα τον γιατρο μας και μου ειπε να μην παμε. Οποτε ειμαστε ακομα στην αναμονη. Προσπαθω να μην το σκεφτομαι! Σ' ευχαριστω πολυ πολυ! Να χαιρεσαι το παιδακι σου! φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou marirtaki.na min anisixeis katholou gia to fisimataki.exo ena gio 5.5 xronon kai otan itan 8 minon i paidiatros mou eipe pos exei fisimataki tou ekana to triplex kai itan ola kala.opote kane esi to triplex kai na min agxonesai ola ta paidakia to exoun.na xereis pos sto paidwn sto agia sofia exei poli kalous giatrous.gnomi mou na kleiseis rantevou kai na pas to zouzounaki sou.filia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα μου μην ανησυχεις η Μαριετουλα μια χαρα θα ειναι,το φυσηματακι στα μωρα δεν ειναι κατι σοβαρο και πολλες φορες φευγει μονο του μεγαλωνοντας το παιδι!

Ασε που μαλλον δεν θαχει τιποτα γιατι συνηθως οι γιατροι με την παραμικρη υποψια συνιστουν περαιτερω ελεγχο για προληπτικους λογους[και καλα κανουν].Παντως κι εγω ειμαι της γνωμης να πηγαινες στο νοσοκομειο για την εξεταση.Φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια... Να σαι καλα Υβοννη, ευχομαι να της φυγει!!

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να ειναι καλα ολα τα παιδακια. Περιμενω μεχρι την Τεταρτη που εχουμε ραντεβου στον παιδιατρο μας.Κανω υπομονη (κοντευω να σκασω δηλαδη αλλα τελοσπαντων).... ωχ ωχ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...