Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΣΜΑΡΑΓΔΑΚΙ ΜΑΣ! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ!


Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα!Λυπαμαι που καποιοι-πως να τους χαρακτηρισω- αφησαν καποια μελανα σημεια στην πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωης σου... Κανε τις ενεργειες που θελεις.Ισως και να νιωσεις καλυτερα!Ισως και οχι...

Πες μας ομως κι αλλα για το μωρακι σου!Κανε μας μια περιγραφη να χορτασουμε μωρουδιλα!Τι αγγελουδι βγηκε απο εκεινη την μεγαλη κοιλιτσα?Πως τα περνατε τωρα???? :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Καλά έκανες και τα έγραψες και ακόμη καλύτερα θα κάνεις που θα τα καταγγείλεις. Και εγώ σε αυτό το "εμπορικό κέντρο" γέννησα και ούτε απέξω δεν θέλω πια να περνάω, αν και δεν πέρασα ούτε κατά διάννοια όσα εσύ. Η γενικότερη αντιμετώπισή τους στη μητέρα και το παιδί είναι άθλια. Νιώθεις εμπόρευμα, κανονικά. Κάτι που θέλω επίσης να τονίσω είναι ότι όταν μια γυναίκα ζητάει αποκλειστικό θηλασμό είναι αυτονόητο ότι το μαιευτήριο θα πρέπει να το αποδέχεται και ΝΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ. Δεν νοείται αποκλειστικός θηλασμός όπου το μωρό παίρνει στη "ζούλα" ξένο γάλα !!! Τα μωρά χορταίνουν μια χαρά όταν τρέφονται αποκλειστικά από τη μητέρα τους. Το μωρό κλαίει ή δείχνει άλλα σημάδια το βάζεις στο στήθος, θηλάζεις σωστά (σύμφωνα με τις οδηγίες των μαιών, λέμε τώρα :S )και χορταίνει. ΤΕΛΟΣ. Συναφείς είναι και οι οδηγίες της ΠΟΥ δηλαδή να μην δίνεται ξένο γάλα ή οτιδήποτε άλλο στα μαιευτήρια...

Στη χώρα μας στάλθηκε σε όλους τους αρμόδιους φορείς η οδηγία Υ3γ/36189/9-10-95, του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας, η οποία αναφέρεται στα προτεινόμενα 10 βήματα της ΠΟΥ και της UNICEF και τονίζει:

1) η συνταγογράφηση ξένου γάλακτος πρέπει να συνοδεύεται από ιατρική γνωμάτευση που να εξηγεί τους λόγους που το μωρό δεν μπορει να θηλάσει αποκλειστικά

2) απαγορεύεται η παρακαταθήκη και διαφήμιση υποκαταστάτων μητρικού γάλακτος από τα μαιευτήρια.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει το "φιλικό προς το βρέφος νοσοκομείο" όπως αυτό ορίστηκε από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας και τη UNICEF, που να ακολουθεί τις διεθνείς συστάσεις αλλά από τα πιο εχθρικά είναι σίγουρα το ΜΗΤΕΡΑ.

Συγχαρητήρια που θα προχωρήσεις σε νομικές διαδικασίες, έχεις κάθε λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Καλή μου μην στεναχωριέσαι άλλο...άστα όλα πίσω σου κ απόλαυσε τις ημέρες με την κόρη σου!!!

Κι έγώ στο ΜΗΤΕΡΑ γέννησα πριν απο ένα μήνα και παράπονο δεν έχω...εκτός βέβαια απο κάτι χρεώσεις που δεν έπρεπε να μας βάλουν, όμως επειδή είμασταν δασκαλεμένοι, μελετήσαμε καλά το τιμολόγιο, τις αρνηθήκαμε και αφαιρέθηκαν αμέσως απο τον λογαριασμό.

2.500 πλήρωσα κ εγω σε 3κλινο,φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο.. τι να πώ..?? Είναι κ θέμα τύχης τελικά όλα...

Σε φιλώ και σου έυχομαι οτι καλύτερο για το νέο μέλος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το κουκλί σου!!!Γερό να'ναι και ευτυχισμένο!!!

Εύχομαι να αναρρώσεις και εσύ σύντομα και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!!

Σχετικά με τα όσα πέρασες, τι να πω; :dry: Είναι θλιβερό να δίνεις τόσα λεφτά και να μην εισπράττεις όχι μόνο τα αντίστοιχα αλλά ούτε το ελάχιστο όσον θα έπρεπε! Μην τα σκέφτεσαι πλέον και νευριάζεις!Σκέψου οτι έχεις στην αγκαλιά σου ένα αγγελούδι που σε χρειάζεται ήρεμη και ψύχραιμη!!!

Εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Baby sm να σου ζήσει το σμαράγδι σου! Όνομα και πράγμα! Πολύτιμο για σένα όσο τίποτα άλλο στον κόσμο! :)

Ελπίζω οι δυσάρεστες αυτές αναμνήσεις σε λίγο καιρό να σβηστούν ακόμα και από τα τελευταία κύτταρα του εγκεφάλου σου και από δω και πέρα να απολαμβάνετε μόνο χαρούμενες στιγμές παρέα με το μπουμπουκάκι σας! :)

Γέννησα πριν 8 μήνες και κάτι, σε ιδιωτικό μαιευτήριο στην Κατερίνη. Πήγα λοιπόν κι εγώ ξυρισμένη και "αφοδευμένη" στο μαιευτήριο...:cheer:

Ε... με ξυρίσανε και μου κάνανε και κλίσμα παρ' όλα αυτά! Τα είχα κάνει μόνη μου γιατί νόμιζα ότι θα πεθάνω από ντροπή! Ποια ντροπή τελικά? Δεν χαμπάριασα τίποτα! Το πήρα απόφαση στο δευτερόλεπτο ότι δεν τη γλιτώνω αυτή τη διαδικασία και το διακωμώδησα κιόλας!

Εφόσον baby sm μου έκανες ολική, ήταν φυσικό να είσαι η τελευταία που θα έβλεπες το νινί σου. Εγώ που έκανα καισαρική (η πρόκληση απέτυχε παταγωδώς) με επισκληρίδιο ήμουν η 4η! Πρώτα την είδανε οι 2 γυναικολόγοι, η μία η μαμή και μετά μου τη σήκωσε ο γιατρός τόσο ψηλά για να τη δω κι εγώ!:woohoo:

Για τα υπόλοιπα που μου περιέγραψες, απλά έφριξα! :angry: Και ιδίως με το να μη σε ενημερώνουν για την κατάσταση της υγείας του παιδιού σου. Τώρα και για το ξένο γάλα, είναι ευρέως γνωστή η τακτική των μαιευτηρίων.. Σκέψου πως ότι ήπιε ήπιε... Από τη μέρα που γυρίσατε σπιτάκι σας έχεις την ευκαιρία να το θηλάζεις αποκλειστικότατα!;)

Σου τύχανε πολλά μαζεμένα, άλλα πιο σοβαρά, άλλα πιο "πταισματικά" (π.χ. η χορήγηση σερβιετών, εσωρούχων, κτλ, κτλ, ε τι να κάνουμε, γίνεται ΚΑΙ εμπόριο στα μαιευτήρια, κοιτάνε να βγάλουνε κέρδος και από αυτά!) και δεν κατάφερες να απολαύσεις τις πρώτες μέρες σου με το μωρό! Είχε γεμίσει το ποτήρι, αλλά ξεχείλισε με την περίπτωση του ίκτερου. Αυτό ναι, αν ήταν να τα συγχωρέσω όλα, αυτό δε θα το συγχωρούσα με τίποτα! Αν δε θέλουν να δουλεύουν αργίες να το κλείσουν το μαγαζάκι οι κύριοι!

Προσωπικά έμεινα ικανοποιημένη (όχι απόλυτα όμως) από το μαιευτήριο που γέννησα. Το "απόλυτα" είναι ουτοπικό. Και τα πράγματα που με ενόχλησαν δεν τα έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Από τη στιγμή που γύρισα σπίτι μου και δεν έβλεπα τη φάτσα του αναισθησιολόγου (το πιο μελανό σημείο στην ιστορία του δικού μου τοκετού) την ξέχασα κι αυτήν!:huh:

Εύχομαι σύντομα κι εσείς να τα αφήσετε πίσω σας αυτά (αν και με τις καταγγελίες θα ασχολείστε για καιρό μαζί τους) και να ζήσετε μια ζωή παραμυθένια με το σμαράγδι σας!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑΤΙ Α ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. οΣΟ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩς ΤΙς ΣΕΡΒΙΕΤΕς ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΙΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑΜΗΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙς ΣΟΥ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ . ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΟΙ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΣΥΓΚΡΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΡΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΕΧΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΕΡΙΜΝΑ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΞΤΡΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΠΙΣΗς ΣΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗς ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΘΩς ΕΠΙΣΗς ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΡΑ ΑΠΟ ΤΙς ΕΤΑΙΡΕΙΕς ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑ ΔΕΝ ΜΑς ΤΑΕΦΕΡΝΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΙΑΣΩ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΙς ΙΔΙΕς ΤΙς ΕΤΑΙΡΕΙΕς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ

ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗ Κ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Β.ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ Κ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

ΔΗ.ΞΥΡΙΣΜΑ Κ ΚΛΙΣΜΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΝΤΩΣ ΕΣΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ..

ΟΣΟ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΡΟΜΠΕΣ Κ ΒΡΑΚΙΑ Κ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ

ΔΙΑΘΕΤΟΥΝΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ (Κ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ).

ΟΜΩΣ......

ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Κ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ

ΓΙΑΤΡΟΥΣ.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!!!

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΠΙ ΣΦΑΓΗ....!

Κ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΤΡΟΠΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΙΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!

ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια,

για να ξερετε.Οι σερβιετες και τα εσωρουχα μιας χρησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑ.Μας τα χρεωνουν κανονικα, οποτε μην τρελαινεστε.Δωρα ειναι πχ ενα σετ με αφρολουτρα που μου εδωσαν εμενα η ενα σετ μπουρνουζι κ παντοφλες κλπ.Σας λενε τι ειναι δωρο η οχι.Κ το υγειονομικο υλικο δεν ειναι δωρο, μην παρασυρεστε...Το πληρωνουμε κανονικοτατα και μας το λενε, δε μας κοροιδευουν σε αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα.

Θα ηθελα να διευκρινησω οτι σε ο,τι αφορα ολα αυτα που εγραψα, το μεγαλυτερο κομματι του 1ου μηνυματος αφορα απλα τη διαδικασια και πως το βιωσα εγω, δηλαδη την εμπειρια μου! Αν και με ενοχλησε ελαφρως η ψυχροτητα της διαδικασιας. Σαφεστατα και υπηρχαν και ανθρωπου νοσοκομοι, νοσοκομες ή μαιες που μου καναν καλη εντυπωση και χαρηκα που τις συναντησα. Απλα τα αρνητικα υπερισχυσαν δυστυχως, ετσι ωστε οτιδηποτε θετικο να το ξεχασω σχεδον αμεσως.

Τα εντονα παραπονα μου και οι καταγγελιες μου αφορουν ως επι το πλειστον το 2ο μηνυμα και τις διαδικασιες που δεν ακολουθηθηκαν απο τους γιατρους και το γεγονος οτι ειναι απαραδεκτο το μαιευτηριο να εχει ως κανονισμο οτι τις αργιες οι γιατροι δεν ενημερωνουν τις λεχωνες για την πορεια της υγειας του παιδιου. Στη δικη μου περιπτωση δεν με ενημερωσε ουτε καν καποια μαια, η ποροισταμενη, αλλα αντιθετως με διαβεβαιωναν οτι το παιδι δεν ειχε προβλημα και οτι δεν της εγινε μετρηση. Την ιδια στιγμη το κουκλακι μου ειχε 14!!! ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΩ ΕΞΑΛΛΗ ΔΗΛΑΔΗ;;;ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ;;;

Σε καμια περιπτωση δεν προκειται να τους κανω τη χαρη και να τα ξεχασω ολα. Μπορω να αφοσιωνομαι στο παιδακι μου και παραλληλα να κανονιζω τις διαδικασιες, αλλωστε εχω συμμαχο και τη μητερα μιας κοπελας απο το ιδιο δωματιο η οποια με βοηθησε ψυχολογικα πολυ, οπως αλλωστε και η μαια μου και η γιατρος μου. Ευτυχως που ειχα και αυτες.

Η κουκλιτσα μου, Αναστασια, ειναι μια χαρα απλα ταλαιπωρειται ακομα απο ικτερο. Μετρησεις δεν της κανουμε πια, ηρθε παιδιατρος και την ειδε και δεν θεωρει την κατασταση της ανησυχητικη. Εχω παρει οδηγιες SIFOS, και τη βαζω στο φως με το βρακακι της. Ευτυχως τρωει με ορεξη γενικως και ακαταπαυστα και πιοστευω θα τα παμε μια χαρα. Εχει παρει και βαρος, εχει ξεπερασει το βαρος γεννησης και πηρε και εναμιση ποντο υψος.

Καποια εγραψε για ξενο γαλα, οτι δηλωσε αποκλειστικο θηλασμο μετα και τετοια. Κι εγω αποκλειστικο ειχα δηλωσει και δεν εχανε γευμα το παιδακι μου και τους ειχα δηλωσει ρητα καθε φορα που κλαιει και νωριτερα απο το 2ωρο να μου τη φερνουν, αλλα δεν το εκαναν παντα. Προσπαθουσα λοιπον ακομα και τη νυχτα να βαζω ξυπνητηρι ή να χω τον νου μου να μου τη φερνουν. Ωστοσο και μου την ταισαν και το καταλαβα και ειδα την 3η μερα αποκλειστικου θηλασμου γαλα στο κουνακι της, ενω τις προηγουμενες μερες εκτος απο την πρωτη, δηλαδη απο τη μερα που δηλωσα αποκλειστικο δεν της εβαζαν. Γι αυτο και ξεχειλισε το ποτηρι.

Τι να πω! Την επομενη φορα με βλεπω να γενναω σπιτι!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΣΜΑΡΑΓΔΑΚΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ, ΔΥΝΑΤΟ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΟΥΛΑ ΤΗΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΩΝΕΤΕ!!!

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΕΣ...ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.. ΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΑΣΧΗΜΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ..

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΥΛΑΣ ΣΟΥ:kiss::kiss: :kiss: ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙΑ ΤΗΣ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει η κουκλίτσα σου κορίτσι μου! Με ό,τι διάβασα μου σηκώθηκε "η τρίχα κάγκελο" που λέμε! Κοίταξε να δεις, δεν έχω γεννήσει, δεν έχω μωράκι ακόμη για να έχω αντίστοιχη εμπειρία να παραθέσω, παρόλα αυτά να σου πω πως εάν ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις!" πολύ-πολύ καλά θα κάνεις να κινηθείς μέσω καταγγελίας! Η ιερότερη στιγμή στη ζωή μίας γυναίκας που είναι η γέννα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να μεταφράζεται ως ΕΜΠΟΡΙΟ από Υπανθρώπους!!!! Η συννυφάδα μου και η κολλητή μου που και οι 2 γεννήσανε σε Ιδιωτικά Μαιευτήρια είναι κατευχαριστημένες από Ιατρούς, Μαίες, προσωπικό και καθαριότητα! Κυνήγησέ το και είμαστε στο πλευρό σου να ξέρεις! Και να μην επιτρέψεις ποτέ σε κανέναν να σου ξαναχαλάσει τη ζαχαρένια σου με τη νινίτσα σου! Να μου φιλήσεις τα πατουσάκια της!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα περιοριστώ στο να σου πω να σας ζήσει η κουκλίτσα σας να είναι πάντα υγιής, ευτυχισμένη και χαρούμενη στη ζωή της και να μην έχει ξανά τέτοιου είδους ταλαιπωρία!

με τα όσα διάβασα θα θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερό που γέννησα στην Γερμανία γιατί η δική μου διαδικασία δεν θυμίζει τίποτε από την δική σου και από τις άλλες που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Στο νοσοκομείο που γέννησα υπάρχει ειδικό δωμάτιο θηλασμού, όπου όσες μητέρες θέλουν μπορούν να θηλάσουν το παιδί τους εκεί. Είναι ωραίο διακοσμημένο σαν παιδικό δωμάτιο.

Έχω και μια απορία: αφού ήσουν προγραμματισμένη για καισαρική δεν κατάλαβα προς τι η διαδικασία του ξυρίσματος και του κλίσματος!!!:ohmy:

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και ούτε με ξύρισαν, ούτε μου έκαναν κλίσμα! Αυτά τα δύο τα απαγορεύει και ο ΠΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Έχω και μια απορία: αφού ήσουν προγραμματισμένη για καισαρική δεν κατάλαβα προς τι η διαδικασία του ξυρίσματος και του κλίσματος!!!:ohmy:

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και ούτε με ξύρισαν, ούτε μου έκαναν κλίσμα! Αυτά τα δύο τα απαγορεύει και ο ΠΟΥ!

Απορια!!!Οτι το ξυρισμα και το κλεισμα το απαγορευει ο Π.Ο.Υ Απο που ποια πηγη το εμαθες???Οχι τιποτα αλλο αν μπορω να γλιτωσω τουλαχιστον το ξυρισμα καλο θα ηταν

Οχι τιποτα αλλο ομως ακομα αν και με ακροβατικα τα καταφερνω μονη μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!!!!ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ 9ΕΒΔ+2ΗΜ. ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ!!!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΓΕΝΝΟΠΟΥΛΟΥ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΜΕΓΑΛΟΜΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ Κ ΕΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ Η ΑΣΘΕΝΗΣ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΩΘΕΙΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ Μ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ(ΓΙΑΤΡΟΣ) ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΛΙΣΜΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΙΟΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΚΤΙΚΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΚΩΜΕΝΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΜΥΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΟΠΡΑΝΑ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΙ ΘΟΛΩΔΕΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΣΗ ΑΝΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΕΙ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΤ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΥ ΕΜΑΘΑ ΠΡΟΧΘΕΣ (ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ,ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΓΕ ΟΠΩΣ ΣΥΧΝΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΤΙ Τ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΕΚΤΑΚΤΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΤΗΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΩΡΟ)ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΟΣΑ ΟΣΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ,ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΓΛΥΨΙΜΑΤΟΣ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΜΑΙΑ Ν ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΟΣΑ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ(ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ) ΑΛΛΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ 4 ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΩΡΑ!ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ,ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΝΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Argi έγραψε:

Απορια!!!Οτι το ξυρισμα και το κλεισμα το απαγορευει ο Π.Ο.Υ Απο που ποια πηγη το εμαθες???Οχι τιποτα αλλο αν μπορω να γλιτωσω τουλαχιστον το ξυρισμα καλο θα ηταν

Οχι τιποτα αλλο ομως ακομα αν και με ακροβατικα τα καταφερνω μονη μου!!!![/quote:20iyjsbh]

Θα ψάξω και θα σου δώσω το site αλλά αύριο, γιατί από τώρα και μετά τα παιδιά μου με απασχολούν και δεν έχω χρόνο...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Έχω και μια απορία: αφού ήσουν προγραμματισμένη για καισαρική δεν κατάλαβα προς τι η διαδικασία του ξυρίσματος και του κλίσματος!!!:ohmy:

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και ούτε με ξύρισαν, ούτε μου έκαναν κλίσμα! Αυτά τα δύο τα απαγορεύει και ο ΠΟΥ!

Argaki μου αν σου δείξω που είναι η δική μου τομή θα καταλάβεις γιατί ξυρίζουν την περιοχή ασχέτως τρόπου τοκετού! :cheer:

Η τομή είναι τόσο μα τόσο χαμηλά, που έχω τριχοφυία ακόμα και πάνω από αυτήν! :blink:

Εντάξει, εμένα με ξυρίσανε γιατί μπήκα για πρόκληση, αλλά και στο δεύτερο που θα κάνω καισαιρκή, πάλι δεν το γλιτώνω το ξύρισμα!

Αλλά όπως έχω ήδη γράψει... Δεν ξέρω... η μόνη είμαι? Δε με χάλασε καθόλου η διαδικασία τελικά. Και δε θα με ξαναχαλάσει.

Πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα να διαβάσω το σάιτ που αναφέρεις!

Φιλιάααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς Ροζι

Δυστυχως καλη μου γνωριζω οτι ανηκει στον συγκεκριμενο μανατζερ η διαχειριση και αυτου του ομιλου. Βασικα κι εγω προβληματιστηκα αρχικως δεδομενου οτι η επιχειρηση στην οποια εργαζομαι σχετιζεται με τον συγκρκιμενο και ενδοχομενως να εχω προβλημα, ωστοσο σε δευτερη σκεψη αποφασισα οτι αν ο ιδιος γνωριζε ολα αυτα, ευκολα θα προχωρουσε σε μετρα προς αυτους που δυσφημουν την επιχειρηση του. Γιατι ουσιαστικα οι απο κατω κανουν τη ζημια, ως συνηθως σε ολα τα επιπεδα στην αγαπημενη μας αυτη χωρα!

Τεσπα. Ακομη δεν εχω κανει κατι, δεδομενου οτι η μπεμπουλα μου με ταλαιπωρει, νεογεννητο γαρ και πρωταρα και εγω...αλλα δεν ξεχνω και εν ευθετω χρονω θα ξεκινησω τις διαδικασιες. Για την ωρα προλαβαινω να κανω αναφορες στον ιατρικο συλλογο.

Σας φιλω ολες. Ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Νομιζω οτι ειναι πιο σημαντικο να συνασπιζομαστε γυρω απο τετοιους σκοπους...!Και εμπρακτως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALISPERA!!!

NA SOY ZISEI TO KORITSAKI SOY!DEN PERIMENA TETOIA ANTIMETOPISI SE IDIOTIKO MAIEYTIRIO.EGO GENISA PRIN 2 MINES STO NOSOKOMIO STIN EPARXIA K EIMAI POLY EYXARISTIMENI.DEN EXO KANENA PARAPONO.EKANA KAISARIKI ME EPISKLIRIDIO K DEN TO METANIOSA.H STIMI POY EBGALE O GIATROS TO KORITSAKI MOY K AKOYSA TO KLAMA TIS EINAI KATI POY DEN THA KSEXASO POTE!!!OSO GIA TO DOMATIO....ME EBALAN SE MONOKLINO!

FILAKIA STO KORITSAKI SOY:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Βουλα κι ομως ολα αυτα συνεβησαν σε ιδιωτικο μαιευτηριο που ακριβοπληρωσαμε...και να πεις οτι μας περισσευουν...αλλα και να μας περισσευαν, δεν περιμενεις την ωραιοτερη στιγμη στη ζωη σου να την καταστρεψουν μια ομας απο μαλα.... Τι να πω! Το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω τις καταγγελιες μου και να δυσφημω με καθε ευκαιρια το συγκεκριμενο μειυτηριο ΜΗΤΕΡΑ...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm καλησπερα! Καλα θα κανεις να τους κυνηγήσεις. Πιστεύω οτι αν το κάναμε ολοι αυτο θα ήμασταν καλυτερα. Απλα οι περισσότεροι κάνουμε πισω για πολλούς και διάφορους λόγους.Καλή επιτυχία!Να σας ζήσει το μωρακι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω ετσι λεω dimitroula.γιατι νομιζω οτι ειναι πιο σημαντικο αυτο απο το να αναπτυσσουμε αλλες πρωτοβουλιες μεσω του φορουμ. εν για καθε προβλημα που προεκυπτε καναμε τη σχετικη καταγγελια ισως τα πραγματα στην Ελλαδα δεν ηταν τοσο χαλια, οπως ολοι λεμε. διοτι ολοι ειμαστε αξιοι της τυχης μας τελικα. ελπιζω τα πραγματα να βελτιωθουν και ελπιζω να μπορουμε καθε φορα να περνου,με τα πραγματα στα χερια μας.διαφορετικα τα προβληματα θα πολλαπλασιαζονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...