Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΜΜΕΤΟΙ....ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!


Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ.....Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΟΥ Κ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΜΜΕΤΟΣ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ....ΤΙ ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ,ΤΙ ΚΡΑΚΕΡΑΚΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ 8ΕΒΔ.+3ΗΜ. ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΜΜΕΤΟΥΣ ΑΠΤΗΝ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ Η ΕΝΤΟΝΗ ΟΡΕΞΗ....ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ Κ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΠΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΜΠΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να σου πω κι εγώ (όπως και ο γιατρός σου) είναι υπομονή... Όταν μου το έλεγαν στην αρχή της εγκυμοσύνης μου, τους έβριζα από μέσα μου. Εγώ πέθαινα και ήθελα κάτι να με κάνει να νιώσω καλύτερα και εκείνοι μου έλεγαν υπομονή!

Θα σου πω τί είχα δοκιμάσει εγώ... Χάπια ginger, χάπια maalox, φρυγανιές, παξιμάδια, σουσάμια... Τίποτα δε με ηρεμούσε! Μόνο όταν κοιμόμουν χαλάρωνα λίγο. Όταν έκλεισα τη 12η εβδομάδα όμως κόπηκαν όλα μαχαίρι! Δεν το πίστευα και έλεγα, να τώρα θα μου'ρθει και τώρα θα μου'ρθει, αλλά δεν ξανάρθε...

Γι'αυτό, όσο χάλια κι αν ακούγεται... Υπομονή! Θα έρθουν απίστευτες μέρες τους επόμενους μήνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΜΑΜΑ Μ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΦΡΙΚΑΡΩ ΟΣΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ROZI ΜΟΥ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ,ΤΙ ΠΕΡΝΑΣ.ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ,ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ.:S ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΥΠΟΘΕΤΑ PRIPERAN(AN ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ).ΕΤΣΙ ΗΡΕΜΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ 4ο ΜΕ 5ο ΜΗΝΑ ΗΡΕΜΕΙΣ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΑ.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω εμετους ευτυχως κατα την εγκυμοσυνη μου εκτως απο 2 φορες. Πρεπει ομως ο γιατρος σου να σου δωσει κατι για αυτο δεν πρεπει να σε αφησει ετσι.

Μια φιλη μου που ειχα τα ιδια με σενα της ειχε δωσει ο γιατρος ενα χαπακι το επερνε και ηταν πολυ καλυτερα.

Να τον ρωτησεις αν μπορει να δωσει κατι. :)

Υπομονη παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozi μου, ευτυχώς για μένα δεν έκανα ούτε μια φορά εμετό μέχρι στιγμής! Ο γιατρός μου το ανέφερε σαν σύμπτωμα για τον πρώτο καιρό και μου είχε πει αν με πιάσει να κάνω υπομονή! Συνήθως σταματούν στην 12η εβδομάδα! Από όρεξη άλλο τίποτα! Γι'αυτό κιόλας έχω βάλει 10 κιλά μέχρι στιγμής! Φαντάζομαι πρέπει να είναι πολύ άσχημο συναίσθημα! Εδώ μια ιωσούλα μας πιάνει 1-2 μέρες και νιώθουμε χάλια, φαντάζομαι όταν έχεις καθημερινά αυτά τα συμπτώματα! Η μαμά μου στην 1η εγκυμοσύνη είχε τους 3 πρώτους μήνες εμετούς και σε μένα μετά καθόλου!

Κοριτσάκι μου, εύχομαι σύντομα να ηρεμήσεις από τους εμετούς και να περάσεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozi m

na s po oti briskomastai akrivos stin idia fasi

eimai kai ego sxedon 9 ebdomadon

exo parapolles anagoules molis fao ta idia (den kano emetous kai einai xeirotera mporei na me kratane sinexia gia meres)

stin proigumeni egkimosini m eixa ta idia kai stin 12 ebdomada ola stamatisan san thauma

giauto kouragio etsi leo kai ston euauto m

filia polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!!! ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ... ΒΕΛΑΞΑ!!!!:blink: ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΗΡΕΜΗΣΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΠΟΥ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ. ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ. ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙ ΕΣΕΝΑ... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΟΝΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΩ. ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.

ΕΚΛΕΓΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ

ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΥΠΟΘΕΤΑ PRIPERAN.ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΛΙΓΟ.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΖΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΛΑ.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

axx,ti mou 8umhses twra!!

YPOMONH!!!tpt allo de mporw na sou pw..mono ypomonh!!

egw apo otan ema8a oti eimai egyos dld 2 mhnwn mexri

k ton 6o evgaza ta antera mou...koimomoun agalia me th lekanh sthn kyriole3ia..k h vlakeia einai oti mou legane mexri ton 3o to polu 4o mnhna k meta 8a eisai perdiki.klamma k tpt allo den ekana..

den antexa ka8olou, me eixan piasei ta psuxologika mou,sto tsak

glitwsa thn kata8lipsh..exasa 10 kila!evlepa to nero mesa sto pothri k de th paleya ka8olou omws!!!!

elega oti den prokeitai na kanw allo.pisteyw oti eimai apo tis liges

gynaikes pou tis krataei toso polloi kairo o emetos!

vevaia otan stamathsoun 8a eisai mia xara...

symfwnw k egw me efi..ta priperan voi8ane polu.episis epairna k to

almora pws legetai de 8umamai twra, pou to pineis siga siga me to koutalaki k se anakoufizei apo tous emetous.

to mono pou skeftomoun k me ekane na ais8anomai kala einai

h mpempa mou..skepsou oti ola ayta ginontai gia kapoio skopo.

eyxomai n aperasoun suntoma.xxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια μου εμενα ρωτηστε για εμετους! εχω παρει μαστερ!!!!

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα μεχρι τον 4ο μηνα. επαιρνα υποθετα βομεξ (εχουν καταργηθει ομως τωρα) για να μπορεσω να πιω νερο και τα χαπια μου γιατι ειχα και αιμοραγια. εχασα 12 κιλα και μετα τον 4ο κοπηκαν οι εμετοι μαχαιρι.

στην δευτερη εγκυμοσυνη μου (τωρα δηλαδη) ειπα οτι θα ειμαι καλυτερα αλλα που.... δεν με επιανε τιποτα ουτε πριπεραν ουτε σιροπια βομεξ ουτε οι ενεσεις βομεξ που κατεληξα να κανω 2 την ημερα χωρις καμια βελτιωση!!!! μπηκα 3 φορες στο νοσοκομειο με αφυδατωση απο 10 μερες την καθε φορα και 4 ορους την ημερα... ενα χαλι και μισο!!!! μεχρι και ηρεμηστικα μου εδωσε ο γιατρος για να κοιμαμαι και να μην κανω εμετο!τιποτα 16 κιλα εχασα αυτην την φορα!και αυτα μεχρι 5,5 μηνων! μετα παλι μαχαιρι εν μια νυκτι!!!

και μην ακουτε αν ειναι αγορι ή κοριτσι παιζει ρολο... η πρωτη μου ειναι κορη και τωρα περιμενω γιο.

στον ανθρωπο ειναι! θελει πολλη υπομονη και προσοχη μην παθετε αφυδατωση!!!

να σκεφτεστε το τελος οτι θα ειναι ενα υπεροχο μωρακι στην αγκαλια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Λενάτα μου, τι πέρασες;

Ηρωίδα!

Υπομονή κοριτσάκια μου!!!

Εγώ είμαι 16 εβδομάδων κι εδώ και 2 μέρες έχω καούρες στο λαιμό και παραπονιέμαι!

Δε θα ξαναπορεθώ... όταν εσείς περνάτε τόσο χειρότερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozi μου εγώ είμαι 34 εβδομάδων και ακόμα τα βγάζω . Ξυπνάω το πρωί και βγάζω σάλια ( μπλιαχ απαίσια αίσθηση )

Και όχι μόνο αναγούλες αλλά και δυσπεψία και καούρες. Δεν μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα!!! Ειδικά το τελευταίο διάστημα τρέφομαι σχεδόν αποκλειστικά με κορν φλεικς, γάλα και καλαμπόκι βρασμένο

Κάνε υπομονή, στην συντριπτική πλειοψηφία οι αναγούλες φεύγουν μετά το τέλος του πρώτου τριμήνου ή και κοντά στον πέμπτο μήνα. Εμένα τα χάπια και τα υπόθετα με βοήθησαν μόνο κατά την διάρκεια την ημέρας- το πρωί τα έβγαζα έτσι κι’ αλλιώς.

Το μόνο παρήγορο είναι οτι δεν βάζεις πολλά κιλά- να προσέχεις μόνο πότε παίρνεις τις βιταμίνες που θα σου δώσουν για να μη στερείται θρεπτικά συστατικά ο οργανισμός σου και το μωράκι σου και να πίνεις πολλά υγρά για να μην αφυδατώνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...