Μετάβαση σε περιεχόμενο

θα ήθελα τη συμβουλή σας....


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι. Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τα διδυμάκια κοριτσάκια μου. Κυρίως περισσότερο με τη μία από τις δύο. Μετά το φαγητό (δίνω γάλα frisolac comfort όπως σύστησε η παιδίατρος), υπάρχει απίστευτη ταλαιπωρία. Βγάζει συνέχεια με αναγωγές το γάλα, ενώ πίνει πολύ (120-150 ml, ανά 3ωρο μέσο όρο). Εκτός από αυτό, δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί. Μου παίρνει πολλή ώρα να την κοιμήσω και μόλις το πετυχαίνω, ξυπνάει σε μισή ώρα το πολύ και τα μάτια ορθάνοιχτα. Λέω : μα καλά αυτό το παιδί δεν κουράζεται, δεν νυστάζει? Η άλλη μπέμπα μόλις της βάλω πιπίλα νανουρίζεται αμέσως. Η "άϋπνη" ούτε την πιπίλα δεν θέλει. Τί να κάνω για να έχει έναν πιο ήσυχο και μεγαλύτερο ύπνο βρε κορίτσια? Κι εγώ έχω να κοιμηθώ 2,5 μήνες, χωρίς να αστειεύομαι... ! Έχω πάθει υπερκόποση και δυστυχώς δεν υπάρχει άτομο να με αντικαταστήσει .... είμαι μόνη με τον άντρα μου, άν πάθω κάτι... τρέχα γύρευε. Μην σας κλαίγομαι όμως. Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε εσείς οι πιο έμπειρες θα σας ακούσω με προσοχή. Ευχαριστώ!:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πες στο γιατρο σου οτι παρολο που δινεις το frisolac συνεχιζει να κανει αναγωγες, το frisolac στο εδωσε γιαυτο το λογο αν δεν κανει δουλεια ομως ισως πρεπει να κανει μια εξεταση για την παλιδρομηση αν χρειαζεται να παρει σιροπακι, εμενα ειχε αναγωγες ο γιος μου αλλα με το φριζολακ ολα καλα ,της κουμπαρας μου παλι ειχε πιο πολυ παλινδρομηση με αποτελεσμα να της δινει και σιροπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFOU έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι. Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τα διδυμάκια κοριτσάκια μου. Κυρίως περισσότερο με τη μία από τις δύο. Μετά το φαγητό (δίνω γάλα frisolac comfort όπως σύστησε η παιδίατρος), υπάρχει απίστευτη ταλαιπωρία. Βγάζει συνέχεια με αναγωγές το γάλα, ενώ πίνει πολύ (120-150 ml, ανά 3ωρο μέσο όρο). Εκτός από αυτό, δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί. Μου παίρνει πολλή ώρα να την κοιμήσω και μόλις το πετυχαίνω, ξυπνάει σε μισή ώρα το πολύ και τα μάτια ορθάνοιχτα. Λέω : μα καλά αυτό το παιδί δεν κουράζεται, δεν νυστάζει? Η άλλη μπέμπα μόλις της βάλω πιπίλα νανουρίζεται αμέσως. Η "άϋπνη" ούτε την πιπίλα δεν θέλει. Τί να κάνω για να έχει έναν πιο ήσυχο και μεγαλύτερο ύπνο βρε κορίτσια? Κι εγώ έχω να κοιμηθώ 2,5 μήνες, χωρίς να αστειεύομαι... ! Έχω πάθει υπερκόποση και δυστυχώς δεν υπάρχει άτομο να με αντικαταστήσει .... είμαι μόνη με τον άντρα μου, άν πάθω κάτι... τρέχα γύρευε. Μην σας κλαίγομαι όμως. Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε εσείς οι πιο έμπειρες θα σας ακούσω με προσοχή. Ευχαριστώ!:unsure:

Κοπελα μου κι εγω Κομφορτ της δινω -ειναι 45 ημερων - αλλα το ανακατευω με το απλο Φριζολακ (αναλογια 4 απλο 1 κομφορτ).

Κι εγω το παρατηρησα αυτο που λες αλλα οχι παντα.

Σχεδον 4 στα 6 γευματα ειναι ανησυχη και σχεδον βγαζει λιγο γαλατακι μετα.Εχω φτασει στο σημειο να την κραταω μιση ωρα για να ρευτει και εχει τυχει να ρευεται και παλι να βγαζει γουλιτσες.

Μας βοηθησε πολυ το Κομφορτ στα κακα της γιατι δεν εκανε συχνα ενω τωρα κανει 2 φορες την μερα περιπου αλλα η ανησυχια υπαρχει.

Οσο για τα 3ωρα αστα.Εγω επισης δεν κοιμαμαι σωστα και αναρωτιεμαι ποτε θα κανει ωραριο το βραδυ.Ειχα ανοιξει και ποστ για το θεμα αυτο.

Εγω εχω σκοπο να ρωτησω την παιδιατρο μας για το θεμα της ανησυχιας της.

Φοβαμαι μηπως βαρυστομαχιαζει γιατι ειναι 45 ημερων και εχει ορεξη μεγαλυτερου παιδιου.Τρωει γυρω στα 130-150 γραμμαρια.Εχει τυχει να φαει και 180...

Ειλικρινα δε ξερω!Παντως να ξερεις οτι ειμαι ομοιοπαθουσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ πιθανόν να της πεφτει βαρύ το γάλα για το στομαχάκι της! Αν και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα, πέρα από μια μικρή εμπειρία που έχω από τις ανιψιές μου! Κατά την γνώμη μου καλό είναι να ρωτήσεις τον παιδίατρο, να του εξηγήσεις τι συμβαίνει και μήπως χρειαστεί ν'αλλάξετε το γάλα, ή να δίνεις μικρότερη ποσότητα!

Υπομονή κοπέλα μου για το ξενύχτι, πρέπει να είναι βάρβαρο! Εγώ όταν γεννήθηκε η πρώτη μου ανιψιά έμενα αρκετά βράδια στα παιδιά επειδή ήταν προώρη κι έπρεπε ανά 3 ώρες να την ταίζουμε, αλλά και πάλι αυτή κοιμόταν αμέσως! Μερικές φορές την ταΐζαμε και κοιμησμένη!

Καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου καλησπερα!Μπορει αφου κανει αναγωγες να ποναει. Με τις παλινδρομήσεις τραυματιζεται ο οισοφαγος. Κανε ενα τηλεφωνο στην παιδιατρο. Εμεις ειχαμε παλιδρομηση. Πιναμε ειδικο γαλατακι και φαρμακο μεχρι 1,5 ετων. ευχομαι να σας πανε ολα καλα!μην αγχωνεσαι απλα ενημερωσε την παιδιατρο και εκεινη θα σου πει τι να κανεις.:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFOU έγραψε:

Λέτε δηλαδή το ότι δεν κοιμάται καθόλου και ούτε κοιμάται εύκολα έχει να κάνει με το γάλα?

Να σου ζήσουν οι κουκλιτσες σου :)

Εγω θα σου έλεγα ...καλο κουράγιο . Αυτα που περιγράφεις τα εχω ακουσει ακριβώς ετσι απο μια καλη μου φιλη που έχει διδυμα κοριτσάκια κι αυτη ! Η μια ησυχη και ευκολο μωρό , η αλλη ...αντάρτης !

Απέκλεισε πιθανα προβληματα πχ ΓΟΠ και μετά πρεπει να δεχτεις οτι εχεις ενα ήσυχο μωράκι και ενα πιο απαιτητικο ...

Να σου πω βεβαια οτι και η μικρη μου είναι ακριβως ετσι δεν κοιμηθηκε πανω απο 20 λεπτά την ημέρα μεχρι 8 μηνων .

Καλη δυναμη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω λογω εμπειριας στην παλινδρομιση ξερω οτι το frisolac comfort ειναι απο τα καλυτερα γαλατα γιαυτο το προβλημα καλο ειναι βεβαια να εξεταστει η μπεμπουλα για αυτο μηπως χρειαζεται σιροπακι.εμεις επειδη μπηκαμε στο παιδων απο τους εμετους που εκανε μας ειπαν για 2 γαλατα το comfort και το almiron pepti ομως το δευτερο εχει το εξης μειον ειναι νερουλο και στην παλινδρομηση δεν πρεπει να πινουν νερουλα γαλατα γιατι ερχονται πιο ευκαλα πισω στον οισοφαγο εμας μας εδωσαν το epadoren(σιροπι)για 2 μηνες κυριολεκτικα σωθηκαμε!!!! ακομη και τωρα που ειναι 9 μηνων καποιες φορες που καταλαβαινουμε οτι τον ποναει το στομαχι του του δινουμε και αμεσως ηρεμει.και στο γαλα πηραμε το frisomel comfort(2ης βρεφικης ηλικιας) το μονο σιγουρο ειναι οτι η παλινδρομηση ειναι κατι που αργει να φτιαξει υπολογιζεται οτι διορθωνει γυρω στον 2 χρονο του παιδιου ειναι ενοχλητικη για το μωρο το ξερω γιατι ποναει και σιγουρα δεν του ειναι ευκολο να πιει γαλατακι καλη δυναμη αν χρειαστεις κατι πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν αντιαναγωγικα γαλατα που μπορει να σου δωσει ο παιδιατρος. Παντως μην ανησυχεις! Εμεις οχι απλα αναγωγες, αλλα εμετους , ειμαμε μεχρι τα 2,5 (μετα τα γευματα)οσο μεγαλωνουν 8α βελτιωθει η κατασταση!

επισης φροντισε να μην παραγεμιζουν τα στομαχακια! η διαφορετικα το γαλα να ειναι λιγο πιο αραιωμενο! δηλ στα 120ml νερο, αντι για 4 βαλε 3,5 μεζουρες! φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...