Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ


Recommended Posts

ΜΙΛΟΥΣΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΩΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΑΓΕΙΡΙΤΣΑ ΛΟΓΟ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΕΣΗΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ( ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ) ) ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ?ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΕΝΤΟΣΘΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΕΣΗ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΟΥΛΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμενα μου ακουγεται υπερβολικο!!!

Δε νομίζω ότι μπορεί να ισχύει ακομα και αν το σκεφτεί κανείς με την απλή λογική χωρις γνωσεις ιατρικής!!!

Και δεν θελω καν να ακουω τετοια πραγματα γιατί περιμενω τη μαγειριτσα εδω και ενα χρονο ανεξαρτητως εγκυμοσυνης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω όμως κάτι;

Δεν ισχύει το ότι απαγορεύεται να τρως συκώτι σε περίοδο εγκυμοσύνης;;

Η μαγειρίτσα είναι τίγκα στο συκώτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Copy από το http://www.mamadesonline.gr/portal/inde ... &Itemid=54

Τι απαγορεύεται

Να θυμάστε ότι δεν πρέπει να καταναλώνετε κρέατα και ψάρια εάν δεν είναι καλοψημένα, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος τοξοπλάσμωσης. Ακόμη, βγάλτε από το διαιτολόγιό σας το συκώτι και τα προϊόντα που το περιέχουν, όπως το πατέ, γιατί η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες είναι επικίνδυνη για το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΓΕΙΡΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΕΓΩ ΑΠΟΡΗΣΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΕΣΕΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕΣ?ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΧΙΧΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟΡΗΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΡΙΤΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΠΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΤΡΩΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΚΩΤΙ ΠΟΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filos`ifigen , το θεωρώ πολύ αστείο αυτό! Εγώ τρελαίνομαι για συκωταριά και στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έτρωγα συχνά! Την μαγείρευα με μαρούλι μάλιστα σαν μαγειρίτσα! Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη μπούρδα! Να προκαλέσει υψηλή χοληστερίνη, ναι! Να προσέχει κατά το πρώτο τρίμηνο μην μολύνθει από τοξόπλασμα, που προκαλείτεαι κι από ωμό κρέας ναι! Αλλά όχι και τερατογέννηση! Είναι παράλογο! Τι είναι η μαγειρίτσα; Ακτινοβολία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δε διαβάσατε τι λέει;;

"Ακόμη, βγάλτε από το διαιτολόγιό σας το συκώτι και τα προϊόντα που το περιέχουν, όπως το πατέ, γιατί η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες είναι επικίνδυνη για το μωρό."

Η βιταμίνη Α που περιέχει το συκώτι είναι το πρόβλημα, όχι το τοξόπλασμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλακι σε μεγαλες ποσοτητες λεει με το να φας μια φορα στο τοσο δεν δημιουργει προβλημα δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρήκα μια πιο έγκυρη πηγή: http://www.iaso.gr/gr/Iaso/Content.aspx ... BC=0,0,299

Η βιταμίνη Α είναι απαραίτητο συστατικό για την καλή υγεία. Παρόλα αυτά, η πρόσληψη υπερβολικής ποσότητας βιταμίνης Α κατά το πρώτο στάδιο της εγκυμοσύνης μπορεί να σχετίζεται με τερατογέννεση και ανωμαλίες περί τη διάπλαση. Όσες γυναίκες βρίσκονται ήδη στην αρχή μιας εγκυμοσύνης ή όσες επιθυμούν το ξεκίνημά της δεν πρέπει να λαμβάνουν συμπληρώματα βιταμίνης Α, εκτός αν αυτό αποτελεί οδηγία ιατρού. Το συκώτι, καθώς και όλα τα προϊόντα που προέρχονται από αυτό π.χ. πατέ, συνήθως περιέχουν μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Α και γι αυτό θα πρέπει να αποφεύγονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα μου αρεσει η μαγειριτσα αλλα χωρις τα αντερα

αν και παλια το ετρωγα αλλα οταν καταλαβα τι μου γινοταν το σταματησα

Απορια θα επινες νερο απο την τουαλετα του σπιτιου σου ενω ξερεις οτι εκει περα εκανες συνεχομενα την αναγκη σου επι χρονια?????? :x ετσι καπως την ειδα και σταματησα και τα κοκορετσια και τις μαγειριτσες και οτιδηποτε εχει σχεση με αυτα

θεωρο οτι δεν εχουν κατι να σου προσφερουν σε θρεπτικα συστατικα

μονο λιπη και χοληστερινη και δεν ξερω τι αλλο μπορει να παθεις απο αυτα δεν νομιζω να ειναι τελειως χαζοι οι αλλοι λαοι που δεν τα τρωνε

Λεω τωρα μια αποψη:huh:

Βεβαια αν βγαλεις το αντερο απο μεσα δεν ειναι κατι που θα το τρωει καθε μερα μια φορα το χρονο γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειμαι στην 7 εβδομαδα ο γιατρος μου ειπε να μην φαω καθολου εντοσθια αυτες της μερες δηλαδη ουτε κοκορετσι ,ουτε μαγειριτσα δεν τον ρωτησα γιατι αλλα επειδη ειναι πολυ νωρις ακομη θα τον ακουσω.Αφηστε που δεν εχω καθολου αντισωματα για τοξοπλασμα οποτε ας τον ακουσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

ρουλακι σε μεγαλες ποσοτητες λεει με το να φας μια φορα στο τοσο δεν δημιουργει προβλημα δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικες

Μαριάντα μου, έχεις απόλυτο δίκιο.

Αυτό που θα πρότεινα πάντως σε όλες σας, είναι να ρωτήσετε το γιατρό σας για να'σαστε 100% σίγουρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τότε δεν πρέπει να τρώμε και καρότα που είναι φουλ στην βιταμίνη Α! Παιδιά ηρεμία! Παν μέτρον Άριστον! Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ευχές για το Πάσχα και δεν μου είπε κάτι για μαγειρίτσα! Και επείδη ξέρω λόγω επαγγέλματος, δεν έχει φόβο το να φας λιγάκι! Οι υπερβολές είναι που δεν επιτρέπονται, είτε είμαστε έγκυες, είτε όχι! Τερατογέννεση πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι προκαλεί κάποια βιταμίνη! Ίσα ίσα που το συκώτι το δίνουν λόγω πλούσιας πηγής σε σίδηρο, επειδή είναι και η πιο αξιόπιστη! Οι φακές που λέγανε οι παλιοί, φάε γιατί έχουν σίδηρο, περιέχουν ίχνη σιδήρου! Σε όλα χρειάζεται μέτρο! Ούτε η αβιταμίνωση είναι καλή ούτε και η υπερβιταμίνωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apo oti eho akousei (pou mporei kai na min ishueI)

Ta antiviotika kai ta farmaka pou dinoun sta zoa kai tosa alla pou tous kanoun kai den ta gnorizoume pane sto sukoti kai gi'afto simera theoreitai apo tis pio amfilegomenes trofes.

Tora vevaia kalo einai na min ta psirizoume toso alla pote den xereis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα!!!!

Το συκώτι και μένα μου το είχε απαγορεύσει η γυναικολόγος μου!

Έτσι και αλλιώς εμένα δεν μου αρέσει, οπότε δεν την ρώτησα εάν μπορούσα να το τρώω μία φορά στο τόσο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ σωστα δεν επιτρέπεται η μαγειρίτσα στην εγκυμοσύνη φυσικά ουτε και το κοκορετσι!Αυτο κυρίως λόγω των κολοβακτηριδίων που υπαρχουν στα εντόσθια!Γενικά τα εντόσθια δεν επιτρεπονται!Επίσης απαγορευεται το συκωτι λογω της αφθονης βιταμίνης Α που περιεχει και αυτο προκαλει δυστυχως τερατογενεση στο εμβρυο!(για την ακριβεια επιτεπεται 1 φορα το μηνα)Η απορροφηση ειναι διαφορετική οταν τρωμε συκωτι και διαφορετική οταν τρωμε καροτακια!Οπως ακριβως με τις φακες!Ενω περιεχουν σιδηρο δεν απορροφαται απο τον οργανισμο οπως οταν τρωμε μοσχαράκι!Αν λοιπον εχει η μαγειριτσα συκωτι αυτος ειναι ενας ακομη λογος για να μην φαει μια εγκυμονουσα!Επισης η βιταμινη Α ονομαζεται και ρετινολη και υπαρχει σε πολλες κρεμες προσωπου οποτε καλο ειναι να αποφευγονται και αυτες!Ειμαι διαιτολογος και σας τα μεταφερω υπευθυνα αυτα τα στοιχεια!Φυσικα πολλες μαμαδες φαγανε και δεν παθανε τιποτα αλλα υπαρχουν στη βιβλιογραφεια πολλα κρουσματα!Και μενα η μαμα μου ειχε φαει!Δεν επαθε τιποτα ουτε αυτη ουτε εγω!Αλλα ειναι λιγο ρισκο!Επισης ρωτησα και τον γιατρο για σιγουρια γιατι μου αρεσει πολυ η μαγειριτσα και ειχα μια κρυφη ελπιδα ;) και μου ειπε και αυτος οτι δεν κανει!!!Μου λεει του χρονου φαε οση θελεις!!!!!!:P Ελπιζω να βοηθησα φιλακια πολλα και ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ ΠΑΣΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...