Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Sisy έγραψε:

vassiliki έγραψε:

ΑΝ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ

ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΚΑΝ.

Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΡΧΕΤΑΙ..

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ, ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..[/quote:1omulgjn]

Σισυ, εχεις δικιο δεν πρεπει να μπαίνει το κακο στο μυαλο ... Αλλά επειδη η απογοητευσή μου ήταν μεγάλη τις δυο φορες που απέβαλα ... και σκεφτόμουν ότι αν το ηξερα πιο νωρις δεν θα το περνούσα όλο αυτό . Οι γιατροι βεβαια το ψαχνουν μετά την τρίτη φορα ... Δεν είναι πολλές ? Ευτυχως ο γιατρος μου με έβαλε και το εψαξα απο την 2η . Δεν είναι κακο λοιπον να γνωρίζεις ... και να ψαχνεις . Η γνωση είναι δύναμη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Το αγορακι μου " συμφωνω

Η θρομβοφιλια στην Ελλαδα (για λογους που δεν γνωριζω) υπαρχει σε μεγαλη συχνοτητα, ετσι εχω διαβασει

προτινω τη συγκεκριμενη εξεταση και χωρις αποβολη πριν αρχισουν καν τις προσπαθειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΗΝ 19Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΙΑ ΑΝΥΣΙΧΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 2 ΠΑΙΔΙΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΗ ΜΕΣΑ ΤΗΣ!!! ΕΓΩ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΗΡΕΜΙΑ!

ΑΣΧΕΤΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΥΠΑΡΙΝΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ CLEXANE 0.6 ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ-XA ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΕ 52 ΕΥΡΩ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALISPERA!EXO K EGO TO IDIO PROBLIMA.PRIN 2 XRONIA APOFASISA NA KANO EKSOSOMATIKI GIATI ENO DEN YPIRXE PROBLIMA,DEN EMENA EGYOS.OLA PIGENAN KALA MEXRI TON DEYTERO MINA POY EIDA AIMA.TELIKA TO EXASA.OTAN ROTISA TON GIATRO GIATI EGINE AYTO DEN EIPE TIPOTA SIGEKRIMENO.ETSI ALLAKSA GIATRO.ME EBALE NA KANO EKSETASEIS K EIDE OTI EIXA PROBLIMA THROMBOFILIAS.OTAN EKANA TIN DEYTERI EKSOSOMATIKI EKANA KATHE MERA ENESIS.PRIN 2 MINES GENISA ENA YGIESTATO KORITSAKIME KAISARIKI(ME EPISKLIRIDIO).TIS ENESIS TIS SINEXISA GIA 10 MERES META TIN GENA.

MIN AGXONESE.OLA THA PANE KALA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μπορειτε να με ενημερωσετε σχετικσ με τις ενεσεις ηπαρινης;

Που γινεται η ενεση, στην κοιλια ή αλλου;

Τις κανετε μονες σας;;

Η ενεσεις γινονται καθημερινα καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;

Η εγκυμοσυνη πρεπει να διαπιστωθει πριν απο την ημερα της καθυστερησης(για να αρχισουν οι ενεσεις);

Ποσο 'παει" η ενεση; καλυπτεται απο τα ταμεια;

Ευχαριστω!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Κοριτσια μπορειτε να με ενημερωσετε σχετικσ με τις ενεσεις ηπαρινης;

Που γινεται η ενεση, στην κοιλια ή αλλου;

Τις κανετε μονες σας;;

Η ενεσεις γινονται καθημερινα καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;

Η εγκυμοσυνη πρεπει να διαπιστωθει πριν απο την ημερα της καθυστερησης(για να αρχισουν οι ενεσεις);

Ποσο 'παει" η ενεση; καλυπτεται απο τα ταμεια;

Ευχαριστω!:kiss:

apis, σε τεσσερα σημεια μπορει να γίνει η ενεση : στην κοιλια σ'ενα νοητο ημικύκλιο περιπου 2-3 εκ. κατω απ'τον αφαλο, στα μπουτια ψηλα, στα μπρατσα ψηλά και στα πλαγια της μέσης ... όπου έχει λίπος δηλ.

Εγω μόνη τις κάνω απ'την αρχή και είναι καλύτερα εδώ που τα λεμε ... Ξεκίνησα απ'την 6-7η εβδομαδα αλλα μπορείς να ξεκινήσεις και πιο μπροστά, βασικά πρέπει να ξεκινάς όταν ακούς καρδούλα ... Και τις κάνεις και για 2 μήνες μετά τη γέννα . Οι ενέσεις καλύπτονται 100% απ'το ΙΚΑ και κάνουν γύρω στα 26€ η συσκευασία των δέκα .

Εγω προσωπικά τις ενέσεις τις έκανα στην κοιλια μέχρι και τον 6ο και μετά στα μπούτια και συνεχίζω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ!!

Δε φανταζεστε ποσο χαιρομαι που βλεπω οτι οι εγκυμοσυνες σας πηγαινουν μια χαρα(φτου ξαναφτου:laugh: )

Οταν εμαθα για την θρομβοφιλια νομισα οτι ηρθε το τελος του κοσμου..ποσο λαθος εκανα..και ποσο τυχερη ειμαι που το ανακαλυψα

Πολλα φιλια και καλη συνεχεια!!!!!!!!!!:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω κανει αποβολη, εχω περιτα κιλα και αργησα να συλλαβω, τελικα τα καταφερα μετα απο σπερματεγχυση, ο γιατρος μου εδωσε innohep καθε μερα και μαλιστα απο το τηλεφωνο...εννοω οτι μου ειπε να τις ξεκινησω πριν με δει και πριν δει τις αιματολογικες μου...μου το ειπε απο το τηλεφωνο δλδ...καποιες μου λενε οτι δινονται προληπτικα...αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KIDER έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ VOYLA ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ?

KALISPERA KIDER!

KAISARIKI EKANA EPIDI H EGYMOSYNI HTAN APO EKSOSOMATIKI K HTAN KALYTERA GIA TO MORO.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

κορίτσια καλησπέρα!!!

ψάχνω περισσότερες πληροφορίες για το που και ποσο μπορώ να κανω εξετάσεις θρομβοφιλιας...

καπου το ειχα δει στο φορουμ , μα τωρα που το ψαχνω δεν το βρισκω με τιποτα

μπορεί να με βοηθήσει κανείς????

φιλακια!!!:kiss::kiss: :kiss: :kiss: :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Arian έγραψε:

κορίτσια καλησπέρα!!!

ψάχνω περισσότερες πληροφορίες για το που και ποσο μπορώ να κανω εξετάσεις θρομβοφιλιας...

καπου το ειχα δει στο φορουμ , μα τωρα που το ψαχνω δεν το βρισκω με τιποτα

μπορεί να με βοηθήσει κανείς????

φιλακια!!!:kiss::kiss: :kiss: :kiss: :kiss::kiss:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΣΕ 400 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΒΑΣ.ΣΟΦΙΑΣ 86 ΤΗΛ.2107705010-11.ΕΧΕΙ ΚΑΙ 2ο ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 78 ΤΗΛ.2104177919.ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Arian, εγω προσωπικα τις εκανα σε ιδ. εργαστηριο και μου κοστισαν αρκετα ακριβα, βεβαια λογω καποιας γνωστης μου ηρθαν στο 1/3 οι εξετασεις για το DNA (απο 600 στα 200€) και φυσικα και οι υπολοιπες εξετασεις εκαναν απο 10 εως 150€...:blink:και ηταν μια σελιδα γραμμενη σε δυο στηλες ολες μαζι οι εξετασεις (γιατι εκανα γενικο ελεγχο, ορμονικες κτλ). Η αληθεια ειναι οτι δεν το εψαξα για να τις κανω μεσω του ΙΚΑ και τι κοστος θα ειχαν :huh: Εγω λογω τις αγωνιας μου πληρωσα και τις εκανα γρηγορα ...:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ξέρει κάποια κοπέλα παρακαλώ ας μου απαντήσει.

Γέννησα τη μικρή μου με καισαρική και 20 μέρες μετά, κατα τη διάρκεια της λοχείας παρουσίασα θρομβοφλεβίτιδα στον αριστερό μηρό και νοσηλεύτηκα στο Ιπποκράτειο για 1 εβδομάδα. Δεν είχα καταλάβει οτι μου συνέβη κατι τέτοιο, άργησα να πάω στο γιατρό με αποτέλεσμα να κινδυνέψω σοβαρά.

Η αγγειοχειρουργός μου είπε οτι προήλθε απο ορμονικά αίτια και οτι δεν ήταν μετεγχειριτική συνέπεια.

Κατά πόσο ισχύει αυτό; Έχετε ακούσει κάτι;

Να σημειώσω οτι δεν έχω ούτε κληρονομικότητα, ούτε ιστορικό στην οικογένεια μου απο τέτοια ασθένεια.

Τέλος σε υποτιθέμενη δεύτερη εγκυμοσύνη τί πρέπει να κάνω; Θα χρειαστεί να κάνω την αγωγή με τις κλεξάν που έκανα; Ή θα πρέπει να αφαιρέσω τη θρομβομένη φλέβα; Ο γιατρός μου μίλησε για εγχείριση.

Ή μήπως τελικά η θρόμβωση που έπαθα δε σχετίζεται με τη συγκεκριμένη πάθηση;

Γνωρίζετε κάτι; Με αγχώνει και με στεναχωρεί πολύ το συγκεκριμένο θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Arian έγραψε:

κορίτσια καλησπέρα!!!

ψάχνω περισσότερες πληροφορίες για το που και ποσο μπορώ να κανω εξετάσεις θρομβοφιλιας...

KALIMERA ARIAN!!!!

EGO TIS EIXA KANEI STO NOSOKOMEIO K DEN PLIROSA....ALLA DEN GINETE SE OLA TA NOSOKOMEIA.EGO EIMAI APO XANIA K THN EKANA STO HRAKLEIO.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

πριν λιγες μερες βγηκε η αποφαση για τις εξετασεις θρομβοφιλιας που εκανα πριν 3 μηνες.

θελισα να κανω ένσταση και στο υποκατάστημα του ικα που πηγα

μου φέρανε αντιρρήσεις

του στυλ δεν πρόκειται να παρεις τιποτα παραπάνω,σταμπα το ταξιδι που θα κανεις για την επιτροπή (μενω σε νησι) , ασε που πρέπει να δικαιολογήσεις την ενσταση.

οταν τους ρώτησα- δηλαδη σαν τι λογο πρέπει να γράψω?

μου απάντησαν εσυ την κανεις την ενσταση οχι εμεις...

κορίτσια σας παρακαλώ πείτε μου..

-- τι γράφατε ως αιτια πανω στην ενσταση που καταθεσατε στο ικα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

καλησπερα...

συγνωμη για την ενοχληση αλλα ειμαι καινουρια και εχω μερικες αποριες θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσες να με διαφωτισεις λιγο...

τι ειναι το IVOR... kai to anti-Xa ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Γεια σας κορίτσια και να χαίρεσται τα παιδάκια σας!

Επάνέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω το εξής:

Σας είπε και σε εσάς ο γιατρός σας να πάρετε ελάχιστα κιλά λόγω της θρομβοφιλίας;

Εμένα μου είπε να πάρω μέρχι 9!

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσέξω και να κάνω ότι μπορώ, ο κοινωνικός και οικογενειακος μου περιγύρος όμως με τίποτα δε λέει να το καταλάβει και θεωρεί τον γιατρό μου υπερβολικο και λέει πως μου συνιστά 9 για να μην υπερβώ τα 12 ας πούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...