Μετάβαση σε περιεχόμενο

1ο ΕΜΒΟΛΙΟ


Recommended Posts

Mpoympoyki καλημέρα από μένα!

Ποιο εμβόλιο θα κάνετε? Πρωτο ναι μεν... αλλά κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα.

Εμείς κάναμε το pentavac (πενταπλό), HPVAXPRO (της Ηπατίτιδας Β) [ενέσιμα και τα 2] και το rotateq (του ροταϊού -από το στόμα).

Ο δεύτερος παιδίατρος μας άλλαξε το πρόγραμμα. Δεν κάνουμε ποτέ 2 ενέσιμα μαζί.

Παρενέργειες δεν είχαμε καμία!

Στο Act-hib μόνο, που το κάναμε στον 6ο μήνα, έκανε ένα οιδηματάκι στο σημείο που την τσιμπήσαμε. Όπως ήρθε έτσι κι έφυγε!

Να σου ζήσει το μαλλιαρό σου μπουμπουκάκι και μην αγχώνεσαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις αυριο κανουμε το πρωτο...

Εχω μια αγωνια για το πως θα ειμαστε μετα και αν θα ανεβασουμε πυρεττο...

Εμεις θα κανουμε το τριπλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoumpouki mou eimeis eimaste 7 minvn exoume kanei 5 embolia nomizw kai den eixame kamoia ma kamoia parenergeia se kanena apo ayta...............i pireto i ipnilia i grinia ayta kserw egw oti mporei na parousiasei i na pristei ligaki to simeio opou tha ginei to embolio...............emeis tipota apo ayta!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpoumpouki mou kalimera agapi mou...

Papenergies 00000...

Min fwvasai kai ola tha ne mia xara...

Tha exei mono ligo klamataki...

Oso gia pureto agapes mou...

Spania...

Gkrinia mporei...

Sas euxwme ta kalitera...

Kai o theoullis mazi sas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpoympoyki καλημέρα από μένα!

Η δική μου μπέμπα είναι 9 μηνών και έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια (εκτός από το προαιρετικό της γαστρεντερίτιδας) και δεν είχε καμία απολύτως παρενέργεια!

Οι παρενέργειες του πρώτου εμβολίου από ότι μου είχε πει ο παιδίατρος, ήταν απλές!! Πυρετός, ανυσηχία και πρίσιμο στο σημείο όπου έγινε το εμβόλιο! Και μου τόνισε ότι αυτές οι παρενέργειες ότι είναι σπάνιες! Δεν εμφανίζονται σε πολλά παιδάκια!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε εμενα τα εμβολια δεν ειχαν καμμια παρενεργεια στον μικρουλη...η παιδιατρος μου ειχε πει πως μπορι να κανει λιγο πυρετουλη,γκρινια....ερεθισμο στο σημειο που εγινε και υπνηλια...αλλα τιποτα απο αυτα δεν μας εχει αγγιξει μεχρι σημερα,...μην αγχωνεσαι..φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ!ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ(ΜΑΛΙΣΤΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕ 2 ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ)ΜΟΝΟ ΕΝΕΣΙΜΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ.ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΟΣ.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε το πενταπλό πριν απο καμιά εβδ, όλα καλά μόνο λίγη παραπάνω γκρίνια είχαμε για 3-4 ημέρες, ούτε πυρετό ούτε τπτ.

Μην έχεις άγχος τα εμβόλια γίνονται για καλό;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'όσο θυμάμαι....:dry: (γιατί περάσανε και κάποια χρόνια) δεν είχαμε ποτέ παρενέργειες απο τα εμβόλια. Ειδικά το δευτερο παιδάκι μου ούτε κλάμα δεν εκανε....Αλλιώς τι άντρες θα είμασταν....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ΄ οτι ειδα μολις τωρα στο βιβλιαριο, το 1ο εμβολιο ειναι ειναι τριπλο (Διφθερίτιδα, Τετανου, Κοκκύτη) γινεται μολις το μωρο κλεισει τους 2 μηνες.

Το ειχαμε κανει απογευμα. Αργά τη νυχτα μου εκανε λιγο πυρετό! Μην ανυσηχείς! Ο παιδίατρος θα σου πει τι να κάνεις! Εμενα μου είπε αν ανέβει πανω απο 37.7 να δωσω Panadol (παρακεταμολη) καλη δυναμη σημερα στο μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ!!!:) ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΝΕΣΙΜΑ ΤΟ 1 ΤΡΙΠΛΟ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 5ΠΛΟ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΩΝΑΞΑΜΕ ΛΙΓΟ:woohoo:ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ;) ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 5 ΩΡΙΤΣΕΣ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ!!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑB):kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...