Μετάβαση σε περιεχόμενο

sos...κοιμάται μόνο με κούνημα!


Recommended Posts

το μωρό μου είναι 1,1/5 μηνών και κοιμάται μόνο με κούνημα, όρθιο και κάνοντας βόλτες.....διαφορετικά χαλάει τον κόσμο!!!

με κουράζει πολύ αυτο και αυτό που με τρομάζει είναι ότι αρχίζει και βαραίνει και δεν μπορω να τον σηκώνω τόση ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με την καντινου και εγω 2 μηνων τον εβαλα στο ριλαξ και αχ ησυχασα και ακομη και τωρα που ειναι 9 μηνων ακομη εκει τον ταιζω αλλα αποκοιμιεται πλεον μονος του στο κρεβατι του

μια μερα που επληνα το ριλαξ και αναγκαστηκα να τον ταισω αγκαλια μου κοκαλωσε το χερι μου ακομη ποναει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI EMENA ETSI KOIMATAI ΑΠ ΟΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΒΟΛΤΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ... ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΛΛΙΩΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΚΟΙΜΗΖΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ...

ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙ ΑΦΑΓΗΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ...ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΦΗΝΕ ΤΟΝ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ Ή ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΚΟΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΑΚΟΜΑ ΜΩΡΕ..

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΖΟΥΝ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον βαζω στο ριλάξ από 20 ημερών, καθεται κανένα 20λεπτο και μετά γκρίνια......

χαζεύει τα παιχνιδακια απο πανω αλλά δεν νανουρίζεται με τιποτα εκει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΡΙΛΑΞ ΜΑΖΙ? ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΝΑΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΞΕΡΕΙΣ ΣΗΓΟΥΡΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΣΗΓΟΥΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΝΑΛΑΚΙΑ? ΜΗΠΩΣ ΠΙΝΑΕΙ? ΞΕΡΩ ΟΤΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ Ο ΥΠΝΟΣ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..

τη πιπιλα δεν τη θελει με τιποτα...ουτε το κουνημα του ριλαξ τον νανουριζει.....

θελει αγκαλια και περπατημα μεσα στο σπιτι.....εχω απελπιστει, με ποναει η πλατη και η μεση μου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΑΣΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ......

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ,ΜΕΧΡΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ

ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Κ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ

ΑΠΟ 8 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΨΗΛΟ Κ ΓΕΜΑΤΟΥΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ

Κ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΣ...

ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΤΕΙ ΧΕΡΙΑ Κ ΠΛΑΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΙΣΙΩΣΩ ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ

ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟΧΥΤΗ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΠΙΑΤΑ.

ΛΕΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΤΟ

ΖΗΤΗΣΗ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ..

ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ

ΚΟΙΜΗΘΟΥΝΕ Κ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς θέλουμε ή θηλασμό με την μαμά ή βόλτες στο σπίτι με τον μπαμπά (ευτυχώς για μένα προτιμάει τον πατέρα της σε αυτό) Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα sling; Σήμερα το φόρεσε πρώτη φορά ο άντρας μου και μου είπε ότι ήταν πολύ πιο άνετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι εμενα η δικια μου κατα τη διαρκεια της μερας για να κοιμηθει θελει οποσδηποτε κουνημα και συνηθως την κουναω στο καροτσι αντιθετα με το βραδυ που μολις φαει και παρει τη πιπιλα της κοιμαται χωρις κουνημα στο κρεβατι της.

Δοκιμασε αν θες το καροτσι γιατι 1,5 μηνων ακομη ειναι πολυ μικρο και ελαφρυ μεγαλωνοντας οταν θα βαρυνει αρκετα τοτε θα εχεις προβλημα στο να το κρατας στα χερια και να το κουνας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΗΘΕΛΑ 60 ΛΕΠΤΑ ΚΟΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΓΙΑΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.ΣΤΑ 59 ΛΕΕΙ ΤΣΙΡΙΖΕ.ΣΤΑ 60 ΤΕΖΑ.ΑΥΤΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕΤΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΘΕΛΕ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΥΠΝΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ?Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ.ΕΣΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα εν μερη η δικια μου ετσι κοιμαται.

Ειμαστε 40 ημερων σχεδον (ναι:P :P χειροκροτημα...) και οταν εχει ταλαιπωρηθει απο πονακια ή κολικους θελει αγκαλια και λιγο κουνημα να κοιμηθει.

Τι κανω? Δεν την αφηνω να κοιμηθει τελειως...Την ζαλιζω κατακαποιο τροπο και μετα την αφηνω να κοιμηθει μονη της.

Εμενα μου δημιουργει περισσοτερο προβλημα η πιπιλα που της πεφτει συνεχεια.

Μια βραδια της επεσε συνεχομενα 5-6 φορες αλλα τοτε ηταν μικρουλα και δεν ηξερε να την κραταει.

Δοκιμασε και το ρηλαξ...Βολευει γιατι εχει την δυνατοτητα να χαζευει τριγυρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TO NA TO AFISEIS NA KLAIEI OSPOU NA KIMITHEI GIA MENA EINAI BARBARO .OXI MONO TALEPORITE ALLA XANEI THN EMPISTOSINH TOU STHN MAMA TOU NIOTHEI APERANTA MONO TOU KAI ERMEO ,KAI SKEPSOU OTI EINAI ENA MHNA MONO MAKRIA APO THN MITRA SOU KAI THN SIGOURIA SOU .EINAI ENTELOS BARBARO .(GIA MENA )

EINAI PARA MA PARA POLU MORO AKOMA GIA NA EXEIS THN APETISH NA KIMATE MONO TOU KAI KATEUTHIAN .KAI TO KSANATONIZW TI PERIMENEIS META APO 1 MHNA NA MPOREI NA ZEI MONO TOU ?EINAI NINI .EDW EMEIS KAI DEN MPOROUME NA EIMASTE MONOI MAS PERIMENOUME APO ENA PLASMATAKI MIA STALIA POU AKOMA DEN EXI KATALABEI POU BRISKETE NA MPOREI NA HREMEI MONO TOU ?!!! YPOMONH TORA THELEI ESENA KAI THN SIGOURIA POU NIOTHEI KONTA SOU SE LIGES EUDOMADES THA EINAI PIO ANEKSARTITO KAI THA ANAPOLEIS AYTES TIS MERES POU SE EIXAI TOSO ANAGH.

H DOULEIA THS MANAS EINAI POLU KOURASTIKH ALLA EXEI POLES PERISSOTERES APOLAUSEIS .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NA SAS PW TI EPATHA XTHES NA GELASETE LIGO .

TI KOUNIMA TI THILASMO GIA NA KIMITHEI TI PERPATIMA ....TIPOTA DEN EPIASE TO MONO POU EKANE HTN NA THELEI PAIXNIDIA KAI NA FAEI TIS KATALILES WRES ...6 WRES EKANE NA KIMITHEI !!!!KAI HTAN APOLITAXAROUMENO XORIS GRINIA THILAZE, EPAIZE KAI PALI APO THN ARXH GIA 6 WRES!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!! ΓΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟ!!!:) ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΕ 3 ΜΗΝΩΝ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΜΕ!ΣΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΜΑΜΑ:dry: ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΟΛΟΙΚΟΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΙΝ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ Κ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ:silly: ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΗ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ:S Κ ΠΑΛΙ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ Κ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΔΙΑΘΗΤΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΥ;) ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΟ!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΙΛΑΞ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ.ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΩΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ!!!:) ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΓΕΛΑΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΓΚΟΥ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΟΛΑ!!!!!!!!! ΣΟΡΥ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ:unsure::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!!!Εμενα η κορη μου ειναι πια 5,5 ετων,ομως επειδη εκανα κ εγω το ιδιο λαθος που κανουνε οι περισσοτερες πρωταρες μανουλες θα σας πω την αποψη μου.

Και εγω πιστευα οτι ειναι βαρβαρο να αφηνεις το μωρο να κλαιει μεχρι να κοιμηθει,γενικα οταν την ακουγα να κλαιει η καρδια μου σκιζοτανε...κ ελεγα ελα,μωες ειναι τοσο μικρουλι ακομα σιγα-σιγα θα της τα κοψω αυτα.Λαθος κοριτσακια μου,το μεγαλυτερο λαθος!!!Ξερετε τελικα τι εγινε;;;το μωρο το εκμεταλλευτηκε αυτο απολυτα κ τελικα εφτασα να ειναι 2,5 χρονων κ να την κουναω στην αγκαλια μου για να κοιμηθει.Δεν συζηταω το οτι ξυπναγε μεσα στη νυχτα κ ουρλιαζε αν δεν την ξανακουναγα..δεν μου ειχε μεινει μεση,απο την αυπνια ειχα καταντησει τρελη κ τα νευρα μου πια ειχαν εντελως δυαλυθει...

Ωσπου ενα βραδυ εκανα κ εγωω αυτο το σωτηριο που κανιυν πολλες μανουλες κ εχει τα απιστευτα αποτελασματα...την αφησα να κλαιει....ε..αυτο ειτανε...ενα τεταρτο ουρλιαζε λες κ την σφαζανε,εγω στο σαλονι..να κλαιω χειροτερα απο εκεινη..αλλα λεω δεν γινετε ετσι που παω θα ψοφησω.Τελικα κοιμηθηκε κ απο την επομενη δεν ξαναχρειαστηκε κ οτι ασχημο συνηθειο κατα καιρους αρχιζε η αρχιζει πλεον της το κοβω μαχαιρι.

Αυτο κ με μια παιδοψυχολογο που μιλησα στο σχολειο της πια,μου ειπε πως ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση.τα μωρα θελουν ορια απο τη στιγμη που θα γεννηθουνε...εμεις δεν το καταλαβαινουμε αυτο,τα λυπομαστε κ τους κανουμε κακο με αυτην την τακτικη.

Σας καταλαβαινω απολυτα,τα εχω περασει κ τα ξερω,κατανοω πως μπορει να νοιωθει μια μαμα που μοιλις εφερε το βλασταρακι τηςστον κοσμο κ ανα ειδικα παλεψε για να το φερει ε,τοτε ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.Ομως η αγαπη κ η φροντιδα προς τα μωρα μας δεν φαινετε απο το να τους κανουμε ολα τα χατηρια.Γιατι ετσι ξεκιναει απο το κουνημα κ αργοτερα που μας περνουν τον αερα,δεν μαζευονται!!!

Αυτα μπορει σε καποιες να φανουν σκληρα η τραβηγμενα.Ξανασκεφτητε το ομως λιγο πιο αντικειμενικα κ θα δειτε οτι καπου εχω δικιο.Να τα αγαπαμε τα μωρα μας,να τα λατρευουμε οχι ομως να τα αφηνουμε να μας κανουν οτι θελουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Καλημερα μανουλες!!!Εμενα η κορη μου ειναι πια 5,5 ετων,ομως επειδη εκανα κ εγω το ιδιο λαθος που κανουνε οι περισσοτερες πρωταρες μανουλες θα σας πω την αποψη μου.

Και εγω πιστευα οτι ειναι βαρβαρο να αφηνεις το μωρο να κλαιει μεχρι να κοιμηθει,γενικα οταν την ακουγα να κλαιει η καρδια μου σκιζοτανε...κ ελεγα ελα,μωες ειναι τοσο μικρουλι ακομα σιγα-σιγα θα της τα κοψω αυτα.Λαθος κοριτσακια μου,το μεγαλυτερο λαθος!!!Ξερετε τελικα τι εγινε;;;το μωρο το εκμεταλλευτηκε αυτο απολυτα κ τελικα εφτασα να ειναι 2,5 χρονων κ να την κουναω στην αγκαλια μου για να κοιμηθει.Δεν συζηταω το οτι ξυπναγε μεσα στη νυχτα κ ουρλιαζε αν δεν την ξανακουναγα..δεν μου ειχε μεινει μεση,απο την αυπνια ειχα καταντησει τρελη κ τα νευρα μου πια ειχαν εντελως δυαλυθει...

Ωσπου ενα βραδυ εκανα κ εγωω αυτο το σωτηριο που κανιυν πολλες μανουλες κ εχει τα απιστευτα αποτελασματα...την αφησα να κλαιει....ε..αυτο ειτανε...ενα τεταρτο ουρλιαζε λες κ την σφαζανε,εγω στο σαλονι..να κλαιω χειροτερα απο εκεινη..αλλα λεω δεν γινετε ετσι που παω θα ψοφησω.Τελικα κοιμηθηκε κ απο την επομενη δεν ξαναχρειαστηκε κ οτι ασχημο συνηθειο κατα καιρους αρχιζε η αρχιζει πλεον της το κοβω μαχαιρι.

Αυτο κ με μια παιδοψυχολογο που μιλησα στο σχολειο της πια,μου ειπε πως ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση.τα μωρα θελουν ορια απο τη στιγμη που θα γεννηθουνε...εμεις δεν το καταλαβαινουμε αυτο,τα λυπομαστε κ τους κανουμε κακο με αυτην την τακτικη.

Σας καταλαβαινω απολυτα,τα εχω περασει κ τα ξερω,κατανοω πως μπορει να νοιωθει μια μαμα που μοιλις εφερε το βλασταρακι τηςστον κοσμο κ ανα ειδικα παλεψε για να το φερει ε,τοτε ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.Ομως η αγαπη κ η φροντιδα προς τα μωρα μας δεν φαινετε απο το να τους κανουμε ολα τα χατηρια.Γιατι ετσι ξεκιναει απο το κουνημα κ αργοτερα που μας περνουν τον αερα,δεν μαζευονται!!!

Αυτα μπορει σε καποιες να φανουν σκληρα η τραβηγμενα.Ξανασκεφτητε το ομως λιγο πιο αντικειμενικα κ θα δειτε οτι καπου εχω δικιο.Να τα αγαπαμε τα μωρα μας,να τα λατρευουμε οχι ομως να τα αφηνουμε να μας κανουν οτι θελουν.

koykoy?????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EMENA PANTOS DEN ME KOURAZEI KATHOLOU OUTE ME ENISIXEI GIA TO MELON .TON KOUNAW GIA LIGO OSPOU NA GLAROSEI TO MATAKI TOU KAI TON AFINW KATW PRIN KIMITHEI .DEN TO THEORW EKMETALEUSH GIA TI TA MWRA DEN EKMETALEUONTE ...DEN KSEROUN KAN TI EINAI EKMETALEUSH ,APLA ZITOUN AUTO POU EXOUN ANAGH .EGW TOU DINW OTI EXEI ANAGH KAI BLEPW OTI EXW ENA POLU XAROUMENO MWRO KAI BOLIKOTATO .TO NA TO KOUNISW LIGO NA GLAROSEI DEN TO BRISKW TRAGIKO KAI FISIKA DEN PERIMENW NA KIMITHEI PANW MOU ,TON AFINW NA KIMITHEI MONOS TOU STHN OPOIA THESH TON BALW .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

EMENA PANTOS DEN ME KOURAZEI KATHOLOU OUTE ME ENISIXEI GIA TO MELON .TON KOUNAW GIA LIGO OSPOU NA GLAROSEI TO MATAKI TOU KAI TON AFINW KATW PRIN KIMITHEI .DEN TO THEORW EKMETALEUSH GIA TI TA MWRA DEN EKMETALEUONTE ...DEN KSEROUN KAN TI EINAI EKMETALEUSH ,APLA ZITOUN AUTO POU EXOUN ANAGH .EGW TOU DINW OTI EXEI ANAGH KAI BLEPW OTI EXW ENA POLU XAROUMENO MWRO KAI BOLIKOTATO .TO NA TO KOUNISW LIGO NA GLAROSEI DEN TO BRISKW TRAGIKO KAI FISIKA DEN PERIMENW NA KIMITHEI PANW MOU ,TON AFINW NA KIMITHEI MONOS TOU STHN OPOIA THESH TON BALW .

Κουκλιτσα μου καμια αντιρρηση η καθε μανουλα μεγαλωνει το παιδακι της οπως νομιζει.Και η δικη σου αποψη ειναι σεβαστη κ η δικη μου το ιδιο...ομως μην σου φαινεται περιεσγο..ναι τα μωρα εκμεταλλευονται κ ξερουν πολυ καλα πως να το κανουν...θα το δεις κ στην πορεια,τωρα σου φαινετε χαζο αυτο που σου λεω θα το διαπυστωσεις ομως εν καιρω...

Κανε αυτο που σου λεει το ενστικτο σου γιατι κ εγω το ιδιο επραξα κ η καθεμια μας βεβαια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

θα το δεις κ στην πορεια,τωρα σου φαινετε χαζο αυτο που σου λεω θα το διαπυστωσεις ομως εν καιρω...

EUXARISTW GIA THN EUXH !!!!

POTE MESA STON 1,5 XRONO POU EIMAI EDW MESA DEN EXW MHLISEI GIA TO TI THA PATHEI MIA KOPELA STO MELON ME AUTA POU KANEI SHMERA ...TO THEORW GROUSOUZIA KAI OTI DEN MPORW NA PROEKSOFLW APO TORA TI THA GINEI SE ANTHROPOUS POU DEN TOUS KSERW .H KATHE PERIPTOSH EINAI DIAFORETIKH .

DEN ANAFERTHIKA KATHOLOU STON TROPO SOU PARA MONO STHN LEKSH POU XRISIMOPOIHSES .KAI MPOREI H KORH SOU NA ANTEDRASE ETSI MPOREI XILIADES ALA PAIDIA NA ANTIDROUN DIAFORETIKA ANALOGA TO KATHENA STO PARIBALON POU ZEI .MHN KRINEIS TI THA GINEI SE OLES TIS KOPELES APO AYTA POU PERASES ESY .KAI MHN PROEKSOFLEIS KATASTASEIS DEN EINAI OLA TA PAIDIA TO IDIO .

KAI GIA NA MHN LETE OTI KSANARXIZEI PALU TSAKOMOS ,KSEKATHARIZW OTI TIPOTA DEN EXW ME THN KOPELA PARA MONO ME PIRAKSE H FRASH THS ,PRAGMA POU THEORW OTI EXW TO DIKEOMA NA ME PIRAKSEI KATI .YPARXOUN KAI ANTHROPOI POU THEOROUNE GROUSOUZIA NA LEGONTE TETIA PRAGMATA.

EYXOME ZOUMPI NA MHN EISAI SABATOGENIMENH ,OUTE THN MANA MOU DEN AFINW NA MHLA GIA TO MELON (EINAI SABATOGENIMENH):S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα. Νομίζω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό ακόμη για να μπορεί να κοιμηθεί μόνο του. Δυστυχώς πολλές φορές επηρέαζόμαστε πολύ από άλλους που μας λένε "μην το παίρνεις και πολύ αγκαλιά, το καλομαθαίνεις" και άλλα παρόμοια. Όμως και αυτά έχουν την ανάγκη μας... Κάνε λίγο υπομονή. Θα μεγαλώσει και θα κοιμάται πολύ πιο γρήγορα. Το δικό μου αγοράκι είναι 7 μηνών. Και μένα ακόμη αγκαλιά κοιμάται, όμως τώρα παιζει με τα παιχνιδάκια του, το αφήνω μέχρι που κουράζεται πολύ και μετά το παίρνω αγκαλιά. Το πολύ σε 5 λεπτά κοιμάται... Κανε υπομονή, όλα τα πράγματα θέλουν το χρόνο τους! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω και εγώ ότι στην αρχή της ζωής τους εκμεττα΄λεύονται... Οτι συνηθίζουν κάποιες καταστάσεις, ναι. Οταν είναι 9 μήνες προστατευμένο στην αγκαλιά της μήτρας σου πως να μη ζητάει αγκαλιά τώρα που βγήκε στον κόσμο;;;

Απλά, επειδή όλα είναι συνήθεια ίσως για αυτό να μας φαίνεται καμία φορά ότι εκμεταλ΄λεύονται. Όπως λέμε :"θα του κάνω το μπανάκι του πριν το τελευταίο γεύμα ώστε να καταλάβει ότι είναι βράδυ, να χαλαρώσει και να κοιμηθεί" έτσι μπορεί να γίνει με το κούνημα και την αγκαλιά. Γιατί κανείς δεν γκρινιάζει για το μπάνιο-μαμ-νανι;... Γιατί αυτό μας βολεύει, ενώ το άλλο μας ξεκουράζει.

Εξάλλου, και το έμβρυο λένε ότι την ώρα που περπατάει η μάνα του κοιμάται γιατί νανουρίζεται, ενώ τις κλωτσιές τις χώνει το βράδυ όταν κοιμάται η μάνα.

Πάντως, επειδή όλα είναι συνήθεια, δώστου τις αγκαλιές που θέλεί και πρόσθεσε και κάποιες άλλες διαδικασίες που το ηρεμούν, ένα τραγούδι, κάποιο χάδι, κάτι καινούριο, και δές τι μπορεί να την χαλαρώνει. Και εγώ προσπαθώ να της βρω καινουρια πράγματα γιατί όταν την πάω στο δωμάτιο της δε θα μπορώ να βασίζομαι για πάντα στο θηλασμό. Ελπίζω ότι όσο πιο νωρίς ξεκινήσω τόσο περισσότερο θα αποφύγω να την αφήσω να΄κλαίει.

Και παρήγγειλα και ένα βιβλίο που μου είπαν ότι είναι καλό: Κοιμήσου αγγελούδι μου γιατί με έσκασες. Έχεις τρόπους για να το βάζεις για ύπνο. Δε το δοκιμάζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soulroulou μου σε ευχαριστω για τις συμβουλες...

με ενδιαφερει πολυ αυτο το βιβλιο, μπορεις να μου δωσεις περισσοτερα στοιχεια(εκδοσεις, συγγραφεας κτλ) να το παρω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιβλίο είναι αυτό: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2631428

Ελπίζω να μας βοηθήσει. Από άτομα που το διάβασαν πάντως άκουσα ότι είναι καλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OSO GIA THN SELIDA TOU ELEYTHEROUDAKI ,EGW PARIGILA ENA BIBLIO POU ELEGE DIATHESIMO SE 72 WRES KAI MOU HRTHE META APO ...20 MERES .DEN KSERW POSO KANEI SE SENA SOUSROULOU NA ERTHEI ,KAI AN DEN EXEI ERTHEI AKOMA UPOMONH .APO ALO SAIT PARIGILA TO IDIO BIBLIO KAI HRTHE POLU GRIGOROTERA MESA SE 7 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...