Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ηλικια βάφτισης ? - τη γνωμη σας παρακαλώ :)


frapedia72

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια.... εχω μια απορια αν μπορειτε να μου τη λύσετε

απο τη ηλικία και μετα μπορω να βαφτίσω τη μικρή μου??

λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας της μαμάς μου θελω να το κανω οσο το συντομότερο δυνατο - οταν η μπεμπα θα ειναι 4 μηνων σχεδον - για να προλάβει να είναι και η μαμα μου εκει αλλά δε ξέρω αν ειναι εφικτό αυτό επειδη ακόμα το μωρο δε θα μπορει καλα καλα να στηριζει το κεφαλακι του....

για πειτε μου βρε κοριτσια γιατι ειμαι πολυ στεναχωρημενη :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ! ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΩ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΝΟΝΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ..ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΣΤΠ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΖΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ..

ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!

ΒΑΦΤΙΣΕ ΤΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ!

Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΑΠΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3ο-4ο ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΤΑ ΑΝΗΨΑΚΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν υπάρχει καποια συγκεκριμενη ηλικια για να βαφτίσεις το μωράκι σου...μια φιλη μου το βαφτισε 2,5μηνών και δεν υπηρξε κανενα απολυτως πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Frapedia μου κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...Ξαφνικά πριν 2 μήνες αρρώστησε ο μπαμπάκας μου κι ενώ λέγαμε να βαφτίσουμε την μπεμπούλα μας όταν θα ήταν σχεδόν ενός χρόνου, τελικά λέμε να το επισπεύσουμε για παν ενδεχόμενο...:( :(

Οπότε γύρω στο Σεπτέμβρη θα την βαφτίσουμε..Και σκέψου ότι ακόμα δεν έχει γεννηθεί..Θα είναι 4-5 μηνών και θα πάρει το όνομα του μπαμπά μου..:cheer:

Όντως θα είναι πολύ μικρά τα νινάκια μας, αλλά η εκκλησία λέει ότι όσο πιο μικρά βαφτίζονται, τόσο το καλύτερο...Δεν υπάρχει πρόβλημα απ'ότι ξέρω..Εξάλλου, αφού μπορούμε να δώσουμε χαρά στους γονείς μας, γιατί να μην το κάνουμε;;;;

Φιλιά πολλά και περαστικά στη μανούλα σου!

Υ.Γ:Έχουμε ακριβώς μια εβδομάδα διαφορά..Κοντά κοντά γεννάμε..;)

`

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να το βαφτίσεις όσο μικρό θέλεις. Η αδελφή μου βάφτισε το πρώτο της παιδάκι 50 ημερών και το δεύτερο 3 μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα.

Περαστικά στη μητέρα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κορίτσια για τη γνωμη σας και τις ευχές σας για τη μανουλα μου... νομιζω πραγματικα οτι κρατιεται μονο και μονο για να δει την εγγονη της... :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το που σαραντισει ενα μωρο μπορεις να το βαφτισεις .Απο τη μερια της εκκλησιας λεγετα οτι το μωρο ηρεμει μολις βαπτιστει .Εγω βεβαια αν δεν υπαρχει λογος σοβαρος οπως θεμα υγειας η το να μην μπορει ο νονος ειμαι υπερ να ειναι μεγαλυτερο γυρω στ χρονο με εναμισι και αυτο γιατι το μωρο μπορει να μεινει και πιο πολυ ωρα ξυπνιο καταλαβαινει πιο πολλα τα ρουχαλακια ερχονται πθιο καλα επανω τους .Ομως όλα ειναι σχετικα κοιτα να βαπτισεις το μικρουλι να το χαρει η μαμα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω 4 μηνων τον βαφτισα ειρηνη.

ο μικρος μια χαρα...αφου σκεφτομαι οτι τωρα που ξεπεταχτηκε(9 μηνων) θα γινοταν πανικος,μιας και ειμαστε λιιιιγοοοο ζωηροι:) :) :)

μην στεναχοριεσαι καθολου ειρηνουλα μου,ολα θα πανε καλα.

ευχομαι κι εγω περαστικα για τη μαμα σου και να σου ζησει η κορουλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω βαφτισει 2 παιδακια.Το πρωτο ηταν παρα μιας εβδομαδας 1 ετους κ το δευτερο (10 χρονια μετα) 4 μηνων.

Περιττο να σου πω οτι στην πρωτη περιπτωση μας ακουσαν τα περιχωρα απο το ασταματητο κλαμα (ασε που ημουν μικρη κ μου επεσαν τα χερια απο το βαρος του!)Ο δευτερος ο καημενος ουτε που ακουστηκε μονο χαζευε γυρω γυρω.Ασε που αν παραμεγαλωσουν φοβουνται κ τον παπα!!

Απο τοτε αποφασισα οτι οταν κανω παιδι θα το βαφτισω μικρο.Την κορη μου τη βαφτισα 6 μηνων κ θεωρω οτι ηταν η καλυτερη κινηση.Οποτε μην ανησυχεις καθολου.

Ευχομαι ο,τι καλυτερο στη μανουλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...