Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορίες..


eleni_dms

Recommended Posts

Καλημέρα,

δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά με την μικρή δεν έχω χρόνο να τα ψαξω...

Ηθελα να σας ρωτήσω πότε βαφτίζουμε τα μικρά μας? Πότε πρέπει να κλείσουμε εκκλησία και μαγαζι? Πότε πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε για τα είδη της βάφτισης? Λέω την μικρή μου να την βαφτίσω 8 μηνών, θα είναι Σεπτέβρης, είναι καλά απο θέμα ηλικίας?

Και κάτι τελευταίο,

είναι υποχρεωτικό να κάνουμε την κουμπάρα νονά? Και αν δεν θέλουμε πως της το λέμε???:unsure: Το έχει δεδομένο οτι θα γίνει κ το έχει πει παντού χωρις να μας έχει ρωτήσει αν θέλουμε ή όχι να την κάνουμε....:unsure: :unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι μου καλημέρα. Δεν έχουμε καταφέρει τελικά να τα πούμε μετά την βάφτιση των παιδιών.

Συνήθως τα παιδιά τα βαφτίζουν απο 4-5 μηνών και όσο μπορείς να το τραβήξεις (έχω ακούσει και βάφτιση 2 ετών).

Και εμείς που θα βαφτίσουμε τον μπέμπη 6 Σεπτέμβρη έχουμε κλείσει ήδη φωτογράφο, εκκλησία θα πάω αυτή την εβδομάδα (δεν έχει πολύ κίνηση αλλά θέλω να τελειώνω), και ευτυχώς το τραπέζι θα το κάνουμε στο μεζεδοπωλείο του ξαδέλφου μου οπότε είμαι και οκ απο εκεί. Καλό θα ήταν πάντως να ξεκινήσεις για αυτά τα τρία που είναι σημαντικά για να βρείς αυτό που θές και στην τιμή που αντέχει η τσέπη σου.

Τώρα για το θέμα της νονάς, αν δεν θέλετε να σας βαφτίση το παιδί η κουμπάρα, και αφού ήδη το έχει διατυμπανίσει, ή θα πρέπει να την ανεχτείτε, ή να της πείτε με ευγενικό τρόπο πως είχατε ήδη κλείσει νονό/α πριν γεννήθεί η μικρή. Αν δεν είχατε κάνει κάποια κουβέντα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου, αυτό είναι υπέρ σας. Θα της πείτε πως δεν σας είχε πεί κάτι και γιαυτό κλείσατε με άλλον. Έχε υπόψιν σου όμως πως είναι πολύ λεπτό το ζήτημα και μπορεί να παρεξηγηθεί και να κόψετε τελείως και τις σχέσεις σας. Σκεφτείτε το.

Στείλε καμια φώτο της μικρής, δεν την έχω δεί καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni mou kalimera...

Me to kalo na vaftisetai tin mikri sas...

Sunithws meta ton 3mina arxizoun kai vaftizoun ta mwrakia tous,,,

ews opian ilikia...

Einai kala na arxisetai na klinetai ekklisia,,,kentra,,,ktl apo ta twra...

Etsi gia na ta exetai ola etima...

Kai na min sas klepsei kaneis allos tin imerominia pou tha theletai esus...

Oso afora tin nona...

Ti na pw re agapi mou???

Tha prepei na tis milisetai...

Wmos me kalo tropo etsi gia na min pareksigitheite...

Sas euxwme to kalitero..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Χαρά μου,

και εμείς 6 Σεπτ σκεφτόμαστε :P :P :P

Φωτογραφίες έχω βάλει αν πας στο θέμα με τις φωτογραφίες των μωρών κα΄που θα τις βρεις...

Αλλά σαν κλασσική χαζομαμά θα σου ανεβάσω κ εδώ μια γιοα να την δεις:P :P :P :P :P :silly: :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τον έχω δεί τον άντρα σου αλλά έτσι όπως βλέπω την μικρή, είναι σαν να βλέπω εσένα. Κουκλί. Θεά. Να σου ζήσει κούκλα μου. Πώς θα την βγάλετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν γεννήθηκε ήταν ολόιδια με εμένα αλλά τώρα όσο μεγαλώνει αγριέυει, παίρνει τα χαρακτηριστικά του μπαμπά της..

Παναγιώτα ή Βασιλική θα τη βγάλουμε,θα δούμε.. Εσείς τον μικρό πώς θα τον βγάλετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ελενη και να σου ζησει η κουκλα:)

εμεις τον βαφτισαμε 4 1/2 μηνων επειδη ηθελα να τον βαφτισω Αγ Δημητριου.

καλο θα ηταν κατα τον ιουνη να δεις τουλαχιστον το ρουχο γιατι μετα τελειωνουν και δε θα εχεις τοσες επιλογες.να κλεισεις νωρις εκκλησια και μαγαζι και τα υπολοιπα γινονται και αργοτερα.να λαβεις ομως υποψην σου οτι ο αυγουστος ειναι νεκρος μηνας και καλο θα ηταν να εχεις τα περισσοτερα ετοιμα.

εμεις δε καναμε νονους τους κουμπαρους για ενα και μοναδικο λογο.τα παιδια ειναι πολυ καλα αλλα ειναι λιγο αλλου οσον αφορα τα παιδια, μιας και δεν εχουν ακομη δικα τους.εγω ηθελα οσο τιποτα νονο που να αγαπαει και να ειναι κοντα στο μωρο μου.οποτε τους ειπαμε πολυ ευγενικα οτι θα ηθελε πολυ να τον βαφτισει καποιος απο την οικογενεια,οπως κι εγινε(εχουμε νονους τα ξαδερφια μου).

το ευτυχημα βεβαια ηταν οτι πολυ κοντα στην ημερομηνια επεφτε κι ο γαμος τους και τους βολεψε οσων αφορα τα εξοδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα ποτε γεννήθηκε η δικιά σου;;

Κι εμένα 8 μηνών θα είναι.. Μαζί γεννήσαμε;;

Εμείς κλείσαμε 20 Σεπτεμβρίου.. Εχω κλείσει μόνο

την εκκλησία και τώρα ψάχνω για το τραπέζι.

Κι εμείς δεν θα έχουμε τους κουμπάρους γιατί ειναι

μεν ζευγάρι, αλλά ανύπαντροι και δεν κάνει. Οπότε

έβαλα την κολλητή μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! η δικιά μου γεννήθηκε 5 Φεβρουαρίου, κοντά γεννήσαμε..

Μάλλον για 6 Σεπτ σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε κλείσει τίποτα ακόμα, νομίζω οτι είναι νωρίς, αλλά θα πρέπει να τα οργανώσω το θέμα σύντομα απο ότι κατάλαβα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenh mou kalhmera .euxome na mas kalesh :)

kalh hlikia einai 8 mhnwn na pianete to paidi .

emeis logo diaforvn problimatwn tha ton baftisoume malon afou xronisei .

ta problimata einai ta eksis .

a)h koumpara mou pou gennise kai authn tora den exei pantreutei akoma kai tha pantreutei ton oktombrio .an kai eixai klisei gia augousto to allakse giati h koumpara ths emine egyos kai tha gennaei aygousto .ara pane ola piso kai prepei na perimenw na gennisei h kopela na pantreutei h filh mou (koumpara mou) kai meta egw na baftisw to mwro kai na pantreutw me thriskeutiko (thn idia mera).mhn mou pite giati na perimenw giati an ekana kati tha to ekana to kalokairi alla einai adynato prepei na dwso ligo xrono kai sthn filh mou me ta oikonomika ths den mporei na exei kai gamo -baftish kai aythn na bazei sthn akrh kai gamo diko mou .pantos na mas to baftisei den tha to kanei kai ta eipame apo thn arxh giati exei baftisei idi ena koritsaki kai den kanei agori kai emeis theloume enan alo gia nono .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και πάλι. Πολύ καλή ερώτηση...

κι εμείς όταν με το καλό έρ8ει το μπεμπάκι δε ξέρουμε πως 8α το πούμε στο κουμπάρο μας ότι δε 8έλουμε να είναι αυτός ο νονός.

Το έχω αφήσει στον άντρα μου αυτό το θέμα γιατί είναι δικός του φίλος απ το σχολείο...

το 8έμα είναι ότι παραξηγείται με το παραμικρό και έχω την εντύπωση από τώρα ότι 8α χουμε παρατράγουδα...

συν ότι έχουμε πολλές προτάσεις και όλοι το χουν δεδομένο ότι 8α βαφτίζουν αυτοί... πως τους λες ότι δε γίνεται? οεο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...