Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά?


Recommended Posts

Η σχέση μεταξύ ηλικίας και γονιμότητας

Στις δυτικές κοινωνίες είναι όλο και πιο συχνό να γεννιούνται παιδιά από μεγαλύτερα σε ηλικία ζευγάρια, για αρκετούς λόγους. Πολλά ζευγάρια προτιμούν να αποκτήσουν παιδιά αφού αποκτήσουν οικονομική σιγουριά, ενώ έχουν αυξηθεί οι γάμοι σε μεγαλύτερη ηλικία ή και οι δεύτεροι γάμοι.

Αν και αναφέρονται ελάχιστες εγκυμοσύνες σε γυναίκες κοντά στα 50 τους χρόνια, αλλά γενικά υπάρχει μείωση τη γονιμότητας με την πάροδο του χρόνου. Η μείωση είναι σταδιακή, αλλά γίνεται πιο αισθητή μετά τα 30 και επιταχύνεται μεταξύ 35 και 40 χρονών, έτσι ώστε στα 45 περίπου χρόνια η γονιμότητα να πέφτει στο 0.

Η πιθανότητα αποβολής αυξάνεται και αυτή με την ηλικία. Στα 25-29 χρόνια είναι περίπου 10%, για να φτάσει το 34% στα 40-44. Επίσης αυξάνονται οι πιθανότητες χρωμοσωμικών ανωμαλιών.

Γιατί η γονιμότητα μειώνεται με την ηλικία;

Η γήρανση των ωοθηκών είναι ο σημαντικότερος παράγοντας. Οι ωοθήκες γερνούν, όπως όλα τα υπόλοιπα όργανα του σώματος. Οι περισσότερες γυναίκες έχουν περίπου 300000 ωάρια κατά την εφηβεία. Για κάθε ωάριο που ωριμάζει και φτάνει στην ωορηξία, τουλάχιστον 500 ωάρια δεν ωριμάζουν και αποσυντίθενται. Μέχρι να φτάσει την εμμηνόπαυση, στα 50 με 55 χρόνια, η γυναίκα έχει μόνο λίγες χιλάδες ωάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Litaki, πιστεύω κι εγώ πως όλα είναι θέλημα Θεού... Εκείνος δημιούργησε μία τόσο σοφή φύση μα εμείς δε τη σεβόμαστε.

Crazy μου, για τα ταμπόν δε μου έχει μιλήσει κάποιος, απλά το θέμα της ενδομητρίωσης με απασχόλησε αρκετά και έβαλα το μυαλό μου να σκεφτεί για ποιο λόγο το αίμα της περιόδου να παλλινδρομεί, να κολλάει πάνω στα όργανα της περιτοναϊκής κυλότητας και να προκαλεί παράγοντα στειρότητας? Μετά σκέφτηκα ποιες είναι οι στιγμές που, ενώ είχα κανονικά περίοδο, η ροή ξαφνικά σταματούσε;;; Λοιπόν, αυτό συνέβαινε μετά από χρήση ταμπόν (!!!), μπάνιου στη θάλασσα, και κατανάλωση δυνατών αντιφλεγμωνόδων χαπιών για αντιμετώπιση δυσμηνόροιας (π.χ. lonarid, voltaren..) Αναρωτήθηκα λοιπόν, που πήγαινε το αίμα που σταματούσε? Η κοινή μου λογική λέει πως κάτι από τα τρία παραπάνω έφταιγε.... Το σίγουρο είναι πως η γιαγιάδες μας, που δεν έκαναν τίποτε από τα παραπάνω, σύγουρα δεν είχαν ενδομητρίωση. Συμφωνείτε? Η αδερφή μου είναι 21 χρονών... μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσε ταμπόν, για ευνότητους λόγους πρακτικότητας. Μετά τη δική μου ταλαιπωρία, και αφού κάναμε μια συζήτηση επί του θέματος, δεν ξαναφόρεσε ταμπόν! Και να σας πω κάτι? Το ένστικτό μου, μου λέει πως έκανε πολύ-πολύ καλά! :) :)

2002, έχεις δίκιο, η φύση μας εκδικείται...Παρεπιπτώντος, ούτε εγώ έχω διακόπτη on-off και πολλές κοπέλες το ίδιο! Άνθρωποι είμαστε!

Aristina μου, από την καρδιά μου, εύχομαι να σου έφερε τύχη το βουνό! Εξαιρετική η προτροπή σου στο να κάνουμε στροφή από όλα αυτά που μας καταστρέφουν, όσο και όπως μπορεί ο καθένας. Κάπως έτσι έκοψε ο σύζυγός μου το τσιγάρο και εγώ ξεκίνησα να κάνω γιόγκα... Για μια καλύτερη ζωή.

Sia24, εύχομαι σε όσα κορίτσια ξεκινούν προσπάθειες, να έχουν τη δική σου τύχη κορίτσι μου! Όσον αφορά τις γυναίκες υπαλλήλους και τις απολύσεις, έχω να καταθέσω την εμπειρία μου : Έχασα τη δουλειά μου διότι ήμουν 2 χρόνια παντρεμένη και η εταιρεία φαντάστηκε ότι θα έμενα έγγυος... Επίσης, έδιωξαν όλες τις μωρομάνες. Μάλιστα. Δυσκολεύεστε να το πιστέψετε? Εργαζόμασταν όλες για το 184 του ΙΚΑ (στα ραντεβού). Μέχρι σε εργασιολόγο φτάσαμε μα η εταιρεία είχε συμβάσεις κομμένες και ραμμένες στα μέτρα της, και δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τίποτα. 13 κορίτσια από Θεσσαλονίκη χάσαμε τις θέσεις μας, για τον ίδιο λόγο. Στη θέση μας προσλάβανε ανύπαντρες. Που φυσικά θα διώξουνε όταν φτάσουν σε ηλικλια τεκνοποίησης. Αυτή είναι η κοινωνία μας.

Φεφέκι και Nikol, πολύ γρήγορα με νινακια σας εύχομαι!

Pipitsazouzouna, συμφωνώ μαζί σου για το ότι ο Θεός γνωρίζει ποια είναι η κατάλληλη στιγμή, αν θέλεις διάβασε την άποψή μου στο topic προηγούμενης εβδομάδας "Για όλες εμάς που προσπαθούμε καιρό..."

Φιλιά σε όλα μα όλα τα κορίτσια! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι αιτιες ειναι παρα πολλες ,οσες αναφερανε ολα τα κοριτσια,αλλα υπαρχουν και αδιευκρινιστα αιτια που δεν γνωριζουν ακομα ουτε οι γιατροι.Σημασια εχει κοριτσια κι αυτο ειναι παρα πολυ ευχαριστο ,πως ανεξαρτητου αιτιας,σημερα σχεδον ολες οι γυναικες αποκτουν παιδι!!!!Αλλες με περισσοτερη προσπαθεια,αλλες με λιγοτερη ολες τα καταφερνουν στο τελος,και αυτο ειναι που μετραει!!!!!!

Ευχομαι γρηγορα σε ολες που προσπαθουν θετικα αποτελεσματα και φουσκωμενες κοιλιτσες!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φεφέκι μου, σε νιώθω απόλυτα!! Αν και λίγο μικρότερη από εσένα, 30, ο άντρας μου είναι ήδη 36. Εγώ είχα ένα κακό προαίσθημα από την αρχή των προσπαθειών μας, και δυστυχώς είχα δίκιο. Μετά από αποτυχίες 4 μόνο μηνών - που θεωρείτε πολύ μικρό διάστημα για να ανησυχείς, λένε ότι μετά τον ένα χρόνο προσπαθειών πρέπει να το ψάχνεις - πήγαμε με δική μου πρωτοβουλία για εξετάσεις και αποδείχθηκε ότι το σπέρμα του άντρα μου έχει πρόβλημα. Βέβαια, μου εξήγησε ο γιατρός πως και σε άλλες τέτοιες περιπτώσεις έχουν γεννηθεί παιδιά με φυσιολογικό τρόπο αλλά δεν ξέρεις πόσο χρόνο θα σου πάρει. Δεν μπορώ να το διακινδυνέψω γιατί δυστυχώς τα χρόνια περνούν γρήγορα and we are not getting any younger, you know?? Έτσι έχουμε ξεκινήσει με μια αποτυχημένη σπερματέκχυση και προχωράμε... Δεν σημαίνει αυτό ότι πρέπει να αγχωθείς, γιατί σε αντίθεση με τις περισσότερες άλλες κοπέλες εγώ πιστεύω ότι όντως το άγχος επηρεάζει αυτά τα πράγματα (σε συνδιασμό πάντα και με άλλους παράγοντες), απλά μπείτε λίγο στη διαδικασία να κάνει κάποιες εξετάσεις και ο άντρας σου - για να μην χάνεται χρόνο δηλαδή γιατί διαφορετικά είναι νωρίς και για εσάς να ανησυχείτε, εδώ υπάρχουν ζευγάρια που ήδη έχουν ένα παιδί και αργούν πολύ στο δεύτερο - και μόλις δέιτε πως όλα είναι καλά (το πιστεύω πως θα είναι!!) πεστε με τα μούτρα και σύντομα θα είστε γονούληδες!! Καλή επιτυχία γλυκιά μου!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Όλα αυτα που έχετε πει με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη!

Όλα ευθύνονται --παίζει βέβαια ρόλο και ο κάθε οργανισμός..η ηλικία που αποφασίζουμε να φτιάξουμε τη ζωή μας αφού " σπουδάσουμε , κάνουμε το πολυπόθητο μεταπτυχιακό, βρούμε την τέλεια δουλειά , ζήσουμε και λίγο ανεξάρτητες"

η διατροφή μας , το κατεστραμμένο περιβάλλον , τα μπάνια κατά τη διάρκεια της περιόδου , το ταμπόν , τα καταρραμένο άγχος ,το γεγονός ότι οι σημερινές γυναικες έιμαστε γυναικες του γραφείου , της καθιστικής δουλειάς και ζωής-- δε γυμναζόμαστε, για την καθαριότητα του σπιτιού παίρνουμε γυναίκα να μας βοηθήσει, τα αθλια υλικά που φτιάχνουν σήμερα τα εσώρουχα, ο καφές και το τσιγάρο της ξένοιαστης ηλικίας.. αν καθίσουμε και σκεφτούμε θα βρούμε χιλιάδες αίτια

πραγματικά δεν ξέρω τι να προτείνω...

Κορίτσια είναι και θέμα τύχης..

Είμαι στο δρόμο για τα 32 και ευχαριστώ το Θεό ολόψυχα για όσα μου έδωσε μέχρι τώρα και για όσα έχει ακόμα να δώσει.. Εύχομαι στην καθεμια σας να δώσει τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον κ νομιζω πως εχει καλυφθει απο τις υπολοιπες κοπελες που απαντησαν.Ομως αςπαραθεσω κ εγω τη γνωμη μου η οποια εμπεριεχει ολα οσα εχουν γραφτει παραπανω.

Οπωσδηποτε φταει ο τροπος ζωης μας κ οι συνθηκες στις οποιες επιβιωνουμε,σ'αυτο δεν χωραει αμφιβολια.Τιποτα αγνο κ καθαρο δεν υπαρχει πια απο τον αερα που αναπνεουμε,απο το τι τρωμε,απο το αγχοςπου εχουμε ολοι με το που ανοιξουμε το ματι μας το πρωι...αλλα πιστευω πως περα απο ολα αυτα αυτο που φταιει περισσοτερο ειναι οι προτεραιοτητες που βαζουμε πλεον στην ζωη μας ως ανθρωποι αντρες κ γυναικες.

Φτανουμε πια να θελουμε να δημιουργησουμε οικογενεια σε ηλικιες που πολλες φορες ειναι πια απογορευτηκες για αναπαραγωγη κ τεκνοποιηση.Ιδιαιτερα για εμας τις γυναικες.Ειναι δυνατον ο οργανισμος μιας κοπελας 22-25 ετων να αταπικρινεται οπως μιας γυναικας 35-40;;;Καταρχας οι αντοχες ειναι πολυ μικροτερες.Η επικινδυνοτητα τρομερα αυξημενη(διαβητης,συνδρομο down)κ.τ.λ.Σε αυτες τις ηλικιες καποτε γινονταν γιαγιαδες κ οχι μαμαδες.Εμας κ κυριως τις γενιες του '70 κ μετα μας εφαγε η ανεξαρτησια κ η καριερα.Μας γαλουχησαν πως θα πρεπει πρωτα να κοιταξουμε τι δουλεια θα κανουμε,πως θα γινουμε πιο επιτυχημενες,πως θα βγαλουμε περισσοτερα χρηματα απο τους αντρες,να ζησουμε τη ζωη μας,να αποκτησουμε εμπειριες κ.τλ.,κ.τ.λ.Χασαμε την ταυτοτητα μας.Ξεχασαμε πως ο Θεος μας εδωσε το μεγαλυτερο δωρο,το υπερτατο...τη μητροτητα κ εμεις το βαλαμε στο πισω μερος του μυαλου μας κ σχεδον το ξαχασαμε.

Ετσι ερχετε ενα ωραιο πρωι που αφου καταλαβουμε οτι τελικα ολα αυτα ειναι τουλαχιστον ανουσια,πανικοβαλλομαστε γιατι θελουμε πια απεγνωσμενα να κανουμε οικογενεια κ βλεπουμε πως τα περιθωρια εχουν στενεψει επικινδυνα κ να το αγχος πως ξεπεταγεται....

Οι αντρες απο την αλλη,πιστευω πως δεν ξερουν πια τι τους γινετε.Εχουν χασει το ρολο τους τελειος,αφου εμεις τους τον αρπαξαμε,δεν εχουν το μυαλο τους στη δημιουργια οικογενειας γιατι πια εμεις δεν τους το εμπνεουμε.

Ετσι το ενα φερνει το αλλο κ ολα μαζι στντελουν στο να μην μπορουμε πλεον ευκολα να κανουμε παιδια.Το ξερετε οτι ο οργανισμος της γυναικας αρχιζει να γερναει απο τα 25 κ μετα;;;Πως σας φαινεται αυτο;;;

Μηπως εχει ερθει ο καιρος να αλλαξουμε καποια πραγματα;;Να ξανακανουμε τις εκτιμησεις μας κ στα δικα μας παιδια(οταν με το καλο ερθουν),να τους μαθουμε πως να ΜΗΝ κανουν τα δικα μας λαθη;;;

Ισως σε καποιες φανουν λιγο αναχρονιστικα αυτα που λεω,αλλα πιστεψτε με ειμαι μια γυναικα κ εγω συγχρονη 34 ετων που δουλευα ασταματητα απο τα 15 που εκανα τα "παντα"στη ζωη μου,που εχω πολλες εμπειριες αλλα κ πολλα λαθη που δυστηχως τα πληρωσα κ τα πληρωνω!!Εφτασα στο σημειο να δημιουργησω επιχειρηση δικη μου απο το τιποτα με πολυ κοπο κ αγωνα κ καποια στιγμη που εκανα ενα ξεκαθαρισμα λογαριασμων με τον εαυτο μου κ ειδα τελικα τι ειναι αυτο που αξιζει στη ζωη τα παρατησα ολα κ καθομαι σπιτι μου...προσπαθωντας να δημιουργησω μια σωστη οικογενεια κ να μεγαλωσω ισσοροπημενα παιδια.

Συγνωμη για την πολυλογια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι μου δε θα αλλαζα ουτε μια λεξη απο αυτα που ειπες συμφωνω απολυτα μαζι σου και ευχομαι πραγματικα να σου πανε ολα πολυ πολυ καλα και συντομα να εκπληρωσεις το ονειρο σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Juno σ ευχαριστώ. Έχω δώσει διορία ως το Μάιο. Τότε θα κοιταχτούμε αναλυτικά και οι δύο. Τον Απρίλη δεν θα είμαστε μαζί πολλές μέρες οπότε δεν τον μετράω.

Γενικά κορίτσια δεν είναι θέμα μόνο περιβάλλοντος, άγχους και γενικότερων καταστροφών. Το βλέπω λίγο πιο μεταφυσικά. Δεν αποφασίζουμε δηλαδή εμείς πότε θα γεννηθεί ένας άνθρωπος.

Είναι πάντως μεγάλος πόνος και μαράζι αυτή η αναμονή. Στην ουσία είναι κ πολύ μοναχικός πόνος, δεν αφορά κανέναν άλλον.

Φαντάζει τόσο μεγάλη ευτυχία...

Κλείνω μερικές φορές τα μάτια κ λέω έλα! Έλα! Του μιλώ κι ας μην υπάρχει. Ακόμα...Ελπίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να συμπληρώσω Ζούμπι. Δεν το έχουμε βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού. Θεωρώ ότι όλα αυτά είναι απάτη, δικαιολογίες. Δήθεν η καριέρα και όλα τα υπόλοιπα. Να σου πω τι; Απλά δεν μας τυχαίνει. Κοίτα γύρω. Οι πιο πολλές ψάχνουν ακόμα τον πρίγκηπα στα 35 και στα 40. Και παίρνουν και αντικαταθλιπτικά. Είμαστε τυχερές που τουλάχιστον έχουμε έναν σύντροφο και προσπαθούμε. Τώρα μας έτυχε και τώρα θα προσπαθήσουμε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ! Υπάρχει μόνο ζωή. Απ την αρχή και απ την αρχή και πάλι ξανά. Δεν μείναμε έγκυες ούτε αυτόν τον μήνα. ΟΚ. Απ την αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια ωραιο το θεμα που ανοιξες..ΕΓΩ με συντομια θα γραψω κατι που διαβασα σε ενα περιοδικο υγειας και αφορα τους λογους που μειωνουν την γονιμοτητα..

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ Δεν απελευθερωνουν ολες οι γυναικες ενα ωαριο καθε μηνα,ενω υπαρχει περιοδος χωρις καθολου ωορρηξια εξαιτιας πολυκυστικων ωοθηκων,ληψης φαρμακων ,προωρης εμμηνοπαυσης,διαφορων ορμονικων δυσλειτουργιων,εντονου στρες και αποτομων διακυμανσεων βαρους.

ΦΡΑΓΜΕΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ που μπορει να οφειλεται σε σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα,ενδομητριωση και προηγουμενη χειρουργικη επεμβαση

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ. Τα προβληματα με το ενδομητριο αποτρεπουν την εμφυτευση εμβρυου σε προσπαθεια τεχνητης γονιμοποιησης.

ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ Παθησεις οπως ο διαβητης η επιληψια,ο θυροειδης η αν προηγηθηκε αλλη αποβολη.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 31 Η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ της γυναικας ελαττωνεται σταδιακα απο 3% εως 5% ανα ετος μελιγοτερα και χαμηλοτερης ποιοτητας ωαρια αφου ενα35% των ωαριων που παραγει μια τριανταρα εχουν αρχισει να εχουν ανωμαλιες δινοντας μεγαλυτερες πιθανοτητες αποβολης και λιγοτερες συλληψης αρα αυξανομενη υπογονιμοτητα..................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUNO, ευχόμαστε να πετύχεις σύντομα τον πολυπόθητο στόχο!

ζουμπι μου συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες, ωστόσο, έχω την εξής ένσταση : Η αδερφή μου, οι 2 εξαδέλφες μου, οι 2 από τις 3 κολλητές μου, (σύνολο 5 κορίτσια από το άμεσο περιβάλλον μου), έχουν πολυκυστηκές οωθήκες και παιδεύονται με αστάθεια κύκλου από την αρχή της περιόδου τους... Η μία εξαδέλφη μου έφτασε τα 31 και ακόμη τίποτα, το ίδιο και η μία κολλητή μου... Πασχίζουν για μωρό... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτά τα κορίτσια, όπως και χιλιάδες άλλα με το ίδιο πρόβλημα, ακόμη και στα 18 να ξεκινούσαν διαδικασία τεκνοποίησης, θα αντιπεμτώπιζαν πρόβλημα. Αν και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτε για το θέμα των πολυκυστικών, φαντάζομαι ότι είναι θέμα ορμωνών, άρα κατ΄επέκταση είναι πρόβλημα που οφείλετε στη λάθος τροφή... Δεν ξέρω πως σας φαίνεται αυτή η εκδοχή...

Φεφέκι, είσαι πολύ σωστή στο ότι, ευτυχώς, έχουμε το σύντροφό μας. Δόξα το Θεό λέω, δεν ξέρω έως πότε θα είμαι καλά με το σύζυγό μου, μα είναι όλη μου η ευτυχία.

Oliax73, δεν ήξερα ότι οι διακυμάνσεις βάρους επηρεάζουν την ωορηξία... Έγραφε κάτι άλλο πάνω σε αυτό το θέμα το περιοδικό?

Frapedia72, πολύ σοβαρή η ερώτησή σου. Εννοείς αυτούς που τα δίνουν στα ιδρύματα και τα ορφανοτροφεία ή αυτούς που χωρίζουν και τα αφήνουν με τον ένα γονιό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ το περιοδικο αναφερει 10 τροπους που αυξανουν την γονιμοτητα της γυναικας και ασκησεις για τον υποψηφιο πατερα

1.ρυθμιση βαρους.Σημαντικος παραγοντας στην καλη λειτουργια του αναπαρωγικου συστηματος ειναι το φυσιολογικο βαρος.Το υπερβολικο βαρος ευθυνεταιγια την εμφανιση των πολυκυστικων ωοθηκων.

2.υπολογισμος γονιμων ημερων.

3.ισορροπημενη θρεπτικη διατροφη

4.το καπνισμα μειωνει την γονιμοτητα της γυναικας μεχρι και50%

5.το υπερβολικο αλκοολ επηρεαζει αρνητικα την ποιοτητα των ωαριων και σπερματοζ.

6.το τεστ παπ ειναι το πρωτο πραγμα πριν ξεκινησουμε τις προσπαθειες για εγκυμοσυνη..

7.30 λεπτα ηπιας γυμναστικης οπως το εντονο περπατημα βοηθα στη συλληψη

η ηπια γυμναστικη βοηθα στην αποκατασταση της ισοροπιας των ορμονων

8.το αγχος.Η υπογονιμοτητα φερνει αγχος και το αγχος υπογονιμοτητα. Η καλη διαθεση αντιθετα βοηθα αποτελεσματικα..Η αισιοδοξια εχει τετοια δυναμη που βοηθα ακομα και στον αναπαραγωγικο κυκλο

9.Ο βελονισμος βοηθα σε πολλες περιπτωσεις υπογονιμοτητας που οφειλονται στη δυσλειτουργια των ωοθηκων..Οι επιστημονες θεωρουν οτι οι ευεργετικες του επιδρασεις στηριζονται στην μετατροπη των ορμονικων μηνυματων που δεχονται οι σαλπιγγες απο τον εγκεφαλο.

10.Τα αντιβιοτικα μεταβαλλουν τη συνθεση της βλεννας στον κολπο

τα αντικαταθλιπτικα επισης.Τελος θεραπειες για το κρυολογημα και τη γριπη στεγνωνουν τη μεμβρανη της βλεννας που βρισκεται στον κολπο.

ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ

1.Ο αντρας θα πρεπει να αποφευγει τα ζεστα μπανια και τα στεναεσωρουχα και παντελονια γιατι αυξανουν την θερμοκρασια και μειωνουν την αναπαραγωη σπερματος

2.ΤΟ ΒΑΡΟΣ .οι υπερβαροι αντρες παραγουν λιγοτερα και πιο αργα σπερματ σε σχεση με τους αδυνατους

3.Αν ο κυκλος της γυναικας ειναι 28ημερες οι καλυτερες μερες για την πολυποθητη εγκυμοσυνη ειναι απο την12εως την16 μερα.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ POST αλλα νομιζω οτι ολα αυτα ενδιαφερουν πολλες απο εμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά πιστεύω πως το ποσοστό των ζευγαριών που έχουν πραγματικά πίρόβλημα είναι χαμηλότερο. Απλώς συμβαίνει το εξης. Εχουμε μάθει απο μικρή ηλικία πως αν δεν πιάνεις κατευθείαν παιδί, έχεις πρόβλημα όποτε κάνεις τεχνητή γονμοποίηση. Σαν γυναίκες θέλουμε οπωσδηποτε να γίνουμε μητέρες..το ποσοστό να πιάσεις με την πρωτη δεν είναι υψηλό κάτι που δεν το γνωρίζουμε..και αρχίζει μια μιρκή ιστορία...Αποφασίζεται ότι θα κάνετε προσπάθειες για μωράκι...περιμένε από τηνπρώτη στιγμή να πιάσετε...Δεν πιάνει βέβαια με την πρώτη..κ αυτό μας αγχώνει...πάμε στο δευτερο μήνα..που και πάλι είναι απολύτως φυσιολογικό να μην γίνει η σύλληψη και ξανά απογοήτευση με το άγχος να δυναμώνει...και οι προσπάθειες για παιδί γίνονται πλέον αυτοσκοπός χωρίς απόλαυση της ίδιας της ερωτικής πράξης...΄μήνα με το μήνα το άγχος δυναμώνει και εμποδίζει το επιθυμητο. Εν τω μεταξύ ακούμε καθημερινά για τεχνητές γονιμοποιήσεις κ καρφώνεται η ιδέα στο μυαλό μας ότι είμαστε ανικανες για παιδί...τρέχουμε στους γιατρους οι οποίοι εκμεταλλεύονται (όχι όλοι) την χαζομάρα μας κ μας πασάρουν φάρμακα..και η αλήθεια είναι πως όλες κάτι έχουμε..δεν ύπάρχει κόλπος ή ωοθήκες που να μηνέχουν το κάτιτι τους!!Κ εγώ ένα μήνα πριν μείνω έγκυος πήγα κ κοιταξα τις ωοθήκες μου κ μου είπε μια πολύ καλή φίλη(γυναικολόγος) της θείας μου(μικροβιολόγος εκείνη) πως έχω πολυκυστικές ωοθήκες κ θα δυσκολευτώ να κάνω παιδιά προγραμματισμένα!!!Κουφο;;;;;(καναμε απροσεχτα με τον άντρα μου τον επομενο μήνα κ έμεινα έγκυος!!!!!!)

Δεν αποκλείω πως υπάρχουν κ οι σοβαρές περιπτώσεις..αλλα είναι πολύ λιγότερες από ότι νομίζουμε...κορίτσια..πρέπει να περάσει τουλαχιστον ένας χρόνος προσπαθειών για να μας μπει η υποψία οτι έχουμε πρόβλημα!!(όχι ότι έχουμε σίγουρα!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσον αφορά τη ΄ρύπανση του περιβάλλοντος κ όλα αυτά , σαφώς κ μετράνε αλλά σ΄τις πολύ σοβαρες περιπτώσεις΄. Γιατί ο άνθρπωπος έχει μάθει να μεταλάσσεται στις συνθήκες γύρω του. Ο ανθρώπινος οργανισμός σήμερα δεν είναι ίδιος με αυτον πριν 15-20 χρόνια!!κάθε νέα γενιά είναι πιο εξελιγμένη απο την προηγούμενη σε κάθε επίπεδο. γενικά το κάθ είδος μεταλάσσεται στις νέες συνθήκες που αντιμέτωπίζει με αποτέλεσμα να το κάνουν πιο ανθεκτικό ώστε να μπορεί να επιβιώσει με το πέρασμα των χρόνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1)Πρώιμη έναρξη σεξουαλικών σχέσεων

2)Πολύχρονη χρήση αντισυλληπτικών-σπιράλ και τα σχετικά.

3)Μητρότητα πάνω από τα 35

4)Ναρκισισμός(βλέπε 'σιγά μην χαλάσω το σώμα μου από τώρα'και όταν τελικά αποφασίζεις να το χαλάσεις.... σε προδίδει αυτό)

5)Αποπροσανατολισμός από το μοντέλο της γυναίκας μαμάς και κόλλημα στο μοντέλο super woman.

6)Καριέρα

7)Διατροφή

8)ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ

Έγινα η κακιά του forum, δεν έγινα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasdeli έγραψε:

1)Πρώιμη έναρξη σεξουαλικών σχέσεων

2)Πολύχρονη χρήση αντισυλληπτικών-σπιράλ και τα σχετικά.

3)Μητρότητα πάνω από τα 35

4)Ναρκισισμός(βλέπε 'σιγά μην χαλάσω το σώμα μου από τώρα'και όταν τελικά αποφασίζεις να το χαλάσεις.... σε προδίδει αυτό)

5)Αποπροσανατολισμός από το μοντέλο της γυναίκας μαμάς και κόλλημα στο μοντέλο super woman.

6)Καριέρα

7)Διατροφή

8)ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ

Έγινα η κακιά του forum, δεν έγινα;

ksexases ta seksoualikos metadidomena nosimata .kanoun polu kako giauto profilaktiko koritsia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ vasdeli μου, ωραία τα έγραψες... Διάβασε τώρα, αν θέλεις, την περίπτωσή μου: (απαντώ ένα προς ένα τα σημεία που ανέφερες....)

Ξεκίνησα σεξουαλικές επαφές στα 18 (φυσιολογική ηλικία νομίζω), αντισυλλιπτικά ή σπιράλ δεν πήρα ποτέ, προσπαθώ να τεκνοποιήσω από τα 30 και όχι από τα 35, ποτέ δεν νοιάστηκα ότι θα χαλάσω το σώμα μου (ίσα ίσα που παρακαλάω, αν με αξιώσει ο Θεός να γίνω μάνα, να έχω γάλα και ας χαλάσει και το στήθος μου), ένα χρόνο πριν παντρευτώ (στα 29 δηλαδή) παράτησα την εξαιρετική θέση μου ως γραμματεία διεύθυνσης σε μεγάλη βιομηχανία και πήγα υπάλληλος ως μια απλή τηλεφωνήτρια καθότι ο σκοπός μου πλέον ήταν η δημιουργία μιας σωστής οικογένειας, πρόσεχα πάντα τη διατροφή μου, δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση, πάντα είχα σταθερότατο κύκλο 25-27 ημερών, πάντα χρησιμοποιούσα προφυλακτικό, κι όμως προσπαθώ 3 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα. Όσο για το σύζυγο; Πριν από τη σχέση του με εμένα, είχε ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη με μια κοπέλα που συσχετιζόταν. Και μάλιστα 2 φορές. Η κοπέλα αυτή σήμερα έχει ένα κοριτσάκι. Κι ας είχε κάνει 2 εκτρώσεις.

Παρόλα αυτά, προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να σκέφτομαι πως υπάρχει κάποιος πολύ σοβαρός λόγος που ο Θεός καθυστερεί να με αξιώσει να γίνω μάνα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΕΧΩ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ, ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ, ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ (ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ... ΤΡΕΞΙΜΟ) ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ, ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΝΗΣΙ, ΜΗΠΩΣ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΩ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ. ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ, ΣΤΑ 20 Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ, ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΑΜΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ, ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΔΕΝ ΠΙΝΩ, ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ, ΜΟΝΟ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΩΝΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΝΙΝΑΚΙ?

ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΙ. ΚΑΝΟΝΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΣΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέρετε τι θα ήθελα; Να βρεθούμε από κοντά. Φαντάζομαι για τις Αθηναίες είναι πιο εύκολο, είστε οι περισσότερες φαντάζομαι. Είναι καμιά σας από Πάτρα; Δεν θα ήταν ωραία ιδέα όσες μπορούν να συναντηθούν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΕΦΕΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ ΜΟΥ ΠΑΤΡΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ. ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΙΑΝΕΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ MALL ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ .ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...