Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ FSH ΟΡΜΟΝΗΣ


Recommended Posts

Είμαι 27 χρονών και από το καλοκαίρι η περίοδος μου άρχισε να διαρκεί 2-3 μέρες από 4-5 μέρες που συνήθιζε να κρατάει. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις αίματος την τρίτη μέρα περιόδου. Μου βρήκε την fsh στα 14,6 και το ανώτατο όριο ήταν 15. μου είπε να τις επαναλάβω τα Χριστούγεννα και η τιμή της fsh ήταν πάλι ανεβασμένη στα 14,9. Διαταραχές περιόδου δεν έχω καθόλου και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις που έχω κάνει ήταν καλές(υπέρηχος,αίματος,ούρων). Όμως ο γιατρός μου είπε να βιαστώ να κάνω παιδιά και έχω αγχωθεί! Δεν έχω παντρευτεί ακόμη,τον Νοέμβρη πρώτα ο Θεός. Αν γνωρίζει κάποια κάτι σύμφωνα με το θέμα, ας με βοηθήσει παρακάλω!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι η fsh ορμονη ειναι αυτη που βοηθαει στην αναπτυξη των ωοθηλακιων....οταν αυτη ειναι αυξημενη τοτε σημαινει οτι δεν γινεται ωορεξια και οτι υπαρχουν κακης ποιοτητος ωοθηλακια.αυτο συνεπαγεται λιγοτερες πιθανοτητες συλληψης....ομως για να μπορει να υποθει κατι τετοιο πρεπει η εξεταση αυτη να γινεται για ενα χρονικο διαστημα καθε μηνα....ελπιζω να σε βοηθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ πολύ που μου έστειλες. Θα ξαναπάω να κάνω αυτήν την εξέταση τον Απρίλη, τον Μάιο και τον Ιούνιο για να την παρακολουθήσω. Και πάλι ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα γεια σου, καλώς ήρθες στο mammy! :)

Θα συμφωνήσω με την Γιώτα (bourique1983) ότι δε μπορεί να το υποθέτει αυτό με μια μόνο εξέταση.

Πριν από 3 χρόνια είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Με μεγαλύτερη τιμή της FSH! Αν θυμάμαι καλά, ήταν 20!! Είχα πάει για την ετήσια εξέταση (πάντα συνηθίζω να πηγαίνω στη μέση του κύκλου) και δεν είχα ωάριο! Και μ'εστειλε για ορμονικές εξετάσεις και βρήκαμε την τιμή της FSH στο 20. Την επανέλαβα μετά από ένα μήνα κι είχε πέσει στο 12. Πάντως δε μου είπε ο γιατρός μου να βιαστώ να κάνω παιδιά!

Ένα χρόνο μετά έμεινα έγκυος και κάποιους μήνες μετά έμεινα ξανά έγκυος. Βέβαια τελικά είχα άλλο πρόβλημα και δεν ολοκληρώθηκαν οι εγκυμοσύνες, αλλά πάντως έγκυος έμεινα δυο φορές! κι ελπίζω πως θα ξαναμείνω στο μέλλον.

Πάντως, μην το αφήσεις, συνέχισε την παρακολούθηση της FSH, προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί κι αυτό προκαλεί προβλήματα στην ωορρηξία και όλα θα πάνε καλά! Και η ώρα η καλή για το γάμο σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενακι μου σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να μη χρειαστει να κανεις ολες αυτες τις εξετασεις......πολλα φιλια και τις θερμες μου ευχες για ενα παιδακι γρηγορα!!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΝΑΚΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΛΕΟΝ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΠΡΙΝ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΙΑΣΤΩ.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗ 1 ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΛΟΓΩ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν φαντάζεσαι τι ανακούφιση αισθάνθηκα τώρα που διάβασα το μήνυμα σου!! Κορίτσια πραγματικά σας ευχαριστώ όλες για την πολύτιμη βοήθεια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενακι μου και εγω πριν γεννησω ειχα 5-6 μερες περιοδο τωρα εχω το πολυ 3.....το ειπα και εγω στην φυναικολογο και μου ειπε πως απο τη στιγμη που κανεις καλη ωορεξια δεν υπαρχει προβλημα....αντε μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα τόσους μήνες μετά, αλλά πλέον έχω κάθε λόγο να το ψάξω....

Η συγκεκριμένη ορμόνη μου βρέθηκε στην τιμή 9,50 (με το ιδανικό να είναι 5!!!!) Η Γυναικολόγος μου, χωρίς να μου προτείνει ούτε παρακολούθηση ωορρηξίας, ούτε συγκεκριμένα χαπάκια για να τη ρυθμίσω, ούτε ορμονικό επανέλεγχο, μου έδωσε απλώς 3 μήνες διορία για φυσιολογική σύλληψη, αλλιώς προχωράμε σε Εξωσωματική! Μου είπε βέβαια κάποια στιγμή, πως θα μπορούσε να μου δώσει αντισυλληπτικά για 3 μήνες, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα έριχνε την τιμή της ορμόνης. Επιπλέον, μου είπε πως η συγκεκριμένη ορμόνη δεν επιβαρύνεται ούτε από τα κιλά μου ούτε από την ηλικία μου, είναι απλώς η φυσιολογία της ωοθήκης τέτοια....

Εγώ κι ο αντρούλης μου πάλι...... έχουμε μείνει με την απορία..... με το κενό..... πως μας μεθοδεύει στην Εξωσωματική..... χωρίς να εξαντλήσουμε όλα τα δυνατά περιθώρια!!!!!

Οπωσδήποτε, πριν γίνει το επόμενο βήμα, θα πάμε και σε άλλους γιατρούς, ούτως ή άλλως δεν έχουμε άλλες εξετάσεις να κάνουμε, τις κάναμε όλες κι είμαστε ουσιαστικά έτοιμοι, αλλά ακόμη πιστεύουμε πως μπορεί να έρθει το όνειρο και μόνο του!!!!!!

Θα μ' ενδιέφερε πολύ ν' ακούσω κι άλλες γνώμες κοριτσάκια......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα !!!!

Δεν ξερω να σου πω για την συγκεκριμενη ορμονη αλλα ευχομαι σε τρεις μηνες να μεινεις εγκυουλα και να μην χρειαστει η εξωσωματικη !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 27 χρονών και από το καλοκαίρι η περίοδος μου άρχισε να διαρκεί 2-3 μέρες από 4-5 μέρες που συνήθιζε να κρατάει. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις αίματος την τρίτη μέρα περιόδου. Μου βρήκε την fsh στα 14,6 και το ανώτατο όριο ήταν 15. μου είπε να τις επαναλάβω τα Χριστούγεννα και η τιμή της fsh ήταν πάλι ανεβασμένη στα 14,9. Διαταραχές περιόδου δεν έχω καθόλου και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις που έχω κάνει ήταν καλές(υπέρηχος,αίματος,ούρων). Όμως ο γιατρός μου είπε να βιαστώ να κάνω παιδιά και έχω αγχωθεί! Δεν έχω παντρευτεί ακόμη,τον Νοέμβρη πρώτα ο Θεός. Αν γνωρίζει κάποια κάτι σύμφωνα με το θέμα, ας με βοηθήσει παρακάλω!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

οσο ανεβασμενη και να ειναι δεν ξεπερνα το 15 ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια.αν θελεις παρακωλουθησετο αλλα παλι ειναι στα κανωνικα πιστευω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ Η FSH ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΥΨΗΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ?Κ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΩΑΡΙΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ 4,5 FSH ΚΑΙ 5,5 LH ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ ΛΟΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Κ ΤΟ ΧΑΣΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΨΑΞ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΝΑΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To na kaneis ena paidaki einai pleon mia kalosthmenh epixeirhsh gia orismenous giatrous!!!!! Kai to na sou proteinoune Exwswmatikh..... mallon einai paixnidaki telika, na to pw????

Ean anaferesai se mena kalh mou Water, nai, apo arxes Septembrh (gia thn akribeia otan er8ei h tote periodos!!!) 8a paw kai se allo giatro (h giatrous..... den exw apofasisei akomh) kai 8a deixw tis exetaseis mas, zhtwntas mia 2h kai 3h gnwmh.....

Mexri tote, 8a eyxaristh8w ton antroulh mou kai ta goutsou-goutsou mas, mazi me mpanakia sth 8alassa ki aragma sto mpalkonaki mas...... na to paroume ligaki pio xalara to olo pragma.......

Apo Septembrh....... exei o 8eos!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pipitsazouzouna mou min se anisixei i ormoni F.S.H me mia 8erapeioula 8a ri8mistei mia xara..Egw eixa 3 ormones panw apo to fisologiko orio..K oi 3 itan gia tin mi silli4i..

10/06/09 I F.S.H itan 12.28, i L.H itan 15.55 k i prolaktini mou itan 35.09 :ohmy: (NAI 35.09 poli 4ili) k me mia 8erapeia pigane ola sto fisiologiko!!!

K meta apo ena akrivw mina 10/7/09 pigane F.SH 9.87, L.H 14.91 kai prolaktini 1.05 :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η fsh ειναι μια ορμονη που θελει παρακολουθηση. Παιζει απο μηνα σε μηνα. Το οριο δεν ειναι σαφως το 15. Ειναι το 12. Αλλα παιζει απο κεντρο σε κεντρο λιγακι. Αρα το 9,5 μου φαινεται μια χαρα φυσιολογικοτατα. Εγω θα σκεφτομουν να αλλαξω γιατρο... ή εστω να παρω κι αλλες ιατρικες αποψεις. Ακου εξωσωματικη ετσι μπαμ... Τι κουλα ειναι αυτα???

Λοιπον η fsh συνηθως σημαινει γηρανση ωοθηκων. Δηλαδη μεχρι 12 εισαι οκ, 12 με 20 περιπου εισαι σε μια ντεμι-οχι καλη - κατασταση και απο 20 και πανω ανεβαινοντας βαινεις προς εμμηνοπαυση. Ετσι τουλαχιστον σινουν οι δεικτες στις δικες μου εξετασεις που γιναν στο Ι@σω.

Στο εξωτερικο εχω ακουσει οτι με fsh πανω απο καποιο νουμερο (τυπου 15) δεν σε αφηνουν καν να κανεις εξωσωματικη. Δεν το εγγυώμαι απλα το χω ακουσει.

Εγω λοιπον ξαφνικα παρουσιασα μια υψηλη fsh παροτι 34 χρονων, τυπου 13-15.

Παρηγαγα λιγα ωοθηλακια αν και τις 2 πρωτες φορες καταφερα να παραξω 8-9 και να γονιμοποιηθουν τα περισσοτερο. Οι εγκυμοσυνες δεν πηγαν καλα για ασχετους λογους (αμνιοπρακεντηση και παλλινδρομηση ) αλλα ειχα μεινει εγκυος.

Απο κει και περα ομως αρχισα να παραγω πολυ λιγα ωοθυλακια, 3-4, και μαλιστα γονιμοποιοντουσαν κανα δυο. Αρα πλεον δεν ειχαν νοημα τα φαρμακα.

Εν κατακλειδι θελω να πω οτι υψηλη fsh σαφως σημαινει να βιαστει καποιος να κανει παιδια γιατι και τα ωοθυλακια λιγοστευουν και ειναι χειροτερης ποιοτητας και λοιπα, ΟΜΩΣ

1. για να ξερεις την fsh σου πρεπει να την παρακολουθησεις καμποσους μηνες

2. υπαρχουν κατι σκευασματα που συστηνουν καποιοι γιατροι νομιζω το dhea , ο γιατρος μου δεν το πιστευει, που ριχνουν την fsh και πολλες κοπελες τα καταφεραν με αυτα. Πολλες κοπέλες! Απλα ο δικος μου ο γιατρος πιστευει οτι η γηρανση των ωοθηκων ειναι μη αναστρεψιμη και μπορει μεν τεχνιτα να ριχνεις την fsh αλλα στην ουσια δεν μπορεις να αλλαξεις την κατασταση.

3. Υπαρχουν κοπελες με υψηλη fsh που παρηγαγαν αρκετα ωοθηλακια, δεν ξερω το γιατι

4. Πολλοι γιατροι αν η fsh ειναι πολυ υψηλη πιστευουν οτι η εξωσωματικη δεν εχει νοημα και σε βαζουν να κανεις είτε φυσικους κυκλους για να μην τιγκαρεις με φαρμακα χωρις νοημα-απαξ και οι ωοθηκες δειξουν και στην πραξη εστω με μια πρωτη εξωσωματικη οτι δεν ανταποκρινονται αικανοποιητικα, ειτε σε ωθουν σε δανεικα ωαρια.

Θελει ψαξιμο και γνωμες απο σοβαρους γιατρους!!!

Εγω πιστευω οτι ειναι μια χαρα η fsh σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...