Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα φιλενάδες μου ! Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι.

Οπως μπορεί να θυμάστε έχω πολυκυστικές ωοθήκες και δυστυχώς δεν έχω αδιαθετήσει σχεδόν ποτέ χωρίς χάπια. Παίρνω τα primolut για ν'αδιαθετήσω.

Χτες λοιπόν πήγα στο γυναικολόγο μου και του είπα ότι δεν μπορώ να βρω την ωορρηξία μου. κάνω σχεδόν 2 μήνες τεστ και δεν δείχνει τίποτα ! Μας συνέστησε να ξεκινήσω τα serpafar και μου τις σχετικές οδηγίες για τους υπέρηχους που θα κάνω !

Ξέχασα να σας πω ότι έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις (ορμονολογικές οκ ! και σπερμοδιάγραμμα οκ!)

Ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι καθόλου και ότι σίγουρα θα μείνω έγκυος !

Εγώ δεν έχω αγχωθεί αλλά βρε κορίτσια ανυπομονώ πολύ ! έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα γι'αυτή τη θεραπεία !!

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν έχει κάνει κάποια απο'σας αυτη τη θεραπεία και αν έχετε να με συμβουλέψετε κάτι ??

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ και sorry για το μεγάλο post :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFIA μου κι εγω τα παιρνω 4 μηνες τωρα.... αλλα χαϊρι δεν εχω δει ακομα....:(

Βεβαια εγω εχω και μια ορμονη αυξημενη (τεστοστερονη) κι ισως φταιει αυτο....

Εχω ακουσει οτι αλλες κοπελες τις βοηθησε....

Στην ουσια τα χαπια αυτα βοηθανε στο να δημιουργησεις ωοθηλακια....

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω στις μετρησεις ειχα 2-3 καθε φορα (αρα μεγαλυτερες πιθανοτητες...;) ) αλλα ακομα δεν μου εχει "κατσει"....

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! Και συντομα να ακουσουμε ευχαριστα...για να παιρνω κι εγω θαρρος....;):) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarlet μου, Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου !

Να σε ρωτήσω και κάτι χαζό ? πονάς καθόλου κατά τη διάρκεια αυτής της αγωγής? σε ρωτάω γιατί έχω διαβάσει και έχω ακούσει διάφορες απόψεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για σας κοριτσια, Σοφια,πεσ μου τι ειναι αυτο το φαρμακο που πινεις primolut? καμια Προγεστερονη? σε βοηθαει να ερθει η περιοδος τελικα πιο γρηγορα?

πεστε κορτισια μηπως ξερετε ποια η διαφορα ειναι μεταξυ των Σερπαφαρ και την Κλομηφενη? σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει να σε πιασει λιγοσ πονοσ σαν τραβηγμα εντονο αλλα στιγμιαια.αν εχεισ δυνατο πονο πρεπει να το πεισ στο γιατρο σου.εγω παιρνω κλομιφαινη που πιστευω οτι ειναι το ιδιο,απλα διαφορετικησ εταιρειασ(δεν ξερω και σιγουρα,αν καποια που ξερει μασ βλεπει ασ απαντησει ποια η διαφορα) και απλα εχω ενα πονακι οπωσ σου ειπα καποιεσ μερεσ πριν την οωρηξια.και μου ανοιγει λιγο την ορεξη.αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφακι καλησπερα.και εγω απο τα 18 επαιρνα χαπια για να εχω περιοδο

τωρα ειμαι 36.το καλοκαιρι εκανα μια λαπαροσκοπηση και μετα απο μια επεμβαση στην ωοθηκες μου εχω κανονικα περιοδο καθε μηνα χωρις να παιρνω τιποτα και δεν το πιστευω.οσο για τα serpafar τα πηρα πρωτη φορα σε αυτον τον κυκλο.τα χαπια τις τρεις πρωτες μερες(τα επαιρνα για 5 μερες) μου εφεραν λιγο ζαλη αλλα μετα μια χαρα.το μονο που θα παρατηρησεις ειναι αρκετο πριξημο στην κοιλιτσα σου αλλα ειναι για καλο σκοπο.οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι κανω αυγουλακια.την 14 μερα του κυκλου εκανα υπερηχο και βρικαμε ενα ωαριο.αλλα επειδη ηταν ακομη μικρο(14,6) επανελαβα τον υπερηχο μετα απο 3 μερες και ειχε μεγαλωσει(19,2)την επομενη μερα το πρωι εκανα μια ενεση pregnyl για να γινει η ωορηξια και 36 ωρες μετα ηρθαμε σε επαφη.λιγες ωρες μετα την ενεση η αληθεια ειναι οτι αισθανεσαι καποιους πονους λιγο πιο εντονους απο την περιοδο αλλα μολις ξαπλωνεις ειναι μια χαρα.αυτο για λιγες ωρες μεχρι να γινει η ωορηξια.και τωρα οπως καταλαβαινεις ειμαι στην αναμονη!!!!!θα ερθει το μπεμπε η θα ερθει παλι η περιοδος?ελπιζω να σε κατατοπισα.καλο κουραγιο με την ολη διαδικασια.οπως βλεπεις ολες τα ιδια πραγματα ζουμε.ευτυχωςπου εχουμε η μια την αλλη και τα λεμε.και ξερεις τι λεω για το mammyland?οτι ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια!!!!!!!!!!!!!!!

φιλακια πολλα και σου ευχομαι τα καλυτερα!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFIA μου κι εγω λιγο πρηξιμο στην κοιλια εχω και τιποτα αλλο.... ουτε πονους ουτε μου ανοιγει η ορεξη (σ'αυτο ισως φταιει και το οτι ειναι ολο τον μηνα...."ανοιχτη"....:P :laugh: :laugh: :laugh: )

Jurgita ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα....διαφορετικες εταιρειες απλως... η συσταση τους ακριβως η ιδια....

chrisami εκανα κι εγω 3 φορες την pregnyl αλλα τελικα.... τιποτα...:( και μαλιστα την πρωτη φορα ο αντρουλακος μου δεν "λειτουργησε" γιατι αγχωθηκε...με το... "αντρα -βασικα μωρο- θελω...τωρα το θελω..."

Μετα που το συνηθισε.... παλι τιποτα.... Παντως και μ'αυτην δεν ειχα πονους παρα μονο στο σημειο που την εκανα....λιγο τσουξιματακι μεχρι να απορροφηθει το υγρο απ τον οργανισμο.....

Τι να πω βρε κοριτσακια.... μακαρι να σταθουμε ολες τυχερες... με οποιο τροπο κι αν προσπαθει η καθε μια.....;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έχω πάρει κι εγώ τα serpafar γιατί δεν είχα βρει τα clomiphene. Είναι ακριβώς το ίδιο. Διαφορετικές εταιρείες. Μόνο που όταν είχα πάρει τα serpafar, ο υπέρηχος έδειξε λίγο πιο λεπτό ενδομήτριο απ΄ όταν έπινα τα clomiphene.

Εγώ έκανα 3-4 αυγουλάκια από τα οποία μεγάλωνε τη μια φορά το ένα και τις άλλες δύο φορές, δύο. Έκανα μια pregnyl και μετά από 36 ώρες ερχόμασταν σε επαφή. Δύσκολο όταν πρέπει να γίνει με πρόγραμμα και συγκεκριμένες ώρες. Κι εγώ και ο άνδρας μου αγχωνόμαστα. Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Τα σταμάτησα γιατί έμαθα από το mammyland ότι έπρεπε να είχα κάνει άλλες εξετάσεις πριν τα πάρω.

Τώρα όσο για πόνο, δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο. Μόνο που είχα επώδυνη ωορρηξία. Τίποτα άλλο.

Μη φοβάσαι και να είσαι χαλαρή!!! Χ Α Λ Α Ρ Η !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα μαλιστα, εγω ρωτησα τον γιατρο μου, αν η κλομιφενη δεν θα δημιουργησει προβλημα στο ενδομητριο,μου ειπε πως οχι, αναποδα, η Κλομηφενει προστατευει να μην λεπτενει το ενδομητριο. κοριτσια ποσα χαπια Κλομιφενης η Σερπαφαρ την ημερα να πιειτε σας γραψανε οι γιατοι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα.... επειδη δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα μου ειχε πει 1 την ημερα...

Διαβασα εδω οτι οι κοπελες επαιρναν (στην πλειοψηφια τους) 2 την ημερα

και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι εχει να κανει με το προβλημα της καθε μιας.... μου ειπε να ξεκινησουμε τον ενα μηνα με ενα....τον δευτερο και μετα με δυο.... Αν χρειαζεται να παρεις περισσοτερα (εγω με 2 εκανα 3 αβγουλακια οποτε δεν χρειαστηκε) ενεχει κινδυνος δημιουργιας κυστεων!!!!:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!κι εμενα μου εδωσε τα serpafar ο γιατρος.μου εδωσε 2 την ημερα απο την δευτερη ως την ογδοη μερα και μου ειπε οτι η 16η μερα ειναι η γονιμη.τα πηρα ενα μηνα αλλα στις γονιμες εγω ημουν αρρωστη και παει ο μηνας.χθες τα ξαναρχισα αλλα η γονιμη πεφτει μεσα στη μεγαλη βδομαδα.παει νυστεια και σεξ?να σας κανω και μια ερωτηση?μονο μια μερα ειναι η γονιμη κανονικα?ακομα και σ'αυτο προγραμμα θελει!!απαπαπα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K.T.K. εμενα μου ειχε πει να τα παιρνω την 3η μερα και για πεντε μερες....!!!

Τωρα αυτο που λες για τη νηστεια....ειναι οπως νιωθει ο καθενας....

Εγω προσωπικα δεν το θεωρω κακο να κανεις προσπαθεια για μωρακι....

Ποιος Θεος θα θεωρουσε ποτε κακο κατι τετοιο????

Αναρωτιεμαι....:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarletaki μ'επεισες!βουρ στο ψητο λοιπον κι ευχομαι αυτον τον μηνα να εχουμε ολες καλα αποτελεσματα!καλη μας επυτυχια κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax koritsaki mou, K.T.K, χαλαροσε, ολη την ζωη σου θα εχεις τις μεγαλες εβδομαδες. μβορει να ειναι,οτι αυτη η συγκεκριμενη θα ειναι πραγματηκα η μεγαλη σου εβδομδα,που θα κανεις ενα μωρακι.πινεις φαρμακα,μην πεξεις ετσι με την υγεια σου,μην αφισεις να παει χαμενος και αυτος ο μηνας.θεος θα ειναι μαζι σου.καλη σου επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια και εμενα μου ειπε 2 την ημερα απο την 3η μερα του κυκλου και για 5 μερες.τελικα μετα τους υπερηχους γονιμη ηταν η 19η μερα του κυκλου.

το οτι προσπαθουμε να γινουμε μανουλες θεωρω οτι ειναι πολυ ιερο πραγμα οποτε μην σκεφτεστε μεγαλη εβδομαδα και νηστειες.

φιλακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια, θέλω πάλι τη βοηθειά σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ απο το άγχος μου.

Οπως σας είχα πει ξεκίνησα τα serpafar (5η με 9η μέρα μου είπε ο γιατρός, 2 χάπια το πρωί - 2 το βράδυ), και μου είχε πει την 9η μέρα να πάω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο.

Πήγα σήμερα λοιπόν στο ΙΑΣΩ και ο υπέρηχος δεν έδειξε ακόμα ωοθηλάκια. Μου είπε ο γιατρός ότι οι κύστες είναι οκ και να πάω ξανά τη Πέμπτη.

Υπάρχει πιθανότητα να μη κάνω καθόλου ωοθηλάκια? αχ! αυτό μου έλειπε :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου μην ανησυχεις, εγω νομιζω πως ητανε ακομμα νωρις η 9-τη μερα. αυτην την ημερα,ακομμα επινες το φαρμακο.οσο γνωριζω, συνυθως μετα τις τρεις μερες φενονται τα ωαρια. αν δεν δει τιποτα ξανα, ο γιατρος θα σου πει ισως να περνεισ πιο δυνατο φαρμακο,κατι ενεσεις. εμενα ο γιατρος μου εγραψε την κλομιφενη,αλλα απο την 3 ημερα, μεεχρι την 7. και ειπε να ερθω την 9 ημερα. καλη σου τυχη κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...