Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!!!!


Recommended Posts

Δεν μπορω να πω με σιγουρια...νομιζω οτι απλως εννοουμε τη διατροφή του μωρού δηλαδή μονο γάλα κ όχι κρέμες. Οταν μπουν κ οικρεμες στη διατροφή του δε μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό. Διορ8ώστε με αν κάνω λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

scarlet30 έγραψε:

Κοριτσια μπορει να σας φανει αστεια η ερωτηση αλλα πραγματικα θα ηθελα να γνωριζω....

Οταν μιλαμε για αποκλειστικο θηλασμο....φανταζομαι εννοουμε....(εκτος απο το ξενο γαλα) ουτε φρουτοκρεμες....ουτε χαμομηλι...ουτε καν νερο...ε? Αν ναι.....αυτο ισχυει ακομα κι αν το παιδι ειναι 1χρ-1,5χρ κτλ?? Δεν τρωνε-πινουν τιποτα αλλο??:dry:

Όπως τα λες είναι sisteroni, με τη διαφορά ότι δεν κρατάει τόσο η περίοδος του αποκλειστικού θηλασμού, 1-1,5 χρόνο. Ένα παιδάκι 1,5 ετών δεν μπορεί να τρέφεται μόνο με γάλα.

6 μήνες είναι η ενδεικνυόμενη διάρκεια αν δεν κάνω λάθος. Έπειτα μπαίνουν και τα φρέσκα φρουτάκια στη διατροφή τους, αλλά όταν μιλάμε για γάλα, εννοούμε πάντα το μητρικό και μετά τους 6 μήνες.

Δεν μιλάω από εμπειρία, αλλά από αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει.

Ας μας διορθώσει κάποια πιο έμπειρη και διαβασμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarlet, 6-8 μήνες είναι οι νεώτερες οδηγίες για τον αποκλειστικό θηλασμό των βρεφών. Αποκλειστικός θηλασμός σημαίνει μόνο μητρικό γάλα, ούτε ξένο, ούτε τσαγάκια, ούτε χαμομήλια, ούτε νερό, τίποτα...(ούτε καν πιπίλες)...

Μετά εισάγονται οι στερεές τροφές σιγά-σιγά αν και υπάρχουν πολλά μωρά που δεν αρχίζουν να τρώνε μετά την πάροδο αυτής της προθεσμίας. Π.χ. ο δικός μου (γιός)μετά τους εννιά μήνες άρχισε να δέχεται λίγα φρούτα, λίγο ψωμάκι, γενικά...λίγο.:dry: Ακόμη τρώει λίγο...Υπάρχουν και άλλα που μέχρι το χρόνο δεν δέχονται καθόλου στερεές τροφές (μόνο μητρικό γάλα) και είναι υγειέστατα.

Πάντως από τους διεθνείς οργανισμούς το διάστημα του αποκλειστικού θηλασμού που συστήνεται είναι 6-8 μήνες, εκτός και αν το μωρό δείξει σημάδια ότι θέλει να φάει και λίγο νωρίτερα..

Παιδιά ενάμισυ έτους όμως, όπως σου γράφει και η "αδελφούλα" σου, σίγουρα πρέπει να τρώνε και άλλα πράγματα,κυρίως τροφές πλούσιες σε σίδηρο....Τον δικό μου που είναι δύσκολος (για την ώρα, γιατί αυτά αλλάζουν)με το φαγητό τον "κυνηγάω", χωρίς όμως να τον πιέζω ποτέ, όλημέρα, προσφέροντάς του διάφορα θρεπτικά πράγματα, ευτυχώς τουλάχιστον έχει προτίμηση στα φρούτα... Ακόμη βέβαια θηλάζει πολύ (γαμπρός να σου πετύχει:P )όπως τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία του, εφόσον δεν τα απογαλακτίσει η μητέρα τους με δική της πρωτοβουλία νωρίτερα... Άλλωστε από τους διεθνείς οργανισμούς, προτείνεται ο θηλασμός για δύο τουλάχιστον χρόνια, και μετά συστήνεται να παρατείνεται για όσο διάστημα το επιθυμούν το παιδί και η μητέρα..

Scarlet, θα τα πας μια χαρά...όπως και η Ιφιγένεια:)

Φιλιά στην ανιψιά και κόρη Μαρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!:)

Ησουν πολυ κατατοπιστικη.... Ομως εγω ειμαι λιγο "απληστουλα" (:P ) και θα ηθελα να μαθω και κατι ακομα....

Πραγματικα... φανταζομουν οτι μεχρι ενος ετους μπορουν να τρεφονται αποκλειστικα και μονο με μητρικο γαλα... Απο τη στιγμη που λες οτι αρχιζουν τις στερεες τροφες... γαλα ποσες φορες την ημερα πινουν πλεον??

Υ.Γ1: Ευχαριστω για την ενθαρρυνση....(κι εγω το ευχομαι και το πιστευω.....;) )

Υ.Γ2: Η ανιψουλα μου ανταποδιδει.... ε.. "αδελφουλα"???? (μια χαρα καλομεγαλωμενο το βλεπω τον "σουηδεζο-μανη"..... αλλα μην το ακουσει η ΑΡΓΩ και μας ζητανε προικα...:P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουπς.. κατά φωνή! sis... να η ειδική! :laugh:

Άρα ΑΡΓΩ καλά τα έμαθα ε? ;)

Έφαγα τέτοια ήττα στο Μαράκι μου με το θηλασμό, που ελπίζω στο δεύτερο να σταθώ πιο τυχερή και επίμονη! Που θα πάει? Θα τα καταφέρω.. Έχω βεβαια στο μυαλό μου και τους μαραθώνιους θηλασμούς στην αρχή και με πιάνει ένα ταράκουλο. Με ένα μωρό 2ωρα στο στήθος και ένα Μαράκι να αλωνίζει τι θα γίνεται όταν ο μπαμπάς μας θα είναι στη δουλειά? Χαχα... ναι καλά θα κάνετε να μου υπενθυμίσετε ότι προτρέχω λίγο. Θα δούμε τότε πως θα τα βολεύουμε! Ίσως όση τύχη μου στέρησε στο Μαράκι να μου τη δώσει στο δεύτερο, να θηλάζουμε νορμάλ ώρα (κάνα 20λεπτο το πολύ) και να χορταίνουμε.. Ε... δικαίωμα στο όνειρο έχουμε όλοι μας!

;)

Μια χαρά ο γαμπρός... από το στήθος της μαμάς στο στήθος της νύφης από ότι φαίνεται! :P Μπράβο ο Ορφέας, είναι μερακλής, δώστου στήθος και πάρε του ότι θέλεις! Θα συνεχίσεις και μετά τα 2 χρόνια Γεωργία? (αν επιτρέπεται να ρωτάω βεβαίως...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται ανταποδίδει η μικρή Σουηδέζα sis...:laugh:

Και όσο για την προίκα :huh: ... το έχω πάρει απόφαση ότι θα δώσω :S .. Ε ο μοσχοαναθρεμένος Ορφέας την αξίζει, χαλάλι του! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΟΧΙ ΤΣΑΓΑΚΙ, ΝΕΡΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑ. ΠΙΠΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΙΠΙΛΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια άργησα συγνώμη, αλλά άμα κοιμηθεί ο μικρός το απόγευμα το βράδυ το ξενυχτάμε...Έχω λιώσει...

Σκάρλετ (Οχάρα ή Γιόχανσον άραγε;)δεν υπάρχει ωράριο συνήθως. Και δεν ισχύουν τα ίδια για όλα τα παιδιά. Συνήθως όμως, και φυσιολογικά, συνεχίζουν και μετά το εξάμηνο να θηλάζουν πολύ..Μέχρι δε το χρόνο ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΓΑΛΑ, οι άλλες τροφές είναι συμπληρωματικές στο θηλασμό και έτσι πρέπει να γίνεται, δηλαδή να μην αντικαθιστούμε γεύματα γάλακτος για να δώσουμε στερεές τροφές...και ποτέ... ποτέ να μην πιέζουμε ένα μωρό να φάει... Αυτά ξέρω και προσπαθώ να εφαρμόζω...

Α, και τα παιδιά΄θηλάζουν και για άλλους λόγους όχι μόνο για το γάλα, και για παρηγοριά, ασφάλεια, όταν χτυπούν, όταν πονούν τα δοντάκια τους...είναι πραγματικά πανφάρμακο(κανονικά δεν δαγκώνουν αλλά και αν το κάνουν τα μαθαίνεις εύκολα να μην το ξανακάνουν..)

Ιφιγένεια, σου εύχομαι ότι επιθυμείς, άλλωστε υπάρχουν (λίγα όμως νομίζω)μωρά που χορταίνουν γρήγορα και δεν έχουν και πολύ ανάγκη για πιπίλισμα, νομίζω της Argi το μωρό ήταν έτσι από την αρχή (αν θυμάμαι καλά).. ¨Α, και ναι, αν το θέλει, θα συνεχίσω...πιστεύω ότι μέχρι τότε θα μειωθεί και ο χρόνος που θηλάζει (γιατί ακόμα είναι εξοντωτικοί οι ρυθμοί και οι απαιτήσεις του)...έχω πολλά κίνητρα γι'αυτό...και... κάτι άλλο που δεν περιγράφεται...Εύχομαι και στις δυό ολόψυχα να το ζήσετε σύντομα και να μας γράφετε γι'αυτό!!!

Καντινού η χρήση της πιπίλας είναι ένα ζήτημα όχι τελείως ξεκάθαρο. Γενικά από τους συμβούλους θηλασμού δεν συνιστάται αλλά και ούτε απαγορεύεται...

Πάντως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία (6-8 εβδομάδες)θα πρέπει να αποφεύγεται γιατί μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση θηλών και να μην αφήσει να στέλνονται αρκετά ερεθίσματα στον εγκέφαλο της μητέρας έτσι ώστε να παράγει αρκετό γάλα (τα ερεθίσματα δίνονται από το μωρό που θηλάζει ή πιπιλίζει το στήθος). Πάντως θεωρητικά μια μητέρα που δίνει μόνο μητρικό γάλα στο παιδί, ακόμα και αν δίνει πιπίλα, θηλάζει αποκλειστικά, απλά η πιπίλα μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο θηλασμό...

Καληνύχτα!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θέλω να θηλάσω, αλλά οπωσδήποτε μακριά από τα βλέμματα τρίτων! Όταν έμαθα ότι ήμουνα έγκυος, η πεθερά μου άρχισε τα γνωστά δικά της! Δεν λέω, καλή, χρυσή γυναίκα! Μ'αγαπάει και το δείχνει! Αλλά βρε κορίτσια έχει ένα κακό! Είναι 74 χρόνων και θεωρεί ότι τα ξέρει όλα! Πιστεύει πως αυτό που θα πει είναι το σωστό και μόνο αυτό πρέπει να κάνουμε. Όταν μου είπε ότι θα μου πει πως να θηλάσω, το θεώρησα αστείο γιατί τον άντρα μου όπου ήταν και το τελευταίο της παιδάκι τον θήλασε πριν από 38 χρόνια! Κι όταν της είπα ότι θα μου δείξει η μαία μου κι ο γιατρός μου απάντησε: " Αα! Δεν ξέρουν αυτοί! " Ναι και ξέρεις εσύ!! Είμαι άτομο που θ'ακούσω την συμβουλή σου αλλά μην προσπαθήσεις να μου την επιβάλλεις! Το μόνο που κατάφερε γι'ακόμα μια φορά ήταν να με αγχώσει και να πάρω το θέμα εντελώς στραβά! Κι όταν είδε κι η κουμπάρα μου - εγκυούλα κι αυτή- πόσο στρες μου έχει δημιουργήσει αυτή η κατάσταση μου είπε να μην αγχώνομαι έτσι γιατί στο τέλος δεν θα έχω γάλα από το άγχος. Φοβάμαι και θέλω να θηλάσω! Πως θα ξέρω ότι το γάλα μου είναι καλό; Τι να κάνω; Και χίλιες φορές μόνη μου παρά με όλο το συφερτό που θα κοιτάει αδιάκριτα εμένα, το μωράκι μου και το πως θηλάζω! Και δεν μπορώ ν'ακούω τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του! Ήδη το κάνουν και εχθές μ'ένα σκηνικό που έλεγαν στο τέλος δεν άντεξα κι έβαλα τα κλάμματα! Πιέστηκα πολύ. Κάνω πολύ υπομονή αλλά στο τέλος θα αρχίσω να βρίζω.. και όποιον πάρει .. ξέρετε ποιος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dalia den uparxei kako mhtriko gala .poios sto eipai ayto ?

h pethera sou an thhlase ta paidia ths gia polu kairo mporei na se bohthhsei an esy niotheis aneta .mono tote .alla an leei teties anoisies opos to parapanw kalhtera na einai makria sou .

h kalhterh epilogh pou exei gia na proetimasteis einai na agorasei ta dyo biblia ths annas patsourou "thhlasmos mia yperoxh sxesh "

tha se bohthsoun polu kai tha stamatiseis na akous oti anoisia katabei ston kathena (oute apo to anxos kobete to gala ....den kobete me tetia mesa)

to alo einai na apeuthintheis se grammes upostirikshs ston syndesmo thhlasmoy elados an thes mporw na sou stilw ta thlefwna .

to kalhtero omos gia arxh einai na agoraseis ta biblia tha matheis pola kai den tha sou pesoun ola otan genniseis me fobo na kaneis pola lathoi .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως τα λες ειναι ΑΡΓΩ. Το δικο μου το τερας θηλαζει ασταματητα. 10 λεπτα τη φορα ανα 1-2 ωρες. Το κακο ειναι οτι επειδη θηλαζω ξαπλωμενη δεν εχει μαθει να θηλαζει αγκαλια και οταν παμε εξω και πειναει, αν τον θηλασω αγκαλια εκνευριζεται και τον πιανουν τα κλαμματα. Εκει που ειπα οτι ο θηλασμος μου λυσε τα χερια γιατι δεν εχω μπιμπερα, εχω βρει τον μπελα μου απο χαζομαρα δικη μου. Καλοκαιρι ερχεται και με βλεπω να τη βγαζω μεσα...:blush::angry: Επισης με πριξανε να του δωσω πιπιλα αλλα ξερω οτι δεν την παιρνει με τιποτα. Οποτε για να το κοψουνε το βιολι τους εδωσα μια να προσπαθησουν να του τη δωσουν. Φυσικα τους την εφτυσε στα μουτρα και απο τοτε δεν ξανακουσα τιποτα για πιπιλα.:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η μικρή θηλάζει εως 10 λεπτά. Συνήθως πολύ λιγότερο. Όταν θέλει να πιπιλήσει με κρατάει λίγο περισσότερο. Αλλά τρώει ακατάστατα. Δεν ισχύει το κάθε 3-4 ώρες. Όποτε θέλει. Και εγώ το έχω άγχος αλλά αφού παίρνει βάρος και κοιμάται κανονικά τι να υποθέσω;;;; Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μια μάνα που θηλαζει όλο θα έχει αμφιβολίες για το αν έφαγε το παιδί. Οπότε τι σκάμε. Ας πετάξουμε εξω τα μαστάρια μας και ας απολαύσουμε τις στιγμές μας!!!!

Ντάλια, υπάρχει το ενδεχόμενο ο πρώτος καιρός να είναι δύσκολος. Εκεί είναι που θα ακούσεις και τις άπειρες γνώμες για την τάδε θείτσα που θήλασε και απο πίσω έδινε συμπλήρωμα, για την κυρα Τάδε που θηλαζε 10 λεπτά από το κάθε στήθος κάθε 3 ώρες... και πάει λέγοντας. Θα είσαι κουρασμένη και θα ενδώσεις στον πειρασμό να δώσεις μπιμπερό για να κοιμηθείς. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΟΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ! ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΡΥΠΝΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΣΟΥ (ετσι κι αλλιως δεν κοιμόμαστε τα βράδια...!!!) ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ!!!!!

Μην αρχίσετε τις σφαλιάρες! Πλάκα κάνω για να χαλαρώσω!!!! Να δω εσείς τι θα λέτε όταν θα έχετε λαλήσει!!!!!

Χαμογελάστε!!!! Ακόμα και όταν όλα δείχνουν δύσκολα, ένα χαμόγελο μπορεί να μας δώσει κουράγιο για να συνεχίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η μπέμπα μου είναι 24 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά. Δεν έχουμε κανένα ωράριο και θήλάζουμε συνέχεια. Μπορεί να τύχει να κοιμηθεί για 3 ώρες (πολύ σπάνια) αλλά συνήθως θηλάζουμε κάθε μισή ώρα. Φυσικά όλες αυτές τις μέρες έχω βαρεθεί να ακούω άπειρες γνώμες, για το ότι το γάλα μου μπορεί να είναι λίγο, το μωρό να μην χορταίνει, να δοκιμάσω να δώσω συμπλήρωμα κλπ. Ευτύχως μέχρι στιγμής αντέχω και δεν δίνω σημασία σε ότι μου λένε και φυσικά θέλω να ευχαριστήσω όλες εσάς γιατί αν δεν υπήρχε το mammyland να διαβάζω και να παίρνω κουράγιο σίγουρα θα τα είχα παρατήσει και θα είχα δώσει συμπλήρωμα. Τα ξενύχτια βέβαια είναι ατελείωτα αλλά τελικά αξίζει τον κόπο.

Βέβαια αυτό που με απασχολεί και μένα είναι το βάρος του μωρού και θέλω την βοήθειά σας. Σε 2 εβδομάδες έβαλε 340 γρ. Είναι καλά?

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω αν κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσω να ακολουθώ πρόγραμμα πχ να την βάζω στο στήθος ανά 2 ώρες και πόση ώρα πρέπει να την αφήνω στο στήθος. Τώρα συνήθως στα 5 λέπτα την παίρνει ο ύπνος αλλά δεν την βγάζω, μπορεί να την αφήσω και 1 ώρα αν καταλαβαίνω ότι ρουφάει έστω και λίγο. Μήπως πρέπει να άλλάξω τακτική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natasoula χαιρομαι που τα πάτε καλα :)

Αν θελεις γράψε μας τις ζυγίσεις για να χουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα .

Ο θηλασμος δεν εχει ωράρια . Το μωρο σου ειναι πολυ μικρο ακομα , θα ρυθμισει μονο του τα γευματα του . Μην προσπαθεις να του επιβάλλεις ωράριο τουλάχιστον μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχία .

Μπορεις να αφηνεις το μωρο στο στηθος αν δεν σου ειναι προβλημα. Ετσι βοηθάς την παραγωγή , το μωρο σου νιωθει ζεστά και ασφάλεια και εσυ φαντάζομαι πλυμηριζεις απο συναισθήματα :) Ακολουθησε το εντστικτο σου νομιζω οτι σε οδηγει πολυ καλα !

Παπάκι , μην κανεις το λαθος να κλειστεις μεσα . Θα επιμένεις με το μωρο και θα το ξαπλώνεις στα χερια σου για να φαει ή κανε τη σταση αλογάκι . Περασε και μενα μια τετοια φάση , δεν ηθελε να θηλάσει εξω , αλλα δεν σταμάτησα λεπτο να βγαινω . Τελικά το ξέχασε και ολα καλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ σ'ευχαριστω.... :)

Υ.Γ:

(απο Ο'Hara ξεκινησε η εμπνευση -η δικη μου- αλλα εδω μου το αλλαξαν σε.... Ο'Διαβολακι:blink: :laugh: ......)

Κακος κοσμος....τι να πεις??? Τστστστστστστσ!!!!:dry::P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

natasoula χαιρομαι που τα πάτε καλα :)

Αν θελεις γράψε μας τις ζυγίσεις για να χουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα .

Ο θηλασμος δεν εχει ωράρια . Το μωρο σου ειναι πολυ μικρο ακομα , θα ρυθμισει μονο του τα γευματα του . Μην προσπαθεις να του επιβάλλεις ωράριο τουλάχιστον μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχία .

Μπορεις να αφηνεις το μωρο στο στηθος αν δεν σου ειναι προβλημα. Ετσι βοηθάς την παραγωγή , το μωρο σου νιωθει ζεστά και ασφάλεια και εσυ φαντάζομαι πλυμηριζεις απο συναισθήματα :) Ακολουθησε το εντστικτο σου νομιζω οτι σε οδηγει πολυ καλα !

Παπάκι , μην κανεις το λαθος να κλειστεις μεσα . Θα επιμένεις με το μωρο και θα το ξαπλώνεις στα χερια σου για να φαει ή κανε τη σταση αλογάκι . Περασε και μενα μια τετοια φάση , δεν ηθελε να θηλάσει εξω , αλλα δεν σταμάτησα λεπτο να βγαινω . Τελικά το ξέχασε και ολα καλα !

Το βάρος μας έχει ως εξής:

Γεννήθηκε 3390

5η μέρα 3120

7η μέρα 3000

14η μέρα 3175

21η μέρα 3340

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την υποστήριξη! Το ίδιο μου είπε και μια φίλη μου που θηλάζει αποκλειστικά κι είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχω γάλα! Αφροδίτα, θα πάρω τα βιβλία άμεσα για να ενημερωθώ! Πρέπει να είναι πολύ καλά γιατί μου τα έχουν ξαναπροτείνει! Όσο για την πεθερά μου, πίστεψε με μόνο βοήθεια δεν θα δώσει! Νεύρα ναι! Βοήθεια όχι!! Θήλασε πριν 50 χρόνια και πριν 40 αλλά απ'όσο ξέρω όχι για πολύ καιρό! Αθηνά.. να 'σαι καλά για την στήριξη! Ξέρω πως δεν είμαι μόνη μου σ'αυτό και είναι πολύ βασικό! Όσο για το βραδινό ξενύχτι δεν με πειράζει ιδιαίτερα γιατί ούτως η αλλώς ξενυχτάω.. :) Αρκεί να μ'αφήνει ο μπέμπης να κοιμάμαι κάνα 2ωρο την ημέρα!! :laugh:

Ότι χρειαστώ όταν έρθει εκείνη η στιγμή... θα ρωτήσω, γιατί οι γνώμες σας και οι συμβουλες σας μου είναι πολύτιμες!! Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa ποια ειναι η σταση αλογακι? Προς το παρον τον βγαζω εξω και μολις αρχισει να ξυπναει παω να τον θηλασω θελει να πιει αλλα το σπρωχνει το στηθος και προσπαθει να το ξαναπιασει. Μετα απο λιγο εκνευριζεται και αρχιζουν τα κλαμματα οποτε και γω φευγω αρον αρον για το σπιτι. Με το που τον ξαπλωνω σκαει στα γελια απο τη χαρα του. :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Papaki εισαι σιγουρη οτι εκνευριζεται επειδή ειναι εξω ? Εμενα αυτο που λες μου φερνει στο μυαλο οτι μαλλον εχεις εντονο let down ... Μηπως το μωρο πνιγεται απο το πολυ γάλα και γιαυτο αντιδρά ? γιαυτο και του αρεσει η ξαπλωτή σταση ?

Οπως και να χει η στάση αλογάκι σας βοηθά . Ειναι οπως ο αναβάτης στο αλογο ...το ρολο του αλογου θα το εχει το ποδι σου . Βαζεις το μωρο στο μπουτι σου , τα ποδαράκια δεξι αριστερά , τον στηριζεις στην πλατη με το ενα χερι και με το αλλο τον βοηθάς με το στήθος . Συνήθως αρεσει αυτη η σταση στα μωράκια της ηλικιας σας ...

Νατασούλα ποσες πανες βρεχει η μικρουλα το 24ωρο ? Την νυχτα ξυπνα για θηλασμο ? Ειστε καλα απο δω και πέρα θα παρακολουθουμε το βαρος , ο πρωτος στοχος να πιασει το βαρος της γεννησης εχει επιτευχει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Βρέχει 6-7 πάνες το 24ωρο.

Βέβαια τις πρώτες μέρες ήταν πολύ λίγο βρεγμένες τώρα περισσότερο.

Και κενώσεις 1-2 το 24ωρο

Το βράδυ θηλάζουμε συνήθως ανά 2ωρό ή 3ωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι πάνες θέλουμε να ειναι γυρω στις 8 ή 6-7 αλλα αρκετά βρεγμένες . Νομιζω οτι θα τα πατε μια χαρά :)

Για οτι χρειαστεις ειμαστε εδω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa αυτο που λες για το let down μπορει και να ισχυει, τον βλεπω που πινει μεγαλες γουλιες και πνιγεται και στο τελος κλαιει και αρνειται να φαει μετα βλεπω οτι το στηθος μου πιτσιλαει.θα το δοκιμασω αυτο με το αλογακι.Εχει γινει ο φοβος μου και ο τρομος μου να ειμαστε εξω και να ξυπνησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • 17/3 ήταν η προτελευταία περίοδος (τελικά όπως φαίνεται ήταν η τελευταία). 22η μέρα του κύκλου έκανα ωορρηξία (επιβεβαιωμένο με τεστ) και 1 εβδομάδα μετά είχα αίμα. Το αίμα κράτησε ουσιαστικά 3 μέρες με την πρώτη να μην έχω καθόλου ροή. Οι άλλες δύο όμως είχαν κανονική ροή περιόδου οπότε υπέθεσα ότι είχα απλά μικρή ωχρινικη φάση λόγω θηλασμού. Ξεκίνησα κανονικά τα τεστ ωορρηξίας όπου έφτασα 27η μέρα του "κύκλου" και δεν έβρισκα θετικο. Ανωορρεκτικος  κύκλος σκέφτηκα, αλλά ας συνεχίσω τα τεστ μήπως και την πετύχω.. Και χτες που ήρθε η παραγγελία με τα νέα τεστ της hometest είδα αυτήν την απίστευτα έντονη γραμμη. Επιπλέον να συμπληρώσω ότι σε αυτόν τον υποτιθέμενο κύκλο δεν είχα καμία επαφή, περίμενα να βρω θετικό για να ξεκινήσουμε, μιας και με την μικρούλα και το κυλιόμενο ωράριο του άντρα μου οι επαφές είναι πολύ περιορισμένες.. Από συμπτώματα είχα ναυτιες την τελευταία εβδομάδα και έκανα και εμετό, αλλά το απέδωσα στο ότι από εκεί που έτρωγα σαλάτες και φιλέτο κοτόπουλο λόγω διατροφής, πήγαμε διακοπές και τρώγαμε συνέχεια junk (το ίδιο σκέφτηκα και για τα πονακια στην κοιλιά). Πολύ έντονη υπνηλία που μου φαινόταν φυσιολογικό με ένα μωρό που βγάζει δόντια. Και είχα και πόνο στις θηλές όταν θηλαζα αλλά δεν έδωσα σημασία.  Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Τα one step της ωορρηξίας δεν είχαν σίγουρα δεύτερη γραμμή, θα το πρόσεχαν αν ήταν μόνο η γραμμή του θετικού 100%. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση και έλεγα καλά σε κάθε κύκλο έστω κ αχνη, υπήρχε μια γραμμή, σε αυτόν τον κύκλο δεν υπάρχει καθόλου ορμόνη στο σώμα;; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν ελαττωματική παρτίδα...    Μου έχουν τελειώσει οι αντιδράσεις κορίτσια μου. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει, θα καλέσω αύριο τον γιατρό μου να μου πει τι να κάνω. Λογικά θα πάω για υπέρηχο, δεν ξέρω αν έχει νόημα η χοριακη στην εβδομάδα που είμαι (από εκείνη την τελευταία ωορρηξία δεν είχα ξανά επαφή, άρα αποκλείεται να είμαι λιγότερο). Ο άντρας μου να σας πω ότι είναι σε μεγαλύτερο σοκ. Μου λέει "ΑΝ είσαι έγκυος.....". Λέω ναι αν είμαι... 😂😂 Αν δεν είχα αλλάξει τεστ ωορρηξίας άραγε ποτέ θα το μάθαινα;; 😂😂 Ο,τι καλύτερο εύχομαι σε όλες σας, εγκυμονούσας και όσες προσπαθούν λ. Βλέπετε, από εκεί που δεν το περιμένουμε έρχεται τελικά 🥳🥳
    • Χρόνια πολλααααα σε όλες τις μανούλες❤️❤️❤️ αλλά και στις μανούλες που έχασαν τα μωράκια τους πριν ακόμη να έρθουν στη ζωή🙏👼🙏 χρόνια πολλα σε όλες μας κοριτσια μουυυυ και εύχομαι του χρονου να γιορτάζουμε με τα μωρά στην αγκαλια μας🥳🥳🥳🌈🥰🥰🥰
    • Κορίτσια μου, μαχητριες της εξωσωματικής χρόνια σας πολλά! Γιορτή της  μητέρας σήμερα και εσείς γιορτάζετε πιο πολύ από όλες όσες έχουμε περάσει απέναντι! Θα γεμίσει η αγκαλιά σας... Αργά ή γρήγορα θα γεμίσει... Το ξέρω και το πιστεύω! ❤️
    • @Elli13 κορίτσι μου σοοοκ!!! Ποσο πολύ χαίρομαι!! Με το καλό το δεύτερο μπεμπακι!! Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!! Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη που φέτος θα την περάσεις με την καλύτερη παρέα!! Φέτος τα Χριστούγεννα θα τα περάσετε όλοι μαζί ❤️❤️❤️
    • Χαχαχα αυτό με το φαγητό ξεκάθαρα έτσι είναι ναι! Και για το στήθος, πρησμένο αλλα μαλακό ταυτόχρονα έτσι fluffy!  Όσο για τον υπέρηχο μετράω αντίστροφα τις μέρες, ιδανικά θα ήθελα κάθε 3 μέρες να πηγαίνω 😅  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...