Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αφιερωμένο σε όλες μας !


Recommended Posts

Πράγματα που εμαθα απο τη μητερα μου:

1.Απο τη μητερα μου εμαθα να εκτιμω μια δουλεια που εχει γινει με κοπο.

"Αν προκειται να σκοτωθειτε με τον αδερφο σου,πηγαινετε εξω.Μολις τελειωσα το καθαρισμα!"

2.Απο τη μητερα μου εμαθα για την προσευχη

"Προσευχησου να βγει ο λεκες απο το χαλι κακομοιρα μου ,αλλιως..."

3.Απο την μητερα μου εμαθα για τη λογικη

"Δεν εχει γιατι.Γιατι το ειπα εγω."

4.Απο τη μητερα μου εμαθα να προγραμματιζω τα ταξιδια μου

"Αν την αλλη Πεμπτη που θα παω στο σχολειο σου για το τριμηνο ,δεν εχεις καλους βαθμους,καλυτερα να εχεις φυγει απο το σπιτι πριν γυρισω"

5.Απο την μητερα μου εμαθα για την τετραγωνη λογικη

"Αν πεσεις απο την κουνια και σπασεις το λαιμο σου,δεν εχει βολτα το απογευμα."

6.Απο την μητερα μου εμαθα για την προνοητικοτητα

"Φορα καθαρα εσωρουχα ,γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα παθεις καποιο ατυχημα"

7.Απο την μητερα μου εμαθα για την ειρωνια

"Αν δεν σταματησεις να κλαις ,θα σε δειρω και θα εχεις για τι να κλαψεις"

8.Απο τη μητερα μου εμαθα για το φαινομενο της οσμωσης

"Κλεισε το στομα σου ,και φαε το φαγητο σου"

9.Απο τη μητερα μου εμαθα για την αντοχη

"Δεν θα σηκωθεις απο το τραπεζι εαν δεν τελειωσεις τα ρεβυθια σου"

10.Απο την μητερα μου εμαθα για τα ακροβατικα

"Κοιτα ποσο βρωμικος ειναι ο αυχενας σου!"

11.Απο την μητερα μου εμαθα για τα καιρικα φαινομενα

"Το δωματιο σου ειναι σαν να περασε τυφωνας"

12.Απο την μητερα μου εμαθα για την υποκρισια

"Σου εχω πει ενα εκατομμυριο φορες .Μην υπερβαλλεις!"

13.Απο τη μητερα μου εμαθα για το βιολογικο κυκλο

"Συνεχισε την γκρινια και θα δεις! Εγω σε γεννησα ,εγω θα σε σκοτωσω!"

14.Απο την μητερα μου εμαθα για την ζηλεια

"Υπαρχουν εκατομμυρια παιδια στον κοσμο που δεν εχουν τους υπεροχους γονεις που εχετε εσεις" και

"Εγω στην ηλικια σου δεν ειχα παπουτσια να φορεσω.Χιλιαδες παιδακια σημερα γυρνανε ξυπολητα.Μην εισαι αχαριστη!"

15.Απο τη μητερα μου εμαθα πως να συμπεριφερομαι

"Που τα εμαθες αυτα ρε παιδακι μου?Γιατι δεν βλεπεις τον αδερφο σου ?Ετσι κανει?"

16.Απο την μητερα μου εμαθα για τη διορατικοτητα

"Περιμενε να παμε σπιτι και θα δεις!"

17.Απο την μητερα μου εμαθα την υπομονη

"Θα το ανοιξουμε οταν παμε στο σπιτι!"

18.Απο την μητερα μου εμαθα ιατρικη

"Σταματα να αλληθωριζεις γιατι στο τελος θα μεινεις αλληθωρη!"

19.Απο την μητερα μου εμαθα παραψυχολογια

"Φορεσε το πουλοβερ σου!Νομιζεις δεν ξερω ποτε κρυωνεις?"

20.Απο τη μητερα μου εμαθα χιουμορ

"Αν κοπεις με το μαχαιρι μην ερθεις κλαιγοντας σε εμενα γιατι θα τις φας απο πανω"

21.Απο τη μητερα μου εμαθα πως να μεγαλωσω

"Αν δεν φας ολο το φαγητι σου δεν θα μεγαλωσεις"

22.Απο τη μητερα μου εμαθα γενετικη

"Εισαι ιδια ο πατερας σου!!"

23.Απο την μητερα μου εμαθα για την καταγωγη μου¨

"Κλεινε και καμια πορτα .Θα νομιζουν οτι γεννηθηκες σε σταβλο"

24.Απο την μητερα μου εμαθα σοφια

"Οταν μεγαλωσεις και φτασεις στην ηλικια μου ,θα καταλαβεις!"

25.Απο την μητερα μου εμαθα δικαιοσυνη

"Θα κανεις και εσυ παιδια μια μερα.Μακαρι να σου κανουν οτι κανεις εσυ σε εμενα"

26.Απο την μητερα μου εμαθα αμετροεπεια

"(αμεσως μετα το γαμο) :Αντε κανε και εσυ ενα παιδακι τωρα.Εγω ειμαι εδω θα το μεγαλωσω"

(ενα -δυο χρονια αργοτερα):Οποιος εχει παιδι καθεται και το μεγαλωνει.Αρκετα!Εγω τα δικα μου τα μεγαλωσα!)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλό :P

... και εμένα κάτι μου θυμίζουν κάποια από αυτά!!!

Απλά ελπίζω σε κάποια χρόνια να μην θυμίζουν κάτι στο γιό μου κάποια από αυτά:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Πολύ καλό :P

... και εμένα κάτι μου θυμίζουν κάποια από αυτά!!!

Απλά ελπίζω σε κάποια χρόνια να μην θυμίζουν κάτι στο γιό μου κάποια από αυτά:unsure:

χιχιχι:lol: :silly: :woohoo: κι'εγω...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ah koritsakia ti mou thumizoun ola afta..

Xero pos einai hioumoristiko to post elpizo na min sas xeneroso..

meta apo ena atuhima tis mamas mou to kalokairi emeine sto nosokomeio se komma arketo kairo.

Oi giatroi mas elegan oti den ehei elpides na zisi kai otan kathomoun ta vradya mazi tis skeftomoun oti den tha xanakouso ti grinia tis kai tis paratiriseis tis!

den tha me xana katsadiasei stin psyhra (opos mono ekeini mporei)den tha einai pia i dunati ki ego i adynami.Tote kai ti den tha dina na sikothei kai na mou pei pos einai etsi to mali sou ante htenisou paidi mou,min pineis polous kafedes ,min afto min to allo.

Oti den tha tin xanado stin kouzina na ftiahnei oti mporeis na fantasteis kai to radio sti diapason.

Telika i mama ezise hreiastike na tis akrotiriasoun to podi apo to miro.

Otan tin piran apo tin entatiki kai tin evalan se thalamo (prin katavai ti eihe ginei)arhise na sunerhetai.

Pos to katalava?piga konta tis kai mou leei:Pali kapnizes?Vromas apo hiliometra!

Aaaaah koritsia mana einai mono mia!

Kia thelo na sas po ena megaaaaalo efharisto pou mou kratate pareoula eiste poli glikes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα...

Φοβάμαι πολύ μην κάνω και εγώ τα ίδια στο παιδάκι μου αύριο μεθαύριο...

Το είχα διαβάσει ξανά σε κάποιο e-mail που μου είχαν στείλει.. Απλά πολύ καλόόόό....

dev217pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

quinta00 έγραψε:

Ah koritsakia ti mou thumizoun ola afta..

Xero pos einai hioumoristiko to post elpizo na min sas xeneroso..

meta apo ena atuhima tis mamas mou to kalokairi emeine sto nosokomeio se komma arketo kairo.

Oi giatroi mas elegan oti den ehei elpides na zisi kai otan kathomoun ta vradya mazi tis skeftomoun oti den tha xanakouso ti grinia tis kai tis paratiriseis tis!

den tha me xana katsadiasei stin psyhra (opos mono ekeini mporei)den tha einai pia i dunati ki ego i adynami.Tote kai ti den tha dina na sikothei kai na mou pei pos einai etsi to mali sou ante htenisou paidi mou,min pineis polous kafedes ,min afto min to allo.

Oti den tha tin xanado stin kouzina na ftiahnei oti mporeis na fantasteis kai to radio sti diapason.

Telika i mama ezise hreiastike na tis akrotiriasoun to podi apo to miro.

Otan tin piran apo tin entatiki kai tin evalan se thalamo (prin katavai ti eihe ginei)arhise na sunerhetai.

Pos to katalava?piga konta tis kai mou leei:Pali kapnizes?Vromas apo hiliometra!

Aaaaah koritsia mana einai mono mia!

Kia thelo na sas po ena megaaaaalo efharisto pou mou kratate pareoula eiste poli glikes.

Πολυ συγκινηθηκα βρε quinta... μακαρι ολες οι μανουλες να ειναι καλα και ας γκρινιαζουν και λιγακι...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

quinta00 μου ανατριχιασα!!!!!Ετσι ειναι κοριτσακι μου....τι να μας ξενερωσεις....ειναι αφυπνιση....για εκτιμηση!εγω δεν χρειαζεται να ζησω κατι τετοιο και μονο που το σκεφτομαι χανομαι....

Δεν νομιζω να τα κανω ολα αυτα στο παιδακι μου(οταν με το καλο αποκτησω)ουτε και η μαμα μου τα εκανε ολα αυτα....αλλα οτι μου εκανε και μου τα θυμισε αυτο το κειμενο αν ξαναζουσσα 2η φορα θα ηθελα παλι τα ιδια να μου κανει....λατρευω το παραμικρο που εχω ζησει και ζω μαζι με την μανουλα μου!!!Δεν την αλλαζω με τιποτα στον κοσμο!!!Οταν μου λεει τα δικα της καποιες φορες ειμαι ευτυχισμενη που την εχω και την ακουω εστω κι ετσι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...