Μετάβαση σε περιεχόμενο

δεν παχαίνει το ενδομήτριο


Recommended Posts

Καλημέρα σας και από μένα. Είμαι νέα στο φορουμ. Με τον άντρα μου εδώ και καιρό προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι. Έχω κάνει 4 προσπάθειες εξωσωματικής (2 με κατεψυγμένα ) και είχα επιτυχία μόνο την πρώτη φορά αλλά δεν προχώρησε. :(

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι έχω κλειστές σάλπιγγες οπότε η εξωσωματική είναι μονόδρομος.

Το κακό είναι ότι τώρα τελευταία προέκυψε και άλλο πρόβλημα με το ενδομήτριο που δεν μεγαλώνει σχεδόν καθόλου. Σπάνια φτάνει τα 6 mm. Ο γιατρός δεν έχει λύση στο πρόβλημα μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Όπως καταλαβαίνεται, με 6 mm ενδομήτριο όσες εξωσωματικές και να κάνω είμαι μάλλον καμένη από χέρι.

Είχε καμιά σας αντίστοιχο πρόβλημα? Υπάρχει λύση? Πως το αντιμετώπισε? Κάπου διάβασα ότι ο βελονισμός βοηθάει. Δοκίμασε καμία σας με ανάλογη περίπτωση?

Χρειάζομαι την βοήθεια σας, έστω και μια ελπιδοφόρα κουβέντα. Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athens μου γεια σου και καλωσηρθες στην παρεα μας!!!

Λυπαμαι πολυ για την αγωνια και τις τοσες προσπαθειες σου που δεν ειχαν αποτελεσμα!

Δυστηχως δεν ξερω τιποτα γι αυτα που ρωτας...

Ευχομαι παντως ολα να πανε καλα και να σε βοηθησει ο Θεος να τα καταφερεις και να βρεθει η λυση!!!Μην απογοητευεσαι!!!Για ολους εχει ο Θεος!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gias.mipos prepi na stamatisis gia 5 6 mines na iremisi to somasu? se poso kero tis exis kani?den exo akusi kati gia to endromitrio.pantos gia ola iparxi lisi.min to vazis kato.ego tora ime stin 5.kali dinami kai o theos mazimas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athens γεια σου και καλώς ήρθες στο mammyland! :)

Μια φίλη μου έκανε την πρώτη απόπειρα εξωσωματικής λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Ενώ η πρώτη χοριακή βγήκε θετική, δηλαδή υπήρξε εγκυμοσύνη, μετά δεν προχώρησε δυστυχώς. Στη συνέχεια ο γιατρός της, της είπε πως το ενδομήτριό της είναι μικρό και της έκανε κάποιου είδους επέμβαση (δεν ξέρω αν ήταν λαπαροσκοπική ή από τον κόλπο), όπου αφαίρεσε το ενδομήτριο. Στη συνέχεια για κάποιες μέρες πήρε αρκετά φάρμακα, τα οποία βοηθούν στην ανάπτυξη νέου ενδομητρίου. Δυστυχώς, δεν ξέρω να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες...

Αυτές τις ημέρες πάντως ετοιμάζεται για τη δεύτερη απόπειρα εξωσωματικής (κατεψυγμένα)... ελπίζω να 'ναι η τυχερή της.

Ρώτα το γιατρό σου, πες του αυτά που σου είπα, να δεις τι θα σου πει κι αυτός. Κι ό,τι χρειαστείς, μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να'χεις να μας πεις τα ευχάριστα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...