Μετάβαση σε περιεχόμενο

POIES EINAI OI GONIMES HMERES MOU??


katerina12

Recommended Posts

:) KALISPERA SE OLOUS!!SYGXARITIRIA STO MAMMYLAND POU MAS DINEI THN EYKAIRIA NA EPIKOINVNOUME GIA TETOIA THEMATA!! EXW MIA APORIA.. O KYKLOS MOU EINAI STATHEROS 28 HMERWN.PWS THA BRW POIES EINAI OI GONIMES HMERES?? EYXARISTW.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και σε σενα Κατερινα!!Αν ο κυκλος ειναι σταθερος οι γονιμες μερες σου θα ειναι γυρω στη 14η ξεκινωντας να μετρας απο την πρωτη μερα τις περιοδου.Τωρα αυτο μπορεις να το δεις και καλυτερα με παρακολουθηση απο καποιον γιατρο η απο συμπτωματα η και τεστ ωορηξιας που αρκετες κοπελες εχουν δοκιμασει..

Προσπαθεις για μωρακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Κατερίνα! Αν υποθέσουμε ότι σου ήρθε περίοδος την 1η Μαρτίου μετράς δώδεκα ημέρες και συνήθως (απ'ότι ξέρω) από την 12η μέχρι την 19η δηλαδή για μία εβδομάδα κάποιες από τις ενδιάμεσες ημέρες είναι γόνιμες. Εγώ συνήθως πριν μείνω έγκυος είχα γόνιμες ημέρες μεταξύ 12ης και 14ης.Παρατήρησε αν σ'ενοχλούν εκείνες τις ημέρες οι ωοθήκες σου, εγώ αισθανόμουν έναν ελαφρύ πόνο στη μεριά που γινόταν η ωορηξία. Αφού να φανταστείς όταν πήγαινα για τεστ παπ επιβεβαίωνα με τη γιατρό τη μέρα που είχα ωορηξία! Έτσι έμεινα και έγκυος εντελώς μα εντελώς προγραμματισμένα. Ελπίζω να είναι σωστά αυτά που σου έγραψα. Λογικά και τ' άλλα κορίτσια θα σου δώσουν σχετικές απαντήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα.εφοσον ο κυκλος σου ειναι σταθερος οπως λες ειναι πολυ ευκολο να βρεις τις γονιμες μερες.Θα μετρησεις 14 μερες απο την 1η μερα της τελευταιας σου περιοδου.14η-15η-16η μερα κανε εντατικες προσπαθιες....!!!!σου ευχομαι γρηγορα να εχεις το επιθυμιτο αποτελεσμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ,

ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ, ΚΑΘΕ 28 ΜΕΡΕΣ,ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΑΠ΄ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΑΙΜΑ,ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠ΄ΤΗΝ 12Η ΜΕΡΑ ΕΩΣ ΤΗΝ 16Η,ΜΕ ΠΙΟ ΓΟΝΙΜΗ ΤΗΝ 14Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΌΛΥΤΟ,ΓΙΑΤΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΕΝΑ ΚΡΥΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ...

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ Σ..Ξ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!!

ΦΙΛΙΑΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ www.femme.gr

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

Για μένα που δεν έχω κύκλο 28 ημερών πως θα υπολογίσω την ημερομηνία ωοθυλακιορρηξίας (πότε δηλαδή είναι οι γόνιμες ημέρες μου);

Αν δεν έχεις μηνιαίο κύκλο 28 ημερών (και έχεις πχ 25 ή 34 ημερών), να γνωρίζεις ότι οι γόνιμες ημέρες (ωοθυλακιορρηξία) είναι περίπου 14 ημέρες πριν την επόμενη περίοδο. Έτσι:

Κύκλος 25 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 11η ημέρα

Κύκλος 26 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 12η ημέρα

Κύκλος 27 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 13η ημέρα

Κύκλος 28 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 14η ημέρα (μέσος όρος)

Κύκλος 29 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 15η ημέρα

Κύκλος 30 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 16η ημέρα

Κύκλος 31 ημερών:, η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 17η ημέρα

Κύκλος 32 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 18η ημέρα

Κύκλος 33 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 19η ημέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia

tha sas ta po epeidi ta xo prosfata apo to giatro.

katarxin tha paratirisete kata tis gonimes meres, kapoia ponakia xamila stin koilia , san ponoi periodou einai, tote doste tou na katalavei.:P :P

enas allos tropos einai na tis metrisete meso kapoias upologistikis methoudou, mia apo tis opoies einai kai auti:

http://www.babyhopes.com/pages.php?pageid=23

kai telos me vasi aplous upologismous analoga me ton kuklo.

ego px pou exo stathero kuklo 28 imeron, upologizo os super mera metrontas apo tin proti mera tis teleutaias periou ftanontas sti 14.

auto de simainei oti prospathoume mono ekeini ti mera, alla se euros toulaxiston 6 imeron. dil apo ti 10 mera mexri kai tin 16.

elpizo na voithisa..

alla telika ena einai to mustiko.

no stresssssss!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

εγώ πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα τον γιατρο μου για να με βοηθησει να βρω τις γονιμες μερες μου,καθως ειχα κυκλο 26-33 μέρες. Τελικά διαπιστώσαμε ότι για αυτόν τον μήνα έχω γόνιμη την 19η, και μου ζήτησε να προσπαθήσουμε από την 17-19η. Και να φανταστειτε πως τους τελευταιους 3 μηνες που προσπαθουσαμε επικεντρωνομασταν μεταξύ 7ης και 16ης μέρας. Δεν ειχα φανταστει οτι θα ηταν τοσο αργά.

Οπότε οι προσπάθειες μας μετράνε κανονικά από αυτόν τον μήνα!και τους προηγούμενους δεν τους υπολογίζω καθόλου. Θα πρότεινα να μας στον γιατρό σου. Η αυτοπεποίθηση που νιώθεις αφού του μιλήσεις ΄σε κάνει να πετάς. ; )

Μου είπε επίσης ότι θα το καταλαβαίνω από τσιμπιματάκια χαμηλά στη κοιλιά και πολλά υγρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika μου ετσι ακριβως ειναι κι εγω ετσι τις καταλαβαινω με τσιμπιματακια και πολλα υγρα....ειχα παει κι εγω στον γιατρο και μου την ειχε εντοπισει την 11 μερα με κυκλο 26-30 αλλα πιο συχνα ερχεται 26-27, περιπου μονο που εγω απο το αγχος μου το ειχα καθυστερησει κι ετσι δεν ειχα αποτελεσμα...οποτε οι γιατροι καλα τα λενε αλλα δεν θελει καθολου αγχος!!!

Αντε καλη επιτυχια στις νεες προσπαθειες και γρηγορα να εχουμε καλα νεα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...