Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

Κορίτσια κ γώ έχω έτεροσυγωτια στην mthfr ! M χε πει η αιματολόγος όσο προσπαθώ γ παιδακι ν παίρνω Σαλοσπίρ των 100 κάθε βράδυ! Όταν δω θετικό στην 6 η εβδομάδα ν κάνω μια εξέταση νομίζω για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο γ ν δούμε αν θ χρειαστεί ν κάνω αντιπηκτικές! Η αδερφή μ ομοζυγωτης στο ίδιο γονίδιο έκανε ενέσεις και στις δυο εγκυμοσύνες με το που έβλεπε θετικό τεστ! Είχε 3 αποβολές και όλοι τ απέδιδαν σε τυχαίο γεγονός ! Στη τελευταία απόξεση έκανε βιοψία εμβρύου όπου βρέθηκαν θρόμβοι στον πλακούντα και έτσι βρήκε την αιματολόγο και τώρα έχει δυο λουλούδια! Εμένα μ χε πει να παίρνω φυλικο οξυ ΕΦ όρου ζωής καθώς λόγω της μετάλλαξης αυτής δν μπορεί ο οργανισμός ν μεταβολίσει φυλικο μέσα από τις τροφές ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά την εξέταση της μυστικής ίνωσης εδώ κάνει κ γώ αυτή π λέει η @Mpourmpoulo! Η δίκη μ βγήκε καθαρή όποτε μ είπαν πως ο σύζυγος δν χρειάζεται ν κάνει! Επίσης στο λαϊκό έχω κάνει και για μεσογειακή αναιμία ! 
καποια κοπέλα που έγραψε ιτι ήταν 9 εβδομάδων όταν την έκανε και πλήρωσε 350 είναι επειδή η εξέταση αυτή θ πρέπει ν την κανείς θεωρητικά πριν μείνεις έγκυος καθώς όταν είσαι έγκυος πρέπει ν γίνει άμεσα όποτε ο γιατρός σε πει ιδιωτικά και δίνεις τόσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Εμένα τελικά δεν την έκανε καθόλου ο άντρας μου κ ούτε το ζήτησαν οι γιατροί. Φαντάζομαι πως για να μην το ζήτησαν οι δυο γιατροί, ακόμη κ αυτή η εξέταση αρκεί, αλλά δες τι θα σου πει κ ο γιατρός σου. Εγώ τώρα μόλις είδα ποια έκανα, στην βάζω φωτό. 

IMG_5821.jpeg

Α ωραία! Ναι ναι θα ρωτήσω τι θα μου πει και ο γιατρός! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Όσον αφορά την εξέταση της μυστικής ίνωσης εδώ κάνει κ γώ αυτή π λέει η @Mpourmpoulo! Η δίκη μ βγήκε καθαρή όποτε μ είπαν πως ο σύζυγος δν χρειάζεται ν κάνει! Επίσης στο λαϊκό έχω κάνει και για μεσογειακή αναιμία ! 
καποια κοπέλα που έγραψε ιτι ήταν 9 εβδομάδων όταν την έκανε και πλήρωσε 350 είναι επειδή η εξέταση αυτή θ πρέπει ν την κανείς θεωρητικά πριν μείνεις έγκυος καθώς όταν είσαι έγκυος πρέπει ν γίνει άμεσα όποτε ο γιατρός σε πει ιδιωτικά και δίνεις τόσα! 

Στο λαϊκό έκανες και εσυ την κυστικη κορίτσι μου;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Στο λαϊκό έκανες και εσυ την κυστικη κορίτσι μου;  

Ναι ναι! Απλα εγώ έδωσα το αίμα εδώ στο νοσοκομείο στα Γιάννενα και το στείλαν στο λαϊκό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια κ γώ έχω έτεροσυγωτια στην mthfr ! M χε πει η αιματολόγος όσο προσπαθώ γ παιδακι ν παίρνω Σαλοσπίρ των 100 κάθε βράδυ! Όταν δω θετικό στην 6 η εβδομάδα ν κάνω μια εξέταση νομίζω για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο γ ν δούμε αν θ χρειαστεί ν κάνω αντιπηκτικές! Η αδερφή μ ομοζυγωτης στο ίδιο γονίδιο έκανε ενέσεις και στις δυο εγκυμοσύνες με το που έβλεπε θετικό τεστ! Είχε 3 αποβολές και όλοι τ απέδιδαν σε τυχαίο γεγονός ! Στη τελευταία απόξεση έκανε βιοψία εμβρύου όπου βρέθηκαν θρόμβοι στον πλακούντα και έτσι βρήκε την αιματολόγο και τώρα έχει δυο λουλούδια! Εμένα μ χε πει να παίρνω φυλικο οξυ ΕΦ όρου ζωής καθώς λόγω της μετάλλαξης αυτής δν μπορεί ο οργανισμός ν μεταβολίσει φυλικο μέσα από τις τροφές ! 

Ααα και εμένα αντιφωσφολίιδικο εκείνη την εβδομάδα μου την έβαλε και εμένα να την κάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι ναι! Απλα εγώ έδωσα το αίμα εδώ στο νοσοκομείο στα Γιάννενα και το στείλαν στο λαϊκό 

Ααα τελειαααα! Εγώ δεν έβρισκα ραντεβού  και τελικά μπήκα προχθές έτσι από περιέργεια και είχε ακυρωθεί ραντεβού και το έκλεισα εγώ ηλεκτρονικά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Ααα τελειαααα! Εγώ δεν έβρισκα ραντεβού  και τελικά μπήκα προχθές έτσι από περιέργεια και είχε ακυρωθεί ραντεβού και το έκλεισα εγώ ηλεκτρονικά❤️

Καλά έκανες! Είδες που σ είχα πει! Ν μπαίνεις ν βλέπεις γ τ ραντεβού γιατί μπορεί ν ακυρωθεί κανενα! Έτσι είχε γίνει κ με μένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Καλά έκανες! Είδες που σ είχα πει! Ν μπαίνεις ν βλέπεις γ τ ραντεβού γιατί μπορεί ν ακυρωθεί κανενα! Έτσι είχε γίνει κ με μένα 

Ναι ναι είχες δίκιο τελικά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! 

Δεν είχες ούτε κάποιο σύμπτωμα ωορρηξίας;  Έχει τύχει ξανά να μην κάνεις ωορρηξία; 

Μονο υγρά είχα κ έχω...αλλά επειδή το παρακολουθήσαμε αρχικά με υπέρηχο μέχρι κ 22 ημέρα είδαμε ότι δεν έχει γίνει κάτι ακόμα...και έτσι συνέχισα εγώ με τεστακια να δουμε πως θα πάει!! Η αλήθεια δεν είχα ξανά ψάξει μέρες ωορρηξία είναι η πρώτη φορά!! Επομένως δεν ξέρω αν κάνω η όχι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου @Naty_ συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου...εύχομαι μια τεράστια χοριακη αύριο!!! 

Εγώ ρε κορίτσια μου 27η μέρα κύκλου και δεν έχω εντοπίσει ωορρηξία 😥😥😥 μάλλον πάει στραφει αυτός ο κύκλος!!!

Μην το λες απαραίτητα. Εγώ είδα θετικό τεστ εχθές 23η μέρα του κύκλου… Ο γιατρός τι είπε; Δεν είδε ωοθηλακιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Όσον αφορά την εξέταση της μυστικής ίνωσης εδώ κάνει κ γώ αυτή π λέει η @Mpourmpoulo! Η δίκη μ βγήκε καθαρή όποτε μ είπαν πως ο σύζυγος δν χρειάζεται ν κάνει! Επίσης στο λαϊκό έχω κάνει και για μεσογειακή αναιμία ! 
καποια κοπέλα που έγραψε ιτι ήταν 9 εβδομάδων όταν την έκανε και πλήρωσε 350 είναι επειδή η εξέταση αυτή θ πρέπει ν την κανείς θεωρητικά πριν μείνεις έγκυος καθώς όταν είσαι έγκυος πρέπει ν γίνει άμεσα όποτε ο γιατρός σε πει ιδιωτικά και δίνεις τόσα! 

Δε νομίζω να ισχύει. Εγώ πήρα στις 23/1 και όταν τους είπα ότι είμαι έγκυος μου έκλεισαν για μεσογειακή αναιμία στις 29/1. Δίνουν προτεραιότητα στις ήδη εγκύους απλά. Αν ο γιατρός σε στέλνει ιδιωτικά... μήπως έχει άλλο λόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Και γω ομοζυγωτία στο C677T  και το μόνο που είχε ως παρατήρηση η αιματολόγος ήταν αυτό , δε ξερω ο γυναικολόγος που σκεφτομαι να παω τι θα μου πει 1630862024_Screenshot_20240305_102657_SamsungNotes.thumb.jpg.29232083e809374d05e29818b45a0e22.jpg

Ακριβώς τα ίδια Μαρία!! Πάντως θεωρείται από τους ήπιους τύπους θρομβοφιλιας. Κι εγώ το φοβόμουν κι όλα πάνε καλά με την κύηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Σας στέλνω το τεστ που έκανα σήμερα με 2-3 μέρες καθυστέρησης περίπου. Δεν είναι πολύ έντονη, αλλά είναι εκεί! Εσείς τι λέτε;

Αύριο θα καλέσω τη γιατρό μου που λογικά θα με παραπέμψει σε χοριακή.

Είναι η 3η εγκυμοσύνη μου μετά την έκτοπη και την παλίνδρομη και πραγματικά αυτή τη φορά εύχομαι και πιστεύω να είναι η τυχερή μου 🙏🌈

Untitled design (5).png

Με το καλό κορίτσι μου!!!! 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας παρακολουθώ όσο μπορώ , αλλά δεν μπαίνω συνέχεια για να προσπαθώ να ξεχνιέμαι,  να μετριασω το άγχος μου !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας παρακολουθώ όσο μπορώ , αλλά δεν μπαίνω συνέχεια για να προσπαθώ να ξεχνιέμαι,  να μετριασω το άγχος μου !! 

Πως είσαι κορίτσι μου;;; Γιατί έχεις άγχος;;; Πότε είναι το επόμενο ραντεβού για ν' ακούσετε καρδούλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Πως είσαι κορίτσι μου;;; Γιατί έχεις άγχος;;; Πότε είναι το επόμενο ραντεβού για ν' ακούσετε καρδούλα;

Αυτή την Τετάρτη! Με το καλό την Τρίτη μπαίνω στην 8η βδομάδα. 

Είχα κάποιες αναγούλες τις προηγούμενες μέρες και ξαφνικά από το Σάββατο,  κανένα σύμπτωμα! Με αγχώνει αυτό είναι η αλήθεια. Κ πραγματικά δεν ξέρω γιατί σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί τόσο για το αν πάνε καλά όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αυτή την Τετάρτη! Με το καλό την Τρίτη μπαίνω στην 8η βδομάδα. 

Είχα κάποιες αναγούλες τις προηγούμενες μέρες και ξαφνικά από το Σάββατο,  κανένα σύμπτωμα! Με αγχώνει αυτό είναι η αλήθεια. Κ πραγματικά δεν ξέρω γιατί σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί τόσο για το αν πάνε καλά όλα

Και σίγουρα το άγχος δε βοηθάει! Ηρέμησε κορίτσι μου... Άρα Μεγάλη Τετάρτη θα περιμένουμε τα νέα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Και σίγουρα το άγχος δε βοηθάει! Ηρέμησε κορίτσι μου... Άρα Μεγάλη Τετάρτη θα περιμένουμε τα νέα σας...

Ναι σε 3 μερούλες! 

Πως είσαι εσύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ναι σε 3 μερούλες! 

Πως είσαι εσύ? 

Δώξα τω Θεό όλα καλά... 23+2 σήμερα! Έχω αρχίσει και λαχανιάζω πιο εύκολα. Κατά τ' άλλα, όλα μια χαρά... Η μπουμπού έχει φτάσει τα 487γρ και μεγαλώνει φυσιολογικότατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δώξα τω Θεό όλα καλά... 23+2 σήμερα! Έχω αρχίσει και λαχανιάζω πιο εύκολα. Κατά τ' άλλα, όλα μια χαρά... Η μπουμπού έχει φτάσει τα 487γρ και μεγαλώνει φυσιολογικότατα!

Τέλεια!!!! Τη νιώθεις τώρα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Τέλεια!!!! Τη νιώθεις τώρα ? 

Ναι καλέ... Αν και πρώτο την αισθάνθηκα πολύ νωρίς... 17+2... Αλλά τώρα έχει αρχίσει και "παίζει" με την ουροδόχο κύστη μου και όποτε την κλωτσήσει τρέχω για κατούρημα!!!😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι καλέ... Αν και πρώτο την αισθάνθηκα πολύ νωρίς... 17+2... Αλλά τώρα έχει αρχίσει και "παίζει" με την ουροδόχο κύστη μου και όποτε την κλωτσήσει τρέχω για κατούρημα!!!😂

Χαχαχαχ αυτό το θυμάμαι έντονα!! 

Να τη χαίρεσαι την κοιλίτσα σου κάθε μέρα 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Χαχαχαχ αυτό το θυμάμαι έντονα!! 

Να τη χαίρεσαι την κοιλίτσα σου κάθε μέρα 🥰🥰🥰🥰

Αν τη χαίρομαι λέει... Πετάω κάθε φορά που μου δίνει το παρόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annie! είπε:

Μην το λες απαραίτητα. Εγώ είδα θετικό τεστ εχθές 23η μέρα του κύκλου… Ο γιατρός τι είπε; Δεν είδε ωοθηλακιο; 

Οχι μου είπε δεν βλέπω κάποιον που να πάει να γίνει....επομένως η δεν θα κάνεις καθόλου η ο κύκλος σου θα είναι μεγάλος!! Και να σημειώσω ότι παίρνω ινοφερτ Πλας βράδυ ινοφερτ Κόμπι το πρωί και glucofren....τι να πω δεν ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...