Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

Αληθώς Ανέστη!!!

Περασαμε καλά, τίποτα ιδιαίτερο απλά σπιτι οικογενειακά και μερικές βόλτες να δούμε φίλους που είχαμε καιρό ν δούμε. 
Εγω όπως έγραψα και στην άλλη συζήτηση είμαι ξάπλα απ το απόγευμα γιατί έκανα μαγκιές με τις ντουλάπες και έχω κάτι τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά. 
εσείς πως περάσατε;;; Πήγατε πουθενά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

Χρόνια πολλά κορίτσια!

Περαστικά @ditaki. Ξεκουράσου. Τις ίδιες μαγκιές έκανα κι εγώ με τις ντουλάπες και μαζί με κάποια ταξίδια δουλειάς απόγινε κι είχα αρκετά πονάκια χαμηλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2024 at 10:00 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Αληθώς Ανέστη!!!

Περασαμε καλά, τίποτα ιδιαίτερο απλά σπιτι οικογενειακά και μερικές βόλτες να δούμε φίλους που είχαμε καιρό ν δούμε. 
Εγω όπως έγραψα και στην άλλη συζήτηση είμαι ξάπλα απ το απόγευμα γιατί έκανα μαγκιές με τις ντουλάπες και έχω κάτι τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά. 
εσείς πως περάσατε;;; Πήγατε πουθενά; 

Εμεις κάναμε τραπέζι στο σπίτι το Πάσχα γιατί η μαμα μ έκανε ένα χειρουργείο κ δεν ήθελα να την αφήσω μόνη της αν κ εμεις ήμασταν ήδη καλεσμένοι αλλου! Κουραστικα βέβαια αλλά δεν ήθελα να την αφήσω…

γενικά πολύ κούραση 🤣 κ εγώ από χθες κάνω ντουλάπες κ μια ξαπλώνω μια φτιάχνω άσε αν κ ο καιρός είναι άστατος, αν κ πλέον τα παντελόνια με δυσκολία κλείνουν σκέφτομαι να μην αλλάξω κ τα χειμερινά από εκεί π τα έχω γιατί μετά π θα γεννήσουμε πάλι θα πρέπει να τα κατεβάσω ένα ραφι πιο κάτω κ λεω να τα αφήσω βα μην θέλουν ξανά φτιάξιμο κ να αφήσω μόνο τα φορέματα στο άλλο ντουλάπι μόνο αυτά λεω να αλλάξω, γιατί μάλλον με φορέματα λεω να την βγάλω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apostolia88 περαστικά και σε σένα!

Βλέπω έχουμε κοινή πορεία όλες κορίτσια….

Εγώ επι της ευκαιρίας άδειασα και 2 ντουλάπες στο δωμάτιο της κόρης μου τάχα μου για να βάλουμε τα πράγματα του μωρού αλλά η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ξεφορτωθώ πολλά άχρηστα πράγματα που κρατούσε η κόρη μου και να τα μαζέψω κάπως γιατί μόνιμα γέμιζε ντουλάπια και συρτάρια. 
Επισης ξεδιαλύνοντας και τα πράγματα στα πατάρια, γιατί δεν μου έφταναν οι ντουλάπες, ανακάλυψα και κάποια λίγα βρεφικά που είχαν ξεμείνει στο σπίτι και συγκινήθηκα λιγάκι…πόσο γρήγορα μεγάλωσαν μωρέ!!!!

Με την εγκυμοσύνη πως πάτε; Ποτε έχετε πάλι ραντεβού; Εγώ ενδοκρινολόγο την Πέμπτη και γυναικολόγο την άλλη Τρίτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου!! Ήμουν διακοπές και είχα μέρες να μπω!! Τώρα διαβάζω τα νέα σας! Έχω να πω ότι ήδη είμαι +7  κιλά αλλά επειδή ξεκίνησα από τα 41 δεν ανησυχώ!!! Έχει 2 βδομαδες που όταν είμαι  ξάπλα φαίνεται κανονικά ένα εξόγκωμα στην κοιλια μου που το βλέπουμε κανονικά να κουνιέται.  Μάλλον επειδή είμαι πολύ αδύνατη ή έχω κάνα τυραννόσαυρο 😝!! Ραντεβού εχω την Παρασκευή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ 5+ κιλά είμαι ήδη..και μπήκα με παραπάνω από τα κανονικά μου (62) στην εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω που θα φτάσει αυτό, αλλά δε θέλω να ξεφύγω γιατί και δε θα μαζεύεται μετά και η μέση δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει.

Αύριο έχω γυναικολόγο και θέλω να κάτσω να γράψω τί να τον ρωτήσω γιατί όλο ξεχνάω. Αρχές Ιουνίου έχω κλείσει και για τη Β επιπέδου. Έχω κάτι πονάκια χαμηλά, σαν τσιμπήματα τη μία φορά, σαν πόνους περιόδου την άλλη και κάτι περίεργες σουβλιές στη μέση. Δεν ξέρω τί είναι όλα αυτά. Αν είναι ότι αρχίζω να το νιώθω πλέον ή κ΄άτι άλλο. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκουράζομαι κι επίσης δεν κοιμάμαι και πολύ άνετα. Όλη η δυσκολία μου βγαίνει στον ύπνο γιατί δε βολεύομαι. Μόνο από τη μία μεριά μπορώ να κοιμηθώ και στο γύρισμα πονάω αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Κι εγώ 5+ κιλά είμαι ήδη..και μπήκα με παραπάνω από τα κανονικά μου (62) στην εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω που θα φτάσει αυτό, αλλά δε θέλω να ξεφύγω γιατί και δε θα μαζεύεται μετά και η μέση δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει.

Αύριο έχω γυναικολόγο και θέλω να κάτσω να γράψω τί να τον ρωτήσω γιατί όλο ξεχνάω. Αρχές Ιουνίου έχω κλείσει και για τη Β επιπέδου. Έχω κάτι πονάκια χαμηλά, σαν τσιμπήματα τη μία φορά, σαν πόνους περιόδου την άλλη και κάτι περίεργες σουβλιές στη μέση. Δεν ξέρω τί είναι όλα αυτά. Αν είναι ότι αρχίζω να το νιώθω πλέον ή κ΄άτι άλλο. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκουράζομαι κι επίσης δεν κοιμάμαι και πολύ άνετα. Όλη η δυσκολία μου βγαίνει στον ύπνο γιατί δε βολεύομαι. Μόνο από τη μία μεριά μπορώ να κοιμηθώ και στο γύρισμα πονάω αρκετά.

Πονακια έχω κ εγώ συνέχεια κ πόνους περιόδου αλλά τα έχω συνηθίσει και δεν τους δίνω σημασία.  Η μέση καλά κρατεί! 

Για μαλλια κάποια που ρώτησε εγώ μόλις  έκλεισα 1ο τρίμηνο έκανα ένα ωραιότατο ντεκαπαζ ρίζα μία χαρά! Δεν είμαι έγκυος πρότυπο!! Ντιπ δεν προσέχω, τώρα στις διακοπές αναψυκτικό,  αλκοόλ  κ τσιγάρο πήγαν σύννεφο!!! 🤪 Ζαβό θα το βγάλω το καημένο,  εκανα κ ηλιοθερηλιοθεραπεία... Μόλις γεννησω θα με αποκληρωσει απο μανα του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apostolia88και γώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις και πονάκια. Κυρίως με πιάνουν μετά το μεσημέρι και καταλήγω τα απογεύματα ξάπλα! Ευτυχώς είναι αυτές τις μέρες εδώ ο αντρας μου και βοηθάει με τα παιδιά. 
 

Για κιλά εγώ δεν κάνει να μιλάω…+1 αλλά ξεκίνησα από 69!!!!

@Pinacoladaγια πες πέρασες καλά;;; 
Το ταξίδι ήταν οκ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

@Apostolia88και γώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις και πονάκια. Κυρίως με πιάνουν μετά το μεσημέρι και καταλήγω τα απογεύματα ξάπλα! Ευτυχώς είναι αυτές τις μέρες εδώ ο αντρας μου και βοηθάει με τα παιδιά. 
 

Για κιλά εγώ δεν κάνει να μιλάω…+1 αλλά ξεκίνησα από 69!!!!

@Pinacoladaγια πες πέρασες καλά;;; 
Το ταξίδι ήταν οκ;;;

Λοιπόν πήγαμε άγιο Δομίνικο 🌴, 20 ώρες στο πήγαινε με 2 ανταποκρισεις και 16 ώρες ή επιστροφή με 1 ανταπόκριση.  Δεν ένιωσα να κουράζομαι παραπάνω απ ότι σε άλλα ταξίδια μου. Δηλαδή φυσιολογικά πράγματα! Λόγω εγκυμοσύνης είχα προτεραιότητα σε όλες τις ουρές οπότε μη σου πω ότι ήταν κ πιο ξεκούραστα 😊 ! Εκει όλα μια χαρά μπάνιο, παραλία κ βόλτες κάθε μέρα. Τελευταία μέρα είχαμε κλείσει μια ημερήσια κρουαζιέρα και ήταν με ταχύπλοο και είχε τεράστια κύματα κ πηγαίναμε γκαπα γκουπα πάνω κάτω.  Εκεί τα είδα όλα, είπα θα γεννησω πάνω στη βάρκα από τα χτυπήματα.... μου λέει ο σύζυγος με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις θα βγει το παιδί!!!! Οποτε εμείς τη ζαβομαρα δεν την γλυτώνουμε! 😝!! Ελπίζω την Παρασκευή που θα πάω στη γιατρο να είναι όλα καλά 🥰!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/5/2024 at 11:06 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

@Apostolia88 περαστικά και σε σένα!

Βλέπω έχουμε κοινή πορεία όλες κορίτσια….

Εγώ επι της ευκαιρίας άδειασα και 2 ντουλάπες στο δωμάτιο της κόρης μου τάχα μου για να βάλουμε τα πράγματα του μωρού αλλά η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ξεφορτωθώ πολλά άχρηστα πράγματα που κρατούσε η κόρη μου και να τα μαζέψω κάπως γιατί μόνιμα γέμιζε ντουλάπια και συρτάρια. 
Επισης ξεδιαλύνοντας και τα πράγματα στα πατάρια, γιατί δεν μου έφταναν οι ντουλάπες, ανακάλυψα και κάποια λίγα βρεφικά που είχαν ξεμείνει στο σπίτι και συγκινήθηκα λιγάκι…πόσο γρήγορα μεγάλωσαν μωρέ!!!!

Με την εγκυμοσύνη πως πάτε; Ποτε έχετε πάλι ραντεβού; Εγώ ενδοκρινολόγο την Πέμπτη και γυναικολόγο την άλλη Τρίτη. 

Εδώ τα φυλάω εγώ του δικού μου κάθε τελος σεζόν κ κλαίω λεω ποτέ μεγάλωσε το μπιζέλι που είχε στη κοιλια μου, φαντάζομαι εσυ συγκίνηση…🥹🥹🥹🥹

εγω έχω ραντεβού με τη γιατρο μου 23/5 την άλλη Πέμπτη κ β επιπέδου στις 5/6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2024 at 1:35 ΜΜ, ο/η Pinacolada είπε:

Γειά σας κορίτσια μου!! Ήμουν διακοπές και είχα μέρες να μπω!! Τώρα διαβάζω τα νέα σας! Έχω να πω ότι ήδη είμαι +7  κιλά αλλά επειδή ξεκίνησα από τα 41 δεν ανησυχώ!!! Έχει 2 βδομαδες που όταν είμαι  ξάπλα φαίνεται κανονικά ένα εξόγκωμα στην κοιλια μου που το βλέπουμε κανονικά να κουνιέται.  Μάλλον επειδή είμαι πολύ αδύνατη ή έχω κάνα τυραννόσαυρο 😝!! Ραντεβού εχω την Παρασκευή!

Χαχαχαχα το είχα κ εγώ στην προηγούμενη μ εγκυμοσύνη αυτά τα εξογκώματα κάπου σε αυτες τις εβδομαδες, τωρα σε αυτες τίποτα!! Εγώ είμαι +4κιλα ζυγίστηκα εχθές αλλά θα δω κ στη γιατρο την άλλη εβδομάδα π θα πάω στη ζυγαριά της τι θα δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Πονακια έχω κ εγώ συνέχεια κ πόνους περιόδου αλλά τα έχω συνηθίσει και δεν τους δίνω σημασία.  Η μέση καλά κρατεί! 

Για μαλλια κάποια που ρώτησε εγώ μόλις  έκλεισα 1ο τρίμηνο έκανα ένα ωραιότατο ντεκαπαζ ρίζα μία χαρά! Δεν είμαι έγκυος πρότυπο!! Ντιπ δεν προσέχω, τώρα στις διακοπές αναψυκτικό,  αλκοόλ  κ τσιγάρο πήγαν σύννεφο!!! 🤪 Ζαβό θα το βγάλω το καημένο,  εκανα κ ηλιοθερηλιοθεραπεία... Μόλις γεννησω θα με αποκληρωσει απο μανα του! 

Χαχαχαχαχα κλαίω 😅😂😂😂 πως πέρασες;;;; 
 

Κ εγώ έβαψα τα μαλλιά μ με φυτική βαφή κ εννοείται νύχια πάντα βάφω δε μου είχε πει ποτέ η γιατρος να μην κάνω τζελ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Λοιπόν πήγαμε άγιο Δομίνικο 🌴, 20 ώρες στο πήγαινε με 2 ανταποκρισεις και 16 ώρες ή επιστροφή με 1 ανταπόκριση.  Δεν ένιωσα να κουράζομαι παραπάνω απ ότι σε άλλα ταξίδια μου. Δηλαδή φυσιολογικά πράγματα! Λόγω εγκυμοσύνης είχα προτεραιότητα σε όλες τις ουρές οπότε μη σου πω ότι ήταν κ πιο ξεκούραστα 😊 ! Εκει όλα μια χαρά μπάνιο, παραλία κ βόλτες κάθε μέρα. Τελευταία μέρα είχαμε κλείσει μια ημερήσια κρουαζιέρα και ήταν με ταχύπλοο και είχε τεράστια κύματα κ πηγαίναμε γκαπα γκουπα πάνω κάτω.  Εκεί τα είδα όλα, είπα θα γεννησω πάνω στη βάρκα από τα χτυπήματα.... μου λέει ο σύζυγος με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις θα βγει το παιδί!!!! Οποτε εμείς τη ζαβομαρα δεν την γλυτώνουμε! 😝!! Ελπίζω την Παρασκευή που θα πάω στη γιατρο να είναι όλα καλά 🥰!!!!

Τέλεια θα πέρασες!!! Θα εχεις να λεεις στο παιδί ιστορίες 😝😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Τέλεια θα πέρασες!!! Θα εχεις να λεεις στο παιδί ιστορίες 😝😘

Ναι τράβηξα και βίντεο στο σκάφος τρομάρα μου,  πως δεν μ έφυγε το κινητό να πέσει στο κεφάλι από κάνα καρχαρία να με κυνηγάει να μ δαγκώσει το κωλι 🦈😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Ναι τράβηξα και βίντεο στο σκάφος τρομάρα μου,  πως δεν μ έφυγε το κινητό να πέσει στο κεφάλι από κάνα καρχαρία να με κυνηγάει να μ δαγκώσει το κωλι 🦈😂

Εντάξει κλαίω!!!! Το εκανα εικόνα 🤣🤣🤣🤣

Εμένα δεν μου έκλεισε β επιπέδου λογικά θα μου κλείσει την Τρίτη που θα πάω για μέσα Ιουνίου. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Εντάξει κλαίω!!!! Το εκανα εικόνα 🤣🤣🤣🤣

Εμένα δεν μου έκλεισε β επιπέδου λογικά θα μου κλείσει την Τρίτη που θα πάω για μέσα Ιουνίου. 
 

Και εγώ λογικά την Παρασκευή που θα πάω θα βάλω τη β επιπέδου.  Έτσι κ αλλιώς αυτά στην γυναικολόγο τα κάνω.  Λογικά όλες αρχές Ιουνίου θα την κάνουμε αφού όλες πολύ κοντα έχουμε πητ! Να φτιάξουμε και πινακάκι κορίτσια με τις πητ κ το φύλο 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Και εγώ λογικά την Παρασκευή που θα πάω θα βάλω τη β επιπέδου.  Έτσι κ αλλιώς αυτά στην γυναικολόγο τα κάνω.  Λογικά όλες αρχές Ιουνίου θα την κάνουμε αφού όλες πολύ κοντα έχουμε πητ! Να φτιάξουμε και πινακάκι κορίτσια με τις πητ κ το φύλο 🥰

Α ναι ωραία ιδέα :) ποια θα το αναλάβει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Α ναι ωραία ιδέα :) ποια θα το αναλάβει; 

Καλά η φανταστείς,  δε το σκέφτηκα και μόνη μου! Από άλλα τοπικ το είδα 😝😅 . Οποια ξερει να το κανει να μας το κανει!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ μπορώ να το φτιάξω αν εννοείται κάτι τέτοιο. 

Πήγα χθες στο γιατρό. Όλα καλά τα είδε. Βέβαια δε μπορέσαμε να δούμε χαρακτηριστικά στο πρόσωπο γιατί είχε το χέρι του μπροστά και δεν μας άφηνε. Καθόταν σταβροπόδι ο κύριος. Δε θέλαμε να τον ενοχλήσουμε. 

Βαφή μαλλιών - νυχιών μου πε κανονικά. Τη διατροφή να προσέξω και να ξεκινήσω γυμναστική για εγκύους για να βοηθήσουμε τη μέση μου που ξεκίνησε να πονάει. 

Αυτό που με θορύβησε, ενώ ο γιατρός δεν έμεινε πολύ, είναι όταν ρώτησε ο άντρας μου για επαφή γιατί μας την είχε απαγορεύσει στο 1ο τρίμηνο μετά την μάλλον αποκόλληση χωρίς να μας πει γιατί, του είπε με πολύ πολύ προσοχή. Και του λέει είναι ανατομικό το θέμα. Ο πλακούντας τυχαία είναι χαμηλά και πίσω που σημαίνει πως μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί μια αιμορραγία με κάτι απότομο. Στις περισσότερες περιπτώσεις μου είπε γυρνάει αργότερα και όλα εξελίσσονται ομαλά. Τον ξαναμετράνε σε επόμενο στάδιο ενδοκολπικά. Όταν τον ρώτησα αν δε γυρίσει τι κανουμε, μου είπε αναγκαστικά καισαρική τότε αλλά συνήθως γυρνάει. Βέβαια εγώ μετά έψαξα και διάβασα για το χαμηλό πλακούντα και πανικοβλήθηκα. https://www.embryomedicine.gr/plakountas-xamhlhs-prosfyshs/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Κι εγώ μπορώ να το φτιάξω αν εννοείται κάτι τέτοιο. 

Πήγα χθες στο γιατρό. Όλα καλά τα είδε. Βέβαια δε μπορέσαμε να δούμε χαρακτηριστικά στο πρόσωπο γιατί είχε το χέρι του μπροστά και δεν μας άφηνε. Καθόταν σταβροπόδι ο κύριος. Δε θέλαμε να τον ενοχλήσουμε. 

Βαφή μαλλιών - νυχιών μου πε κανονικά. Τη διατροφή να προσέξω και να ξεκινήσω γυμναστική για εγκύους για να βοηθήσουμε τη μέση μου που ξεκίνησε να πονάει. 

Αυτό που με θορύβησε, ενώ ο γιατρός δεν έμεινε πολύ, είναι όταν ρώτησε ο άντρας μου για επαφή γιατί μας την είχε απαγορεύσει στο 1ο τρίμηνο μετά την μάλλον αποκόλληση χωρίς να μας πει γιατί, του είπε με πολύ πολύ προσοχή. Και του λέει είναι ανατομικό το θέμα. Ο πλακούντας τυχαία είναι χαμηλά και πίσω που σημαίνει πως μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί μια αιμορραγία με κάτι απότομο. Στις περισσότερες περιπτώσεις μου είπε γυρνάει αργότερα και όλα εξελίσσονται ομαλά. Τον ξαναμετράνε σε επόμενο στάδιο ενδοκολπικά. Όταν τον ρώτησα αν δε γυρίσει τι κανουμε, μου είπε αναγκαστικά καισαρική τότε αλλά συνήθως γυρνάει. Βέβαια εγώ μετά έψαξα και διάβασα για το χαμηλό πλακούντα και πανικοβλήθηκα. https://www.embryomedicine.gr/plakountas-xamhlhs-prosfyshs/

Κορίτσι μου και εμένα ήταν χαμηλά και πίσω ο πλακούντας στην αρχή μου είπε όχι επαφες είχα και καφέ υγρά λογικά έφταιγε αυτό, αλλά μετά ανέβηκε και μου επέτρεψε κανονικά επαφες 

στο μεγαλύτερο ποσοστό το γυναικών όσο προχωράει η εγκυμοσύνη μεγαλώνει η μυτρα ανέβει    

αλλα και εγω αυτό ξέρω αν δεν ανεβει κανείς καισαρική μείνε σε αυτό που είπε ο γιατρός σου και εγω διάβασα στο Ίντερνετ και τελικά να που ανέβηκε και τζάμπα καθόμουν διάβαζα 😊

Με το καλό !🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Κι εγώ μπορώ να το φτιάξω αν εννοείται κάτι τέτοιο. 

Πήγα χθες στο γιατρό. Όλα καλά τα είδε. Βέβαια δε μπορέσαμε να δούμε χαρακτηριστικά στο πρόσωπο γιατί είχε το χέρι του μπροστά και δεν μας άφηνε. Καθόταν σταβροπόδι ο κύριος. Δε θέλαμε να τον ενοχλήσουμε. 

Βαφή μαλλιών - νυχιών μου πε κανονικά. Τη διατροφή να προσέξω και να ξεκινήσω γυμναστική για εγκύους για να βοηθήσουμε τη μέση μου που ξεκίνησε να πονάει. 

Αυτό που με θορύβησε, ενώ ο γιατρός δεν έμεινε πολύ, είναι όταν ρώτησε ο άντρας μου για επαφή γιατί μας την είχε απαγορεύσει στο 1ο τρίμηνο μετά την μάλλον αποκόλληση χωρίς να μας πει γιατί, του είπε με πολύ πολύ προσοχή. Και του λέει είναι ανατομικό το θέμα. Ο πλακούντας τυχαία είναι χαμηλά και πίσω που σημαίνει πως μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί μια αιμορραγία με κάτι απότομο. Στις περισσότερες περιπτώσεις μου είπε γυρνάει αργότερα και όλα εξελίσσονται ομαλά. Τον ξαναμετράνε σε επόμενο στάδιο ενδοκολπικά. Όταν τον ρώτησα αν δε γυρίσει τι κανουμε, μου είπε αναγκαστικά καισαρική τότε αλλά συνήθως γυρνάει. Βέβαια εγώ μετά έψαξα και διάβασα για το χαμηλό πλακούντα και πανικοβλήθηκα. https://www.embryomedicine.gr/plakountas-xamhlhs-prosfyshs/

Καλέ είναι πολύ νωρίς για να σε απασχολεί ο πλακούντας. Πιο μετά θα ανέβει μην κάθεσαι και διαβάζεις διάφορα και αγχώνεσαι. Έχεις το γιατρό σου και θα το παρακολουθείτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω σημερα 16+2. Έχουν σταματήσει οι εμετοί κ το εχω ρίξει στο φαγητό τώρα. Κιλά δεν έχω βάλει ευτυχώς. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 55 έφτασα 53 από τους εμετούς κ τώρα πήγα 55 πάλι. Η κοιλίτσα έχει αρχίσει κ φαίνεται κ το χαίρομαι πολύ🤰! Εγώ μάλλον κοριτσάκι έχω👧🏼🎀Περιμένω αυτες τις μερες κ τα αποτελέσματα απο τη Νιπτ οποτε θα το επιβεβαιώσουμε σιγουρα το φύλο. Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια, καλλιέργεια κολπικού υγρού εχετε κανει τωρα στην εγκυμοσύνη; Εγω εκανα μια πριν την εμβρυομεταφορα κ ήταν καθαρη. Ρωτησα τον γιατρό μ κ μ λεει δεν χρειάζεται να κανω ακομη αφου η προηγούμενη ήταν οκ. Εγω ομως αγχώνομαι….    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...