Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή ΑΜΗ πέραν των φυσιολογικών τιμών = ΣΠΩ;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! 👋

Έκανα προχθές ορμονολογικές εξετάσεις για πρώτη φορά κατά τη δεύτερη μέρα του κύκλου κι είμαι λίγο μπερδεμένη με την τιμή της ΑΜΗ μιας και βγήκε κάπως πιο πάνω από τις φυσιολογικές τιμές, 6.06 για την ακρίβεια. Παραθέτω και το εύρος των φυσιολογικών τιμών όπως το αναφέρει το μικροβιολογικό: <9 ετών 0.3 - 11.2, Ενήλικες <12.6, 3η μέρα κύκλου <10.6, Απόθεμα ωαρίων: Χαμηλό 0.2 - 1.0, Υψηλό 1.0 - 4.0. Επιπλέον η FSH βγήκε 7.42 με εύρος τιμών το εξής: Πριν την ωορρηξία 2.5-10.2, Κατα την ωορρηξία 3.4-33.4, Μετά την ωορρηξία 1.5-9.1. Από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι θέλουμε η ΑΜΗ να είναι υψηλή και η FSH χαμηλή, σωστά;

Πρέπει να ανησυχώ που η ΑΜΗ είναι κατά 2 μονάδες πιο πάνω απ' το ανώτατο φυσιολογικό; Με μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο βλέπω πως μια υψηλή ΑΜΗ είναι συνήθως ένδειξη ΣΠΩ. Δεν έχω διαγνωσθεί ποτέ με ΣΠΩ αλλά στον υπέρηχο που έκανα τον προηγούμενο κύκλο (12η μέρα), η γιατρός στο πόρισμα έγραψε ότι βρήκε μικρές κυστούλες κατώτατες του εκατοστού και στις δύο ωοθήκες με περισσότερες στη δεξιά. Συνειδητοποιώ βέβαια ότι δε μου έγραψε έλεγχο στα ανδρογόνα, οιστρογόνα, προγεστερόνη και τεστοστερόνη - μήπως να ζητήσω όταν την ξαναδω; Πώς πρέπει να κινηθώ λέτε;;

Έχει κάποια κοπέλα με διάγνωση ΣΠΩ αρκετά υψηλή ΑΜΗ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...