Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφές κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


markat

Recommended Posts

Το τσαι επιτρεπεται αφοβα εκτος απ'τις ποικιλιες που εχουν καφεινη...

Καφες...1-2 την ημερα αν προκειται για γαλλικο η ελληνικο.Αν μπορεις και λιγοτερο καλο θα κανεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου markat προσωπικά δεν πίνω καφέ...ουτε και πριν την εγκυμοσύνη ήμουν φάν..Απ ότι ξερω πρεπει να περιορίζεται σε 1-2 φλυτζάνια την μερα..και ν απροτιμάς ελληνικό ή φίλτρου που ειναι και οι πιο ελαφρύ..Το τσαι επισης καθως και αυτο περιέχει καφεινη..εκτος δεν ξερω αν υπάρχουν κάποιες ποικιλίες χωρις καφεινη..Εν ολιγης συμφωνω με την φίλη Αναστασία.

φιλιά καλο υπόλοιπο εγκυμοσύνης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πρώτος γιατρος μου είπε καθόλου, ο δεύτερος 2 την ημέρα και ο τρίτος 1 την ημέρα. Βγάλε συμπέρασμα μόνη σου!!!! Καφές ή τσάι είναι ακριβώς το ίδιο!!!! Τα ντεκαφεινέ και ντετεινέ επιτρέπονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ 1 ΚΑΦΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ,ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΘΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΡΑΠΕ.ΟΤΙ ΚΑΦΕ ΘΕΛΩ ΕΚΤΟΣ ΦΡΑΠΕ ΟΜΩΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ο δικος μου ο γιατρος μου ειπε εναν την ημερα (γαλλικο η ελληνικο) οχι νες, καπουτσινο η φραπε... εγω παντως δεν επινα καθολου οσο ημουν εγκυος και τωρα πινω 2 τη μερα... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ..ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΩ.ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΙΝΩ ΕΝΑΝ Η ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ 2 ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΝΤΕΚΑΦΕΙΝΕ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΦΕ ΘΕΛΩ.ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΠΙΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΟΧΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ.ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα, ο γιατρος μου ειχε πει να μην πινω στο πρωτο τριμηνο, στο δευτερο τριμηνο μου ειχε πει να πινω 1-2 την εβδομαδα ελαφριους αν θελω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula καλυτερ να πινεις κανα δυο φιλτρου παρα ντεκαφεινε γιατι περιεχει πολλα χημικα.εμενα κανα δυο παντως μ αφηνε ο γιατρος.οταν πηγαινα για υπερηχο με κερνουσε κιολας:P

sweetmammy εγω τωρα πινω παραπανω απο 2 .ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΧΩ!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν μείνω έγκυος έπινα 2 καφέδες την ημέρα, τώρα όμως φοβάμαι δεν πίνω καθόλου, ούτε αναψυκτικά με ανθρακικό.

Το γάλα το πρωί με αηδιάζει, είμαι στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου.

Για το χαμομήλι τι σας έχει πει ο γιατρός σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα,markat!

Εγω πριν μεινω εγκυος επινα ενα φλιτζανι γαλλικο το πρωι, αλλα απο τη στιγμη που ειδα το θετικο τεστ τον εκοψα μαχαιρι.Θεωρειται υπευθυνος για τη γεννηση λιποβαρεων μωρων,οποτε προτιμησα να μην το διακινδυνευσω.Η γιατρος μου βεβαια δε μου τον απαγορευσε,απλα εγω προτιμησα να μην πινω.Μπορεις να πινεις τσαι, αλλα οχι μεγαλες ποσοτητες και οχι καθε μερα γιατι κ αυτο περιεχει τεϊνη κ σοκολατα,αν σου αρεσει αλλα επισης οχι καθε μερα.Οσον αφορα στο χαμομηλι, μπορεις αφοβα να πινεις, αλλα οχι πανω απο ενα τη μερα γιατι σε μεγαλες ποσοστητες λειτουργει σα φαρμακο.Εγω στο πρωτο τριμηνο επινα το πρωι οπωσδηποτε γαλα (το οποιο συνεχιζςω και τωρα, κανει καλο στο μωρακι, οποτε καλο ειναι να πινεις) και επειδη ειχα εμετους επινα κ ενα χαμομηλακι καθημερινα για να στρωσει το στομαχι.Μεχρι τον 6ο μηνα ειχα πιει συνολικα 3 φορες σοκολατα και 5 φορες τσαι για να σου δωσω να καταλαβεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως μπορεις να πινεις χαμομηλακι!Οκ μην πιεις και 1 λιτρο τη μερα αλλα 2 φλυτζανια ειναι οκ.Γενικως τα φυσικα τσαγακια επιτρεπονται.Εκτος απ'το μαυρο τσαι και καποια αλλα "βαρια" λογω καφεινης.

Για το γαλα που λες,επειδη καποιες μερες κι εγω αηδιαζω :x....Ενω πριν το λατρευα...Βαζω νεσκουικ μεσα...!!!!:P Λιγο,ισα να σπασει η γευση.Μπορει να εχει παραπανω θερμιδες αλλα απ'το να μην το πινουμε καθολου....:unsure:

Κι εγω σταματησα τον καφε.Αφου μας περιοριζουν οι γιατροι σημαινει πως δεν ειναι καλο.Και αφου μπορω να τον σταματησω,το εκανα.Σπανια πινω,το πολυ 1-2 τη βδομαδα και οχι ολοκληρους.Φανταζομαι την υπερδιεγερση που θα προκαλει στο μωρακι μου και...δισταζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 1-2 ΟΧΙ ΒΑΡΕΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΙΝΑ 1 ΚΑΦΕ ΤΟ ΠΡΩΙ...

ΤΩΡΑ ΠΙΝΩ 1 ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΜΙΣΟ ΔΙΟΤΙ ΤΟΝ ΑΗΔΙΑΖΩ!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia mou...

Ontos o giatros mas leei 1 me 2 kafedakia tin imera...

Ma vre gmt emena me exei piasei mia pellara,,,

Thelw kathe mera na pinnw ena frape...

Exei tora liges meres pou arxisa na pinnw frape...

Egw den epinna pote mou neskafe kafe ktl...

Kali sunexeia se oles mas...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑΑΑ ΤΖΟΑΝΝΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΙΩ ΚΑΦΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΠΠΕ!!:woohoo:!!! ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΣ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΑ!!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Markat, η μαια μου ειπε κατηγορηματικα οχι καφε, η αν καποια στιγμη θελησω να πιω ντεκαφεινε γαλλικο.

Εγω ημουν μεγαλη φαν του φραπε, επινα τουλαχιστον 2 τη μερα, αλλα βαρβατους και μου λειπουν πολυ! Ωστοσο πινοντας καφε μου ερχοταν η επιθυμια για τσιγαρο, οποτε τα κοψα και τα δυο και ησυχασα! Ουτε τσιγαρο, ουτε καφε. Η αληθεια ειναι οτι μου λειπουν και τα δυο παρα πολυ και ζω για τη στιγμη που θα γεννησω και θα κατεβω στο καφε του μαιευτηριου για καφε και τσιγαρο!!!

Παντως η μαια μου το ειπε κατηγορηματικα οτι ο καφες ταραζει το μωρο. Καλυτερα να του δινουμε πραγματ ή ροφηματα που το ηρεμουν. Και το τσαι απ οσο ξερω εχει καφεινη και λειτουργει αναλογως, εκτος απο καποια ειδη.

Αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο δικος μου γιατρος μου ειχε επιτρεψει μεχρι 1 καφε(οχι πολυ βαρυ) την ημερα,και τσαι,γενικα ολα τα ροφηματα.αλλα αν εσυ εχεις καποιο φοβο,μπορεις να φτιαξεις η ντεκαφεινε,η φιλτρου,που ειναι ποιο ελαφρυς καφες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι ο γιατρός μου είπε να αποφεύγω τουσ κοαφέδες τα αναψυκτικά και το τσάι. Ειδικά τους πρώτους μήνες

Έτσι και εγώ τα έκοψα όλα μαχαίρι :P

Βέβαια τις ατασταλίες μου τις κάνω. Δηλαδή τώρα πια που είμαι 31 εβδομάδων μπορεί να πιώ 1 γαλλικό την Κυριακή το πρωί μαζί με τον άντρα μου ... αλλά γενίκα οχι πάνω από 1 με 2 καφέδες την εβδομάδα και κυρίως γαλλικό ή ελληνικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια κι εγω έπινα έναν τριπλό σχεδόν ελληνικό την ημέρα και τώρα ο τρελογιατρός μου είπε ''μισό!!!!''.Ακου μισο!Δηλ. να φτιάχνεις μονό ελληνικό(που ποιός φτιάχνει σήμερα μονό ελληνικό;)και να πίνεις τον μισό!Αλλά πήρα κουράγιο από σας που είπατε για το πρώτο τρίμηνο και λέω εγώ τώρα μήπως το είπε για τώρα στην αρχή.Μέχρι και τους χυμούς μου απαγόρευσε ρε κορίτσια!Γιατί ρε άνθρωπε;Εγώ μια πορτοκαλαδίτσα την έπινα κάθε πρωί.:( Τι χαμομήλια και γάλατα μου λέτε;Που αν δεν έπινα καφε δεν μιλουσα σε άνθρωπο.Μετά λέει έχουμε ναυτία, εμ πώς να μην έχουμε με όλα αυτά;;;Οχι πρωινή!24ωρη έχω εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σταμάτησα να είμαι φανατική του καφέ, όταν έκοψα το τσιγάρο (πριν 3 χρόνια), οπότε τώρα δεν με πειράζει καθόλου που δεν πίνω.

Ξέρω πάντως ότι ένας καφές (ελαφρύς) την ημέρα δεν κάνει τόσο κακό.

Αν γίνεται και πιο σπάνια, ακόμα καλύτερα.

Με τα γλυκά τι να κάνουμε...

Dominique, γιατί δεν σε άφηνε ο γιατρός σου να πίνεις χυμούς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΗ ΜΕΡΑ Η ΓΑΛΛΙΚΟ ΕΛΑΦΡΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕ ΠΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΓΟΥΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΓΑΛΛΙΚΟΥΛΙ ΜΕ ΚΑΡΑΜΕΛΑ...

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΛΑΦΡΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena o dikos mou eipe pos mporo na pino oti kafe thelo mexri 2 tin imera...opos vlepeis o kathe giatros leei ta dika tou... kalo tha itan na prospathiseis na ton apofevgeis oso mporeis, pou k pou omos den vlaptei sigoura tipota!!!!:) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...