Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άδεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα βράδυ. Είμαι 2.5 μηνών. Ο γιατρός μου π είναι και διευθυντής μαιευτικής σε δημόσιο Μ είπε ότι λόγο ανθυγιεινου περιβάλλοντος καλό θα ήταν να σταματήσω... Και πως μπορεί να Μ γράφει αναρρωτηκες μέχρι να γεννήσω.. θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω γτ διάβασα πως αν δεν μπορώ να πάω πρωί απαλασομαι είναι με αποδοχές από τον εργοδότη? Έχω κλείσει έναν χρόνο.και γενικά δικαιούμαι κάτι από τον εργοδότη? Η μετά πάω κατευθείαν σε επιτροπές?και το ΙΚΑ πόσο περίπου πληρώνει! Ολααα αυτά οποίος μπορει να με βοηθήσει γτ διαβάζω και δεν βγάζω άκρη...ευχαριστώ εκ των προτέρων...♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2023 at 6:36 ΜΜ, ο/η Mummyof3 είπε:

Καλησπέρα! Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα βράδυ. Είμαι 2.5 μηνών. Ο γιατρός μου π είναι και διευθυντής μαιευτικής σε δημόσιο Μ είπε ότι λόγο ανθυγιεινου περιβάλλοντος καλό θα ήταν να σταματήσω... Και πως μπορεί να Μ γράφει αναρρωτηκες μέχρι να γεννήσω.. θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω γτ διάβασα πως αν δεν μπορώ να πάω πρωί απαλασομαι είναι με αποδοχές από τον εργοδότη? Έχω κλείσει έναν χρόνο.και γενικά δικαιούμαι κάτι από τον εργοδότη? Η μετά πάω κατευθείαν σε επιτροπές?και το ΙΚΑ πόσο περίπου πληρώνει! Ολααα αυτά οποίος μπορει να με βοηθήσει γτ διαβάζω και δεν βγάζω άκρη...ευχαριστώ εκ των προτέρων...♥️

Καλησπέρα @Mummyof3!! Πρώτα απ' όλα εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα να κυλήσουν όμορφα! Θα σου πω τη δική μου εμπειρία, γιατί είμαι με αναρρωτική άδεια από την αρχή της εγκυμοσύνης, λόγω εξωσωματικής και επαπειλούμενης κύησης. Η αναρρωτική άδεια έχει διάρκεια 30 ημέρες, τη γνωμάτευση αυτή την καταθέτεις ηλεκτρονικά στο e-efka, κάνοντας ουσιαστικά αίτηση για επίδομα ασθενείας (https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/epidoma). Από τη στιγμή που σταματάς, ο εργοδότης σταματά να σε πληρώνει και αναλαμβάνει ο ΕΦΚΑ. Ο υπολογισμός του επιδόματος βρίσκεται σε συνάρτηση με τον μισθό που παίρνεις, είναι αναλογικό δηλαδή. Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω παραπάνω όμως για το τι ποσό αναλογεί στην περίπτωσή σου, το σίγουρο είναι ότι δεν ταυτίζονται ως ποσά (μισθός - επίδομα).

Επίσης, αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι οι πληρωμές αργούν. Αυτό εξαρτάται κιόλας από τον ΕΦΚΑ στον οποίο ανήκεις. Κάποια υποκαταστήματα είναι πιο αργά, άλλα πιο γρήγορα. Επιπλέον, κάποια υποκαταστήματα ΕΦΚΑ ζητούν να περάσεις από Επιτροπή όταν οι αναρρωτικές είναι παραπάνω από 15 μέρες. Γι' αυτό και ο γιατρός σου κάθε φορά που θα σου ετοιμάζει τη γνωμάτευση, θα πρέπει να σου δίνει και σχετικό υλικό (φωτογραφίες υπερήχου), γιατί ενδέχεται να τα ζητήσει η Επιτροπή του ΕΦΚΑ. Εμένα μέχρι στιγμής (που οι αναρρωτικές μου είναι 30 ημερών) δεν μου έχουν ζητήσει να περάσω από Επιτροπή. Αλλά ξέρω ότι αυτό έχει να κάνει με τον τοπικό μου ΕΦΚΑ αποκλειστικά. 

Ελπίζω να βοήθησα! Αυτό που δεν ξέρω καθόλου είναι εάν παίζει ρόλο πόσο καιρό δουλεύεις στον συγκεκριμένο εργοδότη. Εχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με το πόσα ένσημα έχεις, αν δεν κάνω λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...