Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και ναυτία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και ποτέ πριν δεν έχω μπει στην διαδικασία να ψάξω οτιδήποτε αφορά την εγκυμοσύνη… Την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ ήμουν στην 9η, την 11η και την 13η ημέρα του κύκλου (ο κύκλος μου διαρκεί συνήθως από 26 έως 30 ημέρες, αν κ τις περισσότερες φορές είναι στις 28), ήρθα σε ελεύθερη και ολοκληρωμένη επαφή με τον σύντροφό μου. Την 14η μέρα το πρωί και την 15η το απόγευμα είχα ελάχιστα ροζ ίχνη κατα το σκούπισμα στο μπάνιο και από την 15η το βράδυ άρχισα να έχω πονάκια σαν αυτά τις περιόδου και έντονη ναυτία με τάση για έμετο σε βαθμό που ούτε μπορούσα να φάω ούτε να κοιμηθω. Έκτοτε νιώθω έντονο πρήξιμο στα πόδια και η ναυτία ξανάρχισε σήμερα (16η μέρα του κύκλου) προς το μεσημέρι και μέχρι και τώρα που είναι απόγευμα δεν έχει σταματήσει. Μπορεί αυτά να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης; Να πω την αλήθεια είναι κάτι που θελουμε και εγώ κ ο σύντροφος, χωρίς όμως να το έχουμε επιδιώξει μέχρι τώρα… Επίσης μπορεί κάποια να μου πει αν θα μπορούσα να το ελέγξω με κάποιον τρόπο από τώρα ή είναι πολύ νωρίς για τεστ και γιατρούς; Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2023 at 6:12 ΜΜ, ο/η Olias είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και ποτέ πριν δεν έχω μπει στην διαδικασία να ψάξω οτιδήποτε αφορά την εγκυμοσύνη… Την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ ήμουν στην 9η, την 11η και την 13η ημέρα του κύκλου (ο κύκλος μου διαρκεί συνήθως από 26 έως 30 ημέρες, αν κ τις περισσότερες φορές είναι στις 28), ήρθα σε ελεύθερη και ολοκληρωμένη επαφή με τον σύντροφό μου. Την 14η μέρα το πρωί και την 15η το απόγευμα είχα ελάχιστα ροζ ίχνη κατα το σκούπισμα στο μπάνιο και από την 15η το βράδυ άρχισα να έχω πονάκια σαν αυτά τις περιόδου και έντονη ναυτία με τάση για έμετο σε βαθμό που ούτε μπορούσα να φάω ούτε να κοιμηθω. Έκτοτε νιώθω έντονο πρήξιμο στα πόδια και η ναυτία ξανάρχισε σήμερα (16η μέρα του κύκλου) προς το μεσημέρι και μέχρι και τώρα που είναι απόγευμα δεν έχει σταματήσει. Μπορεί αυτά να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης; Να πω την αλήθεια είναι κάτι που θελουμε και εγώ κ ο σύντροφος, χωρίς όμως να το έχουμε επιδιώξει μέχρι τώρα… Επίσης μπορεί κάποια να μου πει αν θα μπορούσα να το ελέγξω με κάποιον τρόπο από τώρα ή είναι πολύ νωρίς για τεστ και γιατρούς; Ευχαριστώ!

Μαλλον ειναι πολυ νωρις για συμπτωματα εγκυμοσυνης χωρις βεβαια αυτο να αποκλειεται μπορει να εισαι.

Θα κανεις μια χοριακη σε μικροβιολογικο την 1η μερα καθυστερησης οταν θα περιμενεις δηλαδη ξανα περιοδο ή ενα τεστ με τα πρωτα πρωινα ουρα απτο φαρμακειο τη μερα που θα περιμενες να σου ερθει ξανα περιοδος.

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Oliasκαι γω είμαι της ίδιας γνώμης!!! Εγώ πάντως είχα ακριβώς τα ίδια συμπτωματα με την περίοδο, γιαυτό και δεν περίμενα να δω τεστ θετικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Είναι πάντως πιθανό γιατί εμένα στις 12 μέρες μετά τη σύλληψη είχα ναυτίες τρελ΄΄ες, δε μπορούσα να μπω στο αυτοκίνητο, ήταν και καλοκαίρι και ήμασταν διακοπές. Το κατάλαβα βέβαια, γιατί κατά τα άλλα έχω γερό στομάχι. Περίμενα να να κάνω το τεστ που βγαίνει πιο νωρίς και μόλις που αχωοφαινόταν η γραμμά. Μετά το  τεστ έφυγα κατευθείαν στο μικροβιολογικό και στο τέλος μου βγήκε η χοριακή 20 μονάδες. Δηλαδή μόλις είχε γίνει η σύλληψη... 

Βέβαια ξεκίνησε με ναυτίες και έχω ακόμα στις 27 εβδομαδες ναυτίες και αηδία και εμετούς. Ενώ στο πρώτο μου  στους 4 μηνές σταμάτησαν. Μάλλον θα γεννήσω με λεκάνη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...