Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεκέμβρη μόνο θετικά να μας τα δείχνεις όλα το δέντρο να γεμίσουμε με μπάλες και με δώρα 🎄🎄🎀🎀🤰🤰🧿🧿🧡🧡💙💙


Demy93

Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! @Elk μου ξεκίνησες τις επαφές σου να φανταστώ? Είμαι σίγουρη ότι θα μας πεις τα ευχάριστα σε 2 εβδομάδες ♥️ @Girly κορίτσι μου αυτό ήταν! Μπαίνεις ξανά σε καινούριο κύκλο! Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά! Πάντως και εγώ την 2η μέρα έχω περισσότερη ροή! Το ότι δεν πονάς είναι καλό! Τουλάχιστον δεν σε ταλαιπωρεί! Καινούριος κύκλος λοιπόν ♥️♥️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου ένα ωάριο είναι αρκετό! Σχεδόν έφτασε η ώρα 🥰🥰

Ναι έχω ξεκίνησα τα σερί τώρα 😂

Λες;;;; Αχ μακάρι να τα καταφέρω 🙏 τέτοιο καιρό έμεινα και στην κόρη μου και γέννησα τέλη Αυγούστου ειναι γούρικος για εμένα αυτός ο μήνας (ελπίζω και για όλες μας να είναι ) για να δούμε 😃

εσυ πως είσαι ; Ο αντρας σου; Μας είχε πει ότι είχε λίγο ένα πόνο..
 

@Demy93 όλα καλά θα είναι κορίτσι μου αυτήν την φορά θα το δεις…  για συμπτώματα είναι νωρίς ακόμα να έχεις ποσο είσαι τώρα 5,5 εβδομάδων ; άσε που μια έρχονται μια φεύγουν… 

θα ανυπομονούμε την Τρίτη μαζί σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια μου και καλο μας μήνα!! Ο πιο ελπιδοφόρος μήνας του χρόνου έφτασε και εδώ είμαστε έτοιμες να αφήσουμε τα όνειρα μας ελεύθερα και να τα κυνηγήσουμε!!! 

Αυτές τις δύο μέρες που "έλειπα" είχα τόση κούραση και τόση δουλειά που πραγματικά δεν είχα καθόλου χρόνο να μπω να γράψω! 

Πρώτα πρώτα θέλω να πω στην @Tonakivνα σας ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σας !! Να είναι γερό ,τυχερό και ευλογημένο και εσείς γεροί να το μεγαλώσετε με χαρές και ευτυχία!!!

@Elli13 κορίτσι μου γλυκό, η κούραση και η νέα καθημερινότητα είναι λογικό να σε δυσκολεύουν..τα ξενύχτια είναι πολλά φαντάζομαι αλλά πίστεψέ με σε λίγο καιρό θα μπείτε στον Ρυθμό σας και όλα θα φτιάξουν... υπομονή..σου στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς και μια μεγάλη αγκαλιά ❤️

@marinamanoulitsa μου 😞... Εγώ όταν έκανα σαλπιγγγραφια δεν είχα πάρει αντιβίωση. Μόνο 2 πανατολ έξτρα πριν την εξέταση.

Σε άλλα νέα κορίτσια μου εγώ μετά από δύο μέρες καφέ σαν αυτά που έχουμε όταν μας τελειώνει η περίοδος, σήμερα ξεκίνησε το αίμα σαν κανονική περίοδο. Έχω ελάχιστο πόνο και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί..συνήθως δεύτερη μέρα περιόδου έχω πολυ αίμα. Τώρα πρώτη μέρα και έχω αίμα σαν δεύτερης μέρας άρα αύριο υπολογίζω θα έχω πάρα πολύ.. λογικά αύριο θαα ξεκινήσω και τα χάπια δειγερσης γιατί θα είναι η δεύτερη μέρα με αίμα κανονικό. Το πρωί θα κάνω την τελευταία χοριακη και θα μιλήσω με τον γιατρό μου..αυταααα!!!

Καλημερα κοριτσάκι μου! Καλή επιτυχιααα στην νέα σου προσπάθεια🙏 πάμε δυναμικαααα για να έρθει το δωράκι μας💝 όλα θα πανε τελεια αυτή τη φορά🫶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! @Elk μου ξεκίνησες τις επαφές σου να φανταστώ? Είμαι σίγουρη ότι θα μας πεις τα ευχάριστα σε 2 εβδομάδες ♥️ @Girly κορίτσι μου αυτό ήταν! Μπαίνεις ξανά σε καινούριο κύκλο! Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά! Πάντως και εγώ την 2η μέρα έχω περισσότερη ροή! Το ότι δεν πονάς είναι καλό! Τουλάχιστον δεν σε ταλαιπωρεί! Καινούριος κύκλος λοιπόν ♥️♥️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου ένα ωάριο είναι αρκετό! Σχεδόν έφτασε η ώρα 🥰🥰

Μακάρι να είναι το τυχερό μου🙏 αύριο θα πάω πάλι στον γιατρό και θα εχουμε καλύτερη εικόνα 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι έχω ξεκίνησα τα σερί τώρα 😂

Λες;;;; Αχ μακάρι να τα καταφέρω 🙏 τέτοιο καιρό έμεινα και στην κόρη μου και γέννησα τέλη Αυγούστου ειναι γούρικος για εμένα αυτός ο μήνας (ελπίζω και για όλες μας να είναι ) για να δούμε 😃

εσυ πως είσαι ; Ο αντρας σου; Μας είχε πει ότι είχε λίγο ένα πόνο..
 

@Demy93 όλα καλά θα είναι κορίτσι μου αυτήν την φορά θα το δεις…  για συμπτώματα είναι νωρίς ακόμα να έχεις ποσο είσαι τώρα 5,5 εβδομάδων ; άσε που μια έρχονται μια φεύγουν… 

θα ανυπομονούμε την Τρίτη μαζί σου 😊

Σημαδιακος μηνας για εσενα❤️ εύχομαι να μείνεις εγκυουλα αυτόν τον μηνα🙏 και σε δυο εβδομάδες να μάθουμε τα χαρμοσυνα💝 

αντεεεε το χριστουγεννιάτικο θεματακι μας να γεμίσει θετικα τεστακιαααα🎁💝🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,όμορφη Κυριακή να έχουμε!!!Εμείς περιμένουμε πως και πως την τρίτη να πάμε στον γιατρό μας να δούμε τι θα δούμε 😊😊...Αγχώνομαι λίγο γιατί 2 μέρες τώρα δεν έχω ούτε τσιμπηματάκια ούτε τίποτα αλλά εντάξει ξέρω ότι λόγω του ιστορικού μου αυτό το άγχος δε θα φύγει ποτέ..

Αισιοδοξία και προχωράμε 🧡🧡💙💙

Κοριτσάκι μου όλα είναι μια χαρααα μη κανεις αρνητικές σκέψεις! Την Τρίτη θα μας πεις τελεια νέα ειμαι σιγουρη🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου όμορφα!!!! Εύχομαι να σας βρίσκω καλά και ήρεμες!!(Κυριακούλα σήμερα!) 

Αυτό το μήνα προσπάθησα λίγο με θερμομετρηση να δω τι γίνεται με τον κύκλο μου..όντως όπως λένε την ημέρα που υπολογίζω ωορρηξία η θερμοκρασία μου έπεσε μισή μονάδα(36.2) και τις επόμενες 2 είχα 36,7...από τη 17η έως σήμερα 21η είναι κολλημένο στο 36.9 37...είναι φυσιολογικό? Δεν είχα ποτέ έτσι ανεβασμένη θερμοκρασία.. όπως βλέπετε δεν ηρεμώ μέχρι να δω θετικο τεστακι! Εύχομαι όλες μας να δούμε αυτό το μήνα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου όμορφα!!!! Εύχομαι να σας βρίσκω καλά και ήρεμες!!(Κυριακούλα σήμερα!) 

Αυτό το μήνα προσπάθησα λίγο με θερμομετρηση να δω τι γίνεται με τον κύκλο μου..όντως όπως λένε την ημέρα που υπολογίζω ωορρηξία η θερμοκρασία μου έπεσε μισή μονάδα(36.2) και τις επόμενες 2 είχα 36,7...από τη 17η έως σήμερα 21η είναι κολλημένο στο 36.9 37...είναι φυσιολογικό? Δεν είχα ποτέ έτσι ανεβασμένη θερμοκρασία.. όπως βλέπετε δεν ηρεμώ μέχρι να δω θετικο τεστακι! Εύχομαι όλες μας να δούμε αυτό το μήνα! ❤️

Μυρίζομαι εγκυμοσύνη 💝💝💝 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Μυρίζομαι εγκυμοσύνη 💝💝💝 🤰

Λες??? Δεν έχω και κάτι από συμπτωματα..απλά νιώθω λίγο κουρασμένη!κ πονάει πολύ λιγο η κοιλιά και μεση ...δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτή η θερμοκρασία.. το απόγευμα πιάνει 37.3 37.4...

Λες ρε συ? Να τα καταφέρω αυτή τη φορά? 13 μήνες πέρασαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk επιτέλους έγινε η ωορρηξία Ε; μεγάλο κύκλο έχεις!!!! Πάντα είχες τόσο μεγάλο;;;;άντε τώρα βουρ στο ψητό!!! καλή επιτυχία!!!

@Girly ευτυχώς που σου ήρθε να ηρεμήσεις και εσύ.....σίγουρα θα έχεις πιο πολύ αίμα...φυσικό είναι... Αλλά εντάξει όχι κάτι τρομερό!!!να είσαι ήρεμη!μην αγχώνεσαι.... Να σου πω χαίρομαι που θα κάνω σαλπιγγογραφια...νομίζω θα μείνω έγκυος κατευθειαν μετά 😁😁 έχω τέτοιο feeling!κυρίως γιατί θα έχω την βοήθεια του γιατρόυ από εδώ και πέρα...άντε με το καλό και εσύ στη νέα σπερματεγχυση!!! αυτή τη φορά να είναι η τυχερή σας!!!🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Λες??? Δεν έχω και κάτι από συμπτωματα..απλά νιώθω λίγο κουρασμένη!κ πονάει πολύ λιγο η κοιλιά και μεση ...δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτή η θερμοκρασία.. το απόγευμα πιάνει 37.3 37.4...

Λες ρε συ? Να τα καταφέρω αυτή τη φορά? 13 μήνες πέρασαν 

Λέω ναι ναι... πότε θα κάνεις τεστ;πότε περιμένεις;;;;πολύ καλή η θερμοκρασία...και εγώ όταν ήμουν έγκυος τόσο ειχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Λέω ναι ναι... πότε θα κάνεις τεστ;πότε περιμένεις;;;;πολύ καλή η θερμοκρασία...και εγώ όταν ήμουν έγκυος τόσο ειχα

11/12 περιμένω.. είμαι στην 21η ημέρα.. πότε λες να κάνω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

11/12 περιμένω.. είμαι στην 21η ημέρα.. πότε λες να κάνω? 

Κορίτσι μου μετά την ωορρηξία όταν γίνει,η θερμοκρασία είναι εκεί γύρω όπως εσένα, συνήθως πέφτει λίγο πριν έρθει περίοδος αν όμως μείνει έτσι ανεβασμένη τις μέρες της αναμενόμενης περιόδου είναι πολύ καλό σημάδι για κύηση, εύχομαι να εισαι😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσι μου μετά την ωορρηξία όταν γίνει,η θερμοκρασία είναι εκεί γύρω όπως εσένα, συνήθως πέφτει λίγο πριν έρθει περίοδος αν όμως μείνει έτσι ανεβασμένη τις μέρες της αναμενόμενης περιόδου είναι πολύ καλό σημάδι για κύηση, εύχομαι να εισαι😊

Το διάβασα κ εγώ αυτό για το ότι μένει ψηλά.. αλλά δεν μου έτυχε άλλη φορά γι αυτό και σας ρώτησα.. αλλά συνεχίζουμε εν αναμονή 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Το διάβασα κ εγώ αυτό για το ότι μένει ψηλά.. αλλά δεν μου έτυχε άλλη φορά γι αυτό και σας ρώτησα.. αλλά συνεχίζουμε εν αναμονή 😉

Άσε να δεις πως θα πάει, εκεί γύρω που περιμένεις κάνε ένα τεστακι αν θες😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Λες??? Δεν έχω και κάτι από συμπτωματα..απλά νιώθω λίγο κουρασμένη!κ πονάει πολύ λιγο η κοιλιά και μεση ...δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτή η θερμοκρασία.. το απόγευμα πιάνει 37.3 37.4...

Λες ρε συ? Να τα καταφέρω αυτή τη φορά? 13 μήνες πέρασαν 

Είναι καλό σημάδι πάντως η θερμοκρασία αλλά και ο πόνος στην κοιλιά που έχεις

εγω θερμοκρασία δεν είχα μετρήσει στην εγκυμοσύνη αλλά θυμάμαι είχα στην κοιλιά μου όχι πόνο αλλά ένα ελαφρύ βαρος κάπως

μακάρι να τα έχεις καταφέρει 🙏

είναι νωρίς ακόμα για να κανείς τεστ ! 

στις μερες είμαστε κοντά εγω τώρα είμαι στην 23 μέρα του κύκλου ! 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Elk επιτέλους έγινε η ωορρηξία Ε; μεγάλο κύκλο έχεις!!!! Πάντα είχες τόσο μεγάλο;;;;άντε τώρα βουρ στο ψητό!!! καλή επιτυχία!!!

@Girly ευτυχώς που σου ήρθε να ηρεμήσεις και εσύ.....σίγουρα θα έχεις πιο πολύ αίμα...φυσικό είναι... Αλλά εντάξει όχι κάτι τρομερό!!!να είσαι ήρεμη!μην αγχώνεσαι.... Να σου πω χαίρομαι που θα κάνω σαλπιγγογραφια...νομίζω θα μείνω έγκυος κατευθειαν μετά 😁😁 έχω τέτοιο feeling!κυρίως γιατί θα έχω την βοήθεια του γιατρόυ από εδώ και πέρα...άντε με το καλό και εσύ στη νέα σπερματεγχυση!!! αυτή τη φορά να είναι η τυχερή σας!!!🙏🙏🙏🙏

Ναι επιτέλους!!! Με εσκασε 😅..

έκανα τεστ και σήμερα είναι ακόμα θετικό, πιο εντονο από εχτές !

ναι γενικα είχα μεγαλους κύκλους την προηγούμενη φορά που παλινδρόμησε είχα θετικό τεστ ωορρηξιας στην 19 & 20 ημέρα του κύκλου μου.. τώρα βρήκα στην 22 & 23.. άντε να δούμε θα έχω καμία τύχη άραγε.. 🥰
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Είναι καλό σημάδι πάντως η θερμοκρασία αλλά και ο πόνος στην κοιλιά που έχεις

εγω θερμοκρασία δεν είχα μετρήσει στην εγκυμοσύνη αλλά θυμάμαι είχα στην κοιλιά μου όχι πόνο αλλά ένα ελαφρύ βαρος κάπως

μακάρι να τα έχεις καταφέρει 🙏

είναι νωρίς ακόμα για να κανείς τεστ ! 

στις μερες είμαστε κοντά εγω τώρα είμαι στην 23 μέρα του κύκλου ! 😊 

Περιμένουμε παρέα!!! Μακάρι να μην έρθει αυτή τη φορά.. γιατί είναι να πάω για σαλπιγγογραφια και φοβάμαι λίγο.. 😔 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Περιμένουμε παρέα!!! Μακάρι να μην έρθει αυτή τη φορά.. γιατί είναι να πάω για σαλπιγγογραφια και φοβάμαι λίγο.. 😔 

 

Μακάρι να μην μας έρθει κορίτσι μου να είμαστε παρέα εγκυουλες ! 
αλλα και αν χρειαστεί να κανείς (εγω δεν έχω κάνει ) αλλά λένε τα κορίτσια ότι δεν είναι κάτι φοβερό ο πόνος είναι οκ σαν περιόδου και κρατάει λίγο αλλά επισης λένε ότι μετά την σαλμπιγγογραφια είσαι και πιο γόνιμη όποτε πιστεύω αξίζει το κόπο 

τωρα όμως σκεφτόμαστε θετικά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats @Girly κορίτσια μου το φιλοσοφισα το θέμα και είμαι καλύτερα. Κλασικά ακολουθεί σεντόνι...

 

Εμάς το θέμα μας με τη μπουμπού είναι ότι δεν κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου. Αν πάω να την αφήσω στο λίκνο κοιμισμένη ξυπνάει, στην καλύτερη σε μία ώρα. Συνήθως στο 10 λεπτό έχει ανοίξει μάτια και κλαίει. Οπότε είμαστε μέρα νύχτα αγκαλια. Αν δεν έρθει ο άντρας μου δεν μπορώ ούτε να φάω, ούτε να πάω τουαλέτα. Κοιμάμαι ημικαθιστη με το μωρό πάνω μου κάθε βράδυ άρα ξεκούραση μηδέν. Και δεν με πειράζει για εμένα, αλλά φοβάμαι μήπως συνηθίσει έτσι και αργότερα θα μπορεσω να την βάλω στην κουνια της. Γιατί δεν θέλει καν δίπλα μου στο κρεβάτι μου. Θέλει ΠΑΝΩ ΜΟΥ! 

Ξεκίνησα να διαβάζω, αγόρασα ένα σεμινάριο ύπνου και το παρακολούθησα αλλά είναι πολύ μικρή για να εφαρμόσω την οποιαδήποτε "εκπαίδευση". Άρχισα όμως να αγχώνομαι και να με παίρνει από κάτω ξαφνικά. Σαν να έχω προσδοκίες όχι από το μωρό αλλά από εμένα. Ότι κάτι δεν κάνω σωστά και το μωράκι μου λειτουργεί έτσι. Και άρχισα να μην χαίρομαι τις μοναδικές αυτές στιγμές που περνάνε τόσο γρήγορα και να παίρνω μέσα μου όσα διάβαζα λες και τα μωράκια λειτουργούν με εγχειρίδιο. Τα νεύρα πολλά, η απογοήτευση στα ύψη, αϋπνία και κούραση. Και αναπόφευκτα ένιωθα να απομακρύνομαι και από τον άντρα μου. 

Ώσπου είπα στοπ. Έκατσα του μίλησα, συζητήσαμε, βγήκαμε την βόλτα μας με την μπουμπού και το τοπίο ξεκαθάρισε μέσα μου. Και ξαφνικά, βρήκα και το "πρόβλημα". Η μικρούλα μου δεν θέλει για κανένα λόγο να κοιμάται ανάσκελα. Έχει το moro reflex, τρομάζει και ξυπναει. Γι αυτό και πανω μου κοιμάται, γιατί την έχω μπρούμυτα. 

Το τσεκαρα και με το καρότσι. Ενώ στο αυγό που είναι λίγο καθιστή κοιμαται στη βόλτα, στο Πορτ μπεμπέ που είναι ξάπλα γκρινιάζει. Στο ριλαξ αν είναι λίγο ανασηκωμένο κοιμάται (χτες κοιμήθηκε κοντά 3 ώρες). Αν το ξαπλώσω εντελώς τινάζεται και ξυπνάει. Οπότε έκανα ένα τεστ με το να την βάλω μπρούμυτα με επίβλεψη εννοείται. Και κοιμήθηκε χωρίς πολλά πολλά... 

Ναι μεν προς ώρας δεν μπορώ να την αφήσω να κοιμάται έτσι, αλλά μου αρκεί που βρήκα τι ήταν αυτό που ήθελε το μωράκι μου. Και αυτό με έκανε να νιώσω απίστευτα χαρούμενη. Αρκούσε απλά να ηρεμήσω, να πάρω απόσταση από την κατάσταση, να βγω μια βόλτα να πάρουμε αέρα και ως δια μαγείας όλα έγιναν πιο εύκολα .

Παρήγγειλα λοιπόν έναν υπνοσακο που κάνει και φασκιωμα μήπως και βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Αλλιώς θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε αγκαλιά μέχρι να είναι σε θέση να σηκώνει τελείως το κεφαλάκι της.

Επίσης η συζήτηση με τον άντρα μου με έκανε να καταλάβω πολλά για τη συμπεριφορά του. Προσπαθεί ακόμα να διαχειριστεί την νέα αυτή κατάσταση. Για τους άντρες είναι λίγο πιο δύσκολο, εμείς γεννάμε και αυτόματα λειτουργούν τόσα ένστικτα που θέλοντας και μη παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται πλέον στη ζωή μας. Απλά, μακάρι να μας προετοίμαζε κάποιος για όλες τις δύσκολες στιγμές με ένα νεογέννητο.

Τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου, συγγνώμη για το τεράστιο μύνημα. Απλά, όπως μιλούσα μόνο σε εσάς για την εγκυμοσύνη μου, έτσι και τώρα δεν μιλάω σε γνωστούς και φίλους για όλα τα συναισθήματα μου.. Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι που μένουν δίπλα μας σε τέτοιες στιγμές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μακάρι να μην μας έρθει κορίτσι μου να είμαστε παρέα εγκυουλες ! 
αλλα και αν χρειαστεί να κανείς (εγω δεν έχω κάνει ) αλλά λένε τα κορίτσια ότι δεν είναι κάτι φοβερό ο πόνος είναι οκ σαν περιόδου και κρατάει λίγο αλλά επισης λένε ότι μετά την σαλμπιγγογραφια είσαι και πιο γόνιμη όποτε πιστεύω αξίζει το κόπο 

τωρα όμως σκεφτόμαστε θετικά 😊

 

στις πριν 59 λεπτά, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

Περιμένουμε παρέα!!! Μακάρι να μην έρθει αυτή τη φορά.. γιατί είναι να πάω για σαλπιγγογραφια και φοβάμαι λίγο.. 😔 

 

Γειά σας....κι εγώ εκείνες τις μέρες περιμένω. Λέτε να κάνουμε χαμό  στο θεματακι?!εμένα έχει πρηστεί το στήθος μου δεν ακουμπιεται ,κάποιες ενοχλήσεις χαμηλα λες και θα μου έρθει αύριο και παρατήρησα λευκά υγρά στο εσώρουχο ειδικά κάποια στιγμή σήμερα λέω πάει μου ήρθε μου εβδομάδα νωρίτερα.  Τόσο έντονα το ένιωσα. Εμείς κορίτσια ψάχνουμε εδώ και ένα χρόνο + σπιτι μεγαλυτερο αλλά κανέναν φως στο τούνελ. Σήμερα έσπασαν τα νεύρα μου και άρχισα να κλαίω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

@Eliza Kats @Girly κορίτσια μου το φιλοσοφισα το θέμα και είμαι καλύτερα. Κλασικά ακολουθεί σεντόνι...

 

Εμάς το θέμα μας με τη μπουμπού είναι ότι δεν κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου. Αν πάω να την αφήσω στο λίκνο κοιμισμένη ξυπνάει, στην καλύτερη σε μία ώρα. Συνήθως στο 10 λεπτό έχει ανοίξει μάτια και κλαίει. Οπότε είμαστε μέρα νύχτα αγκαλια. Αν δεν έρθει ο άντρας μου δεν μπορώ ούτε να φάω, ούτε να πάω τουαλέτα. Κοιμάμαι ημικαθιστη με το μωρό πάνω μου κάθε βράδυ άρα ξεκούραση μηδέν. Και δεν με πειράζει για εμένα, αλλά φοβάμαι μήπως συνηθίσει έτσι και αργότερα θα μπορεσω να την βάλω στην κουνια της. Γιατί δεν θέλει καν δίπλα μου στο κρεβάτι μου. Θέλει ΠΑΝΩ ΜΟΥ! 

Ξεκίνησα να διαβάζω, αγόρασα ένα σεμινάριο ύπνου και το παρακολούθησα αλλά είναι πολύ μικρή για να εφαρμόσω την οποιαδήποτε "εκπαίδευση". Άρχισα όμως να αγχώνομαι και να με παίρνει από κάτω ξαφνικά. Σαν να έχω προσδοκίες όχι από το μωρό αλλά από εμένα. Ότι κάτι δεν κάνω σωστά και το μωράκι μου λειτουργεί έτσι. Και άρχισα να μην χαίρομαι τις μοναδικές αυτές στιγμές που περνάνε τόσο γρήγορα και να παίρνω μέσα μου όσα διάβαζα λες και τα μωράκια λειτουργούν με εγχειρίδιο. Τα νεύρα πολλά, η απογοήτευση στα ύψη, αϋπνία και κούραση. Και αναπόφευκτα ένιωθα να απομακρύνομαι και από τον άντρα μου. 

Ώσπου είπα στοπ. Έκατσα του μίλησα, συζητήσαμε, βγήκαμε την βόλτα μας με την μπουμπού και το τοπίο ξεκαθάρισε μέσα μου. Και ξαφνικά, βρήκα και το "πρόβλημα". Η μικρούλα μου δεν θέλει για κανένα λόγο να κοιμάται ανάσκελα. Έχει το moro reflex, τρομάζει και ξυπναει. Γι αυτό και πανω μου κοιμάται, γιατί την έχω μπρούμυτα. 

Το τσεκαρα και με το καρότσι. Ενώ στο αυγό που είναι λίγο καθιστή κοιμαται στη βόλτα, στο Πορτ μπεμπέ που είναι ξάπλα γκρινιάζει. Στο ριλαξ αν είναι λίγο ανασηκωμένο κοιμάται (χτες κοιμήθηκε κοντά 3 ώρες). Αν το ξαπλώσω εντελώς τινάζεται και ξυπνάει. Οπότε έκανα ένα τεστ με το να την βάλω μπρούμυτα με επίβλεψη εννοείται. Και κοιμήθηκε χωρίς πολλά πολλά... 

Ναι μεν προς ώρας δεν μπορώ να την αφήσω να κοιμάται έτσι, αλλά μου αρκεί που βρήκα τι ήταν αυτό που ήθελε το μωράκι μου. Και αυτό με έκανε να νιώσω απίστευτα χαρούμενη. Αρκούσε απλά να ηρεμήσω, να πάρω απόσταση από την κατάσταση, να βγω μια βόλτα να πάρουμε αέρα και ως δια μαγείας όλα έγιναν πιο εύκολα .

Παρήγγειλα λοιπόν έναν υπνοσακο που κάνει και φασκιωμα μήπως και βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Αλλιώς θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε αγκαλιά μέχρι να είναι σε θέση να σηκώνει τελείως το κεφαλάκι της.

Επίσης η συζήτηση με τον άντρα μου με έκανε να καταλάβω πολλά για τη συμπεριφορά του. Προσπαθεί ακόμα να διαχειριστεί την νέα αυτή κατάσταση. Για τους άντρες είναι λίγο πιο δύσκολο, εμείς γεννάμε και αυτόματα λειτουργούν τόσα ένστικτα που θέλοντας και μη παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται πλέον στη ζωή μας. Απλά, μακάρι να μας προετοίμαζε κάποιος για όλες τις δύσκολες στιγμές με ένα νεογέννητο.

Τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου, συγγνώμη για το τεράστιο μύνημα. Απλά, όπως μιλούσα μόνο σε εσάς για την εγκυμοσύνη μου, έτσι και τώρα δεν μιλάω σε γνωστούς και φίλους για όλα τα συναισθήματα μου.. Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι που μένουν δίπλα μας σε τέτοιες στιγμές...

Κορίτσι μου ειλικρινά στο λεω σε νιώθω, κοιμόμασταν με τον άντρα σου σε βάρδιες μέχρι 10 μηνων να πάει η μικρή μας γτ ήθελε μόνο πάνω μας μόνο!!!! Και τον βγάζαμε στο καναπέ μισό βράδυ εγώ μισό εκείνος για κοιμόμαστε λίγο!! Και εν τέλει ναι ήθελε μπρούμυτα κ εμένα! Κάποια στιγμή σιγά σιγά καταφέραμε να την βάλουμε δίπλα μας κ καταλάβαμε ότι της άρεσε έτσι! Περάσαμε πολύ δύσκολα γτ όσο μεγαλώνουν βαραίνουν και το σώμα κουράζεται! Για την ημέρα σκέψου είχα εργονομικό μαρσιπο και κοιμόταν μόνο εκεί κ εγώ όλα τα έκανα αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσι μου ειλικρινά στο λεω σε νιώθω, κοιμόμασταν με τον άντρα σου σε βάρδιες μέχρι 10 μηνων να πάει η μικρή μας γτ ήθελε μόνο πάνω μας μόνο!!!! Και τον βγάζαμε στο καναπέ μισό βράδυ εγώ μισό εκείνος για κοιμόμαστε λίγο!! Και εν τέλει ναι ήθελε μπρούμυτα κ εμένα! Κάποια στιγμή σιγά σιγά καταφέραμε να την βάλουμε δίπλα μας κ καταλάβαμε ότι της άρεσε έτσι! Περάσαμε πολύ δύσκολα γτ όσο μεγαλώνουν βαραίνουν και το σώμα κουράζεται! Για την ημέρα σκέψου είχα εργονομικό μαρσιπο και κοιμόταν μόνο εκεί κ εγώ όλα τα έκανα αγκαλια!

Ψάχνω και γω έναν σχετικά οικονομικό και εργονομικό μαρσιπο για να μπορώ να κάνω καμία δουλειά μέσα στη μέρα. Και είναι ήδη ένα βαρύ μωράκι. Προχτές σαραντησαμε και έχουμε ξεπεράσει τα 5,300 κιλα. Ξέρω ότι τώρα είναι πολύ μικρούλα και με έχει ανάγκη (μεταξύ μας και εγώ την έχω ανάγκη ♥️ ) αλλά αργότερα θα καταφέρουμε να σπάσουμε αυτές τις συνήθειες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 στο λεω με καθε ειλικρινεια κ στο υπογραφω αυτη η κατασταση δε θα είναι για παντα. Στο λεω εγω που περασα χρονια αυπνιας οχι μήνες. Μεγαλωνοντας δε θα βολευεται καν πανω σου. Μην φοβασαι οτι θα συνηθισει. Μεγαλωνοντας εννοειται πως θα αλλαξει συμπεριφορά. Οι 3 πρωτοι μηνες για μενα ήταν οι πιο δυσκολοι. Θα υπάρχουν στιγμές που η εξαντληση θα τ κανει ολα να φαινονται μαυρα. Μερικα μωράκια είναι πιο ευκολα απο καποια αλλα. Μερικα κοιμουνται πιο ευκολα, μερικα κοιμουνται καλύτερα. Το μεγαλο σοκ έρχεται με το πρωτο μωρο που κανενας δε σε εχει προετοιμάσει για τιποτα. Απο το να μην κοιμασαι καθόλου καλύτερα καθιστή στον καναπε με τ μωρο πανω σου. Θα κανεις οτι σε εξυπηρετεί και σε βολευει. Οτι σε κανει να εισαι εστω και λίγο περισσότερο ξεκούραστη. Μακαρι να μου το ειχε πει καποιος κ μενα αυτο. 

Εχοντας 2 παιδια περασαμε απο ολα τα σταδια του υπνου και με τις 2. Ενα θα σου πω. Η μεγαλη μου μεχρι 18 μηνων ξυπνουσε 12 και 15 φορες το βράδυ. Καθε βραδυ. Και μετα μέχρι τα 3.5 ξυπναγε 5 με 6 φορες. Στα 3.5 ηθελε να ερχεται στο κρεβατι μας που δςν την ειχα παρει ουτε βράδυ. Αφου εκανα εναμιση μηνα υπομονη με το να την γυρναω πισω, αυτη να κλαιει, να ξαγρυπναει, να πιανουμε πρωι και γω να κοντευω να πεσω κατω, την αφησα ερχοταν σε μας και εγω πηγαινα στο κρεβατι της. Πιστευα οτι ποτε δ θα κοιμηθω ολο τ βραδυ, ποσο μαλλον στο κρεβατι μου. Φετος το καλοκαίρι που εγινε 6 το έκοψε απο μονη της. Δεν το πιστεύα. Μεγαλο το σοκ το πρώτο πρωι που ξυπνησα στο κρεβατι μου.

Ολα περνανε να ξερεις. Κανε υπομονη, ζήτα βοηθεια αν έχεις δεν ειναι κακο. Μια φίλη  που μπορεί να ρθει για εναν καφε, μια μαμα, πεθερα να σου φτιαξει ενα φαι. Ολα τα συναισθήματα ειναι αποδεκτα. Μη νιωθεις τυψεις για τιποτα. Η μητρότητα καλως η κακως δεν ειναι ενα ροζ συννεφακι. Εχει τα πανω της και τα κατω της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Ψάχνω και γω έναν σχετικά οικονομικό και εργονομικό μαρσιπο για να μπορώ να κάνω καμία δουλειά μέσα στη μέρα. Και είναι ήδη ένα βαρύ μωράκι. Προχτές σαραντησαμε και έχουμε ξεπεράσει τα 5,300 κιλα. Ξέρω ότι τώρα είναι πολύ μικρούλα και με έχει ανάγκη (μεταξύ μας και εγώ την έχω ανάγκη ♥️ ) αλλά αργότερα θα καταφέρουμε να σπάσουμε αυτές τις συνήθειες;;

Κάθε παιδάκι σίγουρα είναι διαφορετικό και στους χρόνους του, το πρώτο τρίμηνο είναι προσαρμογής για όλους μας!! Θα τις σπάσετε εννοείται μην σε αγχώνει αυτό, είναι πολύ μικρούλα ακόμα, όλα θα γίνουν να είσαι σίγουρη, να κάνεις αυτό που σου λέει το ένστικτο σου και η καρδούλα σου❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

@Eliza Kats @Girly κορίτσια μου το φιλοσοφισα το θέμα και είμαι καλύτερα. Κλασικά ακολουθεί σεντόνι...

 

Εμάς το θέμα μας με τη μπουμπού είναι ότι δεν κοιμάται πουθενά αλλού εκτός από την αγκαλιά μου. Αν πάω να την αφήσω στο λίκνο κοιμισμένη ξυπνάει, στην καλύτερη σε μία ώρα. Συνήθως στο 10 λεπτό έχει ανοίξει μάτια και κλαίει. Οπότε είμαστε μέρα νύχτα αγκαλια. Αν δεν έρθει ο άντρας μου δεν μπορώ ούτε να φάω, ούτε να πάω τουαλέτα. Κοιμάμαι ημικαθιστη με το μωρό πάνω μου κάθε βράδυ άρα ξεκούραση μηδέν. Και δεν με πειράζει για εμένα, αλλά φοβάμαι μήπως συνηθίσει έτσι και αργότερα θα μπορεσω να την βάλω στην κουνια της. Γιατί δεν θέλει καν δίπλα μου στο κρεβάτι μου. Θέλει ΠΑΝΩ ΜΟΥ! 

Ξεκίνησα να διαβάζω, αγόρασα ένα σεμινάριο ύπνου και το παρακολούθησα αλλά είναι πολύ μικρή για να εφαρμόσω την οποιαδήποτε "εκπαίδευση". Άρχισα όμως να αγχώνομαι και να με παίρνει από κάτω ξαφνικά. Σαν να έχω προσδοκίες όχι από το μωρό αλλά από εμένα. Ότι κάτι δεν κάνω σωστά και το μωράκι μου λειτουργεί έτσι. Και άρχισα να μην χαίρομαι τις μοναδικές αυτές στιγμές που περνάνε τόσο γρήγορα και να παίρνω μέσα μου όσα διάβαζα λες και τα μωράκια λειτουργούν με εγχειρίδιο. Τα νεύρα πολλά, η απογοήτευση στα ύψη, αϋπνία και κούραση. Και αναπόφευκτα ένιωθα να απομακρύνομαι και από τον άντρα μου. 

Ώσπου είπα στοπ. Έκατσα του μίλησα, συζητήσαμε, βγήκαμε την βόλτα μας με την μπουμπού και το τοπίο ξεκαθάρισε μέσα μου. Και ξαφνικά, βρήκα και το "πρόβλημα". Η μικρούλα μου δεν θέλει για κανένα λόγο να κοιμάται ανάσκελα. Έχει το moro reflex, τρομάζει και ξυπναει. Γι αυτό και πανω μου κοιμάται, γιατί την έχω μπρούμυτα. 

Το τσεκαρα και με το καρότσι. Ενώ στο αυγό που είναι λίγο καθιστή κοιμαται στη βόλτα, στο Πορτ μπεμπέ που είναι ξάπλα γκρινιάζει. Στο ριλαξ αν είναι λίγο ανασηκωμένο κοιμάται (χτες κοιμήθηκε κοντά 3 ώρες). Αν το ξαπλώσω εντελώς τινάζεται και ξυπνάει. Οπότε έκανα ένα τεστ με το να την βάλω μπρούμυτα με επίβλεψη εννοείται. Και κοιμήθηκε χωρίς πολλά πολλά... 

Ναι μεν προς ώρας δεν μπορώ να την αφήσω να κοιμάται έτσι, αλλά μου αρκεί που βρήκα τι ήταν αυτό που ήθελε το μωράκι μου. Και αυτό με έκανε να νιώσω απίστευτα χαρούμενη. Αρκούσε απλά να ηρεμήσω, να πάρω απόσταση από την κατάσταση, να βγω μια βόλτα να πάρουμε αέρα και ως δια μαγείας όλα έγιναν πιο εύκολα .

Παρήγγειλα λοιπόν έναν υπνοσακο που κάνει και φασκιωμα μήπως και βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Αλλιώς θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε αγκαλιά μέχρι να είναι σε θέση να σηκώνει τελείως το κεφαλάκι της.

Επίσης η συζήτηση με τον άντρα μου με έκανε να καταλάβω πολλά για τη συμπεριφορά του. Προσπαθεί ακόμα να διαχειριστεί την νέα αυτή κατάσταση. Για τους άντρες είναι λίγο πιο δύσκολο, εμείς γεννάμε και αυτόματα λειτουργούν τόσα ένστικτα που θέλοντας και μη παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται πλέον στη ζωή μας. Απλά, μακάρι να μας προετοίμαζε κάποιος για όλες τις δύσκολες στιγμές με ένα νεογέννητο.

Τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου, συγγνώμη για το τεράστιο μύνημα. Απλά, όπως μιλούσα μόνο σε εσάς για την εγκυμοσύνη μου, έτσι και τώρα δεν μιλάω σε γνωστούς και φίλους για όλα τα συναισθήματα μου.. Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι που μένουν δίπλα μας σε τέτοιες στιγμές...

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αλλά και εγω το πέρασα αυτό είναι το πρώτο 3 μηνο όλη μέρα στήθος και ύπνο πάνω μου είχα να κάνω μπανιο και 10 μερες μπορεί και παρά πάνω 🙄

Ο αντρας σου σε βοηθάει με το μωρο ; Πχ να την κάνει ένα μπάνιο ; Γιατί δεν παίρνουν εύκολα την πρωτοβουλία περιμένουν  να τους δώσουμε και λίγο χώρο ανάμεσα σε εκείνους και το μωρο πέφτουμε λίγο από πάνω εμείς και έτσι κάπως κάνουν πίσω εκείνοι..

Επειδή για κάποιο λόγο καταλαβαίνω ότι θες να τα κανείς όλα μόνη σου…και δεν γίνετε κορίτσι μου.. ζήτησε μια βοήθεια δεν είναι κακο .. μια μαμα ; Πεθερά ; Φίλη ; να λες κάποιον να έρθει να σου κάνει και λίγο παρέα 

και μην σκέφτεσαι τόσο το μετά και σε πιάνει άγχος πχ πως θα μπει στην κουνια.. μην μαθει κάτι και πως θα το κόψετε μετα… όλα θα γίνουν σιγά σιγά.. για εμένα τώρα θα σου έλεγα να κοιταξεις τι βολεύει εσενα και το παιδί και μετα όταν θα είστε ετοιμες θα τα φτιάξετε με υπομονή

σου στέλνω μια αγκαλιά και όποτε θέλεις να μας στέλνεις να μιλάμε 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...